[SRT Garaj 282] Hobi Garajı Uygulama Paylaşımları

Shirb13

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Arkadaşlar selam, Yaptığım uygulamaları burada bir başlık altında paylaşmayı düşünüyorum. Umarım sizler içinde uygundur.

Bu temizlik işlerine hep takıntılıydım. Benim için bu serüven kızımın koltuğa süt dökmesi ile başladı. Nasıl çıkartırım bunu diye ararken youtubedan video izleyip ardından izlediklerimi kendi aracımda ve babamın arabasında denedim. Sonra beni acayip sarmaya başladı.. Zamanla arkadaşların araçlarına da yapmaya başladım. Zamanla iş yerinden arkadaşlar bu hobini işe çevir gibi vs söylemlerde bulunuyorlardı. Bende iş yerinden ikinci el yeni araç alan bir arkadaşa hayırlı olsun babında koltuklarını ben temizlerim dedim. Gören benim aracı da yap dedi, ilk müşteri aracımı 7 Kasım günü teslim aldım :)

Yanımda olan malzemelerle koltuk kafalığında bir ön gösterim yapmıştım;

fotoğraflar büyük çıktıysa kusura bakmayın.

Bunun için Koch Chemie Pol Star 1 kapak + Kenotek APC 1 kapak + 1 su bardağı su ile yaptığım karışımı ve matkap ucuna takılan fırçamı kullandım. Karışımı sıktıktan sonra fırçaladım ve hafif nemli bezle iyice duruladıktan sonra kurumaya bıraktım. Normalde kurumaya bırakmadan halı yıkama makinesi ile çekiyorum ama iş yerinde makine yanımda değildi

Aynı gün işten çıkıp yemek vs gibi günlük rutinleri hallettikten sonra büyük bir heyecanla garaja indim :) arkadaşla sadece koltuklar, tavan ve direklerin iç kısımları olarak anlaşmıştık, amatör bir detailer ve tutkulu bir arabacı olarak gözüme batan yerlere de el attım. (tepe lambası içi, direksiyon vites el freni, kapı içi plastikler)

Öncesi ve sonrası fotoğrafları, maalesef kolçağın önceki halini çekmeyi atlamışım :(

Arkadaşlar selam tekrar, Hafta sonu İzmit'ten babamın amcaoğlu geldi. Bende elinde büyüdüm diyebilirim ve üniversite yıllarımda da çok gidip geldim yanına beni misafir etti vesaire.. Hasbi-hal ettikten sonra benden arabanın içine el atmamı rica etti. Tabi bende seve seve yaptım :) Araç dışına hem görece temiz olması hem de gün içinde hava koşullarında yağmur göründüğü için yıkamada dahil olmak üzere bir uygulama yap(a)madım. Yağmurda yağdı :)

Araç Opel Astra J 1.4 Turbo Enjoy Sport A/T (tam tersi de olabilir). Rengiyle, direksiyonu, sunroofu araç çok güzel ama katlanır ayna olmaması beni düşündürdü açıkçası.

Araç genel olarak gayet temizdi sadece direksiyon, kapılarda ki kolçaklar, şoför ve sol arka yolcu koltuğunda bazı lekeler vardı.Kapıya ayağını çok vurduğunu fark ettim ve jest mahiyetinde kapı eşiği koruma filmi de uyguladım :)

İlk karşılaşmamız ve garaj önü fotoğraflarımız olmazsa olmaz :) Araç sahibinin oğlu telefona kapak resmi minvalinde bir şey istemişti 3. Fotoğrafta Adobe Lightroom ile biraz oynayarak kendimce bir şeyler yapmaya çalıştım, beğendiğim için sizinle de paylaşmak istedim.

Geçelim can alıcı noktalara;

Direksiyonun güzelliğini durumu gölgeliyordu, aracı süpürdükten sonra ona giriştim. (Sıralamalar önceden sonraya şeklindedir)

Ben üniversite de öğrenciyken ev değiştirdim tek başıma bir daireye geçtim, geçmeden önce de temizlettim daireyi, temizlik sonrası telefonda da annemle konuşuyoruz genel olarak daire temiz görünüyor dedim. Bana kapı üstlerine elini bi' sür dedi. Sürüş o sürüş. "Temizlik görünmeyen yerlerden belli olur." anacığımın mottosudur :)

Bu kısa paylaşımımdan sonra şeytan ayrıntılarda gizlidir diyor ve paylaşıyorum :) ;

Arka koltuk; Çikolata kendisine girecek kuytu bir köşe bulmuş ve hiç temizlenmeyecek gibi kurumuş kalmış :)

Şoför koltuğu;

Kapı kolçak eşik 3'lemesi;

Orta Konsol ve vites topuzu (vites topuzunun öncesi fotosunu çekmeyi maalesef atlamışım)

Son düzenleme:

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Ellerinize sağlık, sonuçlar başarılı. Bu heyecanını baya sevdim :) Umarım hep böyle devam eder

Shirb13

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Ellerinize sağlık, sonuçlar başarılı. Bu heyecanını baya sevdim :) Umarım hep böyle devam eder
Bence bu hastalık işi, devam edeceğini umuyorum. Fiziksel olarak yorduğu zamanlar oluyor. Ama aracı teslim ederken evladının tiyatro gösterisinde başarılı performansını izleyen ebeveyn gibi hissediyorum :)

Güzel, gelir gelmez katkı sağlayan üyecanlara bayılıyorum, ellerine sağlık:alkis:
eyvallah hocam sağolasın :) kendi çapımızda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yakında garajımıda paylaşıp tavsiyelerinizi almayı planlıyorum. Zemini mermer kaplayıp duvarları gri ye boyama fikrim var.

cabay

Usta Detaycı
Üye
Elinize sağlık. Sonuçlar iyi, keyif de alınmış.. Daha ne olsun :)

Dr HCD

Usta Detaycı
Üye
Elinize sağlık valla ben terapi niyetine forumu okuyorum :) güzel oluyor stres atıyorum:)

KaiZeN

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Çok hızlısın maşallah, eline sağlık güzel temizlik olmuş. Yeni uygulamaları merakla bekliyoruz

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık güzel sonuçlar almışsın, Artık sen zehiri fazalsıyla almışsın, bundan sonrası gelir.Benim arabayıda yapılım diye peşine takılanda bitmez artık

Shirb13

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Eline sağlık güzel sonuçlar almışsın, Artık sen zehiri fazalsıyla almışsın, bundan sonrası gelir.Benim arabayıda yapılım diye peşine takılanda bitmez artık
Onur abi zehri kapalı çok oldu :) bugün amcaoğlu geldi izmitten bir kaç gün buradayım benim arabaya da bir el at diyor :komik::komik:

yusufasinmaz

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Bolu
Hocam bende sıfır araç aldığım 2016 yılında merak etmiştim. Sonra bir iki ürün derken, benim arabama da bakarmısın dediler. O gün bugündür bir devam etti. Bir arkadaşım ile birlikte bir dükkanda takılıyoruz. Hem hobi hem yan gelir oluyor. Gayette keyif alıyoruz :)

tanjuyildizhan

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
elinize sağlık çok beğendim..ürünlerden ne kullandınız onu da yazarsanız bilgilenmiş oluruz.

Shirb13

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
elinize sağlık çok beğendim..ürünlerden ne kullandınız onu da yazarsanız bilgilenmiş oluruz.
Doğru söylüyorsunuz, Koltuk ve kumaş kolçaklar için valet pro carpet cleaner 1 e 10 sulandırıyorum. Deri aksamlar için Koch Chemie Pol Star aynı oranda sulandırıyorum Valet pro detay fırçası ile uyguluyorum. Kapı eşiğine kullandığım folyo hepsiburada.com'da satılan autofolyo 3m kapı eşiği koruma folyosu.

Kolçaklara valet pro carpet cleanerı köpürterek sıkıp sonra parex sihirli sünger (bimde satılan yeşil pembe turuncu) ile fırçalıyorum. sonra sıcak su ile hafif nemlendirdiğim mikrofiber bez ile siliyorum. Sonrasında kuru mikrofiber bez ile nemini alana kadar kuruluyorum. Koltukları yine valet pro cc ile matkap ucu fırça ile fırçalıyorum ve halı yıkama makinası ile çektiriyorum.

Derilerde Pol starı önce fırça içine 2-3 fıs sıkıyorum. Sonra uygulama yapacağım yere sıkıp fırçalıyorum ve siliyorum :)

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, güzel temizlik olmuş, pırıl pırıl tertemiz kullanılsın. Bir de dış temizlik görelim artık senden.