LE Black Hole, Klin Duo, Sparks havlular ile AF, Soft 99 ve muhtelif Wax bezleri yapısal inceleme

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
Merhaba arkadaşlar. Yine bir karantina günü, yine saçma sapan bir uğraş :D

Yapısal olarak bu wax sildiğimiz mikrofiber bezler ile kurulama havlusu olarak kullandığımız pile yapılı bezlerin yapısal karşılaştırmasını yaptım.

1. oyuncumuz sof99 gönüllerin şampiyonu kırmızıııı :taraa:

Normal görünümü, makro çekim. (Canon EOS90D + 100mm

Biraz daha yakından

Bu da mikroskop lensi ile ( ipliklerin iç yapısı resimde renk sebebi ile çok da net değil.

Bu da en yakın iplik yapısı

Yapı itibarı ile iplikler daha naylon gibi duruyor. Koyun yününü anımsatan daha basit bir yapı. Wax silmede başarılı olmasının sebebi sanıyorum yapı itibarı ile yüzeyi daha nazik çalışabilmesi ve daha fazla temas edebiliyor olması. bu iplikler ne kadar waxa maruz kalırsa o kadar birbirine yapışıyor ve artık yıkanma zamanı gelmiş oluyor.

Şimdi birde LE beze bakalım;

Standart görünümü, yine aynı ekipman ile çekildi.

Biraz daha yakından

Mikroskop lensi ile çekilen

Bu da pile dediğimiz iplik yapısına ait görüntü. (Her bir iplik bu şekilde)

Görüldüğü üzere pile yapılı beze ait iplik, ciddi bir mühendislik ile sarılıp sarmalanmış. Yapısı sebebi ile de suyu içerde hapsedebiliyor. Kurulama havlularında en çok istenilen şeye sahip olabilmesini sağlayan yapı tam olarak budur. Farklı üreticilerinkileri de inceleyip iplik farkı var mı diye bakıp onları da bu başlık altında paylaşabilirim.

Liquid Elements cam bezi ile devam ediyoruz.

Normal macro

Crop macro

süper macro

Crop süper macro

Dışardan bakınca bembeyaz bezin aslında leş gibi olduğunu gördük. Çekim yaparken içerisinden böcük çıkmasından korktum :)

Klin Korea Duo Large (2 defa yıkanmış bolca kullanılmış)

Birebir macro

Crop Macro

super macro (renk çok açık olduğundan patlıyor, daha net alamadım maalesef)

Yapı olarak Klin ile aynı gibi. Sadece zamanın getirdiği yıpranmışlık fark olarak görülüyor :)

Autofinesse Wax silme bezi

orjinal görüntü

1:1 Macro

Crop macro

Super Macro

Wax bezleri genelde aynı tip. Soft99 dan daha yünlü bir yapısı var ve bu bez iki taraflı. Kendi adıma söyleyeyim, en favori wax silme bezimdir :)

Çok şaşırtıcı bir yapı ile karşılaştığım Sparks kurulama havlusunu gelir gelmez çektim. Detaylara gelince...

Standart görüntü, durum aşağıdaki gibidir. Yapı itibarı ile LE veya Klin gibi kaliteli görünmese de yaklaşınca hiç de öyle olmadığını gösteriyor kendileri :)

NOT : Bu arada LE ve Klinden fark olarak kenar dikişlerinden bahsedebiliriz. @ege üstad kenarlıklarla ilgili bir konu paylaşmıştı, bulan konuya eklerse sevinirim.

Az daha yakın..

Süper macro ile biraz daha yakın...

Burada görüldüğü üzere LE den aşağı kalan bir yapısı olmadığı gibi teknoloji anlamında birebir aynı teknolojiye sahip.

En kısa zamanda araç üzerinde de test edip birde mikroskobik video da ekleyeceğim.

MikroTex cam bezi detayları aşağıdaki gibidir. iplik yapısı çok lifli ve tüy bırakmayacak türden. Biraz bu pile bez yapısına benziyor. Detaylı araç camında test edince onu da ekstra paylaşacağım.

Mikromarket WAX bezini ekliyorum. Yapı olarak soft99 dan daha soft tüylü tüylü :) Daha uzun iplikler fakat dez avantajı daha fazla tüy bırakıyor olması. Haricen fiyat/performans için uygun görünüyor. Lazer kesim ve kenarlıksız olması da bu iş için tercih sebebi olmasına neden olabilir.

Bezin 1:1 görünümü, yapı olarak yumuşak ve şirinler mavisi :)

Biraz yakın..

Biraz daha yakın...

Bu da en detaylı iç iplik yapısı. Yapısı normal kurulama bezlerinden daha sentetik olması sebebi ile ipliklerin saydamlığı aşırı yansımaya sebep oldu. Bu kadar netleyebildim

@SuperClean siparişimin yanında hediye olarak gönderdiği Wax Bezi

Diğer wax bezlerine nazaran daha kısa iplikli fakat yapısal olarak aynı görünüyor. Fotosunu çektik, birde araç üzerinde deneyerek net fikrimi belirtebilirim :) Hediye olarak gelen bir bez için yapısal olarak oldukça kaliteli duruyor. Teşekkürler tekrardan @SuperClean

Normal

Macro

Macro crop

Super macro

Karbon cam bezi (tedariği için @Tonyukuk07 ye teşekkürler.)

Camlarda dün deneme fırsatım oldu. Bu güne kadar denediğim bütün cam bezlerinin arasında açık ara en iyisi. Tüy bırakma şansı zaten yok :) Kalın ağır bir yapısı var. Camlarda tutunup elinin altından kayıp gitmiyor. sevdim :) Kesinlikle her çeyizde bulunması gerekiyor.

Normal görünüm bu

Biraz yaklaşınca üstün Alman işçiliğini takdirle izliyoruz :)

süper makroda iplikler çok ince olduğu için daha içeriye giremedim :)

To be continued...

Son düzenleme:

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Değişik bir inceleme olmuş. Islakken ne hal alıyor merak ettim şimdi.

Saint_33

Amatör Detaycı
Üye
Valla süper olur farklı üreticileri incelemeniz.Değişik bir inceleme üretici firma gibi olmuş.Emeğinize sağlık.Hoşuma gidiyor bu tarz incelemeler.

Noname

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Merhaba arkadaşlar. Yine bir karantina günü, yine saçma sapan bir uğraş :D

Yapısal olarak bu wax sildiğimiz mikrofiber bezler ile kurulama havlusu olarak kullandığımız pile yapılı bezlerin yapısal karşılaştırmasını yaptım.

1. oyuncumuz sof99 gönüllerin şampiyonu kırmızıııı :taraa:

Normal görünümü, makro çekim. (Canon EOS90D + 100mm

Biraz daha yakından

Bu da mikroskop lensi ile ( ipliklerin iç yapısı resimde renk sebebi ile çok da net değil.

Bu da en yakın iplik yapısı

Yapı itibarı ile iplikler daha naylon gibi duruyor. Koyun yününü anımsatan daha basit bir yapı. Wax silmede başarılı olmasının sebebi sanıyorum yapı itibarı ile yüzeyi daha nazik çalışabilmesi ve daha fazla temas edebiliyor olması. bu iplikler ne kadar waxa maruz kalırsa o kadar birbirine yapışıyor ve artık yıkanma zamanı gelmiş oluyor.

Şimdi birde LE beze bakalım;

Standart görünümü, yine aynı ekipman ile çekildi.

Biraz daha yakından

Mikroskop lensi ile çekilen

Bu da pile dediğimiz iplik yapısına ait görüntü. (Her bir iplik bu şekilde)

Görüldüğü üzere pile yapılı beze ait iplik, ciddi bir mühendislik ile sarılıp sarmalanmış. Yapısı sebebi ile de suyu içerde hapsedebiliyor. Kurulama havlularında en çok istenilen şeye sahip olabilmesini sağlayan yapı tam olarak budur. Farklı üreticilerinkileri de inceleyip iplik farkı var mı diye bakıp onları da bu başlık altında paylaşabilirim.
Artik detayin da detayi seviyesine inmissiniz hayirli olsun. En son acaba tamponlari sokup arkasindaki kirleri temizlesem mi diye dusunuyordum sonumuz hayrolsun :)

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Ooo çok kaliteli bir post olmuş. Bu kadar ekipman var bizi uçur hacım. Melesa ph kağıdını merak ederim hep nasıl renk değişiyor diye, yada pasta pedleri, kuzu postu.
Ellerine sağlık

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Artik detayin da detayi seviyesine indim hayirli olsun. En son acaba tamponlari sokup arkasindaki kirleri temizlesem mi diye dusunuyordum sonumuz hayrolsun :)

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Ben yaptım çok zevkli oluyor tavsiye ederim. Ama demonte monte esnasında sabırlı ol ve davlumbazların tüm vidalarını sök hacım:taraa:

tmac61

Tecrübeli Detaycı
Üye
@Pro başganım girişe bir nazarlık rica ediyoruz artık çok acayip işler oluyor içerde :D

@cabay teşekkürler

DetayDeposu

Tonyukuk07
Firma Yetkilisi
Üye
@cabay çok kaliteli bir içerik olmuş. Bu vesile ile sana bir teklifim var;
2 adet küçük 40x40 twisted üzerinde yıkama metodlarını inceleyelim. Yani birisini Perwoll ile yıkayalım diğerini sadece sirke ile yıkayalım. İpliklerden uzun dönem değilikliklerini gözlem altına alalım.

ne gerek var? Diyeceksin. İki gün önce bu konuda makale okudum. Orada Perwoll kullanmanın o kadar masum bir yöntem olmadığından bahsediliyor. Yani mesele sadece yumuşatıcı (Weichstoff) olayına dikkat etmekle bitmiyor. İçeriğindeki koku maddesi’nin de (Duftstoff) yumuşatıcı ile benzer etki gösterdiğini yazıyor. Bir gün müsait zamanda o makaleyi tekrardan bulup Türkiye’ye çevirip burada sizlerle paylaşabilirim.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Bezlerin mikroskop la içerisine kadar girdik yani ellerine sağlık bezlerin yapılarını en yakından görmüş olduk.

DENİZLİ

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
@cabay çok kaliteli bir içerik olmuş. Bu vesile ile sana bir teklifim var;
2 adet küçük 40x40 twisted üzerinde yıkama metodlarını inceleyelim. Yani birisini Perwoll ile yıkayalım diğerini sadece sirke ile yıkayalım. İpliklerden uzun dönem değilikliklerini gözlem altına alalım.

ne gerek var? Diyeceksin. İki gün önce bu konuda makale okudum. Orada Perwoll kullanmanın o kadar masum bir yöntem olmadığından bahsediliyor. Yani mesele sadece yumuşatıcı (Weichstoff) olayına dikkat etmekle bitmiyor. İçeriğindeki koku maddesi’nin de (Duftstoff) yumuşatıcı ile benzer etki gösterdiğini yazıyor. Bir gün müsait zamanda o makaleyi tekrardan bulup Türkiye’ye çevirip burada sizlerle paylaşabilirim.

Yapabiliriz :) Bende 40x40 LE vardı zaten :)

Değişik bir inceleme olmuş. Islakken ne hal alıyor merak ettim şimdi.
Bak baaaak :) Islak ve çekici halini merak ediyoruz demek:heyecan: yıkama öncesi ıslakken su tutuyorken ne durumda ona da bakabiliriz tabii ki :halay:

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Emeğine sağlık abi, çok güzel bir konu olmuş diğer havluları merakla bekliyorum.:)

EKU

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Bolu
Hocam bu ne:rulet:

Valla elinize emeğinize aklınıza sağlık..

Kaliteli bir paylaşım olmuş:alkis: