Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Kadir

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Denizli
Merhaba,
Aracımın boyasında aşağıdaki resimlerdeki gibi problemlerim var. Daha önce bir boyacıya gittiğimde "rötuş yaparız kaybolur" dediler ve yaptıkları rötuş resimlerde görüldüğü gibi rezalet. Yada "komple kaputu boyayacağız" gibi saçma sapan işler başıma geldi. Maalesef bulunduğum şehirde sorunumu çözecek bir usta bulamadım, o yüzden kendim bir şeyler yapmalıyım.
Aracımın boyası fabrikasyon kalınmış. Tamirli, boyanan yada değişeni yok kaportada. Benim aklıma gelen, rötuşlanacak alanı önce alkol yada tiner gibi birşeyle temizlemek, sonra boya ile aynı seviyeye gelene kadar 3-4-5 kaç kat gerekiyorsa rötuş yapmak. Sonrasında ince bir zımpara ile iyice eşitleyerek üzerinde pasta cila attırmak niyetindeyim.
İllaki biraz ton farkı olacaktır ama bu halinden daha iyi olacağını düşünüyorum. Fakat bu konularda forumda gördüklerin harici hiç bir bilgi ve tecrübem yok.
Tecrübeli arkadaşlardan bu işin ince noktaları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında yardım rica ediyorum.

ravenous

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ankara
Aynı bunun gibi 2020 astra görmüştüm, uzaktan çok belli olmuyordu.
Bana sorarsanız hiç dokunmayın.
Yok illa yaptıracağım derseniz, işinde iyi profesyonel bir kaportacıya gidin.
Kendi yaptığınızın da bundan çok farkı olacağını düşünmüyorum.

Kadir

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Denizli
Kendiniz sorup kendiniz cevaplamışsınız aslında. Sizin kendi emeğiniz şu sözde rötuşlardan çok daha iyi olacağı kesin.
Kendim yapacağım ama kafamda bir sürü soru. Boyanın içine sertleştirici yada tiner katacak mıyım, katacaksam ne kadar katacağım, boya öncesi zımpara ile kazımam lazım mı, boyanın iyi tutması için boya öncesi kullanmam gerek yada yapmam gereken bişey var mı vs vs...
Yani işlem öncesinde tüm detaylara hakim olmam lazım ki sonuç başarılı olsun.

golf

Tecrübeli Detaycı
Üye
Ben de bu olayla çok uğraşmıştım renk tungsen gri zor renkti. Üç defa ton tutmadı tinerle söktüm, renki tutturdum ama kuruyunca koyulaştı bu seferde, neden mi çünkü metalik boya, içindeki metaller bir yerde toplanıp koyulaştırıyor rengi. Sonra onuda söktüm tinerle, tabi bu sökmelerde bölge komple matlaştı, pasta cila ile düzelir gerçi. şimdi hiç birşey yapmadım eski haliyle duruyor, belki yapmam belki kafama eserse bir daha girişirim.
Neyse yapacaksan eğer izlerin birinde dene, önce bir kaç kat doldur ama tam doldurma çukuru, Hergün bir kat vur aynı gün katları vurma kurusun, tam son doldurmayı vernik sertleştiri karışımı ile yap, sertleştirici boyaya değil verniğe karışır. Son doldurmayı bununla yap. sonra zımpara polisaj yap.

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
@Kadir bunun bir yüzdesi vardı fakat net hatırlamıyorum. Sanırım @Dragstar söyleyebilir.

Kazıma gibi bir işlemi kesinlikle yapmayın. Rötuşlanacak bölgelere kat kat boya uygulayın. Ne zaman dokunduğunuzda çökelti gelmiyorsa, söz konusu alanın üstündeki boya fazlalığını 2000-3000 (duruma göre 1500 de olabilir) zımpara ile alabilirsiniz.

Ardından polisaj işlemi ile zımpara izlerini almalısınız.

@CNR Detailing yanlışım varsa düzeltir misin?

Kadir

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Denizli
Aynı bunun gibi 2020 astra görmüştüm, uzaktan çok belli olmuyordu.
Bana sorarsanız hiç dokunmayın.
Yok illa yaptıracağım derseniz, işinde iyi profesyonel bir kaportacıya gidin.
Kendi yaptığınızın da bundan çok farkı olacağını düşünmüyorum.
"İşinde profesyonel bir kaportacı" mı :) O adamı 3 ay aradım Denizli sanayide :)

Kadir

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Denizli
Ben de bu olayla çok uğraşmıştım renk tungsen gri zor renkti. Üç defa ton tutmadı tinerle söktüm, renki tutturdum ama kuruyunca koyulaştı bu seferde, neden mi çünkü metalik boya, içindeki metaller bir yerde toplanıp koyulaştırıyor rengi. Sonra onuda söktüm tinerle, tabi bu sökmelerde bölge komple matlaştı, pasta cila ile düzelir gerçi. şimdi hiç birşey yapmadım eski haliyle duruyor, belki yapmam belki kafama eserse bir daha girişirim.
Neyse yapacaksan eğer izlerin birinde dene, önce bir kaç kat doldur ama tam doldurma çukuru, Hergün bir kat vur aynı gün katları vurma kurusun, tam son doldurmayı vernik sertleştiri karışımı ile yap, sertleştirici boyaya değil verniğe karışır. Son doldurmayı bununla yap. sonra zımpara polisaj yap.
Teşekkür ederim bilgiler için. Peki önceki sürülen rötuş boyayı temizlemem gerekir mi? Yada zeminde bir hazırlık yapmam gerekir mi?

Kadir

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Denizli
@Kadir bunun bir yüzdesi vardı fakat net hatırlamıyorum. Sanırım @Dragstar söyleyebilir.

Kazıma gibi bir işlemi kesinlikle yapmayın. Rötuşlanacak bölgelere kat kat boya uygulayın. Ne zaman dokunduğunuzda çökelti gelmiyorsa, söz konusu alanın üstündeki boya fazlalığını 2000-3000 (duruma göre 1500 de olabilir) zımpara ile alabilirsiniz.

Sağol Murat abi,
Dragstar Süleyman abi bu işin piri. Hemşehriyiz. Ondan yardım istemiştim ama işlerinde yoğunluğu olduğu için yardımcı olamadı.
@golf ün tavsiyesini deneyeceğim. @CNR Detailing de karışım oranı hakkında yardımcı olursa yada @golf ün tavsiyesine ek birşeyler söylemek isterse minnettar olurum.
Konuyla ilgilenen herkese tekrar teşekkür ederim.

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
"İşinde profesyonel bir kaportacı" mı :) O adamı 3 ay aradım Denizli sanayide :)
Denizli'de kaportacı ve boyacı zor abi, 2 sene önce tamponu boyatmıştık 3 km ilerden belli oluyor. Müsait bir zaman kendim rütuş yapıcağım tabi gerekli malzemeleri alıp. En iyisi kendin yap, zaten kötü ustalar oldukça bize iş düşüyor usta oluyoruz. :)

golf

Tecrübeli Detaycı
Üye
Teşekkür ederim bilgiler için. Peki önceki sürülen rötuş boyayı temizlemem gerekir mi? Yada zeminde bir hazırlık yapmam gerekir mi?
Akrilik tiner veya sentetik tiner ile fazla baskı uygulamadan sadece sürdüğün yeri temizle, kulak kürdanları kullanabilirsin yaparken. Temizlersen daha iyi sonuç alırsın.

CNR Detailing

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
Ankara

Abi araba effect boya rotüs üstüne sertleştirici karıştırılmış verniği fırça ile sürmesi gerekiyor yoksa ömrü ve rotüşün durumu hiç estetik olmaz o yüzden verniği sürdükten sonra üstüne güvenlik macunu çekip zımpara ile yüzeyi eşitleyip polisaj yapması gerekiyor.

Kadir

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Denizli
Abi araba effect boya rotüs üstüne sertleştirici karıştırılmış verniği fırça ile sürmesi gerekiyor yoksa ömrü ve rotüşün durumu hiç estetik olmaz o yüzden verniği sürdükten sonra üstüne güvenlik macunu çekip zımpara ile yüzeyi eşitleyip polisaj yapması gerekiyor.
@CNR Detailing teşekkürler. Effect boya nedir?