Klimadan Gelen Koku Radyatör Temizliği (megane3)

hendeser

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
İl
ordu
Yaklaşık bir senedir klimadan gelen kokuya çare bulamamıştım. polen filtresi değişimi de fayda etmemişti. En son bir elektrikçiye baktırmıştım oda sökülüp bakılacak dedi. Bende kendimce sökeyim bakayım dedim.
Önce kaputtaki ızgaraları söküp baktım fazla bir pislik veya göze çarpan bir şey bulamadım kokuda gelmiyordu. Sökmüş iken yinede temizledim. Youtube linki

Büyük ihtimalle içeride birşey olduğunu düşünerek polen filtresinin olduğu yere bakmak istedim. Polen filtresini sökmek için youtube dan videoları izledim.
Ancak o kısma bakabilmek için torpido gözünü de sökmem gerekti.
Sonra polen fitresinin olduğu kısımda bir klima radyatörü var orada bayağı bir kir birikmiş neden olduğunu anlayamadım . Burayı nasıl temizlerim diye düşünürken serviste usta Apc türü temizleyici sıkmıştı buraya. Sonra su nereye gidecek diye düşünürken alt tarafta bir hortum gördüm bunun klima tahliye borusu olduğunu keşfettim radyatörden yoğunlaşan su buradan tahliye oluyor.Sonra polen filtresinin oradan Apc türü temizleyici sıktım bekleyip üzerine saf su sıktım bu işlemi bira kaç kez tekrarladım. Kirlerin büyük bir çoğunluğu gitti. İlk deneme de o koku gelmedi. Bakalım zamanla tekrar gelmez inşaalllah.

hendeser

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
İl
ordu
Elinize sağlık. Bu tür koku vb. şikayetler için şöyle bir ürün var. Ben aldım ancak henüz denemedim.

Klima temizleme spreyi Biyosit içermez - 0893764103
Teşekkürler. Bu ürün daha çok kanalları temizlemek için sanırsam. Bende ki kir radyatörde çıktı çamurumsu bir kir oraya etki edermi bilemiyorum. Ama denemek lazım.
Elinize sağlık, gğzel konu olmuş.
Teşekkürler. Bayadır bu dersten muzdaripdim. İnşallah çözüm olur. Başkalarına faydası olur umarım

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ttopak

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Adana
Elinize sağlık. Bu tür koku vb. şikayetler için şöyle bir ürün var. Ben aldım ancak henüz denemedim.

Klima temizleme spreyi Biyosit içermez - 0893764103
Ben bu marka değil ama başka marka bu tarz bir ürün kullandım. Benim araç klimasindan da kötü koku gelmeye başlamıştı. Ben polen filtresini söküp bu ürünü klima ızgaraları dan ucundaki hortumun içeriye uzatıp sıktım. İçinden tıraş köpüğü gibi bir köpük çıkıyor. Köpük genleşip çoğalıyor. Daha sonra bu klima hava kanalları içindeki kötü kokuya sebep olan bakterileri temizliyor. Klimayı çalıştırıp hava kanallarını kuruttuktan sonra polen filtresini takıp koku bombası patlattım. Ondan sonra bir daha kokudan eser kalmamıştı.

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
İlk açılınca Benim jeep den koku gelmeye başladı. Böyle bir taktik deneyeyim.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

erenkrkl

Acemi Detaycı
Üye
İl
Trabzon
Benim de nem kokusu var özellikle sıcak çalıştırınca. Polen filtresiyle felan düzelmiyor. Bu kadar sökmeyi de gözüm yer mi bilmiyorum :)

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Benim de nem kokusu var özellikle sıcak çalıştırınca. Polen filtresiyle felan düzelmiyor. Bu kadar sökmeyi de gözüm yer mi bilmiyorum :)
Nem kokusu var ise bu kadar söksen de bir işe yaramayacak.

Yapman gereken polen filtresinin takıldığı hazneyi @hendeser in yaptığı gibi temizlemek. Akabinde Würt'ün klima temizleme spreyini (başka marka da olabilir) klima sisteminin yoğuşma çıkışından içeriye uygulamak.

Arkasından bir de araç içi tazeleme spreyi patlatırsan çok yüksek ihtimalle sorunun çözülecektir.

erenkrkl

Acemi Detaycı
Üye
İl
Trabzon
Nem kokusu var ise bu kadar söksen de bir işe yaramayacak.

Yapman gereken polen filtresinin takıldığı hazneyi @hendeser in yaptığı gibi temizlemek. Akabinde Würt'ün klima temizleme spreyini (başka marka da olabilir) klima sisteminin yoğuşma çıkışından içeriye uygulamak.

Arkasından bir de araç içi tazeleme spreyi patlatırsan çok yüksek ihtimalle sorunun çözülecektir.
Spreyden de patlatmıştım o da geçici bir süre çözüm olmuştu. Sorunun kaynağı derinde bir temizlik yapmam gerekecek hocam sağolun.