Tac System Quartz Max Incelemesi

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Bu ürünü 15 Aralık 2019 tarihinde sadece Volvo'ya uygulamıştım ve malesef 12 Ocak 2020 tarihine kadar hava şartları nedeniyle yıkama fırsatı bulamamıştım. Bu süreçte hergün gün batımından gün doğumuna kadar kaput-tavan ve bagaj üzerinde nemli bir örtü oluştu ki halen de bu olumsuzluk var. Otomobil hergün kullanıldığından bol bol yağmur-çamur ve trafik filmine maruz kaldı. Daha önce benzer ürünler de kullanmıştım ama hiçbirinde bu derece trafik filmini mıknatıs gibi üzerine çektiğini gözlemlememiştim.
Bu açıkçası her yerine mıknatıs gibi trafik filmini çekmiş.
Ürünün özelliklerine gelirsek, kokusu yok, beyaz renkte, içeriğinde %5'den fazla Si02 bulunuyor(muş) ve su bazlıymış. Birçok yabancı web sitesinde ürünün 4 ile 6 ay arasında koruma sağlayabildiği belirtilmişse de Tac System'in kendi web sayfasında 1 month or more ifadesi kullanılmış. Yani mininmum 1 ay veya fazlası ama bu fazlası 2 ay mı 3 ay mı orası belirsiz. Muhtemelen 2 aydır.
Bu ürünü ayrıca drying aid yani kurulama yardımcısı olarak da kullanabiliyormuşsunuz; bu şu demek oluyor yüzey eser miktarda ıslakken de bu ürünü yüzeye sıkabiliyorsunuz.
Ürünü tek başına kullanabiliyorsunuz veya mevcut coating üzerine de uygulayabiliyorsunuz. Ben coating kırıntıları olan yüzeye uygulamayı tercih ettim.
Açıkçası üründen ismine göre çok büyük beklentilere girmediğim için 29 gün sonra ilk günkü performansından pek eser kalmamasını yadırgamadım.

Aşağıdaki videoda, Quartz Max öncesi, sonrası ve 29 gün sonrasına ait çekimler mevcut. Bu ürün sonrasında dün yeni wet coat'u uyguladım. Hatta, Duster'ın üzerinde hiçbir hidrofobi yoktu ona da wet coat uyguladım. Her iki uygulamanın videolarını da düzenleyip paylaşacağım.

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Hocam merhaba, nacizane görüşümü ve bu ürünle ilgili tecrübemi paylaşmak isterim müsadenizle.

Trafik filminden bahsetmişsiniz, açıkçası gyeon cure bariz daha fazla toz çekiyor ve tozluyken hafiften yağmur atarsa kiri yüzeye gömüyor(yapıştırıyor). Toz kir ve trafik filmini cure'a göre çok daha az çektiğini düşünüyorum.

Uygulama şekline gelecek olursak qd uygular gibi dairesel ve sert hafeketler ürünü yüzeyden fazla alıyor. 2 yöntem var, ürünü mikrofiber ped ile yüzeye uygulayıp uzun tüylü bezle dairesel hareketlerle baskı yapmadan (buff) parlatmak ya da ürünü yüzeye sıkıp bezle tek yönlü(düz hareketlerle) ürünü dağıtıp ardından bezin arkasını çevirip sıfır baskı ile dairesel olarak parlatmak. Mümkünse su testi yapmadan 1 saat beklemek lazım. Quartz max çok daha fazla hidrofobiye sahip bir ürün kesinlikle. Videoda bu kadar az görünce şaşırdım doğrusu. Uygulama şeklinden ve beklenmemesinden dolayı olduğunu düşündüm.
Saygılar.

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Hocam merhaba, nacizane görüşümü ve bu ürünle ilgili tecrübemi paylaşmak isterim müsadenizle.

Trafik filminden bahsetmişsiniz, açıkçası gyeon cure bariz daha fazla toz çekiyor ve tozluyken hafiften yağmur atarsa kiri yüzeye gömüyor(yapıştırıyor). Toz kir ve trafik filmini cure'a göre çok daha az çektiğini düşünüyorum.

Uygulama şekline gelecek olursak qd uygular gibi dairesel ve sert hafeketler ürünü yüzeyden fazla alıyor. 2 yöntem var, ürünü mikrofiber ped ile yüzeye uygulayıp uzun tüylü bezle dairesel hareketlerle baskı yapmadan (buff) parlatmak ya da ürünü yüzeye sıkıp bezle tek yönlü(düz hareketlerle) ürünü dağıtıp ardından bezin arkasını çevirip sıfır baskı ile dairesel olarak parlatmak. Mümkünse su testi yapmadan 1 saat beklemek lazım. Quartz max çok daha fazla hidrofobiye sahip bir ürün kesinlikle. Videoda bu kadar az görünce şaşırdım doğrusu. Uygulama şeklinden ve beklenmemesinden dolayı olduğunu düşündüm.
Saygılar.
Su ile de uygulanabilen bir ürün olduğundan kürleşme ile ilgili bir sorunu olmadığını düşünüyorum. En azından suya karşı bir hassasiyeti yokmuş :)
Ne bileyim dediğim gibi çok beklentim yoktu. Çok anlam da yüklemedim. Ama videoda dikkat ettiysen yüzeyi birkaç defa silmek zorunda kaldım. Hava sıcaklığı bunda bir etken olabilir ama ürün yüzeyden çok çabuk ayrılmıyor. Puslu görüntüyü kaybetmek için birkaç defa silmek durumunda kaldım. O gün sadece kaputa uyguladım ve ertesi gün care solution Umut'un yanına gidip otomobili bir kez daha yıkayıp kalan parçalara uygulama yaptım. Kapalı ve sıcak ortamda da ürün yüzeyden geç kayboldu ama dış mekana oranla daha hızlı ayrıldı. Yani o puslu görüntü sorunu dış mekan uygulamasına oranla çok az oluştu.
Yorumların için teşekkür ederim :)

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Su ile de uygulanabilen bir ürün olduğundan kürleşme ile ilgili bir sorunu olmadığını düşünüyorum. En azından suya karşı bir hassasiyeti yokmuş :)
Ne bileyim dediğim gibi çok beklentim yoktu. Çok anlam da yüklemedim. Ama videoda dikkat ettiysen yüzeyi birkaç defa silmek zorunda kaldım. Hava sıcaklığı bunda bir etken olabilir ama ürün yüzeyden çok çabuk ayrılmıyor. Puslu görüntüyü kaybetmek için birkaç defa silmek durumunda kaldım. O gün sadece kaputa uyguladım ve ertesi gün care solution Umut'un yanına gidip otomobili bir kez daha yıkayıp kalan parçalara uygulama yaptım. Kapalı ve sıcak ortamda da ürün yüzeyden geç kayboldu ama dış mekana oranla daha hızlı ayrıldı. Yani o puslu görüntü sorunu dış mekan uygulamasına oranla çok az oluştu.
Yorumların için teşekkür ederim :)
Evet içindeki kimyasallardan dolayı silerken hafif puslu buğulu bir görüntü veriyor. Siz yüzeyden ayrılmadığını savundunuz ama mesela cure çok daha yoğun. Yağlı gibi ve pustan ziyade bildiğin iz bırakıyor. Onda bile uygulama şekli neticeyi biraz değiştiriyor. Bir ara quartz max alicam, elimdeki bitti. Bir de ben uygulayayım korumasız yüzeye buraya video bırakırım.
Şunu ekleyeyim benimki sadece bir öngörü, yüzeyin kusursuzluğu bile biliyorsunuz ki sonucu etkiliyor. Ben polisajı yeni yapıldığında gözlemledim boncuklanmayı. Illa ki etkisi vardır.

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Evet içindeki kimyasallardan dolayı silerken hafif puslu buğulu bir görüntü veriyor. Siz yüzeyden ayrılmadığını savundunuz ama mesela cure çok daha yoğun. Yağlı gibi ve pustan ziyade bildiğin iz bırakıyor. Onda bile uygulama şekli neticeyi biraz değiştiriyor. Bir ara quartz max alicam, elimdeki bitti. Bir de ben uygulayayım korumasız yüzeye buraya video bırakırım.
Şunu ekleyeyim benimki sadece bir öngörü, yüzeyin kusursuzluğu bile biliyorsunuz ki sonucu etkiliyor. Ben polisajı yeni yapıldığında gözlemledim boncuklanmayı. Illa ki etkisi vardır.
Cure uygulayı çok uzun zaman oldu trafik filmi ile ilgili bir sıkıntı yaşamamıştım ama açıkçası onun da ömrü çok çok kısaydı. Onu da ıslak yüzeye uygulamıştım.
Volvo için konuşursak; hava soğuk, dış mekanda uygulama yaptım, öncesinde zemini hazırlamadım. Bunlarda bir etken olabilir. Ama kendi web sayfalarıdna ve ürünün şişesinde aman ha önce yayın az bekleyin sorna nazikçe silin gibi bir ibare yok. Aksine wipe on wipe off ibaresi var. Hatta kendi safalarındaki boncuklanma görseli benimkinden kat ve kat kötü :D :D
Quartz.MAX - TACSYSTEM (KOREA) Corp.

Özet, benim herhangi bir iddiam yok kaldı ki ürünün de markanında aman aman bir iddiası yok :) 1 ay veya fazla diyor. Bende de bu hava ve park koşullarında anca 1 ay dayandı :)

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Cure ömrü çok kısa zaten hocam bunun yarısı kadar ya var ya yok :) Yoğun olması aldatıyor.
Ben denememi yazın yapmıştım, hatta ilk uygulamamı kapalı otoparkta yaptım boncuklanma muazzamdı. O yüzden bir şey diyemeyeceğim şuan.
Test için çok çok teşekkürler :)

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Cure ömrü çok kısa zaten hocam bunun yarısı kadar ya var ya yok :) Yoğun olması aldatıyor.
Ben denememi yazın yapmıştım, hatta ilk uygulamamı kapalı otoparkta yaptım boncuklanma muazzamdı. O yüzden bir şey diyemeyeceğim şuan.
Test için çok çok teşekkürler :)
Değerli yorumların için teşekkür ederim :) Bakalım, elimdekileri biraz azaltayım yazın bir kez daha temin ederim bir kez de olmadı beraber uygularız :)
Sırada çok ürün var, ben bunun boncuklanmasını unuttururum :D :D

Jinrohs

Acemi Detaycı
Üye
Ben de bu urunu kulaniyorum kendi acimdan memnunum seramik kaplamaya destek olsun diye kulaniyorum gyeon cure daha cok toz cekiyor diye bilirim tac bakarak gyeon kadar da iz birakmiyor bence

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
@SubaruOutback, eline saglık hakan. çok güzel test olmuş. zevkle izledim.
boncuklanma deyişine saglık. gülücük.

iyi detaylar.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık Hakan, ürün konusunda fikir sahibi olduk en azından.Ürün için kötü diyemem teste bakınca lakin trafik filmi hatrı sayılır şekilde fazla olmuş.Bu tabi ki çok istediğimiz bir olay değil.

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Eline sağlık Hakan, ürün konusunda fikir sahibi olduk en azından.Ürün için kötü diyemem teste bakınca lakin trafik filmi hatrı sayılır şekilde fazla olmuş.Bu tabi ki çok istediğimiz bir olay değil.
Bende bu kadarını ummuyordum; malesef mıknatıs gibi üzerine çekmiş. Subaru'ya da en son Nanolex Final Finish kullanmıştım beklediğimden daha uzun süre etkisini sürdürdü ve en azından trafik filmi çok çok az oluşmuştu.
Zaten onun içinde ayrı bir konu açacağım :)

P.S: Bana önce pili uzun süre dayanan bir kompakt dijital makina lazım. Dün bir tane ürün denemesi yapabildim sonra pil can çekişti ve malesef 2 ürün daha videoya çekecektim yapamadım :(

SubaruOutback

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Kalan ürünleri geçen gün validenin otomobiline uyguladım. Sür sür inatla bitiremeyince saçma sapan bir test yapmak aklıma geldi. Lastik yanağına da ürünü uyguladım :D:D
Sonuç, bir işe yaramadı. Yani, hidrofobik bir yüzey oluşmadı. (Böyle de konu hortlatırım ama :D:D)
Aha videosu

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Kalan ürünleri geçen gün validenin otomobiline uyguladım. Sür sür inatla bitiremeyince saçma sapan bir test yapmak aklıma geldi. Lastik yanağına da ürünü uyguladım :D:D
Sonuç, bir işe yaramadı. Yani, hidrofobik bir yüzey oluşmadı. (Böyle de konu hortlatırım ama :D:D)
Aha videosu
Olmuyormuş dediğinde çok güldüm :smilex: Ellerine sağlık güzel bir video olmuş :)

Brindabella

Uzman Detaycı
Üye
Aha videosu
Ya abi Allah aşkına şu sesi değerlendir artık:komik: