Jant polisaj Uygulama + egzoz krom parlatma

barbecue

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
Orası matlaşmış mı tam olarak renk değişimi var halatın tozumu yıpranmış mı eğer aşınma varsa krom yenilemesi yaptırmanız lazım bence tam seçilmiyor yakın foto olurda daha net cevap veririz
Yatayda, döner durumda olan metal aksam üzerinde bir miktar aşınmaya bağlı deformasyon var. Yani bir nevi derin olmayan çizilme mevcut. Yakın fotoğrafı gündüz çekerek yarın paylaşacağım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

barbecue

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
Menzerna Metal Polish Cream
Bir nebze derdime derman olabilir.
Derin çizikleri kontrol altına almanın bir yolu var mıdır?

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Menzerna Metal Polish Cream
Bir nebze derdime derman olabilir.
Derin çizikleri kontrol altına almanın bir yolu var mıdır?

Evet minik metal hatalarını hatta 200 zımparaya kadar izleri bile bu metal cilaları ile alabiliriz. Ama eğer halat oradaki silindirik mekanizmaya derin çizik yaptıysa ki bu oradaki parçalar için çok normal size yenileme yada torna yolu gözüküyor.

Eğer imkanınız varsa oradaki hasarlı silindir parçayı söküp. Önce zımparayla, kurtarmazsa törpüyle oda kurtarmazsa taşlamayla yok edip sonra bu sıralamayı tersine izleyerek en sonunda metal cilasıyla yine pasparlak sonuç elde edilir.

Eğerki kaplama malzeme varsa o zmn cilaladıktan sonra yine kaplama yapılması daha güzel sonuç verir. Yoksa elinizdeki herhangi bir koruyucu cila parça paslanmasına renk değişimine karşı orta vadeli ama geçici bir çözüm olacaktır.

Sık kullanıyorsanız oranın parlak olması gözünüze batmaması lazım bence:D offroad kafası:atess:
Fazla arazi yapmıyorsanız biraz orada aksesuar görüntüsündeyse bu vinç o zmn parçaları istediğiniz kondisyona getirdikten sonra halatı oraya sürtmemesi için güzel bir kumaş yada basit bir tamir bandıyla temas nokatasındaki olabilecek hasarlarıda yok edersiniz

barbecue

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
Üstad vinç kullanılıyor. Bunda sıkıntı yok. Aslında kullanıldığı için bu parçada muhtelif deformasyonlar mevcut. Ancak araba kullanıldığı için ve sürekli benim gözüm üzerinde olduğundan bu tür gözümü rahatsız eden parçaları olabildiğince elden geçirmek istiyorum.
Yönlendirmenizden anladığım,
Öncelikle ince kum zımpara İle üzerindeki kaba pisliği al. İnce kum zımpara diyorum, zira dün denedim yavaş yavaş uğraşınca alıyor.
İkinci aşama yüzey temizliği yapılacak
Üçüncü aşama Menzerna ile parlatma
Dördüncü aşamada kullanılacak ürün ne olmalıdır.

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Üstad vinç kullanılıyor. Bunda sıkıntı yok. Aslında kullanıldığı için bu parçada muhtelif deformasyonlar mevcut. Ancak araba kullanıldığı için ve sürekli benim gözüm üzerinde olduğundan bu tür gözümü rahatsız eden parçaları olabildiğince elden geçirmek istiyorum.
Yönlendirmenizden anladığım,
Öncelikle ince kum zımpara İle üzerindeki kaba pisliği al. İnce kum zımpara diyorum, zira dün denedim yavaş yavaş uğraşınca alıyor.
İkinci aşama yüzey temizliği yapılacak
Üçüncü aşama Menzerna ile parlatma
Dördüncü aşamada kullanılacak ürün ne olmalıdır.

Kullanılıyorsa ve dediğiniz gibi ince zımparayla gidiyorsa illa menzerna olacak diye birşey yok rastgele bir nalbudan da, koçtaştan da metal cilası alarak istediğiniz sonucu elde edersiniz
Ekstra olarak yüzeyi bir daha korumaya almaya yada zımparadan sonra ciladan önce temizlemeye gerek yok

barbecue

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
Ok. Öncelikle işlem kolaylığı açısından yerinden sökebilir miyim bakacağım. Yarın imkanlar dahilinde önce zımpara işine gireyim. Açık yer bulamayacağım için polisaj konusu önümüzdeki haftaya kalacak.
Destek ve Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim

ormancı

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Ok. Öncelikle işlem kolaylığı açısından yerinden sökebilir miyim bakacağım. Yarın imkanlar dahilinde önce zımpara işine gireyim. Açık yer bulamayacağım için polisaj konusu önümüzdeki haftaya kalacak.
Destek ve Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim

Uygulamayı yaptıktan sonra eğer vinç sürekli kullanılıyorsa statik halata geçebilirsiniz veya çelik halatın dışına çok ince şeffaf ve esnek hortumlar var serum hortumuna benzeyen. O tarz bir hortum geçip vinci tekrar sarabilirsiniz

barbecue

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
Bu sabah kısa bir çalışma yaptım.
İlk önce işleme başlamadan önceki ham durumun fotoğrafını yüklüyorum.

barbecue

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
Bu da dikey parçaların durumu

Uygulamaya ilk olarak bildiğiniz mutfak ve banyoların temizliğinde sık kullanılan CİF krem ve scotch brite süngerin yeşil tarafı ile başladım.
Uzun süreli temizlik uygulamasının sonrasındaaki durum

Daha sonra elimde var olan 200 kum zımpara ile yüzey ıslak olarak zımparalandı. Elimde başka kum zımpara olmadığı için 200 ile başlamak zorunda kaldım, alında 40 veya 60 kumla başlasaymışım çok daha kolay ve başarılı bir sonuç alabilirmişim.

Yakın zamanda açık bir hırdavat vs satan dükkan bulabilirsem, önerileriniz doğrultusunda krom parlatıcı ile uygulamaya devam edeceğim.

carking58

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri

Uygulamaya ilk olarak bildiğiniz mutfak ve banyoların temizliğinde sık kullanılan CİF krem ve scotch brite süngerin yeşil tarafı ile başladım.

Daha sonra elimde var olan 200 kum zımpara ile yüzey ıslak olarak zımparalandı. Elimde başka kum zımpara olmadığı için 200 ile başlamak zorunda kaldım, alında 40 veya 60 kumla başlasaymışım çok daha kolay ve başarılı bir sonuç alabilirmişim.

Yakın zamanda açık bir hırdavat vs satan dükkan bulabilirsem, önerileriniz doğrultusunda krom parlatıcı ile uygulamaya devam edeceğim.
Epey derin çizikler varmış, özellikle dikey parçalarda dikkatimi çekti oldukça. Bence başlangıç için sonuç gayet iyi görünüyor ama önemli olan final halini korumak olacaktır ki o konuda da güzel fikirler gelmiş zaten

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

barbecue

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
Parçaları yerinden sökmek oldukça zor. Bu sebeple yerinde çözüm üretmeye ve uygulamaya mecburum.
Yarın açık yer bulamam. Malum sitelerin birinden matkaba takılacak jant polisaj uçları sipariş verdim. Birde gene matkaba uygun cırt taban ve zımpara bulursam, sanki daha sonuç odaklı bir çözüm üretmiş olabilirim.

Selamlar

barbecue

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
Aklıma yeni geldi, evdeki deponun içinde metal yumuşak bulaşık teni buldum. Bunu aslında av tüfeğinin namlusunu temizlemek için kullanıyordum. Fırsat bulursam yarın bununla da küçük bir uygulama yaparım. Bakalım metal yün teli nasıl bir fark yaratacak. Aslında bunu matkap ucuna monte edebilsem muhtemelen çok daha fark yaratacaktır. Bu şekilde bir deneyime sahip olan var mı?

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik

İlk haline göre çok güzel görünüyor ellerinize sağlık :alkis: Ancak daha iyisi olabilir tabii ki. Bir de orası sürekli hasar alabilen bir mekanizma. Çok iyi hale getirseniz bile ilk kullandığınızda yine görüntüsü bozulacaktır diye düşünüyorum.

barbecue

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
İlk haline göre çok güzel görünüyor ellerinize sağlık :alkis: Ancak daha iyisi olabilir tabii ki. Bir de orası sürekli hasar alabilen bir mekanizma. Çok iyi hale getirseniz bile ilk kullandığınızda yine görüntüsü bozulacaktır diye düşünüyorum.
Mutlaka çok çok daha iyisi olabilir, eldeki imkanlar dahilinde olan bu kadar. Yakın zamanda bir de matkap ucuna uygun bir aparat uydurarak değişik denemeler yapacağım. Gene sonuçları paylaşırım.