Uygulama paylaşımlarım

afkazankayaa

Amatör Detaycı
Üye
İl
Kırşehir
Evet abilerim, kardeşlerim forumdaki ilk konumu açmak bu güne nasipmiş. Görenleriniz olmuştur, stokları serelim konumuzda direksiyonum için deri onarım ürünleri almıştım. Ürünleri Deriklinik’ten aldım. Sağ olsunlar hem sipariş öncesi hem de sonrası oldukça yardımcı oldular. Çok ilgililer. Bundan sonra alışverişlerimi ordan yapmaya gayret edeceğim. Aslında direksiyonumu Vintage detailingin yani Göker beyin yapmasını istiyordum ancak yoğunlukları sebebiyle iki aydıR parça işlem yapamamalarından dolayı kolları sıvadık.
Kirli yani parlak direksiyon İyi değil biliyoruz, ama benim gibi pimpirikli olup da sürekli direksiyon temizliği yapmak da iyi değil. Ben her ay temizleme uygulaması yaptığım için yedi yIldan sonra derimiz rengini kaybetmeye başlamıştı. Özellikle 10-2 bölgelerinde.

Dün akşamdan colourlock Güçlü deri temizleyicisi ile temizledikten sonda temizlik ürünleri ile geçmeyen deri ile bütünleşmiş yağlardan arındırmak için spirit adı verilmiş degreaser ile direksiyonu yağlarından arındırdım.

Beyaz yerler aslında önceden deri ile bütünleşmiş yağlar olduğundan dolayı Degreaser kullanınca böyle bir görüntü çıktı.

Malzemeler elime geçince ve saç kurutma makinesi kullanmam gerektiği için (boya su bazlı olduğundan ötürü) aracı uygulama merkezime yani fakültemin cam gören bir yerine aldım ki uzatma kablosu çekebileyim saç kurutma makinesi için :)
Daha sonra direksiyonu 3000 deri zımparası ile zımparaladım. Çok fazla kuvvet uygulamadan oldukça smooth bir yüzey elde ettim.

Hatta hiç boyamasam mı diye düşündüm çünkü sıfır bir direksiyon simidi ile aynı yumuşaklıktaydı. Madem bir işe kalkıştık devam edelim diyerekten zımpara sonrası tekrar spirit ile temizledikten sonra boya işlemine başladım.
(Zımpara sonrası)
Yüzey boyanırken dikkat edilmesi gereken süngeri tampon yaparmış gibi kullanarak ince ince katmanlar yapmak. Ben parçalara bölerek çalıştım. İlgili parçanın katmanı bitince yaklaşık 30 saniye kadar saç kurutma makinesi tutuyoruz ne çok sıcak ne de çok yakından. Daha sonra 3 kata kadar bu işlem tekrar edebiliyor. Uygulama yaklaşık 4 saatimi aldı. Letherzentrum YouTube videolarında colourlock guy nickli şapkalı İngiliz abimiz 15 dakkada yapıyordu halbuki.

Sonuç bu şekilde. Beklediğimden daha güzel bir görünüş çıktı ortaya. Renk uyumu bire bir aynı. Ancak yüzey beklediğim kadar smooth değildi. Colourlock guy nickli abimizle instagramdan irtibata geçtim. Eğer yüzeyden memnun kalmazsam zımpara yapıp bir kat daha boya atabileceğimi söyledi. Ancak, daha smooth ve soft bir yüzey ise aradğın, renk uyumundan bir tık ödün vererek Çok hafif zımpara yapıp daha sonra yine spirit ile kalıntıları alıp bırakabiLirsin dedi. Ve bu şekilde eve gitmemde bır sakınca olmadığını Ancak kalkan için 1 gün beklememi söyledi ki zaten bunları videolarından da biliyordum. Final zımpardan sonra harika bir hissiyat elde ettim. Direksiyon Deri değil de İpek saten gibi , ıslak bir hamur gibi , şeker gibi bir Hissiyat veriyordu. Renk de aman aman farketmedi. Ve ben de böyle kullanmaya karar verdim. Boyanın tamamen kuruması için 24 saat bekleyeceğim. Yarın akşam da kalkanımızı yapacağız.

Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim :)

ps: Paspaslar Kırşehir’in tozundan nasibini bir günde alıyor maşallah. Paspaslarımı daha dün temizledim...

Son düzenleme:

Sercan20

Uzman Detaycı
Üye
İl
Denizli
Abi emeklerine sağlık, bu konuyu heyecanla bekliyordum. :) İlk konunuza rağmen çok başarılı buldum, her şey yerli yerinde. Uygulamaların devamı dileğiyle. :gulumsemex:

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Çok güzel detaylar var güzel uygulama ve renk çok güzel gözüküyor. Keyifle kullan:alkis:

afkazankayaa

Amatör Detaycı
Üye
İl
Kırşehir
Teşekkür ederim bakalım vakit buldukça konuma eklemeler yapacağım inşallah. Bu hafta sonu bir boşluk bulduk siftah açalım dedim. Beğenmene sevindim Sercan hocam :)
Abi emeklerine sağlık, bu konuyu heyecanla bekliyordum. :) İlk konunuza rağmen çok başarılı buldum, her şey yerli yerinde. Uygulamaların devamı dileğiyle. :gulumsemex:

can26

Profesyonel Detaycı
Üye
Emeğinize sağlık ilk boyama uygulamasına göre harika görünüyor :) güle güle kullanın

MoonDance

Usta Detaycı
Üye
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Bence, kendi fikrim harika olmuş. Belki de çoğumuzun yapamayacağı bir uygulama, tebrikler:alkıssx:

afkazankayaa

Amatör Detaycı
Üye
İl
Kırşehir
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Bence, kendi fikrim harika olmuş. Belki de çoğumuzun yapamayacağı bir uygulama, tebrikler:alkıssx:
Çok teşekkür ederim hocam :) aslında çok kolay herkes çok kolay bir şekilde yapabilir. Biraz streli biraz da sabır isteyen bir uygulama oldu benim için. Hata yapmaktan çok korktum ama finali beğendim. Sizin de beğenmenize ayrıyetten çok sevindim çok sağ olun.
Cesaret isteyen bir çalışma emeğine sağlık mis gibi olmuş.
Hocam çok sağ olun beğenmenize çok sevindim, aslında karar aşaması çok kolay da boya aşaması çok stresli, profesyonel olmadığımız için, en azından kendim adına konuşuyorum, geri dönülmez hamleler yapmaktan çok korktum. Elde ettiğim ilk son renk açısından çok güzeldi ancak istediğim hissiyatı alamadım, ancak elde ettiğim ikinci son hissiyata paha biçemedim, reni 0.5 ton terketti ama problem değil benim açımdan :)
Eline sağlık çok güzel bir uygulama ve bilgiler

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hocam beğenmenize çok sevindim çok teşekkür ederim. Atladığım detaylar mutlaka olmuştur ancak elimden geldiğince uygulamaya ve anlatmaya özen gösterdim.

bugrahongul

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Hocam herkesin gözünden bazı yerler kaçabiliyor :) önemli olan emek vermek o emek bir süre sonra hakkını veriyor

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Ellerinize sağlık çok başarılı olmuş, bilgiler için teşekkürler. İleride benim direksiyonun 9 ve 3 kısımlarına küçük bir müdahale gerekecek. Küçük bir alanı hafif zımparalayıp taze deri ile pansuman yapacağım ama parlak kalırsa zımparayla matlaştırabileceğimi bilmiyordum. Elinize sağlık tekrar

afkazankayaa

Amatör Detaycı
Üye
İl
Kırşehir
Eline sağlık yepis yeni olmuş, daha ne olsun. Cesaretli ve başarı ile sonuçlanmış bence.
Teşekkür ederim hocam beğenmenize sevindim :)
Ellerinize sağlık çok başarılı olmuş, bilgiler için teşekkürler. İleride benim direksiyonun 9 ve 3 kısımlarına küçük bir müdahale gerekecek. Küçük bir alanı hafif zımparalayıp taze deri ile pansuman yapacağım ama parlak kalırsa zımparayla matlaştırabileceğimi bilmiyordum. Elinize sağlık tekrar
Sağ olun hocam beğenmenize sevindim. Eğer ki direksiyonunuz siyahsa parlak durmaz. Hatta çok güzel durur ama onarılan yer belli olur mu hiç bir fikrim yok hocam inşallah hiç belli olmaz.

Hocam eline sağlık çok güzel bir uygulama olmuş. Sonuç muhteşem gözüküyor :nazar:
Hocam çok teşekkür ederim beğenmenize sevindim çok sağ olun :)

muhlis91

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İzmir
Elinize sağlık hocam benim de düşündüğüm bir uygulama. Malzemelerin hepsini deriklinik sitesinden temin edebiliyor muyuz? Bir de ara ara direksiyon durumunu paylaşabilir misiniz

Muratcan

Usta Detaycı
Üye
İl
Antalya
Ellerinize sağlık şahane olmuş. Benimde direksiyonumda bu tarz problemler oluşmaya başladı. Kılıf mı diktirsem boya ile mi uğraşsam. Kafamda deli sorular :heyecan:

afkazankayaa

Amatör Detaycı
Üye
İl
Kırşehir
Elinize sağlık hocam benim de düşündüğüm bir uygulama. Malzemelerin hepsini deriklinik sitesinden temin edebiliyor muyuz? Bir de ara ara direksiyon durumunu paylaşabilir misiniz
Teşekkür ederim hocam :) evet hepsini deriklinkten aldım. Gerekli malzemeler ise; F30 için mutlaka güçlü deri temizleyici öneririm, spirit, derinizin durumuna göre deri zımparası, Spirit için viskoz bezleri var ucuz bir şey o ve sünger. Sünger çok iyi değil çok emiyor onun yerine ayakkabıcılarda satılan boya süngeri daha iyi iş görür, taze deri boyası onu da whatsapp hatlarına direksiyonunuzun resmini atarsanız yardımcı oluyorlar ve son olarak da deri kalkanı. Bu gün kalkan uygulayacağım. Hem bu gün hem de ilerde burdan paylaşırım durumunu.