Oto müzik sistemleri hakkında yardımlaşma

hendeser

Acemi Detaycı
Üye
İl
ordu
@kadirx İki adet sub var wharfedale powercube 10+ ve koda SW-952 Ama kodayı kullanıyorum wharfedale kenarda duruyor. Koda nın capı 30 cm olduğu için daha hoş bass veriyor..
Arkadaşın mazda 3 2012 touring dizel bose değil ama bayağı iyi onun araba müzik dinleyince kendi arabamdan soğuyorum o denli.
Sizin evdeki sistem bayağı deprem etkisi yapacak sistem:). Ben yüksek sesten ziyade tonları tınıları daha iyi duyabileceğim sistem amaçlı düşündüğüm için çok güçlü sistem tercih etmedim hemde parasal olarak fazla zorlamadan yapmaya çalıştım. Arabadaki gibi bass alamakla şunu demek istiyorum aslında mesela arabada şöyle orta kaliteli 16 cm lik 4 hoparlör iyi bass verirken evde benim iki kulede ki 16 cm 4 hoparlör o bassı vermekten çok uzak. Ama sizin sistemde 2 adet 30 luk bass oldu mu kaçarı yok zaten bassı verir her türlü . Ben de biraz benzer özelliklerde aynı derece de bass gelmiyor hissiyatı. Birde evde duvarlar düz yüzey olduğu için yüksek basta uğultu yapıyor önlemek için yalıtım izole malzemesi kaplamak lazım. Evde bass sesini almak için hoparlörden uzaklık bile ciddi fark oluşturuyor ama arabada pek önemli değil gibi. Bir gün arada da ses sistemi yapabilirsem daha iyi fikir edinirim inşaallah.:)

Son düzenleme:

kadirx

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
@kadirx İki adet sub var wharfedale powercube 10+ ve koda SW-952 Ama kodayı kullanıyorum wharfedale kenarda duruyor. Koda nın capı 30 cm olduğu için daha hoş bass veriyor..
Arkadaşın mazda 3 2012 touring dizel bose değil ama bayağı iyi onun araba müzik dinleyince kendi arabamdan soğuyorum o denli.
Sizin evdeki sistem bayağı deprem etkisi yapacak sistem:). Ben yüksek sesten ziyade tonları tınıları daha iyi duyabileceğim sistem amaçlı düşündüğüm için çok güçlü sistem tercih etmedim hemde parasal olarak fazla zorlamadan yapmaya çalıştım. Arabadaki gibi bass alamakla şunu demek istiyorum aslında mesela arabada şöyle orta kaliteli 16 cm lik 4 hoparlör iyi bass verirken evde benim iki kulede ki 16 cm 4 hoparlör o bassı vermekten çok uzak. Ama sizin sistemde 2 adet 30 luk bass oldu mu kaçarı yok zaten bassı verir her türlü . Ben de biraz benzer özelliklerde aynı derece de bass gelmiyor hissiyatı. Birde evde duvarlar düz yüzey olduğu için yüksek basta uğultu yapıyor önlemek için yalıtım izole malzemesi kaplamak lazım. Evde bass sesini almak için hoparlörden uzaklık bile ciddi fark oluşturuyor ama arabada pek önemli değil gibi. Bir gün arada da ses sistemi yapabilirsem daha iyi fikir edinirim inşaallah.:)
Daha önce kullandığım Pioneer av tipi anfide denox kule vardı sanırım 4x16cm

Sub yoktu bazen eklemek ile eklemek arasında kararsız kalıyordum taki Pioneer av anfide bass kısmını çözene kadar kumandasında aynı tuş 2 farklı görevi vardı.

Garip bir kumandaydı tuşu hatırlayamadım ona basınca farklı , ni daha basınca farklı oluyor ama en çok sevdiğim mac özelliğiydi.

Kurulumu yapınca anfiye mikrofonu takıp merkeze bırakıyordum mac ı aktif ediyorsum apsürük sesler çıkarıp kolonların merkez noktasına mesafesine göre seslerini ayarlıyordu.

cermen_555

Acemi Detaycı
Üye
Evde pc de kullanmak üzere bende bu tür bir sistem kurmayı düşünüyordum ancak oyunlarda ve filimlerde 5.1 alamam diye çok bulaşmıyorum. Hazır kutulu hani şu 30 cm olan bass lar ile bu hazır amfiler çalışır mı? Hazırda Thx550 var ama tabii ki arabalarda aldığımız gibi bir bass alamıyorum. Bir ara Z5500 baktım ama temizlerine 1000 tl civarı istedikleri için idare edeyim dedim. Hem arabalardaki gibi güzel bass alarak hemde hazır sistemler gibi 5.1 i olacak nasıl bir sistem kurabiliriz? Kaç tl ye mal olur?
elimde z5500 var ilgilenirsen satmayı düşünebilirim .

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Benim 308'in de ses sistemi berbatın bir tık üstü. İyileştirmek istiyorum ama aracı elletmek de istemiyorum açıkçası. Kulak alışmış kaliteli müzik dinlemeye. Önceki araçlarımda hep vardı müzik sistemi yükseltmesi. Bu nedenle aklımda hep olan bir işlem. Bakalım ne zaman cesaret edeceğim.

kadirx

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Benim 308'in de ses sistemi berbatın bir tık üstü. İyileştirmek istiyorum ama aracı elletmek de istemiyorum açıkçası. Kulak alışmış kaliteli müzik dinlemeye. Önceki araçlarımda hep vardı müzik sistemi yükseltmesi. Bu nedenle aklımda hep olan bir işlem. Bakalım ne zaman cesaret edeceğim.
kulaklarına işkence çektirme yap çıtır bişey gitsin.

kadirx

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Tavsiye alabilirim o zaman. Aracı çok fazla ellemeden mesela..
Beklenti ve bütçene göre değişir ama ben ilk başlarken

orjinal kolonları ön iki kapı 8 ohm , arka iki kapı 8 ohm bağlayıp anfiye girmiştim, 20 cm bass alıp onuda köprüyelip girmiştim gayet iyiydi ama bu neye göre kime göre diye değişir zaman içinde hafif hafif değiştir geliştir gibi devam ettim.

İleriye yönelik bişey istiyorsan alt kapı önemli.

Sende benim gibi yapabilirsin.

4 kanal bi anfi al , bi sub al , alt yapı kablolar , çevirici anfiye sub ve kapı kolonlarını bağla kulak zevkine göre ileri-leyerek devam edersin.
çevirici yerine hi level girişi olan bi anfide alabilirsin.

ben nasıl olsa teyp değiştirecem diye direk çevirici kullandım.

diesel32

Amatör Detaycı
Üye
İl
istanbul
bende baştan sona adım adım yazayım.

- ilk olarak jbl'in hoparlörünü almıştım. tizler belirginleşse de sesi yükselttikçe basslar boğuluyordu.
- ardından kenwood bt92sd model teyp + 4 kanallı anfi + kicker bass aldım. anfi ön hoparlör + sub destekliyordu.
- tabi bu da yetmedi bass çok baş şişirince yerine kendinden anfili alpine swe 815 aldım.
- anfi 2 kanal boşa çıkınca öndeki jbl arkaya alıp önlere hertz esk 165.5 2 yollu component aldım. kabloların kötü olduğunu bu işlemi yaptırdığım yer belirtti. baktım gerçekten kötüydü. komple kablolarda yenilendi.
- şimdi anfi hoparlöre yetersiz kaldı. onu değişsem sonraki adım 3 yollu olur sanırım. sınırı yok gibi bu işin :)

özetle şimdi sistem bas ve tiz sesleri ayırt edilecek kıvamda müzik keyfi sunuyor.

kyilmaz28

Acemi Detaycı
Üye
İl
İstanbul