Ay em bek :) 2023 Ada Mavi 3008 ile geri dönüş

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Merhaba arkadaşlar.

Uzunca bir süredir forum ve detay işlerinden uzak kalmıştım. Artık dönüş zamanı geldi nasipse. Yakın geçmişte zamanında sıfır km olarak aldığım 2017 Golf aracımı verdim ve 2023 Ada mavi Peugeot 3008 aldım. Nasipse hafta sonuna doğru da teslim edilecek. Bayı çıkışında zorunlu seramik (bildiğiniz malum sebeplerden dolayı) ile gelecek. Buna istinaden de bir süre seramiğe uygun malzemeler ile temizliğini yapacağım. Özellikle tembihledim, seramik altında hare görmek istemiyorum diye ama muhtemelen kimsenin umrunda olmayacak.

Temiz ve bol detaylı paylaşımlarda görüşmek üzere...

Enes_10

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Merhaba arkadaşlar.

Uzunca bir süredir forum ve detay işlerinden uzak kalmıştım. Artık dönüş zamanı geldi nasipse. Yakın geçmişte zamanında sıfır km olarak aldığım 2017 Golf aracımı verdim ve 2023 Ada mavi Peugeot 3008 aldım. Nasipse hafta sonuna doğru da teslim edilecek. Bayı çıkışında zorunlu seramik (bildiğiniz malum sebeplerden dolayı) ile gelecek. Buna istinaden de bir süre seramiğe uygun malzemeler ile temizliğini yapacağım. Özellikle tembihledim, seramik altında hare görmek istemiyorum diye ama muhtemelen kimsenin umrunda olmayacak.

Temiz ve bol detaylı paylaşımlarda görüşmek üzere...
Hayırlı olsun yeni aracınız. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin.

ormancı

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Hayırlı uğurlu olsun
Amarok düşünüyordunuz diye aklımda kalmış; yanlış hatırlamıyorsam tabi ;)

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Hayırlı uğurlu olsun
Amarok düşünüyordunuz diye aklımda kalmış; yanlış hatırlamıyorsam tabi ;)
Kısa süreli bir ranger tecrübesi sonrası büyükşehirde, sitede yaşayan adam için sadece hayal olduğu gerçeği sonrası yön değiştirdim :) Niyetimde Tiguan vardı ama 250K hava parası istemeleri sebepli 3008 e yöneldim.

GöKHaN 35

Uzman Detaycı
Üye
İl
İzmir
Hayırlı olsun. Birşey farkettim makyajlı araca makyajsız aracın stopları neden peki ? :)

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Hayırlı olsun. Birşey farkettim makyajlı araca makyajsız aracın stopları neden peki ? :)
Hocam allure paket böyle. Stoplar led, sinyaller halojen makyaj öncesi stoplar da halojenmiş. Bir üstü GT, 200k fiyat farkı vardı. Aracı ne kadar tanıyorsunuz bilmiyorum ama saçma sapan eksikler, alakasız donanımlarla dolu. Lastik basınç teker bazlı değil, genel.. ses sistemi resmen çöp, geri görüş kamerası Nokia 3310 dan hallice ama 360 derece görüşü var. Birlikteliğimiz ne kadar olacak şu an kestiremiyorum :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

DetayDeposu

Tonyukuk07
Firma Yetkilisi
Üye
Ooo Celal hocam hoş geldin, yeni aracın da hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermeden binmeyi nasip etsin :)

eynipa

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Kısa süreli bir ranger tecrübesi sonrası büyükşehirde, sitede yaşayan adam için sadece hayal olduğu gerçeği sonrası yön değiştirdim :) Niyetimde Tiguan vardı ama 250K hava parası istemeleri sebepli 3008 e yöneldim.
Hayırlı olsun buna birşey istemediler sanırım liste fiyatından alabıldınızmı?

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Hayırlı olsun buna birşey istemediler sanırım liste fiyatından alabıldınızmı?
Tşk ederim. 50 bin aksesuar ücreti ödedim. İçeriğindekileri toplasan max. 15k tutardı. Bu gün aracı teslim aldım.. 1.580m güncel satış fiyatları. Kredi yok, peşin fiyat bu.

GöKHaN 35

Uzman Detaycı
Üye
İl
İzmir
Hocam allure paket böyle. Stoplar led, sinyaller halojen makyaj öncesi stoplar da halojenmiş. Bir üstü GT, 200k fiyat farkı vardı. Aracı ne kadar tanıyorsunuz bilmiyorum ama saçma sapan eksikler, alakasız donanımlarla dolu. Lastik basınç teker bazlı değil, genel.. ses sistemi resmen çöp, geri görüş kamerası Nokia 3310 dan hallice ama 360 derece görüşü var. Birlikteliğimiz ne kadar olacak şu an kestiremiyorum :)

Kuzenimde makyajsız allure var. Biraz kullanmıştım. Şöför koltuğundan garç gurç ses geliyordu.:D

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Kuzenimde makyajsız allure var. Biraz kullanmıştım. Şöför koltuğundan garç gurç ses geliyordu.:D
Alırken ciddi tereddütlerim vardı, yalan yok :D Ama dün teslim aldım kullanmaya başladım önyargılarımın çoğu gitti.

güzel yanları ;

Ses yalıtımı oldukça başarılı,
Çekişi ve gidişi beklentimden iyi. Geçmişte genelde çift kavramalı araçlar kullanmıştım, tork konvertörlü bir toyotadan hart hurt vites geçişleri kalmış aklımda, hiç öyle değil şu an.
Şerit takip, kör nokta başta olmak üzere birçok güvenlik ekstraları gayet başarılı çalışıyor.
Kokpit, multimedya kullanımı, e toggle vites ve küçük direksiyon ergonomik geldi.

Kötü bulduğum yanları;

Multimedya iyi fakat stok ses sistemini sadece %50 kadar kullanabilirsiniz, sonra ses bozuluyor. 13-15K verip focal e geçiş yapmak gerekecek gibi.
Cruise control kumandası sinyalin altında abuk subuk yerde, alışması gereken bir durum.. Ama ben hiç sevmedim.
2023 model araç, motor üzerinde adam gibi bir kapak yok :) Kaput amortisörü yok.
Arka çamurluk içi davlumbazlar plastik, 2017 gölfümde bile plastik üzeri bir malzeme ile kaplıydı, ses yalıtımı için oldukça başarılıydı. Bunda olmaması üzücü.
Arka stoplar LED, ama sinyaller halojen! Bunu tasarlayan mühendisi hürmetle selamlıyorum!

Müsait zamanda video çekip yt kanalıma bunları atarım. 15-20 güne de Rize'ye gittiğimde Tiguan ile karşılaştıracağım.

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Yaklaşık 1 yıllık bir kullanım tecrübesinden sonra düşünenler için birkaç kelam ekleyeyim.

Araçla ilgili kronik arızaları sıralayayım. Hiçbirisi ile karşılaşmadım ama hep bir acaba! diyor insan..

1- Dizellerde Adblue tank sorunu bu araçlar için en büyük handikap.. DSG deki gibi hep bir "acaba bana ne zaman denk gelir?" diye düşünüyor insan. Düzgün kullanımla bu konu dert edilmeyecek bir durummuş. (adblue dolumunu pompadan değil de, kapalı kutu ile kendiniz doldurup birde koruyucu sıvı ile yıllarca sorun yaşamazsınız tecrübesi hakim, bende öyle ilerliyorum. Şükür bir sorun yok henüz) :)
2- Ön camlarda yukarı kaldırırken gıcırtı sesleri (Kronik, birçok araçta daha bayiden çıktığında bile duyulabiliyor. iyi haber, servis garantili araçlarda hiç ikiletmeden değişimi yapıyor)
3- Benzinli modellerde triger seti çok erken deforme olabiliyor/kontrol altında tutmak gerekiyor. Birçok araçtaki gibi 100-120k km lerden daha önce dikkat edilmesi gerekiyor. 2023 ve sonrasında bunu düzelmişler.

Araçla ilgili sevmediğim yönler;

1- C SUV değil de, at arabası biniyorsunuz. Yüksekliği hoş eyvallah da, arkadaş buna adam gibi bi süspansiyon yapılamaz mıydı... Hiç sevemedim ve alışamadım. Torsiyon çubuklu bir araç olması ve birazda yüksek olması sebebiyle sedan/hatchbag araçdan geçecek adamlar bir daha düşünsün. Denemeden almayın arkadaşlar :)
2- Başarısız multimedya sistemi. Kablosuz Carplay yok, ses sistemi vasat.
3- Araç dizel, bu sebepten hantal. Kalkışlar vs bazen üzüyor. Gücü çok başarılı olsa da kalkışlar, ivmelenme klasik dizel...
4- İç aksam piano black kısımlar çok kolay deforme oluyor, çiziliyor. Pek ttiz bir insan değilseniz yılı dolmadan iç pianoblack kısımlar haşat oluyor.
5- Abuk subuk gereksiz opsiyonlarla doldurulan bir araçta lastik sensörü tek, hangi lastik patladı veya havası azaldı söylemiyor, basınç zaten göstermiyor. Cam suyu azalma göstergesi de yok.
6- Arka koltuklar rahat fakat süspansiyon sebepli çok zıplıyorsunuz. Araçda bagaj boşsa ve biraz da bozuk yolda gidiyorsanız arkadakilerin vay haline.
7- Bir detaycı olarak bu aracın üzerine ulaşamamak da bir sıkıntı. Yan basamakların tek faydası üst kısıma ulaşmayı kolaylaştırması.

Beğendiğim yönler;

1- Araçta bulunan donanımlar (uzun far asistanı, şerit takip, kör nokta zamazingosu, geri görüş, park sensörleri, ve evet sonunda alıştığım cruize control) şaşırtıcı derecede stabil ve düzgün çalışıyor.
2- Farlar LED, mercekli xenon değil yani fakat aydınlatma performansı çok iyi.
3- Karartmalı yan ve dikiz aynalar gece sürüşünü eziyet olmaktan çıkartıyor. tiguanımızda bile yan aynalarda karartma yoktu.
4- 4 kişilik bir aileyiz ve bagaj oldukça yeterli geliyor. Dizelin gücünü de katınca dağ taş bayır gezmelerinde keyif veriyor.
5- Yakıt konusunda üzmüyor, dizel ekonomisi diye birşey varmış diyor.
6- Dizel araç olmasına rağmen gayet sessiz, birde seri bir çalışma sesi var. Kısavası dizelden çok gürültü gelir tabusunu yıkmış adamlar.
Fiyat/performans aracı ama detailing sevdalıları için bir albenisi olmayan bir araç. yıka parlat geç karşısına, olmuş bu! diyeceğin bir görüntü yok :)
5-