Aracımın Çizik Durumu Polisaj Ve Boya Koruma Tavsiye

thislavigne

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Merhaba arkadaşlar aracımın boya durumu çok kötüydü yıkamayla gitmeyen kirler mevcuttu, dün kil ile yıkama yaptım ve gözlerime inanamadım ilk defa kendim detay uygulama yapıyordum ve çok hoşuma gitti bişeyler başarmak ve böyle işlerle ugraşmayı da seven birisiyim. Gebze sanayi bölgesinde oturmamdan dolayı aracıma çok kolay demir tozu vb envai çeşit yıkamayla çıkmayan kirler yapışıyor araba da opak beyaz olduğu için zaten parlaması zor iyice at arabası durumuna geliyor. Bende bu sebeple boya koruma yapmayı düşünüyorum bu konuda Seramik mi yapmalıyım ? yoksa Wax mı kullanmalıyım ?
Ayrıca aracımın boya durumunu fotoğraf ile aşağıya yüklüyorum sizce çizik durumu nasıl ? nasıl bir polisaj işlemi tavsiye edersiniz ?

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Kocaeli ne yazıkki öyle. Ben 2 ayda bir demirtozu geçiyorum ki her seferinde bişiler çıkıyor. Kilden önce demir tozu sökücü kullanmanızı tavsiye ederim. Uzun süre koruma için seramik olabilir ama isteğiniz önemli uğraşmayı seviyorsanız wax sevmezsemiz seramik. Aracın durumu iyi sayılmaz manzerna 400 den başlamak gerekir gibi duruyor. Boyanın sertliğine göre sonuçlar değişebilir

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Araç tam da polisajlık, keçe ile cutting girmelisiniz. Marka yazarsanız daha açıklayıcı olurdu. Öncelikle wax ile başlasanız iyi olur. Seramik hata kaldırmaz. İlerde çok daha tecrübelenince belki seramik yapabilirsiniz.

thislavigne

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
1 yıllık arabanın geldiği duruma bakın resmen rezillik. Renault Megane 4 Sedan aracım ve kendim yıkarım genel de eldiven ve sünger ile okadar dikkat etmeme rağmen boya ne hale gelmiş çok sinir oldum

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
1 yıllık arabanın geldiği duruma bakın resmen rezillik. Renault Megane 4 Sedan aracım ve kendim yıkarım genel de eldiven ve sünger ile okadar dikkat etmeme rağmen boya ne hale gelmiş çok sinir oldum
Sünger kullanıyorsan bu durumun oluşması normal, Çinli satıcılardan uzun tüylü koyun yünü eldiven almanı ve çiftkova yıkamanı tavsiye ederim. Ama süngeri acil çöpe at bence.

thislavigne

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Çin den sipariş etmiştim aslında kuzu postu eldiven ama 1 ayı geçti gelmedi benim de ümidim kesildi

Detail Guy

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
İl
Belirtilmedi
Megane boyası orta serttir,çalışması kolaydır
Sıralama:
demirtozu
kil
400
2500
3800
Koruma (İsteğe bağlı)

TalhaCelik

Amatör Detaycı
Üye
İl
İst
Polisaj makinası ile yapmanız gerekiyor tabi bu işlemleri aksi takdirde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.
Kaliteli bir boya koruyucu ve yıkamalardan sonra destekleyici ürünlerle aracınızı uzun bir süre parlak ve temiz binebilirsiniz.
Tabi yıkama işlemi de çok önemli.

thislavigne

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Teşekkür ederim cevabınız için ben yazın buna bir girişeyim ozaman buna 400 yerine direk 1000 lik kullansam veya direk 2500 den başlasam kurtaramaz mi acaba ? Vernigi fazla asindirmaktan korkuyorum

TalhaCelik

Amatör Detaycı
Üye
İl
İst
Teşekkür ederim cevabınız için ben yazın buna bir girişeyim ozaman buna 400 yerine direk 1000 lik kullansam veya direk 2500 den başlasam kurtaramaz mi acaba ? Vernigi fazla asindirmaktan korkuyorum
400 sizin için en iyi sonucu verecektir boyayı aşındırmaktan veya yakmaktan korkmayın. Sonuçta herkes korkarak başladı polisaj işine.
İlk olarak bir alan üzerinde yoğunlaşın o alan üzerinde çalışın baktınız güzel oluyor o zaman diğer panellere geçersiniz.
Yüzeyi sürekli kontrol ederek giderseniz herhangi bir sorun olmaz köşeli ve kıvrımlı yerlerde dikkatli olmanız gerekiyor tabi.
Özellikle plastik olan boyalı kısımlarda daha dikkatli olmanız gerekiyor.

thislavigne

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
Haklısınız işin kötü kısmı Megane larin çamurlukları da plastik artık oraları el ile polisaj yapmayı düşünüyorum

sleep_r

Çaylak Detaycı
Üye
aracınızı çiziklerden kurtarmak kolay o şekilde muhafaza edebilmek zordur. doğru yıkama ve bakım tekniklerine odaklanın derim. doğru ürün ve doğru uygulama ile istediğiniz parlaklığı yakalayabilirsiniz.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Elinizde ne gibi malzemeler ve ürünler var bilmiyorum ancak,

Fotoğraflardan gördüğüm kadarı ile ilk olarak demir tozu temizliği, ardından kil uygulaması olmazsa olmaz.

Sonrasında polisaj makineniz varsa agresif ped (cutting veya yün) ve agresif bir aşındırıcı (pasta), (menzerna 400) ile çizikleri almalısınız.

Sonrasında orta-hafif aşındırıcı bir ürün (menzerna 2500) ve orta-yumuşak bir ped (polishing ped) ile hareleri alıp bırakabilirsiniz.

Seramik yapmak istiyorsanız eğer bu işlemler sonrasında güzel bir temizlik ister. Boyada yağ, polisaj artığı, şampuan kalıntısı vb. seramiğin yüzeye tutunmasını engelleyecek şeylerin kalmaması gerekiyor. Mekan da önemli ancak, polisaj yapabileceğiniz mekan var ise seramiği de yapabilirsiniz.

Güzel bir wax alıp arabanızı da okşayabilirsiniz ;)

Beyaz araba tecrübelerime dayanarak tavsiyede bulundum. Umarım yardımcı olmuşumdur.

thislavigne

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
açıkcası şuan elimde hiçbir ürün yok fakat arabanın bu şekilde durması özellikle beyazda çok kötü görüntüye sebep oluyor. Bu sebeple kime sorsam 300 500 pasta cila parası istedi vericem gerekli özeni göstermeyecekler bir hatasını görücem kafama takılacak bu yüzden kendim yapmak istiyorum. Pasta sını yapıp boyayı temizledikten sonra da korumasız bırakınca 1 yıl sonra yine aynısı olacak diye düşündüğüm için üzerine boya koruma da yapmak istiyorum açıkcası fakat Wax mı daha iyi korur yoksa Seramik kaplama mı daha iyi korur orasına karar veremiyorum

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
açıkcası şuan elimde hiçbir ürün yok fakat arabanın bu şekilde durması özellikle beyazda çok kötü görüntüye sebep oluyor. Bu sebeple kime sorsam 300 500 pasta cila parası istedi vericem gerekli özeni göstermeyecekler bir hatasını görücem kafama takılacak bu yüzden kendim yapmak istiyorum. Pasta sını yapıp boyayı temizledikten sonra da korumasız bırakınca 1 yıl sonra yine aynısı olacak diye düşündüğüm için üzerine boya koruma da yapmak istiyorum açıkcası fakat Wax mı daha iyi korur yoksa Seramik kaplama mı daha iyi korur orasına karar veremiyorum
Ön yıkama yapmaz , çift kova yıkamazsanız seramikte yapsanız wax ta yapsanız tekrar çizersiniz.Bence öncelikle bunları alıp sonra polisaj işine yönelmelisiniz.

multispace

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
samsun
Reno Boyası yumuşak gibi. Sert değil. Çamur gibi değişik bir verniği var. Sizin çizikleri ara kesim pasta almaz (2500 gibi ) tabi canlı görmek lazım.

Ben olsam Demir tozu kil vs işlemlerinden sonra koch chemie h8 ,m2 yapardım. Renk beyaz. Ara kesim pastaya gerek yok. Üstüne de carnauba ağırlıklı güzel bir wax ile uygulamayı yapardım. Aslolan düzgün yıkamak kurulamak. Yoksa bu yazılan emekleri iki kez yapılan hatalı yıkama kurulama başa döndürür emekler çöp olur.

Koch Demir tozu çözücü elimde var. Gönderebilirim