Kaput koruma maske-film araştırma sonuç

pilotgokhann

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
ANKARA
Dostlarım herkese merhabalar. Eğer yanlış bir yere konu açtıysam ya da daha önce konu gündeme getirilmişse kusuruma bakmayınız baya araştırdım ama bulamadım. Bir haftadır Ankara piyasası ve internet üzerinden araştımalarımın sonuçlarını burada paylaşmak istiyorum. Belki benden sonraki arkadaşlara yardımcı olur. Aslında konuyu biliyorsunuz. Kaput filmi taş izi sökerken yaşanan sorunlar vs.

Dostlar herhangi yanlış bir şey yazdıysam şimdiden affola amacım kimsenin işçiliğini, malzemesini ya da sektörlerden birini kötülemek değildir.

Sorular ve cevaplar

1-Kaput filmi nedir?
--Kaput filmi araçlarımızın tamamına, ya da parça parça ön tampon farlar, çamurluklar, kapı eşikleri vs hemen hemen pek çok yere uygulanan belli oranlarda kalınlığı olan aracımızı taş izi, asit yağmurları, kuş pisliği, ufak ezik çizik kazalarına karşı koruyan bir üründür. Belli markalar vardır ancak önce çıkanlar, Llumar, Stec, Oraguard'dır. Pek çok uzak doğu ürünü pvc malzeme ya da poliüretan malzeme ürünler de marka marka mevcuttur. Kaliteli ürünlere sararma solma çatlamaya patlamaya karşı garanti veriyorlar. Garanti kartı olan ürünleri internetten sorgulama yapabiliyorsunuz. Usta ellerde bu ürünler uzun yıllar harikalar yaratıyor. Llumar'ın kendi kendine çizikleri sıcaklık ile onaran ürünleri mevcut diğer markalarda da mevcuttur bilemiyorum. Kaliteli olanların fiyatları araç durumuna göre değişiyor ama sadece kaput için 1300- 1700 lira gibi rakamları gözden çıkarmak gerekiyor.

2-Kaput filmi yaptırmalı mı yaptırmamalı mı?
--Arkadaşlar ezelden beridir tartışılıyor kimi diyor eğer malzeme Lumar-Stec veya poliüretan malzeme ise mikron kalınlığı 150-200 ise ve ustaya da güveniyorsanız garantili yerlerde yaptırabilirsiniz. Kimi de diyor ki ben aracımla ilgilenmeyi seviyorum gerekirse taş izine rötuş yaparım polisajımı waxımı cilamı rahatça kullanırım yıkarım sökerim takarım diyor. Oraguard marka olanlar için fiyat biraz daha uygun çıkıyor ama onda da portakallaşma ve matlaşma gibi sorunlar olduğu sonuçlarına ulaştım.

Kısaca özetlemek gerekirse ürününe ve ustasına güvenilen garantili markalarda kaput filmi tavsiye ediliyor, pek çok kişide de sıkıntı çıkmamış. Ancak pvc malzeme kalitesiz işçilik ve kalitesiz bakım gözetim ürünün kullanımı sırasında da sonrasında da sökümün de de sorun yaratıyor bilgilerinize.

3-Kaput Maskesi
Arkadaşlar bu ürün ile ilgili de internette tonla goy goy yapılmış dalga geçen de var beğenen de var. Bu ürün de çoğunlukla deri malzemeden yapılıyor. Tam boy olanı ya da yarım boy olanı var. Tam boy dedikleri ürünler kaput ön çamurlukların bir kısmı ve tamponu panjurları falan kaplıyor. Motor hava alma bölgeleri file şeklinde. Deri malzemenin altı tüylü elyaf pamuk arası bir malzeme ile kaplı (tam emin değilim.) Bu ürünleri dericiler yapıyor. Yarım boy olanlarına 100-150 lira tam boy olanlarına 350-400 lira fiyat biçiyorlar ve nuh diyor peygamber demiyorlar :) Ancak söylemek gerekirse pek çok online alışveriş sitesinde bu ürünlerden pek çok fiyata bulmak gerekiyor. Ankara'da Gönen deri ve Demirer deri adlı yerlerden fiyat aldım. Lütfen yanlış anlaşılmasın kimsenin reklamını yapmıyorum.

Gelelim sonuca ve fotoğraflara (umarım telif hakkı doğmaz interntten buldum sıkıntı olacaksa adminlerim beni uyarsın.)

Arkadaşlar bütün bunları kendi 2020 aracımla memlekete annemleri almaya gideceğim için arabaya taş gelmesin diye kurcalarken buldum. Kamyonlara çok yaklaşma yollların sakin olduğu saatte git diyen de oldu 150 bin lira verdin de 1500 lira mı gözüne batıyor diyen de oluyor. İnanın mesele para falan değil. Ben titiz adamım öncesinde de sonrasında da sorun çıkmasın istiyorum dedim bu ama bazen de 100 lirayı bile arar oluyor insan biliyorsunuz. Birde boyaya dokunmak onun üzerine uygulama yapmak her zaman daha çok hoşuma gidiyor.
Bende böyle olunca köye gidip dönene kadar şu maskelerden alayım yavaş yavaş sürtmeden takıp en az sürtünme ile çıkarayım diye düşünmeye başladım.

Zaman ayırıp okuduğunuz, fikir verdiğiniz ve destek olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

pilotgokhann

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
ANKARA

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Bahsettiğiniz deriler uzun süre kalmayıp idarelikse bence sorun yaratmayacaktır söküp takarken kılcal çiziklere sebep olmak dışında :)
Fakatı cennet ülkemizde sokak,mahalle,otoyol her yer taş hatta bazen kaya dolu oluyor çokça kez eziyetini çektiğim durum olduğunda şikayetim çok bu konuda bazı araç renklerinde rötuş çok zor hale gelebiliyor.
Talihsizlik yaşayan arkadaşın aracındaki ürün sebebiyle,bazen kalite ucuza satın alınamıyor özellikle ülkemizde :)
Ben LLumar,Stek seviyorum sorun yaşamadım yaşayanda hiç görmedim yinede aklınızda bulunsun hocam

pilotgokhann

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
ANKARA
Bahsettiğiniz deriler uzun süre kalmayıp idarelikse bence sorun yaratmayacaktır söküp takarken kılcal çiziklere sebep olmak dışında :)
Fakatı cennet ülkemizde sokak,mahalle,otoyol her yer taş hatta bazen kaya dolu oluyor çokça kez eziyetini çektiğim durum olduğunda şikayetim çok bu konuda bazı araç renklerinde rötuş çok zor hale gelebiliyor.
Talihsizlik yaşayan arkadaşın aracındaki ürün sebebiyle,bazen kalite ucuza satın alınamıyor özellikle ülkemizde :)
Ben LLumar,Stek seviyorum sorun yaşamadım yaşayanda hiç görmedim yinede aklınızda bulunsun hocam
Tabiki kesinlikle memlekete git gellik aslında. Şehir içinde böyle bir maskeyle dolaşmak karizmayı yerle bir eder :) binadakiler zaten tip tip bakıyor bunu görürlerse delirdi iyice bu derler :) Llumar ve stek konusunda da tüm söylediklerine katılıyorum :) Kalite herşeyiyle kendini belli ediyor.

pilotgokhann

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
ANKARA
Ucuz yollu bir alternatif olarak maskeleme bandıyla aracın riskli kısımlarını maskeleyip yolculuk bitiminde bantları söküp atmak olabilir.:)
Adminim onlarda ince kalmaz mı diye düşündüm aslında 3m mavi bant falan var ama mikron kalınlıkları ince diye düşündüm. Önerebileceğiniz bir ürün var mı?

ugurus

Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir-Antalya
@pilotgokhann, Çok güzel bi başlık olmuş. Teşekkürler. Çok faydalandım . Maske takmak kendi adıma daha mantıklı olacak diye düşündüm . Uzun yolda vs. Yer kaplamaz. Takması çıkarması kolay olur diye düşünüyorum.

pilotgokhann

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
ANKARA
@pilotgokhann, Çok güzel bi başlık olmuş. Teşekkürler. Çok faydalandım . Maske takmak kendi adıma daha mantıklı olacak diye düşündüm . Uzun yolda vs. Yer kaplamaz. Takması çıkarması kolay olur diye düşünüyorum.
Ben de teşekkür ederim güzel yorumunuz için. İnşallah herkese faydalı olur. Ben de kendi aracım için sadece uzun yol git gel amaçlı maske kullanacağım büyük ihtimalle internette pek çok çeşit var yaşadığınız şehirde bu işi yapanlara ulaşırsanız daha sağlıklı ürünler edinebilirsiniz.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Bu kaput maskesi benim arkadaşın arabasının verniğini yaktı, kaputu boyatmak zorunda kaldı,.

oğuzda

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Te
@pilotgokhann bende uzun yolda taş izlerinden bıkmıştım bir önceki aracımla kışın Ankaraya giderken yol tuzlama aracı üç şeritli yolda orta şeritte ve yaklaşık 100km hızla tuzlama yaparken arkasında kalmıştım o gün yaşadıklarımı ve hissettiklerimi bir allah bir ben bilirim. Sonrasında taş izlerine rötuş, zımpara ve polisaj yaparak beni tatmin edecek hale getirebildim kaputu ve o gün kendime bir söz verdim bir sonraki aracımda bunu tekrar yaşamamak için çözüm bulacağıma. Evet kaput kaplama filmleri mantıklı ama bende arabamı mıncıklamayı seviyorum ve yarım kaput maskesi aldım. Uzun yola çıkarken takıyorum. Tekirdağ dan Eskişehire yaz sıcağında da kış soğuğunda da kullandım ve kulanıyorum. Yolculuk sonrası çıkarıyorum. Evet kılcal çizik olmuyor mu dikkatli taktığım için azda olsa var ama olsun taş izi olmuyor. Şehir içinde ise gerek kalmıyor.

Hatta aldığım tarih ve fiyatı da ekliyeyim

golf

Tecrübeli Detaycı
Üye
@pilotgokhann bende uzun yolda taş izlerinden bıkmıştım bir önceki aracımla kışın Ankaraya giderken yol tuzlama aracı üç şeritli yolda orta şeritte ve yaklaşık 100km hızla tuzlama yaparken arkasında kalmıştım o gün yaşadıklarımı ve hissettiklerimi bir allah bir ben bilirim. Sonrasında taş izlerine rötuş, zımpara ve polisaj yaparak beni tatmin edecek hale getirebildim kaputu ve o gün kendime bir söz verdim bir sonraki aracımda bunu tekrar yaşamamak için çözüm bulacağıma. Evet kaput kaplama filmleri mantıklı ama bende arabamı mıncıklamayı seviyorum ve yarım kaput maskesi aldım. Uzun yola çıkarken takıyorum. Tekirdağ dan Eskişehire yaz sıcağında da kış soğuğunda da kullandım ve kulanıyorum. Yolculuk sonrası çıkarıyorum. Evet kılcal çizik olmuyor mu dikkatli taktığım için azda olsa var ama olsun taş izi olmuyor. Şehir içinde ise gerek kalmıyor.

Bu maskeyi nasıl taktın oturtamadım ben alttan nereye bağlanıyor kancalar var küçük küçük, kaput altını fotolayabilir misin?

pilotgokhann

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
ANKARA

Valla ben de sizin gibi düşünüyorum o yüzden bu kadar araştırdım ve bu konuyu açtım. Ben de yarım boy ya da tam boy maske alıp kullanacağım uzun yolda :) teşekkürler paylaşımınız için.

oğuzda

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Te
Bu maskeyi nasıl taktın oturtamadım ben alttan nereye bağlanıyor kancalar var küçük küçük, kaput altını fotolayabilir misin?

Maskeyi taktıktan sonra ipleri yeterli gergi için düğüm yaparak kısalttım.

@pilotgokhann, @Pro ustamın söylediği gibi maskeleme bandı kullanılabilir. Maskenin altını maskeleme bandı ile kapatıp üzerine kaput maskesi takılabilir. Biraz uzun sürer ama çizik riskini en alt seviyeye getirecektir. @onurçiko ustamın dediği gibi dikkatli olmak lazım. Antalya gibi buzdolabından çıkan sarelleyi yan odadaki masaya götürüp kapağını açınca ya kadar sıvı kıvama getiren sıcağın olduğu yerlerde özellikle dikkatli olmak ve arabanın üzerinde unutmamak lazım.0

pilotgokhann

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
ANKARA

Maskeyi taktıktan sonra ipleri yeterli gergi için düğüm yaparak kısalttım.

@pilotgokhann, @Pro ustamın söylediği gibi maskeleme bandı kullanılabilir. Maskenin altını maskeleme bandı ile kapatıp üzerine kaput maskesi takılabilir. Biraz uzun sürer ama çizik riskini en alt seviyeye getirecektir. @onurçiko ustamın dediği gibi dikkatli olmak lazım. Antalya gibi buzdolabından çıkan sarelleyi yan odadaki masaya götürüp kapağını açınca ya kadar sıvı kıvama getiren sıcağın olduğu yerlerde özellikle dikkatli olmak ve arabanın üzerinde unutmamak lazım.0
Fotoğraflama ve bilgilendirme için teşekkür ederiz :)

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
E eklerine sağlık bilgi birikimi i bırakmışsın abi. :) Yurt dışında mavi bir bant var kaliteli birşey, maskeleme yapar gibi ön yüzeyin her tarafını bantlıyorlar yolculuk bitince söküyor lar. Bununda bir araştırın derim.