Detailing bir hastalık mı? Hobi mi?

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Teşekkür ederim Master Coronavirüs sebebiyle hasta kabul etmiyoruz testlere devam:) hanıma da bir çare bulun artık:D
Yine ben kazandım:) sipariş verdim, ohh içime bir rahatlama geldi, hayat toz pembe şu anda. Yüzümde anlamsız bir gülümseme. Kahvenin tadı bile değişti şu an:)

Respect3578

Uzman Detaycı
Üye
İl
Aliağa/izmir
OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK
Çok hoş bir bilgi. Okurken bazen hasta olduğumu, bazen hobi için yaptığımı, bazen de ödül olduğunu hatta @Mentalfeed in dediği gibi bişeyleri kanıtlama, gösterme çabası, ben bu işi yapabiliyorum demek istediğimizi yapmak için yapıyormuşum gibi geldi ama sonunda bir arkadaşın yazdığı şu cümle çok hoştu ^^Zaten psikologda yapmaya devam etmemi söyledi.^^ :D
Benim hanımda aman hayatım sende detayına yap diyor çoğu zaman :D

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
@Dr HCD harika bir konu, ilgimi çeken güzel bilgiler var. Çok emek vermişsiniz, vakit harcamışsınız çok teşekkürler.

Benim de bir kaç görüşüm var, dediğiniz gibi hepimiz obsesif kompulsif bozukluk (okb) rahatsızlığına sahip olmayabiliriz ancak detailing yaparken stresimizin azalması, en son dopamin salgılamamız vs. zamanla alışkanlığa-bağımlılığa ve sonucunda kompulsiyona (yapmak zorunda hissetmek gibi) dönüştüğünü düşünüyorum. Şahsen ben çok masum bir şekilde bu işe başlamışken en son kendimi yağmur altında araba yıkarken buldum.

Bir diğeri de burada konu açıp yapılan işi sergilemek, beğenilmek ve sonucunda bir işi başarmış hissetmek dolayısıyla kendini değerli hissetmenin de kişisel tatmin açısından bir ihtiyaca dönüştüğünü düşünüyorum. Anlatabildim mi bilmiyorim ama @Mentalfeed Hurşit Bey güzel anlatmış bu konuyu :)
Bazı şeyleri aştıktan ve kendini kanıtlama olayını artık geçtikten sonra çok da umrunda olmuyor insanın ama çoğumuzda bu durum olabilir diye düşünüyorum. En azından belli bir seviyeye gelene kadar

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Bu soru hakkında net bir şey söyleyemem ama zaman zaman amatör olarak bu kadar ürüne verdiğim paraya araca tampon seti alabilirdim diyorum zaman zaman. Ama bir yandan da bakıyorum ve son 2 senedir benden başkası aracı yıkamadı,tamamı kendi ürünlerin kendim yapıyorum. Acaba burası yıkarken mi oldu yıkamacı mı kırdı kopardı gibi düşüncem olmuyor. Önceki aracımızda parça kırılması, arıza ışığı yanması, buton kaplaması soyulması vs o kadar çok yaşadık ki. Ayrıca şöyle de bir şey var ki kabaca baksak bile en nihayetinde temizlik yapıyoruz hobi olarak :) e tabiki abartı boyutta ürün ve malzeme kullanıyoruz diğer açıdan bakarsak da :) ama şahsen ben memnunum, yaparken zevk alıyorum. O kirli yerlerin temizlendiğini görünce aradaki farkları görünce mutlu oluyorum. Öğrenci bütçesi ile pahalı kalıyor ilk alışta. Ama çoğu ürün konsantre olduğu için markalı ürün almamıza rağmen marketteki benzer görevdeki klasik markalardan çok daha ucuza geliyor sulandırınca. Hani sonuçta yorgunluk kısmına bakmıyoruz çünkü bu işi yapmak mutlu ediyor. Maddiyat kısmında da standart bir oto yıkamaya verilen ücreti geçmiyor kullandığımız malzemeler ve daha başarılı sonuç aldığımız da aşikar (Bu işi yıkama dükkanı olarak değil de gerçek anlamda detailing işletmesi olarak yapan yerleri ayrı tutuyorum.)

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
@Dr HCD harika bir konu, ilgimi çeken güzel bilgiler var. Çok emek vermişsiniz, vakit harcamışsınız çok teşekkürler.

Benim de bir kaç görüşüm var, dediğiniz gibi hepimiz obsesif kompulsif bozukluk (okb) rahatsızlığına sahip olmayabiliriz ancak detailing yaparken stresimizin azalması, en son dopamin salgılamamız vs. zamanla alışkanlığa-bağımlılığa ve sonucunda kompulsiyona (yapmak zorunda hissetmek gibi) dönüştüğünü düşünüyorum. Şahsen ben çok masum bir şekilde bu işe başlamışken en son kendimi yağmur altında araba yıkarken buldum.

Bir diğeri de burada konu açıp yapılan işi sergilemek, beğenilmek ve sonucunda bir işi başarmış hissetmek dolayısıyla kendini değerli hissetmenin de kişisel tatmin açısından bir ihtiyaca dönüştüğünü düşünüyorum. Anlatabildim mi bilmiyorim ama @Mentalfeed Hurşit Bey güzel anlatmış bu konuyu :)
Bazı şeyleri aştıktan ve kendini kanıtlama olayını artık geçtikten sonra çok da umrunda olmuyor insanın ama çoğumuzda bu durum olabilir diye düşünüyorum. En azından belli bir seviyeye gelene kadar
Berkay güzel yazmışsın, özellikle orta paragraf çok hoşuma gitti. Kısa ve öz tam anlatmışsın.

Dr HCD

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Çok hoş bir bilgi. Okurken bazen hasta olduğumu, bazen hobi için yaptığımı, bazen de ödül olduğunu hatta @Mentalfeed in dediği gibi bişeyleri kanıtlama, gösterme çabası, ben bu işi yapabiliyorum demek istediğimizi yapmak için yapıyormuşum gibi geldi ama sonunda bir arkadaşın yazdığı şu cümle çok hoştu ^^Zaten psikologda yapmaya devam etmemi söyledi.^^ :D
Benim hanımda aman hayatım sende detayına yap diyor çoğu zaman :D
Teşekkür ederim:)

Rica ederim foruma emeklerim feda olsun:)
Sizin de dediğiniz gibi bu bir nevi çekirdek çitleme olayındaki bağımlılık gibi tam olarak organik bir hastalıktır diyemesek de hastalığa gider yönleri var en ideali irademizi de kontrol edip bu işi Terapi boyutunda tutmak:utan:

Saint_33

Amatör Detaycı
Üye
Hastalık bu iş hele benim gibi ince fikirli biriyseniz Yıkamacıya 50 tl vermekten ve randevu saatleri bana uymadığı için diye girdik bu Detaylı temizlik işine Şimdiden 3-4 yıllık yıkama parasını peşinen verdik

CemPektaş

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Elinize sağlık, çok emek verilmiş. Arkadaşların katkılarıyla daha da ileri taşınmış.
Bu kış yaklaşık 2 ay boyunca arabayı yıkamadığım, yıkayamadığım oldu. Aklımın bir köşesinde beni sürekli dürtmesine rağmen hem o günün şartlarında zamansız hem de çoğu zaman hava durumundan dolayı mantıksız olduğundan yıkama yapmamıştım.
Sanki kirlenmede de belli bir eşik var -en azından kendim adına- temiz araç belirli bir noktaya kadar kirlendiğinde sürekli yıkama ihtiyacı hissederken, belirli bir kirliliğin üzerine çıktığında daha çok çamura, suya giresim geliyor yıkama isteği azalırken bu defa kirletme isteği artıyor. Sadece bende mi oluyor bilemiyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

TarıkZS

Usta Detaycı
Üye
Elinize sağlık, çok emek verilmiş. Arkadaşların katkılarıyla daha da ileri taşınmış.
Bu kış yaklaşık 2 ay boyunca arabayı yıkamadığım, yıkayamadığım oldu. Aklımın bir köşesinde beni sürekli dürtmesine rağmen hem o günün şartlarında zamansız hem de çoğu zaman hava durumundan dolayı mantıksız olduğundan yıkama yapmamıştım.
Sanki kirlenmede de belli bir eşik var -en azından kendim adına- temiz araç belirli bir noktaya kadar kirlendiğinde sürekli yıkama ihtiyacı hissederken, belirli bir kirliliğin üzerine çıktığında daha çok çamura, suya giresim geliyor yıkama isteği azalırken bu defa kirletme isteği artıyor. Sadece bende mi oluyor bilemiyorum.

Aynı şey bende de var hocam iyice kirlensin de temizlendikten sonra before afterı daha belirgin olsun istiyorum