Civic Motor Temizliği

onurçiko

Konu Sahibi ✔
Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Merhabalar;
Çok uzun zamandır motoru temizlemiyordum.Bu günümü buna ayırmak istedim.En son koruma olarak Meguiar's Engine Dressing ile final yapmıştım ve oldukça memnun kalmıştım.Bu sefer Dr. Beasley's Premium Degreser ve Dr Beasley's Plastic Sealant ile temizlik ve koruma uygulayıp bu ürünü de denemek istedim.

Motor temizliğini en son ne zaman yaptım hatırlamıyorum.Belki 1 sene olmuştur.Toz birikmesinden başka bir şey yoktu pek.

DSC_0061.jpg
DSC_0062.jpg
DSC_0063.jpg DSC_0064.jpg

Temizliğimize kaputtaki halıyı süpürerek başladım.Halıda oldukça tozlanmıştı.

DSC_0065.jpg

Süpürgenin performansından oldukça memnunum.
Sonrasında Vp Carpet Cleaner sıkıp bez ile sildim.Tertemiz oldu.Süpürgenin ucundaki aparat fırçalı olduğu için ayriyetetn fırça kullanmama gerek kalmadı.

DSC_0067.jpg

Kaputun boyalı kısımlarına Ceviz sıkıp üstüne epoca ile Cg maxi Suds sıktıp köpükledim ve fırça ile detay temiliğini yaptım.

Sonrasında Ceviz sıkıp üstüne epoca ile Cg maxi Suds sıktım köpük olarak.

DSC_0066.jpg

DSC_0066.jpg

DSC_0071.jpg

Ez jet ile basınçlı olmayan su ile duruladım.

DSC_0073.jpg

Duruladıktan sonra Dr. Beasley's Premium Degreaser ile detay temizliğe geçtim.Çeşitli fırçalar kullandım.Buralarda foto çekmemişim.

Tekrar duruladım.Burada Bir önce uyguladığım korumanın hala devam ettiğini görmek beni çok şaşırttı.Çünkü oldukça uzun zaman geçmişti.Meg. Engine Dressing burada bir kez daha taktirimi kazandı.

DSC_0072.jpg
DSC_0095.jpg
DSC_0074.jpg
DSC_0075.jpg ,

Motoru toz ve kirlerden arındırdıktan sonra şimdi kurulama sırası geldi.Bı iş için öncelikle air Blower kullandım.Sonra drying towel ile üstünden geçtim.

DSC_0077.jpg

Dr. Beasley's Plastic sealant'ı aslında ben fıs fıs olarak bekliyordum fakat bu arkadaş jel şeklinde sürmeli çıkınca Bez ile plastik kısımlara sürüp sildim.

DSC_0093.jpg
DSC_0094.jpg

Sonrasında kalan kısımlara tekrar Meg. Engine Dressing sıkarak sildim.Elimde az kaldı bir kullanım daha çıkmaz heralde kesinlikle tekrar alacağım.

DSC_0096.jpg

Kaputun boyalı kısımlarına CG Speed Wipe kullandım.Ve Finaller.

DSC_0090.jpg
DSC_0091.jpg
DSC_0092.jpg
DSC_0078.jpg
DSC_0079.jpg
DSC_0080.jpg
DSC_0081.jpg
DSC_0082.jpg
DSC_0083.jpg
DSC_0084.jpg
DSC_0085.jpg
DSC_0086.jpg
DSC_0087.jpg
DSC_0088.jpg
DSC_0089.jpg

Son olarak 15-20 Dk. kilima açık bir vaziyette motoru çalıştırdım ve işlem tamam.Aslında 1 gün sonra finalleri daha iyi olur ama aklıma gelirse çekerim.
Görüşmek üzere, arayı açmam merak etmeyin<3

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Masallah Onur abi. Detayli bir uygulama ve anlatim olmus.

Kapattigin bir yer oldu mu abi?

esstel

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Elazığ
emeğinize sağlık...örnek uygulma olmuş...araç dizel galiba? yedek parça bakım masrafları nasıl?

onurçiko

Konu Sahibi ✔
Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Maaşallah
Motor alev alev
Teşekkür ederim, elimizden geldiğince yapıyoruz.
Masallah Onur abi. Detayli bir uygulama ve anlatim olmus.

Kapattigin bir yer oldu mu abi?
Teşekkürler kardeşim, kapattığım yer sadece hava filtresinin girişi oldu.Onun dışında kapatmadım bir yeri.
emeğinize sağlık...örnek uygulma olmuş...araç dizel galiba? yedek parça bakım masrafları nasıl?
Çok teşekkür ederim. Evet araç dizel. Doğru söylemek gerekirse yedek parça pahalı ve son bakımını serviste 1250 tl ye yaptırdım bu da çok pahalı. Yapılan işlemde hava filtresi hariç filtreler değişti.Yakıt filtresi dahil.Birde yağ değişimi işte.Daha araba 18k de.Yani ağır bir bakımda değil.Araba 6 yıl garantili. Servis çok pis öpüyor.Yoksa önünden geçmem.
Yedek Parça olarak bir anımı anlatayım, geçen sene typer spoiler sordum ne kadar diye 9000 tl dedi.Dedim japonya'dan yürüyerek mi gelecek.Heralde o zaman 9000 tl ye bir şahin alınıyordu rahat. Şimdi 15000 tl olmuştur heralde.
Onun dışında çok memnunum araçtan, hb ler İng.'den geliyor zaten biliyorsun. O yüzden malzeme kaliteleri falan çok daha iyi diğer Civiclere göre.

onurçiko

Konu Sahibi ✔
Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Biride Subaru'nun motorunu böyle temizlese ya :)
Eline sağlık, şahane olmuş.
EZ Jet, köpük yapıyor mu?

onurçiko

Konu Sahibi ✔
Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Biride Subaru'nun motorunu böyle temizlese ya :)
Eline sağlık, şahane olmuş.
EZ Jet, köpük yapıyor mu?
Teşekkür ederim Hakan.
Ez köpükten ziyade şampuan israfı yapıyor.Köpük yapmasıiçin bi aparat koymuşlar fakat çok birşey beklememek lazım.