Yine Mercedes E-200 detailing

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Merhabalar arkadaşlar yeni bir araba ile yeni bir uygulama ile beraberiz.
Bildiğiniz üzere devamlı ilgilendiğim bir E 200 var, başka bir arkadaşımın da aynısından almasıyla merco ları 2 ledik.
Araç Sivas'tan alındı ve durumu oldukçada kötü. Tipik ülkemin standartlarında bakılmış arabaya. Yani eşşeğe biner gibi.

Hadi lafı uzatmadan elimizden geldiğince gençlik yıllarına döndürmeye çalışalım. Uygulamaya cuma günü başladım, çarşamba günü bitti. Sadece cutting pastası 14 saat sürdü. Yaşlanıyorum heralde iyice kaplumbağa hızına düştüm :)

Şimdi aracın Sivas'tan geldiği haliyle sizleri başbaşa bırakıyorum.

Davlumbazlara ve lastik yanaklarına Arexons Fulcron ile başladım. Bence harika bir ürün bu tip ağır kirlenen yerler için, ayrıca kapı içleri ve depo kapağının içine de ön yıkama öncesi uyguluyorum. Bütün kirleri akıtıyor, sonrası için işi oldukça kolay hale getiriyor.

Snow foam tercihim yine Flowey b33 den yana oldu. Böylesine çamurlu bir arabada oldukça iyi iş çıkaracaktır ki öylede oldu.

Detail fırçası ve apc ile detaylara giriyorum.

Jant, lastik ve davlumbaz detaylarına sıra geldi. CG diablo yu foam lance ile uyguladım, Kovada diablo ve stiky karıştırdım. Signature ile fıslama yaparak temizledim.

Aracın alt tarafı komple beton olmuş, inşaatın içinden geçmiş heralde, marşbiyeler komple çimento olmuş.

i hızlı resim

3d beton sökücü ile temizledim bunları.

Arabanın kapı çerçevelerine rüzgarlı takmışlar, arkadaş çok ses yapıyor diye yolda sökmüş, bütün slikonlar kapıda kalmış tabii. Onlarıda AD Just the tonik ile temizledim.

Sırada temaslı yıkamamız var. VP concentreated kullandım.

Demirtozu işlemini Angelwax revelation ile yaptım, kokusu rahatsız etmeyen bir ürün. Araç siyah olduğu için pek birşey çekemedim.

Kil işleminde yine Soft99 smoot egg i kullandım.

Kil işleminden sonra kontrol için birde eldiven ile geçiyorum ben.

Aracın polisaj öncesi durumu bu şekilde.

Polisaj öncesi maskeleme önemli.

Boya ölçümü ve parlaklık değerlerini kontrol ettim. Tavan hariç boya kalınlığı iyi. Zaten boyalı parçalar mevcut.

Cutting işlemine başlayabiliriz, Sonax cutmax ve 3d 500 ile çalıştım. Kesim olarak farkları yok. Cutmax final parlaklığı olarak 1 derece daha iyi final veriyor.

Tavanda küçük bir bölgeye bir kasap boyacı işlem yapmış, evlere şenlik.

İyi bir final için en önemli işlem cutting işlemi, vernik te sert olunca 14 saatten fazla sürdü.

Sıradaki işlemimizi 3d aca 520 ile yaptım. Güzel finali olan sevdiğim bir ürün.

Orbital makina ve hafif sert bir pad ile çalıştım.

Sırada ilk defa denediğim ve finalini sevdiğim Zaino z5 pro ile polisaj işlemini bitirdim. Hex-logic mavi pad ile uygulama yaptım.

Finali de renge yakışır olması adına Zymöl Glasür ile taclandırdım.

İç temizlik de resim çekemedim artık yorgunluktan. Sadece finalleri i paylaşıyorum.

Adams apc
Vp carpet cleaner
Flowey i2
AD Pink shine
Zymöl detail wax
Emzym odour kullandım

Lastiklerde flowey tire
Dış plastik aksama vp black the future
Camlara flowey s3
Davlumbaz lara CG barebones kullandım.

Artık finaller diyelim, yeter yoruldum :)

pictur

Detayları videodan izleyebilirsiniz, keyifli seyirler. Sıkılmadan izlersiniz umarım.

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emeğine sağlık abi bol fotoğraflı detaylı anlatımla yine senin uygulaman olduğu belli,seviyosun ihtiyarları :) güle güle kullansın sahibi maşallah :nazar:

edward

Çaylak Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Elinize saglık güzel uygulama ilk aşamada araç boyası sanırım yün keçeye çıkması normal midir? Keçe neden o rengi almış.

Birde hangi devirar alıklarında çalıştınız vs yapmayı düşünen amatörler için yardımcı olur.Konuların bazılarına baktım mesela agır aşındırıca şu devide başladım şu devre çıktım sonra şu devre düşüp bitirdim vs gibi. Bu konuya deginen pek göremedim.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Abi Eline saglik sonuc cok iyi bayagi yorgun bir aracmis.
Teşekkür ederim kardeşim, yorgundum ever beni de yordu:)
Emeğine sağlık abi bol fotoğraflı detaylı anlatımla yine senin uygulaman olduğu belli,seviyosun ihtiyarları :) güle güle kullansın sahibi maşallah :nazar:
Teşekkür ederim kardeşim, ben ihtiyar bunlar ihtiyar, akran olduğumuz için geçinip gidiyoruz:)
Elinize saglık güzel uygulama ilk aşamada araç boyası sanırım yün keçeye çıkması normal midir? Keçe neden o rengi almış.

Birde hangi devirar alıklarında çalıştınız vs yapmayı düşünen amatörler için yardımcı olur.Konuların bazılarına baktım mesela agır aşındırıca şu devide başladım şu devre çıktım sonra şu devre düşüp bitirdim vs gibi. Bu konuya deginen pek göremedim.
Aracın komplesinde renk transferi olmadı, sadece tavanda küçük bir yerde kötü bir boya işçiliği yapmışlar orada oldu.
Devir aralığı olarak uygulama yapacağınız arabaya göre ve pasta ya göre değişebilir. 600 devirler pastayı yayın sonra kademeli olarak arttırın. 1200-1800 devir aralığında duruma göre çalışın.
Elinize sağlık hocam
Finaller yorgunluğunu almıştır
:)
kazasız belasız kullansın sahibi
Teşekkür ederim, finaller yorgunluğu alsada 2 gündür çektiğim bir bel ağrısı bıraktı.

Berkay

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
İstanbul
Ellerine sağlık abi, yine bir e200 hayata döndü :)
Finalde kaç gu parlaklık aldın ölçebildin mi? Daha doğrusu makina ölçebildi mi :D

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
müthiş bir uygulama olmuş abi ellerine sağlık :)
Teşekkür ederim kardeşim, beğenmene sevindim.
Ellerine sağlık abi, yine bir e200 hayata döndü :)
Finalde kaç gu parlaklık aldın ölçebildin mi? Daha doğrusu makina ölçebildi mi :D
Teşekkür ederim kardeşim, elinden tuttuk bakalım bir ağır abinin daha.
Finalde unuttum ama pastadan sonra 97-98 gu çıktı.
Çok güzel bi uygulama . Ellerinize sağlık . Havluluk ta süpermiş :)
Teşekkür ederim, evet havluluk iyi oldu oraya :)

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Ellerine sağlık abi fabrika kondisyonuna getirmişsin :D , araca iyi bakmamışlar ama iç dış baya iyi duruyor yaşına göre.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
@onurçiko harika olmuş.., o güzel eller dert görmesin... havluluk favorim :gulumsemex:
Teşekkür ederim, akşam akşam güldürdün beni :)
Ellerine sağlık abi fabrika kondisyonuna getirmişsin :D , araca iyi bakmamışlar ama iç dış baya iyi duruyor yaşına göre.
Teşekkür ederim kardeşim, araç Almanya bakımlı aslında, 170000 km ye kadar Almanya servis kayıtları var, ne güzel işlemişler deftere muntazam. sonradan burada bu hale getirmişler işte:) Kötü yola düşmüş gibi olmuş biraz :)

porsuk_y

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ankara
eline emeğine sağlık valla şöyle öncesi sonrası hallerini görünce detailingin keyfi ayrı oluyor.. teşekkürler..

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Emeğine sağlık Master tam bir yenileme operasyonu olmuş. Kullanılan ürünler ve sonuç harika.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi