Carnauba Wax nasil yapilir ( DIY Tarife )

El_Diablo

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Frankfurt
Adminimizin ve bazi üyelerimizin istegi üzerine, ayri bir konu aciyorum.

Kendi basligimda bahsettim gibin, gizli sakli olmadan Burda kendi waximizi üretmek.Verecegim Tarife yolun sonu deyil, baslangici olsun.Belki Burda üyeler ilen istedimiz waxi istedimiz özellige getirebiliriz.
Benim maksatim tamamen tinersiz/parafinsiz bir wax üretmekdi. Zorlugumda Burda basladi. Waximiz asiri sert ve uygulamasi dogal olarak zor oluyordu. Siz eger tiner cesitleri kullanirsaniz, cok dikkatli olun.Tiner /Parafin yada White spirit vs vs....maddeleri kullanirken , bunlarin alevlenme derecesi cok düsük.Sicak yagin icine katarsaniz mazallah, cok kötü sonuclara yaniklara sebep olursunuz.

Benim Tarife bu sekilde:

65gr sari Carnauba Type 1 (istediniz oranini hesplayip deniyebilirsiniz)
10gr ari wax
40gr Jojoba yag
10gr hindistan ceviz yag
15gr Macadamia yag
10gr tarcin kabuk yag ( bu waxin kokusunu belirliyor.tarcin yerine vanilyada olur)
2gr vanilya yag
3gr Emulsan2
3gr Vitamin E Acetat

Carnauba waxi ve ari waxi eriyesiye Kadar isitiyoruz ve sürekli karistiriyoruz. Ben karistirmak icin akülü matkabin agzina egilmis bir demir ucu takdim, ve onunlan karistirdim. Yaglari ölcülerini önceden ayarlayip yavas yavas waximiza eklemelisiniz. Yag soguk oldugu icin , ilk etapda icinde sertlesecek. Ben taksit taksit azar azar ekledim ve erittim. Yaklasik 4-5 dakika ocakda karisdirin.
Atesden alin waxinizi ve Emulsan2 ekleyin ve karistirin.Bu yaglarin waxin birlesmesine yardimci oluyor. Kisa bir süre sonra Vitamin E ekleyin.Buda waximizin bozulmamasina yardimci oluyor.Ve kremlesiye Kadar karistirin, bu kisim cok önemli…… Krema gibin oldugu an ben waximizi kutularina akittim ,yada hemen sogudu icin, kasikla doldurdum. Istediniz bir kap yada kutuya koyabilirsiniz, yeterki hava almasin
IMG_20190116_123053.jpg

Son düzenleme:

green_spell

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
@El_Diablo hocam çok faydalı bir paylaşım oldu. Teşekkürler. Emeğinize sağlık.

Bu formülü kimya firmalarına iletsek acaba üretim maliyeti ne olur? Var mı bu işlerden anlayan?

DMR

Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir
Çok güzel bir paylaşım teşekkürler. Bunu Türkiye'de de 1 kişi yapıp forum olarak paylaşılsa, herkes ürünü denese ve ürünün eksileri artıları uzun kullanım testi ile belirlenip, duruma göre yeni formül hazırlanıp, Detailforum özel wax oluşturulsa ne kadar güzel olur. :)

El_Diablo

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Frankfurt
Çok güzel bir paylaşım teşekkürler. Bunu Türkiye'de de 1 kişi yapıp forum olarak paylaşılsa, herkes ürünü denese ve ürünün eksileri artıları uzun kullanım testi ile belirlenip, duruma göre yeni formül hazırlanıp, Detailforum özel wax oluşturulsa ne kadar güzel olur. :)
Aynen öyle..... ana fikirde buydu. Belki biri cikar daha üst seviyeye tasiyabilir.Hepimiz faydalanabiliriz.

green_spell

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Katılıyorum hocam.
Kesinlikle böyle bir girişim yapmalıyız.
Forum olarak tüketimini yaptığımız ürünleri kendimiz ürettirsek ne güzel olur...

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Adminimizin ve bazi üyelerimizin istegi üzerine, ayri bir konu aciyorum.

Kendi basligimda bahsettim gibin, gizli sakli olmadan Burda kendi waximizi üretmek.Verecegim Tarife yolun sonu deyil, baslangici olsun.Belki Burda üyeler ilen istedimiz waxi istedimiz özellige getirebiliriz.
Benim maksatim tamamen tinersiz/parafinsiz bir wax üretmekdi. Zorlugumda Burda basladi. Waximiz asiri sert ve uygulamasi dogal olarak zor oluyordu. Siz eger tiner cesitleri kullanirsaniz, cok dikkatli olun.Tiner /Parafin yada White spirit vs vs....maddeleri kullanirken , bunlarin alevlenme derecesi cok düsük.Sicak yagin icine katarsaniz mazallah, cok kötü sonuclara yaniklara sebep olursunuz.

Benim Tarife bu sekilde:

65gr sari Carnauba Type 1 (istediniz oranini hesplayip deniyebilirsiniz)
10gr ari wax
40gr Jojoba yag
10gr hindistan ceviz yag
15gr Macadamia yag
10gr tarcin kabuk yag
2gr vanilya yag (ben tarcin yagida denedim, bu waxinizin kokusunu belirliyor)
3gr Emulsan2
3gr Vitamin E Acetat

Carnauba waxi ve ari waxi eriyesiye Kadar isitiyoruz ve sürekli karistiriyoruz. Ben karistirmak icin akülü matkabin agzina egilmis bir demir ucu takdim, ve onunlan karistirdim. Yaglari ölcülerini önceden ayarlayip yavas yavas waximiza eklemelisiniz. Yag soguk oldugu icin , ilk etapda icinde sertlesecek. Ben taksit taksit azar azar ekledim ve erittim. Yaklasik 4-5 dakika ocakda karisdirin.
Atesden alin waxinizi ve Emulsan2 ekleyin ve karistirin.Bu yaglarin waxin birlesmesine yardimci oluyor. Kisa bir süre sonra Vitamin E ekleyin.Buda waximizin bozulmamasina yardimci oluyor.Ve kremlesiye Kadar karistirin, bu kisim cok önemli…… Krema gibin oldugu an ben waximizi kutularina akittim ,yada hemen sogudu icin, kasikla doldurdum. Istediniz bir kap yada kutuya koyabilirsiniz, yeterki hava almasin
Ekli dosyayı görüntüle 4702
Olay budur işte. Kendin yap, geliştir ve yıkamadan sonra yapıştır ellerine sağlık. Ben yapsam bu kadar sevinirim

Selametle:mutlu:

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
Satılık ham madde var :) bir ara toparladım ama sonrası gelmedi.

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
elinize saglık. ne güzel bir atılım ne güzel dilekler ne güzel fikirler. umarım bu girişim filizlenir büyür gelişir ve güzel bir ürün haline gelir.

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Ellerinize sağlık. Zamanında ben de denedim ancak tam istediğim seviye olmadı. Sizin testleri metalle bekliyorum.

DW deki efsane konudaki tarif (daha sonradan Dodo Juice tarafından seri üretime girdi) 25 g carnauba, 5g balmumu, 30ml Hindistan cevizi yağı ve 30ml portakal yağı şeklindeydi. Sonradan açıklamadıkları bazı içerikleri de eklediler tabi.

Bu arada T3 carnauba daha az parlak olsa da daha iyi boncuk yapıyor biraz ondan da karıştırılabilir. Yine Alman homebrew tariflerde montan wax da kullanılıyor. Denenecek çok malzeme var.

El_Diablo

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Frankfurt
Ellerinize sağlık. Zamanında ben de denedim ancak tam istediğim seviye olmadı. Sizin testleri metalle bekliyorum.

DW deki efsane konudaki tarif (daha sonradan Dodo Juice tarafından seri üretime girdi) 25 g carnauba, 5g balmumu, 30ml Hindistan cevizi yağı ve 30ml portakal yağı şeklindeydi. Sonradan açıklamadıkları bazı içerikleri de eklediler tabi.

Bu arada T3 carnauba daha az parlak olsa da daha iyi boncuk yapıyor biraz ondan da karıştırılabilir. Yine Alman homebrew tariflerde montan wax da kullanılıyor. Denenecek çok malzeme var.
Benim waxda kati......bu aslinda benim tek sorun.
DW ney usta ??
Montana wax ....bi arastirayim. 30gr carnauba kaldi test etmek icin. Tek atis yani :p.
T3 carnauba denemedim. Bugün isyerinde onu düsünüyordum acikcasi.

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara

Ben sana wax yapacağım bir gün :)

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Benim waxda kati......bu aslinda benim tek sorun.
DW ney usta ??
Montana wax ....bi arastirayim. 30gr carnauba kaldi test etmek icin. Tek atis yani :p.
T3 carnauba denemedim. Bugün isyerinde onu düsünüyordum acikcasi.
DW=Detailing World forum. Şimdi bu tarifi bir yerden mi aldınız bilmiyorum ama ürünün sert olmasının ve muhtemelen zor uygulanacak olmasının sebebinin çözücü bir ürün kullanmamış olmanız olduğunu düşünüyorum. En azından ben göremedim. Çözücü olarak çam terebentin kullandım ben doğal içerik olsun diye. Bir araştırın derim ama işte bu tür deneme yanılmalar masraf çıkarıyor. Doğal içerik kullanmasanız en basit tarif kerosen ve silikon yağı ile yapılıyor.
Ben sana wax yapacağım bir gün :)
Arabayı yıkayacak bir yer yapsak daha iyi olur bence :) . Yıldım benzinliğe ürün taşımaktan. Wax olarak da yaza doğru bir Farecla G3 Pastewax patlatırız belki.

El_Diablo

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Frankfurt
@Paian
İlk denemelerimde Çam terpentin kullandim. Yanliz wax ömrü baya kisaldini gördüm. Neler ile denemedimki LV41 tut cetylalcohola kadar herseyi kattim. Tarifi ana maddelerini internetden/forumlardan buldum.Bazi bilgileri isvicreli waxin sitesinde pdf olarak belirtmisler. Bazilarini kendim denedim.
Arastira arastira labarotuvarci cikdim zaten :) .

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Çok güzel bir anlatım olmuş. Böyle bilgi paylaşımı yapmak her babayiğidin harcı değildir.

Buradaki amaç herkes tüm imkanlardan eşit miktarda faydalansın. Kimse kayrılması, kimsenin hakkı yenmesin.

Kendi adıma çok teşekkür ederim paylaşım için. :alkis:

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Detaylı anlatım için teşekkürler güzel konu olmuş.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ