WD vs Seagate ? Taşınabilir Disk Kapışması

Pro

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Konu oldukça açık hangisini tercih edersiniz, neden? :mutlu:

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
İki markanın da çeşitli kapasitelerde ürünlerini kullandım. Seagate disklerde iki kez önemli evraklarımı kaybettim. Niyeyse bad sector daha sık oluşuyordu. Uzun süredir ana depolama ürünü olarak 3.5 inç 4 TB WD kullanıyorum hiç problem çıkarmadı. Eski 2.5 inç 1 TB diskimi de PlayStation a takmıştım o da hala çalışıyor bir sıkıntısı yok. O yüzden benim oyum Western Digital’a.

Son düzenleme:

alicankaradag

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul
Bilgisayar/son kullanıcı için ise artık bu iki markanın da bir esprisi kalmadı, samsung ssd derim. Hele ki harici disk gibi bozulmaması gereken, uzun yıllar tüm verilerin emanet edileceği bir ürün aranıyor ise, pahalı da olsa harici ssd derim, ürün de önerebilirim. NAS, DVR cihazı gibi sürekli açık olması gereken bir ürün için kullanılacaksa wd 7/24 diskleri öneririm. Red ya da purple serisi her ikisinde de yıllarca sorun yaşamadım.

Son düzenleme:

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
Hangisi ucuzsa. Şimdiye kadar iki markada da hiçbir sıkıntı yaşamadım.

cabay

Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Seagate 5 yıl garanti veriyordu diye hatırlıyorum. 2011 de ilk fotograflarım için aldığım 250gb lık disk halen taş gibi fakat bir işe yaramıyor o ayrı :) Ama artık fiziksel dönen disklerin hiç birine güvenmiyorum.

Sıcak/soğuktan etkilenme bunlarda,
Elektromanyetikden etkilenme bunlarda,
Yaşlanma sonucu arızalanma bunlarda,

Bende oyumu SSD lerden yana kullanıyorum.

Tıpkı bakır kablo ile fiber optik kablo farkları gibi...

umrdmr

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Tamamen ve tamamen kendi tecrübelerime dayanarak WD. Seagate'de çok iyidir ama nedense bendekiler hep çok hata veriyor gibi hissettim. Bad sector daha çok oluşuyor gibi geldi bana. Ben hep tercihimi WD'den yana kullandım, lakin Seagate bariz ucuz olursa onu tercih ederim tabiki.

Saygılar admin.

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
dönem ssd devri . çag dışı teknolojire para verilmez. vakti zamanında ( 2007 ) bi zune player mp3 çalarım vardı. her açtıgımda 30gb lık harddisk dönmeye başlardı. ömür törpüsü gibi .
velhasılıkelam marka harici ssd in hdd out. sayın mod.

iyi detaylar.

emirksk

Amatör Detaycı
Üye
Arkadaşlar SSD diyorsunuz ama her SSD bir gün ölümü tadacak unutmayın. Yapısı gereği 3D NAND yongalar bir gün ömrünü tamamlayacak ve tüm verilerinizi kaybedeceksiniz. Günlük kullanımda çok önemi olmuyor fakat yedekleme gibi bir olayda mekanik diskler tercih edilmeli mümkünse yedeğin yedeği alınmalı. Tekrar söylüyorum güvendiğiniz SSD disklerin ömürleri var.

Noname

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Arkadaşlar SSD diyorsunuz ama her SSD bir gün ölümü tadacak unutmayın. Yapısı gereği 3D NAND yongalar bir gün ömrünü tamamlayacak ve tüm verilerinizi kaybedeceksiniz. Günlük kullanımda çok önemi olmuyor fakat yedekleme gibi bir olayda mekanik diskler tercih edilmeli mümkünse yedeğin yedeği alınmalı. Tekrar söylüyorum güvendiğiniz SSD disklerin ömürleri var.
Bu dogru ama bu durumda konu tapelere kadar uzar :) tape almak lazim omurluk istiyorsak o zaman, akmaz kokmaz... benim omrum bir ssd nin omrunun bitip bozulmasini gormedi henuz. Belki denk gelmemisimdir, olabilir lafim yok ama normal bir hdd nin durup duruken ya da dis etkenler ile bozuldugunu kullanilamaz hale geldigini cokca gördüm.

Soruya gelecek olursam wd ve sg adasından ben de ucuz olanini alirdim. Tabi teknik ozellikler ayni ise. Ikisi de maliyetleri azaltmak adina eski kalitelerinden uzaklar, ya da son kullaniciya da erismek adina diyelim.