Tac System Seramik - Stek Kaput Filmi - Detaylı Temizlik Uygulamaları

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Merhaba,
Detaylı iç ve dış temizlik, kaput koruma filmi ve seramik uygulaması yaptım.
Bol bol fotoğraflarla anlatımı desteklemeye çalıştım. Konu uzun olacak, umarım keyifli olur.
Kahvelerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederim :)
İç temizlik ve koruma uygulamalarından başlıyorum.

En kirli yerleri aradan çıkartalım. Kullandığım ürün Auto finesse verso (1:5)
af verso.jpg

af verso 2.jpg

Arabanın içi detaylıca süpürüldükten sonra kumaş & halı temizleyici ile koltukların kumaş kısımlarını ve taban halısını siliyorum.
Ardından bezi suda durulayıp temizleyici artıklarını almak için tekrardan siliyorum.
halı kumaş.jpg

halı kumaş (2).jpg

Kumaşlar bittikten sonra detaylara devam ediyorum. İç temizlikte favori ürünüm nanolex interior cleaner
interior cleaner.jpg

Ön göğüsten temizliğe başlıyorum
interior cleaner (2).jpg
interior cleaner (3).jpg

interior cleaner (4).jpg

interior cleaner (8).jpg

interior cleaner (9).jpg

Sıra deri temizliğinde. Derileri kesinlikle apc (genel temizleyici) ile temizlemiyoruz. Derinin yapısından kısaca bahsedersek;
Doğal napa derinin üzerinde sırasıyla astar, renk katmanı ve üst kaplama vardır. Üst kaplaması olmayan doğal deri ise anilin deridir. Özellikle anilin çok daha hassastır.

Suni deriler ise termoplastik sınıfına giren Poli Vinil Klorür ve Poli Üretan kullanılarak imal edilir. Suni deride
"Pre-Skin" denilen dokunma hissini veren ve dış etkenlere dayanımı sağlayan poliüretan üst katman vardır.
Apc yüzeysel temizlik yaptığı gibi periyodik kullanılması sonucunda derinin bu üst katmanına zarar verir, Sertleşmesine neden olur.

Bu nedenle deriye uygun temizleyici kullanılması gerekiyor.
Valet pro leather soap deriyi yumuşatarak gözeneklerdeki kiri kaldırır, derinlemesine temizlik yapar ve deri için güvenli bir temizleyici.
leather soap.jpg

Valet pro leather soap ile deriyi 1-2 dakika fırçalıyorum.
Görselde gördüğünüz gibi jel kıvamında.
leather soap (2).jpg

leather soap (3).jpg

Temizlikten sonra nemli bez ile siliyorum.
leather soap (5).jpg

Deriyi temizledik. Yeterli mi ?
Cildimizin ph derecesi 5.5 (asidik değer) olduğundan sadece temizlikle yetinmeyip koruma altına alıyorum.
Doğal derinin kondisyonunu korumak için besleyici ürün kullanmak önemli. Derinin neme ihtiyacı vardır.
Besleyici ürünler nemi dengeler. Peki suni deride durum nasıl ona bakalım..
Alttaki görselde gördüğünüz gibi özellikle direksiyon göbeğine kıvrılan kısımda deformasyon mevcut.
Çatlayıp dökülmeye müsait bir alan. Opellerin hastalığı diyebiliriz, fazla hassas.
direksiyon deformasyonu.jpg

Burayı sadece deri koruyucu ürünlerle korumak çok zor. Bu yüzden suni deri de olsa besleyici ürün kullanıyorum. Benim tercihim Auto Finesse Hide. Mükemmel bir dokunma hissi var ve yeterli düzeyde nem sağlıyor.
af hide.jpg

Kesinlikle yağlı bir katman bırakmıyor, tamamen emiliyor ve yeterli nem sağlanıyor. Aşağıda hide uygulamasından sonraki görüntüyü inceleyebilirsiniz, herhangi bir kalıntı, parlama kesinlikle yok.
final.jpg

Yarım saat ürünün oturmasını bekliyorum. Daha direksiyonun işi bitmedi.
Beklerken detaylara devam ediyorum.

Vites bölümündeki deri kısım
leather soap (4).jpg

Diğer deriler daha az kirli olduğu için interior cleaner kullandım. İnterior cleaner içerisinde fosfat bulundurmayan ve 6.8 PH derecesine sahip bir temizleyici. Deri temizliğine uygun.
interior cleaner (6).jpg

interior cleaner (10).jpg

interior cleaner (5).jpg

interior cleaner (7).jpg

Direksiyona geri dönüyoruz. Nemli bezle son kez silip deri koruyucu ürün uyguluyorum.
Gtechniq L1 Leather Guard Antibacterial kirlenmeyi geciktirir. Uygulandığı yerde BioCote antimikrobik teknolojisi sayesinde bakterilerin %99 unu öldürür ve bakteri oluşumunu engeller.
Uygulama, kullanıma bağlı olarak 4-6 ayda bir yenilenmeli. Kendi aracımda direksiyon gibi sık temas edilen yerlerde 2 ayda bir uygulamayı tekrarlıyorum.
Not:Uygulamadan sonra takriben yarım saat temas edilmemelidir.
L1.jpg

L1 (2).jpg

Ön göğüsü gtechniq c6 ile koruma altına alıyorum. Aynı şekilde antibakteriyel, UV koruması var ve tamamen
mat bir görüntü bırakıyor.
C6.jpg

Kapı içlerine c6 uygulandı
C6 (3).jpg

Geri kalan tüm plastik aksama c6 uyguladım
C6 (5).jpg

C6 (6).jpg

C6 (7).jpg

C6 (8).jpg

İçerisiyle işim bitti. İç mekan final fotoğraflarını konunun sonunda görebilirsiniz.

Son düzenleme:

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Kaput filmi ve polisaj için Special Works Bayram Bey' e geldik.
Aracın detaylı yıkanmasıyla başlıyoruz.

Valet Pro Combo 2 ile ön yıkama yapıldıktan sonra çift kova yıkandı.
Koch Chemie Fb demir tozu temizliği
demir tozu.jpg

Bizde boş durmuyoruz. Çeşitli fırçalarla jantları temizliyorum.
demir tozu (2).jpg

Demir tozundan sonra kil işlemi yapılıyor.
kil.jpg

kil (2).jpg

kil (3).png

Temizlik işlemleri bitti ve uygulamalar için içeri alındı.
sworks.jpg

Polisaj işlemi yapılıyor. Fotoğrafını çekmemişim, kaputtan sonra araba maskelendi ve boyadaki kusurlar giderildi.
sworks (2).jpg

Stek Proshield kaput filmi yapılıyor. 150 mikron kalınlığında,
kendi kendini yenileyebilme özelliğine sahip bir film.
IMAG3107.jpg

Filmi yaparken bir talihsizlik oldu. Filmin altında bir tane toz kaldı. Tozu almaya çalışırken film çok az deforme oldu. Benden önce Bayram Bey sonuçtan memnun kalmadı. Filmi değiştireceğini söyledi, tekrar randevu aldık ve değiştirdik.

Müşteri memnuniyetine ciddi özen gösteriliyor. Kaliteli işçiliği ve misafirperverliği için Bayram Bey'e teşekkür ediyorum.

İki gün sonra seramik hazırlığına geçiyorum. Detaylı bir şekilde yıkadım.

Ön yıkama olarak Vp Citrus wash (1:10) ve 100ml apc karışımını basınçlı pompa yardımıyla uyguluyorum. Yüzeyi tamamen yağdan, pasta artıklarından arındırmaya yönelik bir hareket. Bulaşık deterjanı veya yıkamacı köpüğü de benzer işi görecektir ancak pek bu yöntemden yana değilim.
Özellikle üzerinde kurursa sıkıntı yaşanabilir.
ön yıkama.jpg

Gtechniq G-wash ile çift kova yıkıyorum.
yıkama.jpg

İki eldiven kullandım.
yıkama (2).jpg

Detaylar af verso (1:10)
detay.jpg

detay (2).jpg

Special Works' den çıkınca 30 km kadar yol yaptım. İşi riske atmamak adına tekrar
demir tozu temizliği yapıyorum.

Koch-Chemie Fb demir tozu temizliği
demir tozu (3).jpg

demir tozu (4).jpg

demir tozu (5).jpg

demir tozu (6).jpg

İyice durulandı. Gölgede kuruluyoruz.
kurulama.jpg

Lastikler Meguiars endurance tire
endurance tire.jpg

Arka ve yan camlara rain x uyguluyorum. Ön camda Gtechniq G1 var.
rain x.jpg

Hazır detaylı yıkanmışken seramik öncesi biraz poz verelim :)
seramik öncesi.jpg

seramik öncesi (2).jpg

seramik öncesi (3).jpg

Araba hazır. Seramiği yapmak için kapalı otoparka gidiyoruz.
Tac System Quartz Shine tercih ettim.
seramik.jpg

Nanolex Ex ile bir tur sildikten sonra farklı bir bezle ipa ile tekrar siliyorum.
Uygularken fotoğraf çekemedim.

Tac System Quartz Shine bu güne kadar kullandığım en iyi ürünlerden biri diyebilirim.
10 ml ürünle arabanın tamamını kapladım. Çok yoğun bir yapısı var,
dolayısıyla yüzey üzerinde iyi yayılıyor. Uygulama kolaylığı ve parlaklığına hayran kaldım. Daha önce kullandığım hiçbir boya koruma ürünü bu derecede parlaklık vermemişti.

Uygulamadan 2-3 saat sonra Tac System quartz max spray sealant atıyoruz.
quartz max.jpg

Beğenmediğim tek yönü kayganlık hissi. Kayganlık hissinin az olmasına karşın
hidrofobiden taviz yok!

Karanlık olduğu için seramikten sonra fotoğraf çekmedim. Aşağıda ilk yıkamadan sonraki fotoğrafları görebilirsiniz.

Son düzenleme:

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
Kayseri

Vay vay vay herşeyiyle mükemmel bir detay olmuş. Ellerine sağlık. Şimdi hem folyo hem seramik olunca zırhlı mı oluyor diyenlere ne diycen onu düşünme zamanı :aksii:

Renk şahane yansımalar bitirdi beni iyi günlerde bin ;)

Cangp2

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Oncelikle konu icin gercekten tesekkurler. Sirf resim cekerken bile gosterdiginiz emek azimsanamaz. Ic kisim cok guzel sekilde anlatilmis ve resimlenmis. Sonuclar da gercekten harika. Dis kisimda ise yine guzel bir uygulama olmus. Aracin rengi gercekten cok guzelmis. Bu tarz boyalarda eger yuzey hak ettigi temizlikte degilse renk kendini gosteremiyor ama suan sizin arac cok guzel olmus hele ki guneste. Stek cok iyi tercih olmus. Seramik korumaya ise birsey diyemiyorum kendim cok tercih etmedigimden. Gun gelirde aracin boyasini kus pisliginden korur hala gelirse o zaman seramik candir derim ama tabii ki uygulamaya saygim sonsuz. Paylasim icin tekrar tesekkurler. Polisaj kismi resimlerle anlasilamayacak olsa da ic kisim icin uygulanan asamalari ic temizlik ve koruma yapacak tum uyeler takip edebilir gibi dusunuyorum. Elinize saglik.

Sent from my iPhone using Tapatalk

MoonDance

Uzman Detaycı
Üye
Hocam ellerinize sağlık. Sabır isteyen bir süreç olmuş. Araç harika. Opel hayranı olarak araca aşık oldum resmen. Ayrıca Bayramın işçiliği gerçekten iyidir. Bayrama gideceğinizi bilsem bende gelirdim. Hayırlı olsun tekrardan.

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Bu saatte kahveyi de içtik. Gerek kahve gerekse muazzam kareler sebebiyle uyku muyku kalmadı :) şaka Bi yana şahane çalışma olmuş elinize sağlık. Bu şekilde hakkını veren ellerde bulunan lacivertlere bayılıyorum :)

can26

Profesyonel Detaycı
Üye
Emeğinize sağlık bol fotoğrafla gözlerimiz şenlendi :) fakat AF hide gerçekten görevini yerine getiremeyen bir ürün diye düşünüyorum çokça deri ürünü tecrübe ederek kendi adıma pek haz etmediğim bir ürün , stek güzel bir tercih olmuş farlarıda dahil etseymişsiniz en azından daha iyi olurmuş diye edemedim malum pahalı fiyatlı parçalar içerisinde kendileri hem zamanla güneş deformasyonlarınında önüne geçerdi diye düşündüm :) kesenize bereket,emeğinize sağlık tekrardan kazasız belasız güzel günlerde olsun :mutlu:

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Vay vay vay herşeyiyle mükemmel bir detay olmuş. Ellerine sağlık. Şimdi hem folyo hem seramik olunca zırhlı mı oluyor diyenlere ne diycen onu düşünme zamanı :aksii:

Renk şahane yansımalar bitirdi beni iyi günlerde bin ;)
Teşekkürler :) Keşke zırhlı olsa değilmi..

Oncelikle konu icin gercekten tesekkurler. Sirf resim cekerken bile gosterdiginiz emek azimsanamaz. Ic kisim cok guzel sekilde anlatilmis ve resimlenmis. Sonuclar da gercekten harika. Dis kisimda ise yine guzel bir uygulama olmus. Aracin rengi gercekten cok guzelmis. Bu tarz boyalarda eger yuzey hak ettigi temizlikte degilse renk kendini gosteremiyor ama suan sizin arac cok guzel olmus hele ki guneste. Stek cok iyi tercih olmus. Seramik korumaya ise birsey diyemiyorum kendim cok tercih etmedigimden. Gun gelirde aracin boyasini kus pisliginden korur hala gelirse o zaman seramik candir derim ama tabii ki uygulamaya saygim sonsuz. Paylasim icin tekrar tesekkurler. Polisaj kismi resimlerle anlasilamayacak olsa da ic kisim icin uygulanan asamalari ic temizlik ve koruma yapacak tum uyeler takip edebilir gibi dusunuyorum. Elinize saglik.
Günde birkaç kez arabayı kontrol ettiğim için kuş pisliğinden sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar :) Bayram Bey bolca video ve fotoğraf çektiği için o işe pek girmek istemedim temsili birkaç fotoğraf koydum. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim :tesekkurr:

Hocam ellerinize sağlık. Sabır isteyen bir süreç olmuş. Araç harika. Opel hayranı olarak araca aşık oldum resmen. Ayrıca Bayramın işçiliği gerçekten iyidir. Bayrama gideceğinizi bilsem bende gelirdim. Hayırlı olsun tekrardan.
Hocam teşekkür ederim daha iyileri sizlerin olsun. 2 haftalık bir süreç oldu biraz da yorulduk tabi :)

Teşekkürler :mutlu:

Bu saatte kahveyi de içtik. Gerek kahve gerekse muazzam kareler sebebiyle uyku muyku kalmadı :) şaka Bi yana şahane çalışma olmuş elinize sağlık. Bu şekilde hakkını veren ellerde bulunan lacivertlere bayılıyorum :)
Kahveyi severiz hocam :) Güzel yorumunuz için teşekkürler

Emeğinize sağlık bol fotoğrafla gözlerimiz şenlendi :) fakat AF hide gerçekten görevini yerine getiremeyen bir ürün diye düşünüyorum çokça deri ürünü tecrübe ederek kendi adıma pek haz etmediğim bir ürün , stek güzel bir tercih olmuş farlarıda dahil etseymişsiniz en azından daha iyi olurmuş diye edemedim malum pahalı fiyatlı parçalar içerisinde kendileri hem zamanla güneş deformasyonlarınında önüne geçerdi diye düşündüm :) kesenize bereket,emeğinize sağlık tekrardan kazasız belasız güzel günlerde olsun :mutlu:
Belki deriden deriye farklılık göstermiş olabilir diye düşünüyorum. Ben genel olarak memnunum. Bazen kişisel eşyalarımda da kullanıyorum.
Farları bende istedim ama olmadı hocam maalesef stek biraz pahalı ürün :paraa:
Yorumunuz için teşekkür ederim :)

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Nazar değmesin epey uğraşılmış pek güzel parlamış :nazar:. Ancak seramik tercih edildiğine göre anlaşılan yıkamadan yıkamaya göreceğiz aracı:confused:. “Şimdi sen gidiyorsun ya herkes sana benzeyecek.”

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Elinize emeğinize sağlık, Gerek finaller gerek anlatım gerekse konunun özenli paylaşımı için teşekkürler. :)

berkayesilyurtt

Acemi Detaycı
Üye
Ellerinize sağlık gerekeni yapmışsınız astra hakettiğini bulmuş bence. Uygulama da fotoğraflama da şahane doğrusu.

Forumda astralar ve golfler arasında soğuk savaş mı var ne? :p Hepsi birbirinden güzel Allah nazardan saklasın :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, özellikle iç temizlik ve detay resimlerine bayıldım, dış yüzey hazırlığı da iyi olmuş. Pasta aşamasını resimleri de olsa daha da güzel olacaktı. Renk şahane, gerçekten çok güzel varyasyonlar denenecek bir renk. Final fotoğrafları da oldukça etkileyici. Lakin iki resimde bez ve silme hatası gördüm inşallah giderirsiniz.
Konu çok güzel olmuş, ayrı bir parantez açmak istedim.Bu kadar uzun konu açmanın zorluğunu bilirim.Tekrar tebrikler.

technologyst

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
Elinize emeğinize sağlık güzel bir işçilik olmuş herşey yerli yerinde sizede bu sonuç hayırlı olsun güle güle kirletin :)

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Ellerinize sağlık. Buram buram emek kokuyor. Hem detay hem fotoğraf hem anlatım. 3'ü bir arada :alkis:

green_spell

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Elinize/emeğinize sağlık.
Detaylı anlatım içinde teşekkür ederiz.
Special Works uygulamalarını bende takip ediyorum, yaptığı işleri de beğeniyorum.
Aracınızın rengi güzel, tekerinize taş değmesin, kazasız belasız sürüşler dilerim... :nazar:

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Ellerine sağlık sabah kahvesi konuyla birlik iyi gitti. tac sistem detay dünyasına bomba gibi giriş Yaptı güzel ürünleri var. Benim uygulamamda gtech L1 deri üzerinde ilk uygulamada mat iyi sonuç almıştım sonra araca inip binildikçe parlama yapmıştı.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ