Braun Temizleme ve Şarj Ünitesi İçin Temizlik Sıvısı Yapımı

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu konuda sizlere Braun'un temizlik ve şarj üniteli traş makineleri için temizlik sıvısının nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım.

Benim sahip olduğum makine Braun Series 7 / 799CC-7WD CC4 modeli. Yaklaşık iki senedir kullanıyorum. Makineden çok memnunum ancak son zamanlarda artan fiyatlar bu cihazın temizlik sıvılarını da vurdu. 
Çok itinalı kullanmama rağmen bu temizlik sıvıları en fazla 4 ay gidiyor. İlk zamanlar "Ne olacak sanki hazır alırım" görüşünde olsam da, artan maliyetleri de göz önüne alarak artık bu sıvıyı kendim yapmaya karar verdim :) Birazda macera işte bizimki ;)
İhtiyacımız olan malzemeler:
1) En az 500 ml izopropil alkol
2) Limon yağı (Yağ olmasının sebebi temizlik ünitelerinin temizleme özelliği ile birlikte yağlama özelliğinin de bulunması)
3) Bir adet temizlik sıvısı kabı 
4) Tabii ki bu özelliklere sahip bir traş makinesi :)

Ben, izopropil alkolü %50 sulandırdım. Yani 250 ml alkol 250 ml içme suyu koydum. Bu karışımın içine de 20ml limon yağını boşalttım. Bu karışım ayrı bir şişede dururken ben, eski temizlik sıvısını boşalttım ve içini su ile iyice yıkadım. Daha sonra yaptığım karışımı temizlik kabının içine boşalttım. Burada dikkat etmeniz gereken kabı ağzına kadar doldurmayın. Çok az bir boşluk kalması taşmaları önleyecektir.
Kabı makineye taktım. Traş makinesini de temizlik ünitesine koydun ve sonuç :D Sorunsuz çalışıyor üstelik mis gibi de limon kokuyor :)  
Yaptığım bu 520 ml 'lik karışım bana en az bir buçuk sene gidecektir. 
Maliyet: 1 Litre alkolün fiyatı değişiklik göstermekle birlikte ortalama 15,00 lira
20 ml limon yağının fiyatı ortalama 5,00 lira.
Yaptığımız karışımın maliyeti : Yarım litre alkol 7,50 lira + 20 ml limon yağı 5 lira = 12,50 lira. Kullanılacak süre 18 ay
Hazır satılan temizlik sıvısının adet fiyatı yaklaşık 25,00 lira. Bir temizlik sıvısının 4 ay gittiğini düşünürsek 18/4=4,5 adet temizlik sıvısı almam lazım yaptığım karışıma karşılık olarak. Bu durumda 4,5*25=112,50 lira olacaktır.
Yani işin ekonomik boyutu uzun vadede sizi etkilemez belki ama işin matematiksel boyutu da bu şekilde :D

Önemli Not: Sulandırma oranı biraz fazla oldu sanırım. Bir daha ki sefere 350 ml alkol 150 ml su olarak karıştıracağım.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Güzel fikir Aynı makinadan bende kullanıyorum solüsyon fiyatları yüksek olunca bende limon kolonyası ipa karışım yapıyordum limon yağınızda deneyeyim.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
@_CaN_ sıvının kabını nasıl temizliyorsun? Ben onu temizlemek için de ipa kullanıyorum.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Murat' Alıntı:
@_CaN_ sıvının kabını nasıl temizliyorsun? Ben onu temizlemek için de ipa kullanıyorum.
Normal çeşme suyu ile temizledim abi. Aslında ipa ile temizlesem daha iyi olurdu. Çünkü kabın içi hafif yağlı olduğundan sakal taneleri her yere yapışıyordu.

Bir daha ki sefere ipa ile temizleyeyim bakalım nasıl olacak ?

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
_CaN_' Alıntı:
Murat' Alıntı:
Normal çeşme suyu ile temizledim abi. Aslında ipa ile temizlesem daha iyi olurdu. Çünkü kabın içi hafif yağlı olduğundan sakal taneleri her yere yapışıyordu.

Bir daha ki sefere ipa ile temizleyeyim bakalım nasıl olacak ?
O sakal taneleri ipa ile çıkıyor ancak  :D

xenomorphic

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Antalya
ben kabın içerisinde kılları bir türlü temizleyemedim nasıl oluyor bana anlatabilirmisiniz lütfen

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
ben kabın içerisinde kılları bir türlü temizleyemedim nasıl oluyor bana anlatabilirmisiniz lütfen
Merhaba. Aramıza hoşgeldiniz. Öncelikle sizi tanımamız açısından Tanışma buradan kendinizi tanıtırsanız seviniriz.

Kabın içerisindeki kıllar maalesef tamamen temizlenmiyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi kabın içerisindeki petekli yapı. Diğer sebebi ise kullandığımız sıvının yağlı bir yapıda olması.

İzopropil alkol ile kabın içerisini yıkarsanız eğer biraz daha etkili bir temizlik yapmış olursunuz. Bir kaç seferde çeşme suyu ile doldurup boşaltmanız durumunda en iyi temizliği sağlamış oluruz. Ayrıca içine girebilecek kalınlıkta bir fırça var ise elinizde onun da faydası olacaktır.

refikilhan

Çaylak Detaycı
Üye
Selam, ben 500 mg hazır sıvı satın aldım, fakat bu defa da temizleme makinası çalışmadı, sizce sebep ne olabilir, yardımcı olursanız sevinirim.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Selam, ben 500 mg hazır sıvı satın aldım, fakat bu defa da temizleme makinası çalışmadı, sizce sebep ne olabilir, yardımcı olursanız sevinirim.
Sıvı ünitesini tekrar yerine takıp çıkarın. Bazen alt kısım tam kapanmıyor. Ondan da kaynaklanabilir.

En son ihtimal olarak da bazen cihazın içindeki temizleme sıvısının dolaştığı kanallar tıkanabiliyor. İncelemek gerekir.

refikilhan

Çaylak Detaycı
Üye
İlgilendiğin için çok teşekkürler dostum, bende önceleri sıvı ünitesinden şüphelenmiştim, bir kaç kere denedim ama sorun onda değil, bu cihaz sorunsuz çalışıyordu ama ne oldu ise o kabı bir kaç kez temizleyip yeni gelen sıvıyı doldurduktan sonra oldu, ben acaba sıvıyı çok mu koydum o nedenle cihaz ıslandığı için mi yapıyor diye düşündüm, cihazı kalorifer peteğine yakın koyarak uzun süre kuruttum ama netice değişmedi,
Resimde işaretlediğim kırmızı ışık daha önce de var mı idi hatırlayamıyorum ama büyük ihtimalle yoktu,
Tek ihtimal senin söylediğin gibi temizleme sıvısının dolaştığı kanallar tıkalı olabilir ama bu kanalar nerede, nasıl kontrol edip düzeltebilirim bilemiyorum.
Bu konuda bir fikrin varsa, yardımcı olursan çok sevinirim..

Ekli dosyalar

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
İlgilendiğin için çok teşekkürler dostum, bende önceleri sıvı ünitesinden şüphelenmiştim, bir kaç kere denedim ama sorun onda değil, bu cihaz sorunsuz çalışıyordu ama ne oldu ise o kabı bir kaç kez temizleyip yeni gelen sıvıyı doldurduktan sonra oldu, ben acaba sıvıyı çok mu koydum o nedenle cihaz ıslandığı için mi yapıyor diye düşündüm, cihazı kalorifer peteğine yakın koyarak uzun süre kuruttum ama netice değişmedi,
Resimde işaretlediğim kırmızı ışık daha önce de var mı idi hatırlayamıyorum ama büyük ihtimalle yoktu,
Tek ihtimal senin söylediğin gibi temizleme sıvısının dolaştığı kanallar tıkalı olabilir ama bu kanalar nerede, nasıl kontrol edip düzeltebilirim bilemiyorum.
Bu konuda bir fikrin varsa, yardımcı olursan çok sevinirim..
Benim cihaz farklı biraz ama o ışık seviye düşük göstergesi diye biliyorum. Eğer çok doluysa hazne ondan da yapmıyor olabilir. Kanallar traş makinesini kaldırdığında sağda veya solda oluyor. Küçük, kürdan kadar bir yer.

refikilhan

Çaylak Detaycı
Üye
Benim cihaz farklı biraz ama o ışık seviye düşük göstergesi diye biliyorum. Eğer çok doluysa hazne ondan da yapmıyor olabilir. Kanallar traş makinesini kaldırdığında sağda veya solda oluyor. Küçük, kürdan kadar bir yer.
Çok teşekkürler dostum, sen yazınca baktım. sol tarafında kürdan kalınlığında yuvarlak bir delik var, birde sağ köşede farklı bir delik daha var, ben bunları nasıl temizlerim, iğne gibi bir şeyle olur mu ki ?

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Çok teşekkürler dostum, sen yazınca baktım. sol tarafında kürdan kalınlığında yuvarlak bir delik var, birde sağ köşede farklı bir delik daha var, ben bunları nasıl temizlerim, iğne gibi bir şeyle olur mu ki ?
Olur olur. Ancak dikkat et temizlerken zarar vermemeye çalış.

refikilhan

Çaylak Detaycı
Üye
Olmadı dostum, orada hiçbir tıkanma yok, sanırım bu cihaz gitmiş yapacak bir şey yok, senin de zamanını almış oldum kusuruma bakma dostum, her şey için teşekkürler.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Olmadı dostum, orada hiçbir tıkanma yok, sanırım bu cihaz gitmiş yapacak bir şey yok, senin de zamanını almış oldum kusuruma bakma dostum, her şey için teşekkürler.
Rica ederim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım ama çalışmamasına üzüldüm açıkçası. Geçmiş olsun.

abarutcu40

Çaylak Detaycı
Üye
en son aldigimda sivi 50 liraydi şuan 100 tl olmuş el insaf sizin yaptiginiz yontemi sivi bitince deniycem insallah elinize saglik faydali bir konu olmuş

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
en son aldigimda sivi 50 liraydi şuan 100 tl olmuş el insaf sizin yaptiginiz yontemi sivi bitince deniycem insallah elinize saglik faydali bir konu olmuş
Yaklaşık 1,5 senedir ilk mesajda anlattığım yöntem ile kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım. Tavsiye ederim.

dharma1907

Çaylak Detaycı
Üye
Merhaba sizce limon yağı yerine başka bir yağ kullanılabilir mi? Lavanta gibi?