Boya Koruma Ürünleri Gerçekten UV Koruması Sağlıyor mu?

brkgok

Konu Sahibi ✔
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Ankara
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bu konuyu merak ediyorum uyguladığımız boya koruma ürünleri wax, sealant, nano vs. gerçekten araçlarımız UV ışınlarına karşı koruyor mu?
Bahsettiğim uyguladığımız ürünün güneşe dayanıklılığı değil bazı ürünler yaz aylarında daha çabuk etkisi yitirebilir bu farklı bişey benim merakım aracın boyasını zararlı UV ışınlarına , renk solmasına karşı koruyor mu? Mesela iç mekanda Sprtiz ambalajında uv koruması olduğu yazıyor fakat gerçekten koruyor mu? Bu konu hakkında detaylı bilgisi olanlar merakımı giderirse çok memnun olurum

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Koruma sağlıyor mutlaka, uv ye karşı uzun süreki kullanımla ölçülebilir bu ama, iki tane aynı araç alınıp biri sürekli koruma yapılıp biri yapılmadığında fark belli olucaktır.

brkgok

Konu Sahibi ✔
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Ankara
Koruma sağlıyor mutlaka, uv ye karşı uzun süreki kullanımla ölçülebilir bu ama, iki tane aynı araç alınıp biri sürekli koruma yapılıp biri yapılmadığında fark belli olucaktır.
Evet kişisel kullanıcı olarak bunu deneme şansımız imkansız büyük markaların Ar-Ge çalışmalarının sonuçları paylaşılıyor mu veya bu konu hakkında çalışma yapılıyor mu bunu gerçekten merak ediyorum

Atocan

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Ankara
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bu konuyu merak ediyorum uyguladığımız boya koruma ürünleri wax, sealant, nano vs. gerçekten araçlarımız UV ışınlarına karşı koruyor mu?
Bahsettiğim uyguladığımız ürünün güneşe dayanıklılığı değil bazı ürünler yaz aylarında daha çabuk etkisi yitirebilir bu farklı bişey benim merakım aracın boyasını zararlı UV ışınlarına , renk solmasına karşı koruyor mu? Mesela iç mekanda Sprtiz ambalajında uv koruması olduğu yazıyor fakat gerçekten koruyor mu? Bu konu hakkında detaylı bilgisi olanlar merakımı giderirse çok memnun olurum
Tecrübemi nacizane şu şekilde açıklayayım 1,5 sene önce gece mavisi boyasız aracımı sattığım arkadaşı uyarmama rağmen dinlemeyip hiç koruma kullanmayıp sadece yıkamayla yetinmesi sonucunda tavan bagaj direkler tamamen vernik atması ve yanıkla karşılaştı boya durumu çok güzeldi benim verdiğimde 120 mikron civarı kalınlığı vardı ortalama yani benim çıkardığım sonuç kesinlikle koruyor buna bizzat o araçta şahit oldum

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Bir şekilde koruma sağlar ama kullandığınız ürünün öncesinde kil yüzey temizliği ve ürünün uygulama sonrasında boyaya katkısı çok daha etkili olur.

Misal Bir araca en iyi koruma uygulayın güneş altına bırakın yağmur çamur biriksin. Yüzeyde biriken kirli yüzey boyaya işleyip vernik hasarına neden olacaktır güneş yanığı olayının en büyük sebebi budur.

Benim düşüncem ve tecrübe ettiğim ürünün boya üzerinde ne kadar koruduğundan çok (misal en iyi seramik yaptırdım boya korunuyor birşey olmazdan) çok düzenli yıkama, kil temizliği 6-12 ay arasında polisajla yüzey temizliği ve boyaya koruma ve parlaklık için bir şekilde ürün kullanmak boya için çok daha etkili oluyor.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

brkgok

Konu Sahibi ✔
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Ankara
Tecrübemi nacizane şu şekilde açıklayayım 1,5 sene önce gece mavisi boyasız aracımı sattığım arkadaşı uyarmama rağmen dinlemeyip hiç koruma kullanmayıp sadece yıkamayla yetinmesi sonucunda tavan bagaj direkler tamamen vernik atması ve yanıkla karşılaştı boya durumu çok güzeldi benim verdiğimde 120 mikron civarı kalınlığı vardı ortalama yani benim çıkardığım sonuç kesinlikle koruyor buna bizzat o araçta şahit oldum
Araç kaç yaşındaydı hocam sattığınızda

Atocan

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Ankara
Araç kaç yaşındaydı hocam sattığınızda
Araç 11 yaşındaydı ama hiç kasap bi insanın eline geçmemiş boya kalınlığı güzel temiz bakılmış bi araçtı geçen hafta yolladı resimleri çok üzüldüm boya koruma benim nacizane fikrim çok ince ve kötü boya olmazsa uzun yıllar düzgün koruma yapıyor diye düşünüyorum

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Benim de bu konu ile ilgili şöyle bir gözlemim oldu.

96 model bir BMW miz vardı. Nar kırmızısı rengindeydi. Düzenli yıkayıp hızlı cilalar ve waxlar ile korumaya alırdım. Yılda bir kez de kil ve temizlik polisajı yapardım.

Daha sonra o aracı sattık. Sattıktan yaklaşık 1 sene sonra bir arkadaşım görmüş. Dediği aynen şöyleydi. Güzelim kırmızı pempeye dönmüş.

Demem o ki, araç kostikle yıkanır, kirli halde uzun süre bekler, sürekli fırça tünellerine girer ise aracın boyası yıpranmaya başlar. Yaptığımız korumaların da hiç bir anlamı kalmaz.

Atocan

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Ankara
E3100DCA-15FC-4D3C-8FD1-B435456749EC.jpeg
Araç benim verdiğimde bu şekilde boya vardı
7524F64B-8F22-4782-A9A5-07F6A6E72B6A.jpeg C0E07B28-B5F1-4240-A8A4-1A815ED1CADA.jpeg
Şimdi bu hale gelmiş durumda yıkanmayan bakım yapılmayan korunmayan boyanın son hali böyleydi ben gözüm gibi bakıyordum gerçekten görünce çok üzülmüştüm

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik

brkgok

Konu Sahibi ✔
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Ankara
Gerçekten çok farketmiş peki hocam herkes aracın kirli kalmasından bahsediyor ama boya koruma ürünleri mıknatıs gibi toz çekiyor dışardada sabah aracın üstüne nem çöktüğünde veya bir kere yağmur yağsın pislik içinde kalıyor her hafta araba yıkayamıyoruz malesef 2 haftada bir ancak yani şimdi bu durum boyaya zarar mı veriyor

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Gerçekten çok farketmiş peki hocam herkes aracın kirli kalmasından bahsediyor ama boya koruma ürünleri mıknatıs gibi toz çekiyor dışardada sabah aracın üstüne nem çöktüğünde veya bir kere yağmur yağsın pislik içinde kalıyor her hafta araba yıkayamıyoruz malesef 2 haftada bir ancak yani şimdi bu durum boyaya zarar mı veriyor
Aslına bakarsanız boya koruma ürünleri uygulandıktan sonra ilk yıkamaya kadar bariz toz çekiyor.

Ayrıca eğer araç düzenli yıkanır ve korunursa araç üzerinde biriken bu pislik-toz çok da sorun olmuyor.

brkgok

Konu Sahibi ✔
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Ankara
Aslına bakarsanız boya koruma ürünleri uygulandıktan sonra ilk yıkamaya kadar bariz toz çekiyor.

Ayrıca eğer araç düzenli yıkanır ve korunursa araç üzerinde biriken bu pislik-toz çok da sorun olmuyor.

Yukarıda boyası bozulan aracın halinde oluyor benimki yıkanmadan öncede:of:

Acaba sizin araçlarınız hiç o hale gelmiyor mu diye düşündüm bi ara

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli