Ateş parçasına genel temizlik - Durmak yok parlamaya devam

MagicofOz

Usta Detaycı
Üye
İl
Samsun
Yine bir temizlik ve yine genel koruma ve wax uygulaması ile hafta sonumuzu tamamladık.

Öncelikle dip köşe yıkama yaptık , nasıl mı ?

Çift kova çift pompa. Pompaların birinde yarı yarıya kaportaya ev13-33 karışımı diğerinde de jant-davlumbaz tamponlar için gs-b33 çok az da ev13 koymuştum.

2 eldiven ve çift kova, sadece sabun olanda grit guard var. Bu arada sert temizlik için kovada da ev13 kullandım tahmini 10 lt suya 50 ml civarı ev13 hem baya bi köpürdü hemde kayganlığı yetti (ne az ne çok , hatta vp mor derecesinde diyebilirim). Temizlemesini zaten beğeniyorum

Kova yıkamasından sonra 3d nin apc siyle tampon , cam fitilleri gibi yerleri fırçalayıp duruladıktan sonra Demirtozu olarak KC FB kullandım.

resım

Detaylı olarak çekemişim ama bu fb öncesi

buda fb sonrası. Gözle pek fazla çıkan kir olduğunu göremedim ama en azından kaporta sanki biraz rahatlıyor gibi hissediliyor.

Sonrasında da güzelce durulayıp kurulandık .

Hepsini tam güne sığdırmak istemediğim için gelip kapalı otoparkımıza yerleştik.

Ertesi gün Gentleman yani bi tarafı uzun bi tarafı kısa olan bez ile beze sprey ile çok az su sıkıp komple sildim ve yine benzer bezle motor ve kaput altının bi tozunu aldım ve üstüne yine Jayswax Jelybean waxı yapıştırdık. Waxın içeriğini mereak edenler için carnabau ve sio2 içerikli.
Budan önce good stuff sio2 , geçenki ve şimdiki jelybean uygulaması üstüne sio2 waxları beğenmeye başladım. Bundan sonra sentetik yada hibrit wax pek olmayacağını düşünüyorum

İlk kat waxımızı atarken arada motor bölümüne KC MP fıslamıştım. ilk kat waxı silip üstüne aynalar ve kaputa bir kat wax daha uygulayıp beklerken bu sefer lastiklerimizi Yerli ve Milli efsane Sarp ile parlattım . Daha sonra bütün trimleri komple pss ile dönüp waxı sildim ve davlumbazlara aeresol Selsil lastik parlatıcı sıkıp lastikleri bir kat daha sarp ile geçtim.

En son garaja inmeden önce de kapı altları , kapı fitillerini ve jantları 3d Final touch ile bir sildim ve işlemi bitirdim

Mp yi komple fıslayıp biraz emilmesini bekliyorum , en sonda trimlere pss sürdüğüm wax süngeri ile mp yi iyice yediriyorum böylece hem leke olmuyor hemde görüntüsü sanki bi tık güzelleşiyor

tek kat sarp

2. kat sarp

Bu arada finalden sonuçları da şöyle bırakalım

BONUS :

Dışarı çıktığımda pompacının kardeş araba yeni mi depo kapağı altı parlıyor demesini düşünerek son fotoyu ekliyorum.
(depo kapağının altı temiz ve koruma ürünü varsa o araba alınır :gulumsemex::):sırıtan1: )
Cillop :)

batikankodak

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İzmir
Batıkan maşallah kardeşim Ateş vallahi.. ama yakın zaman da depo kapağı temizlikten değil, benzin alamamaktan temiz kalacak:komik:
valla bu gidişle nasıl olacak inan hiç bilmiyorum abi . ilk araba fiyatları , sonra malzeme en son da yakıt fiyatları derken pahalı olan hobi imkansız hobiye dönüştü. E tabi bu pahalılık araç ve sarf malzemeleri dahil her şeyde etkisini gösteriyor. Umarım şuanki günler en kötü günlerimizdir .
Maşallah hocam detaylı güzel bir temizlik olmuş
İyi günlerde kullan kazasız belasız :)
Elinize sağlık güzel uygulama olmuş
Eline sağlık Batıkan :nazar::alevv:...
Maşallah Batikan ellerine sağlık. Ateş parçası resmen yanıyor. :alevv::alevv:
Hepinize teşekkürler :rahattx::utan:

Bu gönderi beni üzer denk gelemediihhhhğğğ

gaz yağı ve yagıtt alamadıggg
Bi denk gelemedik deil sen başkalarını seçtin . Gelmeyene ne demiştikkk ?

batikankodak

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İzmir
yüzeyde nisanda yaptığım wax ama arada hem telefon hemde pc deki kayıplar sebebiyle tarihi tam hatırlamıyorum .Sanırım 2.haftası yapılmıştı. Ozamandan beri araba 1 kere normal (bizim gibi ön yıkamalı değil) bi kerede 2 kere tazikli suyla yıkanmış.. Bunda benim olmayışımda etkili.

Hastalık ve türlü türlü işten kurtulunca bi yıkama yapayım ve yüzeyi kontol edeyim dedim. Önce iç temizlik üstüne korumamızı 3d ultra protectant ile yapıp sonra dışa başladım.

Yüzey çok pis olduğu için ilkten citrus sıkıp duruladım ve ilk su sonrası bu şekilde yüzeyle karşılaştım

Yüzey pis olmasına rağmen yan panellerde boncuklar iyiydi diyebilirim . Sonra ön yıkama yaptım ve onda daha da iyiydi

sonra detaylı olarak önce jant davlumbaz sonra da kaporta en sonda bol böcekli ön tampon güzelce temizlendi .

Benzinlikte gece şartlarında çok fazla foto çekemedim. Birde kova durduğu yerde hafif akıtmaya başlayınca en azından işi bitireyim diye atlamışım.

Normalde sıvı ürünleri çok tercih etmem onun yerine wax yapmak çok daha mantıklı gelir. Fakat bu halimle ve kısıtlı zamanda yapamayacağımı bildiğimden Vonix sio2 pro sıvı ürününü kullandım .
Gentleman bez ile yüzeye sık sil şeklinde uyguladım. İlk kısa tarafı ile sildim. Komple araç bitince uzun tarafı ile temizleyip parlattım. Genel olarak kayganlık , koku , uygulama kolaylığı ve finiş olarak memnun kaldım diyebilirim.

En sonda garaja girerken sarpı sürüp akan küçük damlaları silip parkettim

Şöyle de bi gündüz fotosuyla bitirelim ;