Yeni Başladım , Alınacak Ekipman Listesi + Satın alma listesi

photih

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Öncelikle herkese merhaba,

Detailing işine yeni başladım. Migrostan aldığım ucuz ekipmanlardan sonra baya sardı ve işi ciddileştirmeye karar verdim , çünkü arabanın 1 saatteki değişikliği çok ciddi keyif veriyor.

Öncelikle elimde 3 adet araç var. Genel olarak her hafta 1 ya da ikisini yıkıyorum. Kendime ait kapalı otoparkım var. 29 ekim haftası 3 günlük tatil var, listedeki ekipmanları o tarihe kadar tamamlayıp, asıl detailing deneyimimi orada yapacağım sanırım. Eğer isteyen olursa bütün deneyimimi videoya alabilirim. Jantları bile söküp baya detaya inmeyi düşünüyorum.
----
Edit: Satın alma listesini oluşturdum ,pazartesi hepsini bir arada sipariş vermeyi düşünüyorum.
Wizard Of Gloss Blue Marlin
SGCB detail dash brush fırça seti
SGCB jant temizlik fırçası 43 cm
sonax kromaj parlatıcı
kc GS
flowey b33
flowey c5.1 cockpit cleaner
flowey s3(saf su ile kullanılacak.)
valet pro dragons breath
vp mavi kil
CG bare bons
CG bucket ve dirt trap
parlatan adam kovası ve süzgeci
Fırsatlardan da
Turtle wax hızlı cila
spark havlu
würth yağmur kaydırıcı
ufacık bir soru flowey Türkiye'nin sitesi çok amatör ve kötü bir site, güvenilirler mi acaba?
------

Elimdeki ekipman listesi

Karcher k4
Karcher foam lancer
Autokit Araba köpüğü
Autokit Jant parlatıcı
Autokit Torpido parlatıcı( Bunu aracın dışındaki plastiklere sürünce muhteşem sonuç aldım ancak uzun süreli olmadığını düşünüyorum.)
Autokit Deri vinil koruyucu ( bana detailing'i sevdiren üründür kendisi. Artık siyah deri koltuklar ve direksiyon muhteşem parlıyor. Ancak direksiyondaki parlaklık kalıcı olmuyor.)
Silikonlu camsil.

Alacaklarım listesi ise öneriye tamamen açık . Forumda geçirdiğim 10 saat sonucunda aklımda şekillenmeye başladı genel olarak 2 seçeneğe düşürmeye çalıştım çünkü seçenekler aşırı fazla.

Öncelikle geleceğe yönelik almak ya da denemelik kullanmak arasında kaldım sürekli.

Burayı direkt olarak favori ürünleri yazan arkadaştan alıntılıyor ve teşekkürlerimi iletiyorum kendine. ciddi fikir veren başlıklardan birisiydi.

1- Favori kurulama beziniz nedir?
Bu konuda pek fikrim yok. Fiyatlar çok yüksek, migrostan aldığım mikrofiber kurulama bezlerini kullanıyorum.

2- Favori kova şampuanınız nedir?
Koch Chemie NMS
Meguiar's Gold Class
Auto Brite Direct Banana Gloss
Meguiar's Ultimate Wash & Wax
Bunların Fiyatlar çok ciddi şekilde yüksek, bütün detailing malzemelerini alacağım için burada fiyattan mı gitsem ne yapsam kesinlikle karar veremedim. Her hafta yıkadığımı da düşünürsek çok hızlı şekilde biter diye düşünüyorum. 2. seçenek olarak her hafta ön yıkama yapıp bırakacağım, yazın ayda, kışın ise 2 ayda bir çift kova yöntemini yapacağım. Önerilerinize açığım.

3- Favori ön yıkama ürününüz nedir?
Flowey B33 Valet Pro Advanced Neutral Snow Foam veya Valet Pro Combo 2
Bunlardan birini almayı düşünüyorum ancak gelecekte arabaya pasta cila da yapacağım. Bunlar zarar verir mi onu bilemedim çünkü özellikle korumasız araçlarda gayet başarılı denmiş.

4- Favori detay aksesuarınız nedir?
Buna cevap veremiyorum daha.

5- Favori yıkama eldiveniniz nedir?
Bunu internetten almak yerine buradan bilgili bir yazar kendisi yapmış. Kuzu postu alıp kendim yapmayı düşünüyorum.

6- Favori cila silme beziniz nedir?
7- Favori boya koruma ürününüz nedir?

6ve 7 nin varlığından haberim bile yoktu. Bu kadar hızlı şekilde her şeye başlayabilir miyim bilmiyorum. Biraz zaman sonra öğrenip detayı arttırmak daha mantıklı geliyor.

8- Favori cam temizleme ürününüz nedir?
Dümdüz camsilin çok iş gördüğünden bahsetmişler. Hatta 1 konuda hangisi hatırlamıyorum, diğerlerinin fiyatları çok yüksek ve performansları çok yakın demişler. Burada kesinlikle daha çok araştırmaya ve yardıma ihtiyacım var. Ama alacaksam da seçeneklerim şunlar.
Flowey S3 Glass Cleaner,Bir konuda özellikle saf suyla kullanılması gerektiği söylenmiş, şirketten rahatlıkla saf su alabiliyorum sıkıntı yok.
Meguiars Perfect Clarity Glass Cleaner: Bu çok pahalı, flowey bu kadar uygunken bunu almaya gerek yok gibi geliyor.
3D 50 To 1 Yoğun Konsantre Cam-ayna Temizleyici Bu da uygun ve gayet güzel denmiş.

9- Favori zift temizleyiciniz nedir?
Bu nedir , tam anlayamadım.
Sanırım Valet Pro Dragons Breath bunun için de kullanılabiliyor nötr olduğundan dolayı.

10- Favori kil ve kil kaydırıcı ikiliniz nedir?
Eldiven yerine kil almayı düşünüyorum. Bir sürü seçenek var, yumuşak olanlardan birini alıp denemeye başlamak istiyorum. Köpüklü su her türlü yeterli olur demişler.

11- Favori demir tozu sökücü ürününüz nedir?
Bunun için VP dragons breath almayı düşünüyorum 3-4 ayda bir kullanmak için.
Ancak jantta düzenli kullanmak için valet pro bilberry almayı düşünüyorum.

12- Favori jant fırçanız nedir?
Tchibo'dan alıp başlangıç yapmayı düşünüyorum.

13- Favori lastik, jant, çamurluk koruyucunuz nedir?
Bunlar hakkında öneriye açığım çünkü fiyatlar yüksek. Ve autokit'in torpido parlatıcısı gayet iyi iş görüyor.

Jant için Chemical Guys Signature Series Wheel Cleaner bunu alsam ne kadar süre dayanabilir, çünkü fiyatı çok yüksek geldi. diğer seçenek ise şu Sonax BSD ancak ne gerek var ne kadar süre tutacak , araç en kötü 2 haftada bir yıkanıp VP bilbery görecek.

Lastik ve çamurluk için Chemical Guys Barebones bu var ancak bunun da fiyatı çok yüksek değil mi gerekli mi bu kadar fikrim yok.

14- Favori motor temizleyici, motor koruyucunuz nedir?
VP bilbery ve apc yi bir arada kullanan bir konu gördüm, bir başka konuda ise nemli bezde gayet iyi iş görür denmiş. Bunun üzerine çok düşünmedim.

15- Favori pasta, hare giderici, cila üçlünüz nedir?
Bu konu benim için önemli. 10 saatte bunun hakkında yeterli bilgi alamadım.

16- Favori iç mekan temizleyici ve koruyucu ikiliniz nedir?
Sonax Matt Effect, Atas Plak2r,Auto Finesse Spritz.Flowey 5.1 Cockpit Clean. Bu konuyu direkt olarak @Mentalfeed isimli arkadaşın incelemesinden aldım. Kendisine buradan teşekkür ediyorum ve buranın galibi sanırım Flowey.

17- Favori deri temizleyici ve koruyucu ikiliniz nedir?
2 aracın koltukları da deri , benim için çok önemli bir konu bu. Araştırmalarıma devam edeceğim ancak şuana kadar oluşan seçenekler şu şekilde;
Sonax Deri Temizleyici,
Valet Pro Leather Soap,
Flowey leather cleaner.

18- Favori çok amaçlı temizleyici ürününüz nedir?
KC GS, School consept genel temizleyici, sonax apc vesaire çok fazla seçenek var. Bu konu üzerine araştırmalarım devam ediyor.

Son olarak kova,
Burada grit guard'ın öneminden bahsedilmiş ve anladığım kadarıyla çok haklılar. Bu yüzden burada araştırıp alacağım, çok kalite farkı olduğunu düşünmüyorum.

Son düzenleme:

batikankodak

Amatör Detaycı
Üye
İl
İzmir
Öncelikle hoş geldiniz. Bence acele etmeyin. Yavaş yavaş gitmek her zaman daha doğru olacaktır.

Önce kurulama havlusu , ön-kova şampuanı esas yıkamak için zorunda olunan şeyler.Bunlar şart.
Havlu olarak f/p Spark , ön yıkama flowey ev13 - vp ansf , kova için flowey 2.5 - vonix vfloc (ad velvet) kullandıklarım olarak tavsiye edebilirim.

Kış için b33 alarak , birde dış trimler için KC GS alıp bunların 2 si ile kışın yıkama , lastik -davlumbaz-motor temizliği için karışımlar yapılabilir.

Jant için shiny garagenin ürünü yada flowey r1 , demirtozu için fiyatı uygun olduğu için r10 etkisi yüksek olduğu için rrr.

Bu yukarıdaki ürünleri alsanız iyi olacağından bu şekilde önerdim. Diğer ürünler biraz arabaya ve size yönelik

Eksen

Çaylak Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Hocam karcher foam lanceri ni pek tavsiye etmiyorum sizi tatmin ermeme olasılığı yüksek beklediğiniz gibi traş köpüğü kıvamı olmuyor
Jant temizlik fırçası sgcb yi de unutmamanızı tavsiye ederim
Ama genede yavaş yavaş almanız daha mantıklı gibi

photih

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Hocam karcher foam lanceri ni pek tavsiye etmiyorum sizi tatmin ermeme olasılığı yüksek beklediğiniz gibi traş köpüğü kıvamı olmuyor
Jant temizlik fırçası sgcb yi de unutmamanızı tavsiye ederim
Ama genede yavaş yavaş almanız daha mantıklı gibi
Karcher foam lancer zaten pek tatmin etmedi ancak fiyatından dolayı aldım şimdilik.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Twisted pile teknolojisi ile üretilen bezleri tavsiye ederim. Forumdan @Brindabella nın elinde vardı.

Kova şampuanından ne beklediğine göre değişir. Cilalı şampuanlar, seramik yenileyici ve içerikli şampuanlar ve tamamen katkısız şampuanlar. Burada aracınızda nasıl bir koruma varsa ona göre şekillendirebilirsiniz.

Ön yıkama ürünlerinin içerisinde en başarılısı bana göre Auto Brite Magifoam dır. Yazlık ve kışlık olarak da seçim yapabilirsiniz. Kışın yoğun kir ve trafik filminde b33 gibi valet pro combo2 gibi agresif şampuanlar kullanabilirsiniz.
Jant ve davlumbaz temizleme fırçaları.

Yün ve mikrofiber yıkama eldivenleri.

Bir tarafı uzun bir tarafı kısa tüylü olan bezler.
Ben bunu da yazlık ve kışlık olarak kullanıyorum. Yazın daha carnauba içerikli korumalar kullanırken kışın daha çok sentetik içerikli ürünler kullanıyorum.

Karbon cam bezi mükemmel bir bez tavsiye ederim.

Valet Pro Dragons Breath demir tozu sökücüdür. Auto Brite just the tonic tavsiye ederim ben zift sökücü olarak.

Bilt Hamber Soft kil tavsiye ederim.

Dragons breath başarılı bir ürün. Ben valet pro iron out kullanıyorum. Memnunun. Crystal Concept iron cut da başarılı bir üründür.

Ben wheel woolies kullanıyorum. Memnunum.

Davlumbaz koruma olarak chemical guys barebones kullanıyorum. Başarılı bir ürün.

Kullanmıyorum.

Bu konu 10 saatte halledilebilecek bir konu değil maalesef. Yıllarca tecrübe etmiş üstatlarımız da halen bu konuda yeni şeyler keşfediyorlar..
AutoFinesse spritz ve gtecniq c6
Deri klinik ürünlerine bakabilirsiniz.

KC Gs iyidir. ben kullanıyorum.

Son olarak kova,
Dirt Trap teknolojisine sahip ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim. Ben kullanıyorum çok memnunum.

photih

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Twisted pile teknolojisi ile üretilen bezleri tavsiye ederim. Forumdan @Brindabella nın elinde vardı.

Kova şampuanından ne beklediğine göre değişir. Cilalı şampuanlar, seramik yenileyici ve içerikli şampuanlar ve tamamen katkısız şampuanlar. Burada aracınızda nasıl bir koruma varsa ona göre şekillendirebilirsiniz.

Ön yıkama ürünlerinin içerisinde en başarılısı bana göre Auto Brite Magifoam dır. Yazlık ve kışlık olarak da seçim yapabilirsiniz. Kışın yoğun kir ve trafik filminde b33 gibi valet pro combo2 gibi agresif şampuanlar kullanabilirsiniz.
Jant ve davlumbaz temizleme fırçaları.

Yün ve mikrofiber yıkama eldivenleri.

Bir tarafı uzun bir tarafı kısa tüylü olan bezler.
Ben bunu da yazlık ve kışlık olarak kullanıyorum. Kışın daha carnauba içerikli korumalar kullanırken kışın daha çok sentetik içerikli ürünler kullanıyorum.

Karbon cam bezi mükemmel bir bez tavsiye ederim.

Sanırım Valet Pro Dragons Breath demir tozu sökücüdür. Auto Brite just the tonic tavsiye ederim ben zift sökücü olarak.

Bilt Hamber Soft kil tavsiye ederim.

Dragons breath başarılı bir ürün. Ben valet pro iron out kullanıyorum. Memnunun. Crystal Concept iron cut da başarılı bir üründür.

Ben wheel woolies kullanıyorum. Memnunum.

Davlumbaz koruma olarak chemical guys barebones kullanıyorum. Başarılı bir ürün.

Kullanmıyorum.

Bu konu 10 saatte halledilebilecek bir konu değil maalesef. Yıllarca tecrübe etmiş üstatlarımız da halen bu konuda yeni şeyler keşfediyorlar..
AutoFinesse spritz ve gtecniq c6
Deri klinik ürünlerine bakabilirsiniz.

KC Gs iyidir. ben kullanıyorum.

Son olarak kova,
Dirt Trap teknolojisine sahip ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim. Ben kullanıyorum çok memnunum.
şunu merak ediyorum.
Bunun fiyatı çok yüksek ne gibi bir işe yarıyor ki tam olarak ?

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
şunu merak ediyorum.
Bunun fiyatı çok yüksek ne gibi bir işe yarıyor ki tam olarak ?

Davumbazlarınızı siyahlaştırıyor ve bir süre bu şekilde renginin koyu ve doygun durmasını sağlıyor. Bu tip kafanıza takılan sorular için forumumuzda bir çok paylaşım var. Arama kısmından da bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Dark Blood

Acemi Detaycı
Üye
İl
Ankara
Purestar Duplex Twistedpile 45cmx75cm. F/P olarak Spark. Kapı araları için BİM bezleri.

Flowey EV12. Velvet de birim maliyette çok uygun.

Wax kullandığımdan ph nötr. Flowey Ev13, Autobrite Magifoam'i de deniyeceğim ortak alımla.

Detay fırçaları.

Divortex mikrofiber makarna eldivenler. Tek kova çoklu eldiven kullanıyorum.

Bir tarafı uzun bir tarafı kısa tüylü olan bezler. Spark ve Superclean'den

Soft99 Fusso Coat

Karbon cam bezi ve Amway Cam Temizleyici

Valet Pro Turuncu (Yumuşak), Marflo kil eldiveni. Kil kaydırıcıya gerek yok bence su ve çok az miktarda şampuan yeterli

Flowey R10

Mikrofiber olanlar daha kullanışlı bence. Jant temizleyici olarak da Flowey R1

Sarp

AutoFinesse Spritz

Koch Chemie PO

Koch Chemie PO

Son olarak kova,
10lt şeffaf plastik kova. Çoklu eldiven kullandığımdam dirt trap ve grid guarda gerek kalmıyor.

Son düzenleme:

Athree

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Valet pro bilbery jant temizleyicisi almanızı önermem. Bence hiç gerek yok. Başarılı bir ürün değil bana göre. Onun yerine genel temizleyici olan koch chemie green star alın. Janttada kullanırsınız köpükle beraber.

lampsy

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tekirdag
Valet pro bilbery jant temizleyicisi almanızı önermem. Bence hiç gerek yok. Başarılı bir ürün değil bana göre. Onun yerine genel temizleyici olan koch chemie green star alın. Janttada kullanırsınız köpükle beraber.
Billberry denen şey kostikten ibaret bence de gereksiz masraf herhangi bir apc de aynı işi girur üstelik daha az agresif olur.

Dr HCD

Uzman Detaycı
Üye
Öncelikle herkesin favori ürünü farklıdır, ama genel olarak favori ürünler memnun kalınan beklentiyi karşılayan ürünlerdir. Örneğin ben favori iç plastik korumaya Gyeon preserve derim finishi size bir tık parlak gelebilir gibi, koruma ürününe ben seramik derim wax diyen de olur gibi gibi madem bu kadar yazdım ekleyeyim bari favori ürünlerimi:sırıtan1:
Twisted pile tip havlu @Brindabella da vardı oradan temin edebilirsiniz

Gyeon Bathe

Autobrite magifoam, valet pro ansf

Detay fırçaları.

Gyeon smoothie

Gyeon softwipe
Hikari diaomond, gyeon mohs(3kat) tac system uhs olabilir (kullanmadım araştırma sonuçlarım:basx:)

Karbon cam bezi.

Bilt hamber, gyeon clay lube

Vp Dragons breath

Sams jant fırçası olabilir, piaono black kısım varsa daha yumuşak fırça edinin

Gyeon tire express, meg endurance

Autobrite Fab, Gyeon preserve, gtecniq c6

Temizleyici olarak gyeon ve autobrite, koruma gyeon leather coat

Davlumbaz dış trim için vs kullanılacaksa koch gs ekonomik

fletner

Amatör Detaycı
Üye
Hoşgeldiniz bizler direksiyonu veya konsolu matlaştırmaya çalışıyoruz siz parlaklık kalıcı olmuyor yazmışsınız:)Mat ve temiz bir yüzey en istenilen şeydir.

Son düzenleme:

photih

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Hoşgeldiniz bizler direksiyonu veya konsolu matlaştırmaya çalışıyoruz siz parlaklık kalıcı olmuyor yazmışsınız:)Mat ve temiz bir yüzey en istenilen şeydir.
parlaklıktan kastım canlı durması belki de direkt olarak parlak olmasıdır emin de olamadım siz böyle deyince. Özellikle derinin canlı durması çok hoşuma gitti.

İl
Ankara
parlaklıktan kastım canlı durması belki de direkt olarak parlak olmasıdır emin de olamadım siz böyle deyince. Özellikle derinin canlı durması çok hoşuma gitti.
Emin olabilirsiniz parlaklıktan :) Canlı değil bildiğiniz parlatan hatta aşırı parlatan bir ürün. Forum olarak biz o ürünü genelde lastik parlatmada kullanıyoruz :) Lastikte gayet başarılı bir ürün ama ben sizin yerinizde olsam iç trimlerde ve derilerde kesinlikle kullanmazdım:)
Edit: Autokit Deri Vinil Koruyucu yani Sarp Deri Vinil Koruyucunun en iyi alternatifi olarak görülen ürün :)

photih

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Emin olabilirsiniz parlaklıktan :) Canlı değil bildiğiniz parlatan hatta aşırı parlatan bir ürün. Forum olarak biz o ürünü genelde lastik parlatmada kullanıyoruz :) Lastikte gayet başarılı bir ürün ama ben sizin yerinizde olsam iç trimlerde ve derilerde kesinlikle kullanmazdım:)
Edit: Autokit Deri Vinil Koruyucu yani Sarp Deri Vinil Koruyucunun en iyi alternatifi olarak görülen ürün :)
O zaman deri koruyucu almayacağım şimdilik sadece deri temizleyici alacağım. çok teşekkürler. Diğer konuda ise, torpido parlatıcıyı torpidodan çok lastik ve dış plastik parçalar için kullandım(2013 tiguan). Dış plastikler o kadar güzel oldu ki , bunun daha iyisini almalıyım dedim,plastikler çok ciddi renk kaybına uğramış bu ürün baya güzel sonuç verdi sonuç olarak araç gri ve plastikler kendine gelince çok daha güzel durdu grinin yanında.

Detail 35

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
İzmir
Liquid elements blackhole, Klin korea drying duo large. İki ürün de twisted pile iplik yapısında, ikisi de piyasanin kralları. 5 dakikada 2 araba kurularsınız.

Carpro Reset, uygun fiyatlı olarak Dinojob magma hatta herşeygarajda.com da indirimdeydi en son bitmediyse

müşteri araçlarında 1/60 olarak B33 kullanıyorum, koruma sökmek için 1/20 ye kadar düşüyorum

Autofinesse handipuck, lastik parlatıcı sürerken kullanıyorum ellerim kirlenmiyor.

Workstuff

Bim 5 li paket :)

Benim ruhum yaşlandı sanırım artık müşterilerime bile wax yapmayı kötüler oldum, seramik kaplama yanlısıyım. Neden diyeceksiniz, yüzeyi çiziksiz hare hologramsız kısaca kusursuz hale getirmişken gerçek anlamda korumaya almak daha mantıklı geliyor

Flowey S3 Glass Cleaner ve Meguiars Perfect Clarity Glass Cleaner birde 1:1 ipa kullanıyorum zaman zaman, 3ünden hangisi elime geçerse

Autobrite Just the tonic

Kil olarak orta ve sert bilthamber kullanıyorum kaydırıcı kesinlikle Leraton G7

Koch chemie RRR, Carpro İron X, Tuga chemie Tugarex 3 ü arasında hep gidip gelirim ve tuga alırım :)

Sams detailing jant fırçaları büyük ve küçük olan

Lastik için gyeon tire uygun fiyatlı olarak dinojob amber, Jant koruyucu olarak lastik ve jantlar yüksek ısıya çıktığı için neredeyse hiç bir wax dayanım göstermiyor o yüzden kendi aracıma carpro dlux seramik yapmayı düşünüyorum. Alternatif olarak haftada bir saf bsd uygulanabilir. Davlumbaz için Chemical Guys Barebones bu işin bence kralı fiyatı ortalama, uygun fiyatlı alternatif selsil lastik parlatıcı

b33 ardından koch chemie motorplast

Bu soruya cevap vermek imkansız 17 farklı pasta kullanıyorum 4 markada. Başlıca Koch chemie, angelwax, carpro ve gyeon pastalarım var. Kesim gücü olarak carpro ultracut (tüketim çok fazla) sonrasında Angelwax geliyor. Tamamen boya, çizik ve mikrona bağlı

Koch gs 1/30 ardından Auto Finesse Spritz ya da daha çok kullandığım Gyeon Preserve

Colourlock ürünlerini kullanıyorum

Koch Gs

19- Kova
chemical guys ve dirt trap

Detailing kesinlikle bir ihtiyaç değil pahalı bir hobidir. Kendi sağlığınız için yılda 1 kere prof bir şekilde iç detaylı temizlik klima kanalı temizliğinizi yaptırıp temiz hava soluyarak seyehat edebilirsiniz ya da her ay belli bir vakit ayırarak aracınızı temiz tutabilirsiniz bu tamamen size bağlı doğal olarak araç fiyatları malum 2010 model araçlar bile 150-200 bin tl bandında, aylık 500-600 tl yakıt ödüyoruz kasko trafik sigortası mtv bilmem ne derken bu kadar para harcanan bir itemin kıymetli olması da çok normal, dediğim gibi detailing pahalı bir hobi maalesef :)