50Litre hava kompresörü yeterli olur mu?

usurer

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
Merhaba arkadaşlar,

Günde 4-5 araç yıkması yapmayı düşündüğüm butik bir dükkan için 50Lt sessiz hava kompresörü yeterli olur mu, yoksa mutlaka 100LT'mi almalıyım?
Zaten kompresörü kapı araları, ızgara içleri gibi bezin ulaşamadı alanlardaki suyu çıkartmak için kullanacağım, bunun dışında belki tornador alıp köpük atmak içinde kullana bilirim zaten aklıma başka kullanım alanı da gelmiyor, ama elimde zaten foam lance var ayrıca seyrettiğim videolarda kompresör ve tornador ile atılan ön yıkama şampuanının, foam lance ile atılan kadar hızlı ve yoğun olmadığını gördüm.
Tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

50 litre sessiz yağsız olanlar 1400TL civarındayken, 100LT olanlar 3500TL gibi fiyatlara satılıyor, yani arada ciddi fiyat farkı var
Teşekkürler

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
yetmiyor derken mesela 1 aracı ,kurulama yapmak için bile zayıf mı kalıyor, basınç kaybımı yaşatıyor?
örnek vererek açıklama şansınız varsa sevinirim.
Teşekkürler
Kopuk tankinda 200 Lt normal arac kurulama da 50 Lt var ancak yetmiyor seviye yariya gelince motorda calisiyor ve hava akis orani yari yariya dusuyor 1 arac a nerdeyse yetmiyor bile diyebilirim

Mertcankbr

Usta Detaycı
Üye
İl
Manisa
Sadece araç kurulamak için kullanıcaksanız el kompresörlerini öneririm profesyonel kullanım için ise blo car dryer öneririm
Başka amaçlarla kullanıcam diyorsanız kompresör ne kadar büyük olursa motoru az çalışıcaktır ve basıncı yeterli gelicektir

muratalttn

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Benimde günde 4-5 araç yıkadığım ufak bir dükkanım var, yeri geliyor 20 araç da yıkıyoruz ve ben kuletaş 50l kompresör kullanıyorum.
Yerim müsait olduğu için sessiz komp. Kullanma gereği duymadım.
Arkadaşların dediği gibi yarıya düşünce çalışmaya başlıyor galiba. Ben hem köpük tankında hem de araç kurulamak için kullanıyorum. Yeterli oluyor şahsen ben aracın dışındaki detayları kurutup içine 1 dk civarı tornardor kullanınca çalışmaya başlıyor.
Tornardoru uzun süreli temizlikte kullanacaksanız 50litre kesinlikle yetersiz fakat ufak tefek işler için bence yeterli oluyor.

usurer

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
yorumlarınız için teşekkürler,
peki kurulama ve köpük atmak dışında başka işlere de yarıyor mu?
Benim aklıma kullanım başka amacı gelmiyor çünkü?

muratalttn

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
yorumlarınız için teşekkürler,
peki kurulama ve köpük atmak dışında başka işlere de yarıyor mu?
Benim aklıma kullanım başka amacı gelmiyor çünkü?
Susuz motor temizleme yapılabilir,
Kurulama yapılabilir,
90l köpük tankında kullanıyorum,
Ben tornardoru dış yıkamada köpük atıcı şekilde hiç kullanmadım ama iç detaylarda (gaz fren pedalı gibi, klima petekleri gibi, cam fitillerinin araları gibi veya süpürme ile çıkmayan toz, kirleri çıkarmada) apc koyarak temizlik yapıyorum. Koltuk vs. Temizleyen de var fakat ben ihtiyaç duymadım hiç.
Lastik vs. Şişirirken kullanıyorum,
Ufak tefek boya işlerimiz olduğunda 50litrenin taşınması kolay olduğu için götürüp boya işlerini yapabiliyorum..

Kullanım alanı arttırılabilir ama sizin amacınız sadece kurutmak ise (foam lanceniz varsa tornardor ile köpük yapmak gereksiz olur) arkadaşın dediği gibi el kompresörleri daha ucuz ve hızlı bir çözüm olur sizin için..

usurer

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
Susuz motor temizleme yapılabilir,
Kurulama yapılabilir,
90l köpük tankında kullanıyorum,
Ben tornardoru dış yıkamada köpük atıcı şekilde hiç kullanmadım ama iç detaylarda (gaz fren pedalı gibi, klima petekleri gibi, cam fitillerinin araları gibi veya süpürme ile çıkmayan toz, kirleri çıkarmada) apc koyarak temizlik yapıyorum. Koltuk vs. Temizleyen de var fakat ben ihtiyaç duymadım hiç.
Lastik vs. Şişirirken kullanıyorum,
Ufak tefek boya işlerimiz olduğunda 50litrenin taşınması kolay olduğu için götürüp boya işlerini yapabiliyorum..

Kullanım alanı arttırılabilir ama sizin amacınız sadece kurutmak ise (foam lanceniz varsa tornardor ile köpük yapmak gereksiz olur) arkadaşın dediği gibi el kompresörleri daha ucuz ve hızlı bir çözüm olur sizin için..
Biraz karasız kaldım açıkçası, eğer kurutma işinde el kompresörü yeterli olacaksa şuan 3200TL gibi bir fiyat vermek gereksiz harcama olacak sanki.
Bu arada elimde karcher WD5 süpürge var, henüz kutusunu açmadım ama hava üfleme özelliği yeterli olursa onunla da halledebilirim belki.

tamercakir

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ Çorlu
Bir zamanlar yıkama işi yapmış biri olarak söyleyebilirim ki kompresör kesinlikle büyük olmalı. Tam hacmini hatırlamasam da bizim de sessiz komp. vardı ve tornado ile koltuk temizlemeye kesinlikle yetmiyordu. Suları akıtmak için de aracın yarısında çalışmaya başlayıp basınç zayıflıyordu. Amatör kendi aracınız için olsa eyvallah ama bu işi yapıcaksanız gerekirse 2 katı maliyet feda edip keşke demeyin. En basitinden yaptığınız işi kolaylaştıracak ve hızlandıracak.