VW Polo 1.4 - İki Tekerden Dört Tekere

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Epeydir forumdan da detaydan da uzak kalmıştık ve şimdi her şeyi düzene koyup yeniden hareketli günlere başlıyoruz inşallah. Uzun zamandır arabayla hiç ilgilenememiştim, bir kaç aydır da Kayseri'de duruyordu. Şimdi alıp İstanbul'a geldiğimde mekanik birkaç eksiğini fark ettim ki işlere buradan başlayacağız sanırım. Kabaca listem şu şekilde oldu:

- Yıllık periyodik bakım
- Sağ ön taraftan bir ses geliyor sanırım alt takım kollarına bir girişmemiz gerekecek
- Sağ arka stop lambasında su alma sorunu olmuş. Muhtemelen bir çatlağı var ancak ben bulamadım. Tamirin çok randıman vermeyeceğini düşündüğüm için ve biri eski biri yeni olunca da sırıtacağı için 1 takım stop alacağım sanırım.
- Motordan bir sürtme sesi geliyor, kayış kısmından olduğunu düşünüyorum bu konuyla da bir ilgilenmemiz gerekecek
- Fren hidroliği değişecek ve komple bir disk-balata kontrolü yapacağız.

Gelelim detay anlamında neler olmalı. Her şeyden önce bir güzel yıkanmalı çünkü çok pis :) Aşağıda resimlerini ekleyeceğim araç bende değilken bir yıkamacı katliamı olmuş sanırım ve plastikleri ne ile sildilerse başta kapı kolları olmak üzere çamaşır suyu izine benzer şekilde boya atmaları olmuş. Sanırım bu kolları yeniden boyatmak zorunda kalacağım. Ayrıca koltuk ve kapı döşemelerinde de anlamadığım bir lekelenme var sanki iyice durulanmamış deterjan artığı gibi, bunlarla da ilgilenmek durumundayım.

Aracın arka plakasının düşmek üzere olduğunu gördüğüm için düşmeden ben çıkarayım dedim. Plakalar da oldukça yıpranmıştı yeniden bastırırım hem diye düşünüyorum. Ancak plakalığı sökünce altından çıkan manzara yine bana fenalıklar getirdi. Biz aracın ikinci sahibiyiz ve aracın üzerindeki plaka da sıfır tescil edilirken alınan plakası, yani hiç değişmedi. Fakat arka tamponda plaka takmak için tam tamına 15 delik var :yuksekaglax: Yani anlamıyorum sanayideki ustaların tampon delmek gibi bir fantezisi mi var nedir 15 tane deliğin başka bir açıklaması gelmiyor aklıma.

Bu vesileyle ön-arka tamponları da boyatmayı düşünüyorum çiziklerden ötürü. Ayrıca Trendline paket olduğu için kapı kolları ve aynalar da gövde rengi değil maalesef, onları da boyatarak en azından oem bir upgrade de yapmış olurum diye düşünüyorum. Bakalım önümüzdeki günlerde başlığı canlı tutmaya çalışacağım elimden geldiğince, yeniden herkese merhaba demiş olayım :)
Ben de aynı durumda kaldım malesef uzun süredir :) detayı özledik diyelim :) plaka konusunda malesef yetkili servisler bile yapıyor bunu. A servisi yerine b yetkili servisine gidince eski plakalığı söküp yeniden delik alarak kendi plakalıklarını takıyor (sanayidekileri demiyorum bile onlar zaten yapıyor da :D) bu sebeple app yaptırıp çift taraflı bantla yapıştırıyorum her yeni araçta :)

Kapı kollarına güzel bir mat siyah boyaması iyi gider aslında. Dış kapı çıtalarına da araç rengine boyama seviye atlattırır. Bayılıyorum kapı çıtası boyattırmaya :D

Nobran

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Tekrardan hoşgeldin hocam, farı suya yatırırsan su nereden giriyor kolayca tespit edebilirsin sonra silikon ile kapatırsın :deli:

Benim arabanın plakalığını da bir ara değiştirip duruyorlardı en sonunda emekli amca tarzı krom plakalık takarak çözdüm artık elleyen yok. Bu işin bir standardı da yok herkes çeşit çeşit plakalık yapıp piyasaya sürüyor haliyle takan adamlar tutturabildiği yerden atıyor vidayı geçiyor halbuki delerken eski deliğe denk getirip tampona yeni delik açmak yerine yeni plakalığı delseler daha makbul olacak ama anlatamazsın ki.

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
En ince detaylarına kadar keyifli konular gelecek diye tahmin ediyorum :) özlemiştik öyle muhabbetleri bekliyoruz efenim. App plaka tercih edilecek olursa çok memnun olduğum bir yere yönlendirebilirim :)

carking58

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
Ellerine sağlık şimdiden. Kolay gelsin.
Kapı kolları rengini kaybediyor bence. Sanki altında astar varda o ortaya çıkmış gibi. Oraları güzelce zımparalayıp piyano mu yapsak, mat siyah olur, dış renkten şeker kırmızı olur:kalplix:
Geri kalan yerlerdeki yükseltmeleri dört gözle bekliyorum
Abi ne yalan söyleyeyim bu gece paket, shadow paket vs olup da kapı kolları, ayna veya cam çıtaları siyah olan arabalar hoşuma gitmiyor benim. Eskiden arabaların kapı kolları siyah olurdu boyasız -ki benim aracım gibi :) - gövde rengi olması istenirdi şimdi gövde rengi olanı siyaha boyatıyorlar ben pek anlamıyorum bu akımı. Hal böyle olunca direkt gövde rengine boyatmak aklımdaki tek seçenek gibi :sırıtan1:

Ben de aynı durumda kaldım malesef uzun süredir :) detayı özledik diyelim :) plaka konusunda malesef yetkili servisler bile yapıyor bunu. A servisi yerine b yetkili servisine gidince eski plakalığı söküp yeniden delik alarak kendi plakalıklarını takıyor (sanayidekileri demiyorum bile onlar zaten yapıyor da :D) bu sebeple app yaptırıp çift taraflı bantla yapıştırıyorum her yeni araçta :)

Kapı kollarına güzel bir mat siyah boyaması iyi gider aslında. Dış kapı çıtalarına da araç rengine boyama seviye atlattırır. Bayılıyorum kapı çıtası boyattırmaya :D
Bazen sıfır otomobil uygulamalarında dahi görüyoruz fabrikanın deldiği yere vida takmayan yetkili servisleri ama 2009'dan beri aynı plaka olmasına rağmen 15 delik bana gerçekten trajikomik geldi :) Kapı kolları ve dış kapı çıtalarını komple aracın gövde rengine boyatacağım kesin, şu mekanik eksikleri giderdikten sonra ilk iş.

Tekrardan hoşgeldin hocam, farı suya yatırırsan su nereden giriyor kolayca tespit edebilirsin sonra silikon ile kapatırsın :deli:

Benim arabanın plakalığını da bir ara değiştirip duruyorlardı en sonunda emekli amca tarzı krom plakalık takarak çözdüm artık elleyen yok. Bu işin bir standardı da yok herkes çeşit çeşit plakalık yapıp piyasaya sürüyor haliyle takan adamlar tutturabildiği yerden atıyor vidayı geçiyor halbuki delerken eski deliğe denk getirip tampona yeni delik açmak yerine yeni plakalığı delseler daha makbul olacak ama anlatamazsın ki.
Abi aslında ilk önce ben de onarayım diye düşündüm ama hem internetten baktığımda bu kasa Poloların kronik bir sorunu olduğunu gördüm hem de aşağıya resmini eklediğim üzere su uzun zaman farın içinde kaldığı için lekelenme ve iç reflektörlerde soyulma yapmış. Açıkçası detaycı adama bu stop yakışmaz diyerek yenisinden bir çift alacağım direkt :)

En ince detaylarına kadar keyifli konular gelecek diye tahmin ediyorum :) özlemiştik öyle muhabbetleri bekliyoruz efenim. App plaka tercih edilecek olursa çok memnun olduğum bir yere yönlendirebilirim :)
Çok teşekkürler abi, ben de çok özlemiştim açıkçası bu ortamı, muhabbeti. APP konusunda çekinceliyim aslında, malum trafikteki polislerin keyfi uygulamaları can sıkıcı oluyor. Ama yine de yönlendirmeni almak isterim, belli mi olur APP yapalım deriz aklımda bulunsun mutlaka.

carking58

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
Dün @Celal abinin tavsiyesi ile Paşa Otomotiv Ilker Usta'nın yolunu tuttuk. Açıkçası güvenilir yerler bulmak o kadar zor ki Kartal'dan Sultangazi'ye bi 40 km yolculuk etmiş olsam da işin sonunda içim rahat bir şekilde ayrılmama her türlü değdi doğrusu. Genel periyodik bakıma ek bujileri değiştirdik. Aklımdaki birkaç mekanik eksik ile ilgili ise fikir alışverişi yaptık. Malum pandemiden dolayı çalışma saatleri çok kısıtlı, önümüzdeki gunlerde diğer eksikleri de tamamlayacağız inşallah.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celal

Uzman Detaycı
Üye
Dün @Celal abinin tavsiyesi ile Paşa Otomotiv Ilker Usta'nın yolunu tuttuk. Açıkçası güvenilir yerler bulmak o kadar zor ki Kartal'dan Sultangazi'ye bi 40 km yolculuk etmiş olsam da işin sonunda içim rahat bir şekilde ayrılmama her türlü değdi doğrusu. Genel periyodik bakıma ek bujileri değiştirdik. Aklımdaki birkaç mekanik eksik ile ilgili ise fikir alışverişi yaptık. Malum pandemiden dolayı çalışma saatleri çok kısıtlı, önümüzdeki gunlerde diğer eksikleri de tamamlayacağız inşallah.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Memnun kalacağınıza emindim. Hem çok iyi ustalar hemde çok ahlaklı güzel insanlardır..sizin adınızada sevindim memnun kalmanıza

carking58

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
Hafta sonu için kapsamlı bir detay planım varken son dakika çıkan bazı işlerden dolayı ertelemek zorunda kaldım maalesef. Ama yine de ufak tefek bir şeyler yapmaya çalıştım dar zamanda. Uzun zamandır kapı menteşelerinin iç kısmındaki kirlenme dikkatimi çekiyordu, sanırım bakımda sıkılan yağın toz çekmesiyle bu hale geldi. Elimde güçlü bir APC olmadığı için Astonish Motor Temizleyici ve diş fırçası ikilisi ile müdahale etmeye çalıştım. %90'a yakın bir başarı elde ettiğimi söyleyebilirim, ikinci bir müdahale ile tamamen temiz olacaktır. Kapsamlı detay işini yapamasam da küçük çaplı bir benzinlik yıkaması ile de işi noktaladık.

Detaya ilişkin maceralarımız bir sonraki hafta inşallah :)

Son düzenleme:

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Gayet güzel temizlik olmuş devamını bekliyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Hafta sonu için kapsamlı bir detay planım varken son dakika çıkan bazı işlerden dolayı ertelemek zorunda kaldım maalesef. Ama yine de ufak tefek bir şeyler yapmaya çalıştım dar zamanda. Uzun zamandır kapı menteşelerinin iç kısmındaki kirlenme dikkatimi çekiyordu, sanırım bakımda sıkılan yağın toz çekmesiyle bu hale geldi. Elimde güçlü bir APC olmadığı için Astonish Motor Temizleyici ve diş fırçası ikilisi ile müdahale etmeye çalıştım. %90'a yakın bir başarı elde ettiğimi söyleyebilirim, ikinci bir müdahale ile tamamen temiz olacaktır. Kapsamlı detay işini yapamasam da küçük çaplı bir benzinlik yıkaması ile de işi noktaladık.

Detaya ilişkin maceralarımız bir sonraki hafta inşallah :)

Ben o kısımları genelde susuz temizleyici ile temizliyorum :) Emeğine ve paylaşımına sağlık :)