Eksiklerim ve elimde olanlar için öneri tavsiyenize ihtiyacım var?

mirafiori

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Arkadaşlar Merhabalar,
Yasaklardan sonra biraz vaktim olacak yaz girişi uyguma yapmayı düşünüyorum aracıma. İç temizliği geçen yıl sökerek detaylıca yapmıştım, iç kısım ile çok işim olmayacak ağır kir yok. Dış kısımda eksiklerim var. aşırı bir bütçede ayırmak istemiyorum f/p kısmında işi bitirmek istiyorum. Bu eksikleri tamamlama noktasında epey kafam karışık.
Eksiklerim ve almayı düşündüklerim.
0-Ön yıkama şampuan: Flowey Ev 13 düşünüyorum.
1- Temaslı yıkama: Flowey Ev12 düşünüyorum.
2-Dış trim yenileme koruma: Sonax Xtreme Nano konusunda kararsızım.
3- Apc: ; Daha önce Tuga plastik tekstil temizleyicisini kullandım seyreltme/sulandırmaya göre kullanımı apcye kadar gidiyor güzel iş çıkarmıştı devam edeyim mi farklı önerileriniz varmı. iç plastik ve torpidoda kadifemsi bir doku oluşturmuştu.
4- iç trim koruma: Hiç bir fikrim yok (iç dışı bir arada halledecek yada temizlik + koruma etkisi olan ürün varsa yüzsüzlük mü olur :) )
5- Wax olarak: F/P ve forumdaki bazı tavisyeler Turtle wax Carnauba sıvı wax a yoğunlaştırdı beni nedersiniz? ( Ayrıca düşük devir makineylemi ellemi uygulama tavsiye edersiniz) (Bu ürünün fiyatı 75-100 tl civarı nette )

Elimde olan malzemelere gelirsek:
6- Karcher K2 kendi foam lance mevcut.
7- Einhell rotary (Makine kullanımımda sıkıntı yok)
8-180mm 3d keçe
9- 150 mm rupes sarı
10- 180 mm einhel kutu içeriği orjinal yumuşak ped (Farklı ped almamı tavsiye edermisiniz.)
11- 3m mavi kil + Bizim ufaklığın şampuan
12- Koch Chemie RRR Demir tozu temizleyicisim var ( Plastik jant kapaklarında sorun oluştururmu? Ayrıca genel kullanımda direktmi? sulandırmak icap edermi?)
13- Menzerna 400 (Yeşil) 2500 3800 ve Meg 105 205 mevcut,
14- Best Supreme Gold wax Express wax olarak geçiyor 250 ml yakın var (5 numaranın yerine geçer mi yada hızlı cila olarak kullanmak mı?)
15- İpam var
16- Yeterince mikrofiber bezim mevcut
17- Çift kovam mevcut
18- Chemical guys koyun yünü yıkama eldivenim mevcut
19- Motor temizliği Tuga Devil Clean

Unuttuklarım varsa eklemenizi yanlışlarım varsa düzeltmenizi rica ederim. Bİlinçli olarak numaralandırdım kolaylık olması için numaralara göre cevap verebilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

mirafiori

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Arda, iç kisimdaki plastiklere fraber 6in1 veya Arexons (likit versiyon) onerebilirim. İkisinde de silikon yok ve UV koruma özelliği var :)
Hakan abi teşekkür ederim tavsiyen için. Ürünler koruma için mi ? Hem temizlik hem koruma şeklinde mi?
Edit: Fra-ber i inceledim soruma cevap aldım, Baya iyimiş :) Açıklamalarda dış plastik kullanımı içinde uygun denilmiş dış için önermememen dayanım sebebimi?

Son düzenleme:

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Hakan abi teşekkür ederim tavsiyen için. Ürünler koruma için mi ? Hem temizlik hem koruma şeklinde mi?
Her ikiside temizlik yapıyor fakat Fraber bir tık daha iyi. Konusu forumda mevcut :) Henüz video çekmedim :(
Bu arada çok derine işlemiş kirlerde verim alamayabilirsin. Senin otomobilde ağır kir oldugunu sanmıyorum. Fraber işini gorecektir diye düşünüyorum. En azından fiyatı makul. Bu arada dış plastiklerede kullanabilirsin ama ömrü tek yıkama olur zira hidrofobi yok :(

mirafiori

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Her ikiside temizlik yapıyor fakat Fraber bir tık daha iyi. Konusu forumda mevcut :) Henüz video çekmedim :(
Bu arada çok derine işlemiş kirlerde verim alamayabilirsin. Senin otomobilde ağır kir oldugunu sanmıyorum. Fraber işini gorecektir diye düşünüyorum. En azından fiyatı makul. Bu arada dış plastiklerede kullanabilirsin ama ömrü tek yıkama olur zira hidrofobi yok :(
Bu cevap süper oldu :) Aynen Hakan abi iç kısım en fazla tozlu benim :) Dış kısım içinde düşünebilirim Stepwayın dış plastikleri ile uğraşmak hoşuma gidiyor. Her yıkamada zevk verir bana :)
Alınacaklara ekledim :)

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Şimdiden kolay gelsin.
12 numalara ile ilgili sorunuza cevap vereyim, jant kapaklarınıza zarar vermez. Ürün sulandırılmadan kullanılıyor.

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
4 Numaraya Meguiars 40 önerebilirim Dis Aksam plastiklerde Saf olarak ic aksam kapilar ve torpido bölgesine 1/4 oraninda parlaklik ve Matligını ayarlayip kullanabilirsiniz.Hem Temizleme Hem Koruma Özelligi mevcuttur.Ultra Viole (UV) Korumasi da Mevcuttur.İc Aksamda Torpido da veya Dis aksamda Toz cekme durumu yoktur.Meguiars in Profesyonel Kategorideki En Basarili Ürünlerinden biridir. Yani dolayisiyla 2 numaraya gerek kalmaz :)

14 Numaradaki Ürünü bilemedim ama Final e kullanacaginiz ürün saglam dayanikli birsey tercih edin.

Son düzenleme:

mirafiori

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
İstanbul
4 Numaraya Meguiars 40 önerebilirim Dis Aksam plastiklerde Saf olarak ic aksam kapilar ve torpido bölgesine 1/4 oraninda parlaklik ve Matligını ayarlayip kullanabilirsiniz.Hem Temizleme Hem Koruma Özelligi mevcuttur.UltraViolet (UV) Korumasi da Mevcuttur.İc Aksamda Torpido da veya Dis aksamda Toz cekme durumu yoktur.Meguiars in Profesyonel Kategorideki En Basarili Ürünlerinden biridir. Yani dolayisiyla 2 numaraya gerek kalmaz :)

14 Numaradaki Ürünü bilemedim ama Final e kullanacaginiz ürün saglam dayanikli birsey tercih edin.
Çok teşekkür ederim not aldım :)

batikankodak

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İzmir
apc olarkak ne istediğiniz önemli , iç trimler ve eşikler için vp apc kullanıyorum kendisi soft ve hoş kokuludur dış için yetersiz kalır. Motor,lastik,davlumbaz ve dış fitiller için ise KC GS ve 3d citrus apc kullanıyorum memnunum. Yanlız KC GS içte kullanılmamalı , hem fazlasıyla yoğun hemde kolayca arınmıyor, yani temizlik sonrası suyla durulanmayı istiyor.
Hatta aracımın paspasları da kauçuk , onları temizlerken de apc kullanıyorum. Genel olarak 3d ile gs yi 1:15 şeklinde sulandırıp kullanıyorum , eğer iç için kullanacaksam da 1:15 civarı vp apc kullanıp üstüne spritz uyguluyorum.

mirafiori

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Diğer arkadaşlardan öneri ve tavsiyesiyede bulunacak olan yok mu ?

Dr HCD

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Apc olarak ben af verso kullanıyorum zira benim megane 2 nin kapılarının yarısı kumaş ve bej kumaş temizliğinde çok başarılı 2. Konsantre şişe olarak aldım kokusu da çam kokulu çok beğeniyorum
İç koruma ürünü gtechniq c6 uzun süreli koruma olarak iş yapar
Ama kokpit için temizlik+koruma bir arada isterseniz spritz veya sonax matt effect güzel ürünler

usurer

Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
0 ve 1 bence gayet güzel
2 için koch chemie pss yada çinli seramik tavsiye ederim
3 için vp apc'de güzel bir alternatif
4 için zaten @SubaruOutback hem de @Sefa46 süper önerilerde bulunmuş bunun dışında dresser olarak spritz kullanıp da memnun olmayan görmedim
5 için katı wax olarak uzun dayanım isterseniz fusso , parlaklık öncelikli ama dayansın da derseniz bilt hamber yada kiwami tavsiye ederim
sıvı wax olarak da tac system shine wax yada carpro elixir tavsiye ederim

ayrıca 500ml flowey B33'de elinizde bulundurursanız gerektiğinde hem ağır trafik filmini hem de waxı temizlemek konusunda sıkıntı yaşamazsınız

mirafiori

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
İstanbul
0 ve 1 bence gayet güzel
2 için koch chemie pss yada çinli seramik tavsiye ederim
3 için vp apc'de güzel bir alternatif
4 için zaten @SubaruOutback hem de @Sefa46 süper önerilerde bulunmuş bunun dışında dresser olarak spritz kullanıp da memnun olmayan görmedim
5 için katı wax olarak uzun dayanım isterseniz fusso , parlaklık öncelikli ama dayansın da derseniz bilt hamber yada kiwami tavsiye ederim
sıvı wax olarak da tac system shine wax yada carpro elixir tavsiye ederim

ayrıca 500ml flowey B33'de elinizde bulundurursanız gerektiğinde hem ağır trafik filmini hem de waxı temizlemek konusunda sıkıntı yaşamazsınız
Çok teşekkür ederim yorumunuz için :)

0- Tamamdır
1- Tamamdır
2- Fra-ber ile idare edeceğim Pss cepte :)
3- Valet pro Prewash çok yönlü kullanımı cezbetti beni :)
4- Fra-ber gibi Meguiars 40 galon olarak satılıyor bölünmüş olarak bulabilirsem tercih edeceğim
5- Tüm araştırmalarımda ve satan bilidiğimiz firmalarda karşıma çıkan 2 seçenek Fusso ve Kiwami :) Dayanım olsun isterim ama ayda bir 2 ayda bir yenilemek konusunda sıkıntım olmaz, severek yenilerim dersem Kİwami mi ? Fusso mu ? sizce ? Fiyatları aynı gibi, marka aynı :) Birde Menzerna Sealing Wax hakkında yorumunuz nedir?
B33 daha aşındırıcı/sökücü özellikte mi?

Son düzenleme:

usurer

Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
Çok teşekkür ederim yorumunuz için :)

0- Tamamdır
1- Tamamdır
2- Fra-ber ile idare edeceğim Pss cepte :)
3- Valet pro Prewash çok yönlü kullanımı cezbetti beni :)
4- Fra-ber gibi Meguiars 40 galon olarak satılıyor bölünmüş olarak bulabilirsem tercih edeceğim
5- Tüm araştırmalarımda ve satan bilidiğimiz firmalarda karşıma çıkan 2 seçenek Fusso ve Kiwami :) Dayanım olsun isterim ama ayda bir 2 ayda bir yenilemek konusunda sıkıntım olmaz, severek yenilerim dersem Kİwami mi ? Fusso mu ? sizce ? Fiyatları aynı gibi, marka aynı :) Birde Menzerna Sealing Wax hakkında yorumunuz nedir?
B33 daha aşındırıcı/sökücü özellikte mi?
Bu durumda daha fazla parlaklık veren kiwami sizin için daha mantıklı olacaktır, menzerna sealing wax maalesef kullanmadım ama kullana arkadaşlar mutlaka yorumda bulunacaktır.
Doğrudur B33 aşındırıcı temizleme özelliği yüksek bir şampuan, waxı yenilemek istediğiniz zamanlarda temiz bir yüzey oluşturmak için kullanabilirsiniz, sonrasında ipa temizliğini de ihmal etmeyin tabi.