Fiat Punto - Far Temizliği

serdar8424

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
Herkese merhaba,

Bugün garaja gelen Fiat Punto'nun farlarını temizledim ;)
Farların durumu oldukça kötüydü sanki önünde bir perde varmış gibi :)

Sırasıyla 600-800-1000-1200-1500 ve 2500 disk zımpara ile yüzeyi düzelttikten sonra 
Menzerna HCC400 ile devam ettim, son olarak olarak da Menzerna SF3800 ile bitirdim.

Buyrun fotoğraflar ;)

Öncesi - Sol Far

Öncesi - Sağ Far

Disk zımpara sonrası - Sol Far

HCC400 ile çalışma - Sol Far

Final - Sol Far

Disk zımpara işlemi - Sağ Far

Final - Sağ Far

Far temizleme işleminden sonra farları bir süre korumak amacıyla Soft99 Nano Hard Clear uyguladım. ;)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık çok güzel ve prof bir işçilik olmuş.Yenisiyle ayırt edilemez duruma gelmiş.Vallahi bravo.

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Ellerinize sağlık güzel uygulama, sıfırdan farksız..

Atocan

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
Ankara
Eline sağlık hocam tertemiz olmuş bide disk ile zımpara nasıl oldu köşelere sıkıntısız girebildiniz mi ?

Okan48

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Marmaris
Elinize sağlık uygulama çok başarılı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Ellerine sağlık on numara bir uygulama olmuş katarakt ameliyatı başarıyla tamamlanmış

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

aLmera41

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Kocaeli
Elinize sağlık serdar hocam, bende bizim eski Megane 2 e far temizleme yapmıştım, diş macunu ile :) :) demekki yapamamişim.

Okan48

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Marmaris

Öncelikle elinize sağlık bu resim alıntıdır. Benim leonun farlarıda bundan daha az olmak ile birlikte fara yandan ve üstten bakınca kumlanma var . Önden bakınca yok. Sanki dışarıdan değilmiş gibi duruyor. Sabahta gözükmüyor farlar yanıkken belli oluyor.Kronikmiş. Bunu acaba güzelce zımparalayıp 300-500-800-1000-1500-2500- 3000 gibi üzerinede meq xplast geçsek hallolurmu

serdar8424

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
Herkese tek tek çok teşekkür ederim :)

@Atocan" disk zımpara 75 mm lik o yüzden pek sıkıntı olmadı.

@"Okan48 Fardaki kumlanma dışta mı yoksa içte mi olduğunu anlamak için fara dışardan fener tut ve biraz açılı bakmaya çalış o şekilde net olarak görürsün hangi tarafta sıkıntı olduğunu. Ama şunu söyleyeyim göndermiş olduğun görüntüdeki gibi durum genellikle ampulun sıcaklığıyla farda oluşan hasarlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
@Okan48 aynı durum babamın passatta da var. Bizimki içeriden gibi duruyor. Seninki nasıl?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Okan48

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Marmaris
@serdar8424 dışarıdan oldugunu zannetmiyorum içerdende değil gibi kullanılan policarbon malzemeden kaynaklı bir durum yada dışarıdan ben anlayamadım dogrusu. Sabah hiç bir şey yok sıfır cam farı gece olup farları yaktıgımda bu sorun cıkıyor benımkıler o fotodan daha az gun gectıkce artıyor gibi. Baska bir forumdan bi arkadas bu sorunu sizin yaptıgınız sekılde halletmıs zannediyorum dısarıdan. Isı oluşşa diyeceğim farlar led komple ampul yok ledlerde terse dönük bakıyor. Led ne kadar ısınabilirki.Bunu yakın zamanda zımpara artı polisaj yapar paylaşırım. Zımpara olayını iyi yapmam gerekiyor anladıgım kadarıyla o kumlanan yüzeye erişip eşitlemem gerekiyor.

@_CaN_ yakında zımpara yaparken belli olur net bilmiyorum. Bu durumu zımpara+polisaj ile giderebilirsem üzerine film kaplamayı dusunuyorum tekrarlamaması ıcın

resimler alıntıdır. Bu arkadaş bu sorunu yazdıgım zımparalar ve meq xplast ile aşmış üzerine 3m film kaplamıs buda yaptıktan sonraki hali

serdar8424

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
Hımmm, gece farları yakınca o dediğin görüntü benim farlarda da oluyor gündüz bişey görünmüyor ama yüksek ihtimal içerden kaynaklı.
Zımpara yapacaksan da eğer çok kalından başlama en düşük 1000 ile başla bol su ile kullan, yüzeyde bir sıkıntı varsa zaten zımpara yaparken suyun rengi griye dönüşür.

Bir de senin farın fotoğrafını hem gündüz hem de gece far açıkken çekip atar mısın buraya, en yakından çekebildiğin kadar çek.

Okan48

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Marmaris
serdar8424' Alıntı:
Hımmm, gece farları yakınca o dediğin görüntü benim farlarda da oluyor gündüz bişey görünmüyor ama yüksek ihtimal içerden kaynaklı.
Zımpara yapacaksan da eğer çok kalından başlama en düşük 1000 ile başla bol su ile kullan, yüzeyde bir sıkıntı varsa zaten zımpara yaparken suyun rengi griye dönüşür.

Zımpara kalınlıkları 300 den 3000 kadar yapmayı dusunuyorum.