Sonax SX90 Plus Pas Sökücü ve Yağlayıcı İncelemesi

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Genelde bu tip ürünlerde pas sökücü yazar ama sanırım hiçbirimizin aklından geçen pas sökme işlemini bu ürünler en azından kısa sürede gerçekleştiremiyor. Ben bu tip pas sökücü ve yağlayıcı yazıp da anında pas sökebileni daha görmedim, belki vardır da ben daha denk gelmedim.
Ürünü, yoğun pas olan bölgeye de sıkmıştım ama hayatımda değişen bir şey olmamıştı :( Netice itibariyle, paslı ve sıkışan vidaları yuvasından çıkarabilecek kadar pas sökebiliyordur diye düşünüyorum.
Ben ürünü yağlayıcı görevi için kullanıyorum ve videoyu da pH değerini, içeriğini, yağlama ve ses kesme özelliğini gösterebilmek için çektim. Duster'ın bagaj kapağında amortisörlerinden ve belki de az da olsa menteşelerinden gelen berbat bir ses vardı. Ben ürünü hem menteşelere hem de amortisörlere sıktım ve ses probleminden kurtuldum. Uygulamayı 1 Ağustos'ta yapmıştım ve halen ses yok. WD40 ve benzeri ürün sıksaydım muhtemelen ses problemi çoktan tekrarlamıştı. Ben WD40 sevmiyorum, o markanın envayi çeşit ürünü var ama her yerde ve her derde deva gibi satılan versiyonunu ne yazık ki sevmiyorum. Yağlar gibi yapıp durumu kısa sürede eskisinden daha beter hale getirebiliyor.

Efem pek sıkıcı videom aşağıdadır, olurda izlemek isteyen çıkar diye aşağıya usulca bırakıyorum.

EmirhanYigiter

Uzman Detaycı
Üye
Gıcırtı yapan yerlere WD 40 yapıp bir kaç gün bazen 1 hafta kadar bekleyip sıvı gres yapıyorum. Özellikle hareketli parçalarda içerideki pasın çözülmesini bekliyorum.

usurer

Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
Eline sağlık Hakan @SubaruOutback video izlendi like bırakıldı,
wd40'dan memnun olmayan birisi olarak bu ürünün yağlama özelliği hoşuma gitti,
daha doğrusu wd40'ın yağlama özelliğini sevmiyorum, pas sökücü ve gevşetici olarak işini güzel yapıyor, ancak yağlama konusundan başarılı değil.
Bu üründe sanırım hepsi bir arada, yine de sadece yağlayıcı özellik arayanlar için aşağıdaki ürünü de tavsiye ederim, muhtemelen sende demişsindir.
Würth HHS 2000 Sıvı Gres 500 Ml. 0893 106 Made in Germany

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Eline sağlık Hakan @SubaruOutback video izlendi like bırakıldı,
wd40'dan memnun olmayan birisi olarak bu ürünün yağlama özelliği hoşuma gitti,
daha doğrusu wd40'ın yağlama özelliğini sevmiyorum, pas sökücü ve gevşetici olarak işini güzel yapıyor, ancak yağlama konusundan başarılı değil.
Bu üründe sanırım hepsi bir arada, yine de sadece yağlayıcı özellik arayanlar için aşağıdaki ürünü de tavsiye ederim, muhtemelen sende demişsindir.
Würth HHS 2000 Sıvı Gres 500 Ml. 0893 106 Made in Germany
Desteğin için sağolasın :)
Würth'ü hiç denemedim :(

Gıcırtı yapan yerlere WD 40 yapıp bir kaç gün bazen 1 hafta kadar bekleyip sıvı gres yapıyorum. Özellikle hareketli parçalarda içerideki pasın çözülmesini bekliyorum.
Hımm, paslı bir yüzey için bu yöntemi aklıma yazdım :)

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Sesi anında kesti, bu kadar hızlı çalışmasını beklemiyordum. Eline sağlık, ben ürünü beğendim. Böyle bir ihtiyaç halinde elimde wd40 var ama bunu tercih ederim.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Eline sağlık abi. Ufakmış ambalaj. Wd-40 yerine liqui moly ürünü kullanıyorum daha büyük şişede daha ucuz ve aynı işi görüyor, ben daha çok kir sökme ve civataları gevşetmede kullanıyorum gayet iş görüyor.

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Sesi anında kesti, bu kadar hızlı çalışmasını beklemiyordum. Eline sağlık, ben ürünü beğendim. Böyle bir ihtiyaç halinde elimde wd40 var ama bunu tercih ederim.
Bende hiç ummuyordum :) Arexons 6in1 diye bir ürün var o da hızlı çalışıyor ve ömrü uzun. :)

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Eline sağlık abi. Ufakmış ambalaj. Wd-40 yerine liqui moly ürünü kullanıyorum daha büyük şişede daha ucuz ve aynı işi görüyor, ben daha çok kir sökme ve civataları gevşetmede kullanıyorum gayet iş görüyor.
Liqui Moly kullanmak hiç kısmet olmadı, markadan hiçbir ürün kullanmadım desem yeridir :( Sen beğeniyorsan ve iş yapıyor diyorsan onu da denerim :) Nasılsa bu Sx90 bitmek üzere :( (evde de gördüğüm her menteşeye, kilide sıktım da :( )

carking58

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
İnceleme için çok teşekkürler abi, nedendir bilmem ben de WD-40 ile yıldızı barışmayanlardanım. :) Doğrudan bir olumsuzluk ile karşılaşmadım ama belki de genel olarak herkesin her derde deva olarak görmesinden ötürü ısınamıyorum kendisine.

Ben sıkışmış vidaları sökmek ve gevşetmek için Loctite MultiSpray kullanıyorum. Motosiklet kullandığım zamanda bir abim tavsiye etmişti ve boyutuna göre fiyatının uygunluğu ile o günden beridir başka arayışa girmedim hiç.

Arabadaki menteşelerini yağlama konusunda ise forumdan aldığı tavsiye ile Würth HHS Grease almıştım ve yağlama konusundaki performansından çok memnunum. Sadece rengi beyaz olduğu ve nispeten püskürtürken sıçrama yaptığından biraz dikkatli kullanmak gerekiyor.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Abi güzel bir inceleme olmuş. Sesi anında kesti gerçekten. Ben wd40 da sesin geri gelme sorununu yaşıyordum. Aslında wd40 tam bir yağlayıcı değil. Bakalım Sonax ne kadar süre etkili olacak merak ettim.

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
hakan ellerine saglık. begeni ve izleme tamam.
wd40 hakkında vakti zamanında konuşmuştuk. asıl amacı farklı ( susuzlaştırmak) ve geçici yaglama bu bölgede uygun degil. Kwazar Orion Pro+ Foamer İlk İzlenim, Secho İle Ceviz Uyumu, Fusso Coat'ın Kış İle İmtihanı, Aslan'ın Yıkama Günü
sonax güzel ürün bende farklı amaçlarla kullanıyorum ama wd40 tan hallice bir ürün. sonuç biraz daha iyi ama aynı olacaktım zaman zarfında uzama eylemiyle birlikte.
çünkü; kendiside %30 aliphatische kohlenwasserstoffe reiniger ( alifatik hidrokarbon temizleyici ) içeriyor.

şahsen amortisör yapıya asla sıkmazdım. içerde ne varsa yaglayıcı ( özellikle inceleri ) söker atardı ki; sürtünme zati daha önceki yanlış uygulamalardan mütevellit bu sonuçtan o ses geliyor.

anında kesmeside içerde temizlik yapıp çözme ( uçuşan yaglama) yapmasından kaynaklı.

bu hidrokarbon içerigini özellikle ünlü bizimde çok yakından tanıdıgımız bir kaç yüzey temizleyici , seramik , wax öncesi sık-sil ürünlerin içeriginin temel maddesi .gerisine sen düşün. daha nelerde var nelerde. ...

test için teşekkürler.

iyi detaylar.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Liqui Moly kullanmak hiç kısmet olmadı, markadan hiçbir ürün kullanmadım desem yeridir :( Sen beğeniyorsan ve iş yapıyor diyorsan onu da denerim :) Nasılsa bu Sx90 bitmek üzere :( (evde de gördüğüm her menteşeye, kilide sıktım da :( )
Emeğine Sağlık Hakan luqui moly ile aynı ürün çıkma ihtimali çok yüksek.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tutankhamun

Amatör Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Wd40 çoğu işlemde faydalıdır lakin kullanılmaması gereken yerlerde vardır özellikler zincir oring ve rulmanlarda kullanılmaz kendi içerisindeki yağı dışarıya verip belli bir süre sonra rulmanı yağsız bırakıp aşınmasına ve ötmesine sebep olacaktır .

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
hakan ellerine saglık. begeni ve izleme tamam.
wd40 hakkında vakti zamanında konuşmuştuk. asıl amacı farklı ( susuzlaştırmak) ve geçici yaglama bu bölgede uygun degil. Kwazar Orion Pro+ Foamer İlk İzlenim, Secho İle Ceviz Uyumu, Fusso Coat'ın Kış İle İmtihanı, Aslan'ın Yıkama Günü
sonax güzel ürün bende farklı amaçlarla kullanıyorum ama wd40 tan hallice bir ürün. sonuç biraz daha iyi ama aynı olacaktım zaman zarfında uzama eylemiyle birlikte.
çünkü; kendiside %30 aliphatische kohlenwasserstoffe reiniger ( alifatik hidrokarbon temizleyici ) içeriyor.

şahsen amortisör yapıya asla sıkmazdım. içerde ne varsa yaglayıcı ( özellikle inceleri ) söker atardı ki; sürtünme zati daha önceki yanlış uygulamalardan mütevellit bu sonuçtan o ses geliyor.

anında kesmeside içerde temizlik yapıp çözme ( uçuşan yaglama) yapmasından kaynaklı.

bu hidrokarbon içerigini özellikle ünlü bizimde çok yakından tanıdıgımız bir kaç yüzey temizleyici , seramik , wax öncesi sık-sil ürünlerin içeriginin temel maddesi .gerisine sen düşün. daha nelerde var nelerde. ...

test için teşekkürler.

iyi detaylar.
Amortisör için başka birşey kullanmak lazım ama elde bu vardı ve makina da 10 yaşında olunca bende bastım SX90'ı :) Zaten bakım zamanı da geldi, komple bir elden geçmesi lazım. Ya da fiyatlar makul olsa vedalaşmak da uygun olabilir(di), ama fiyatlar makul ve mantıklı değil. Bir daha ses yaparsa ya da amortisör bozulursa artık yenisine sağlık derim ne diyeyim :)