Megane 3 Detaylı Iç Temizlik (koltuk-taban-tavan-trim-deri)

hendeser

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
İl
ordu
Arabayı alalı yaklaşık 1.5 yıl oldu 2011 model içi koltuklar yarı deri direksiyon vites topuzu deri.
Aldığım da özellikle koltuklarda bez renk olması sebebiyle lekeler vardı. Bende forumdan önce yine kendimce carpex köpüklü döşeme temizleyici ile silmiştim tam olmasada temilzemişti biraz. Sonra bunu nasıl daha iyi yaparız filan derken forum sayesinde vakumlamadan tam olmayacağını anladım. Bu sürede makine arayışına girdim. Genelde bu tür makineler eve alınır ve pek kullanılmaz o yüzden temiz olur. Bende bu yüzden ikinci el sahibinden aracılığı ile temin ettim.Bu sürede bu kurban bayramında cam aralıklı kalınca ön iki koltuk iyice berbat oldu artık temizlik farz oldu.Derken arabayı sürttüm tamir boya filan derken en son bu hafta sonuna nasip oldu. Tüm tavan taban koltuk ve trimlere giriştim.

Kullanılan malzemeler
-valet pro carpet
-valetpro apc
-autoglym hifoam
-autoglym deri temizleyici
-valet pro detay ve deri fırçaları
-elbise fırçası

Koltuk:
Koltukların önce deri kısımlarını deri temizleyici ile temizledim ki kumaşı kirletceği için bir daha uğraşmayayım dedim. Deri temizliğinden sonra koltukları sökmeden valet pro carpet ile 1/50 sulandırarak elbise fırçası ile fırçalayıp halı yıkama makinesiyle önce ıslak durluma vakum ve sadece vakukla işlemi tamamladım. Bu arada temizlik madeninden aldığım yumuşak koltuk fırçasına denedim matkapla ama kontrolü biraz zor geldi ve hızı yüksek geldiğini için zarar verebilir düşüncesi ile el fırçası ile devam ettim.

Kirli halleri;

Arka koltukta az kir vardı. Bu orta kısımda sağolsun serviste boyada nasıl yaptılarsa leke yapmışlar. Ama tüm arka koltuklarda yapıldı

Temiz kuru hali:

Deri kısımlar
Deri kısımları autoglym deri temizleyiciyi valet pro deri fırçası ile fırçalayıp kuru ve nemli bezler ile temizledim. Yine autoglym deri koruma ürünü uygulayacaktım ama zaman yetmedi.
Biraz 50/50 verelim

Diğer kısımlarda pek kir çıkmadı . Direksiyon ve vites topuzu 1 yıl önce serviste değişmişti zaten.
Yine arada kalan derilerdeki kirler.

Tavan
Tavan temizliğinden önce koltukları söktüm. Hem tavandan dökülenler leke yapmasın hemde zemin halısını için daha kolay ve detaylı temizlik lsun.
Tavan da bir kaç bölgede lekeler vardı tabi sadece buraları silersem sırıtabilirdi o yüzden tüm tavanı temizledim. Temizlik malzemesi olarak forum tavsiyesi üzerine auto glym hi foam temizleyici kullandım. Tavanım yumusak yapıda olduğu sarkmaya karşı en iyi yöntem en az ıslaklık olarak bu olduğunu öğrenmitim. Önce ürünü sıkıp biraz bekleyi ardından kuru bezle biraz hafif ovdum sonra nemli bezle durulayıp tekrar başka bir kuru bezle sildim hafifce.
Leke olan bölgelerin birinde iki kez uygulama yaptım diğerlerinde tek geçişle temizlendi. bir kutunu dibinde biraz kaldı.

Kirli hali

Temizlik sonrası

Trimler
Koltukları söküp tavanı da temizledikten sonra trimleri de 1/20 valet pro apc ile temiziledim fazla bir kir yok ama yine de aldığımdan beri hiç böyle temizlememiştim. Öncesine ufak alanda deneme yaptım sıkıntı olmayınca devam ettim. Sonax matt effect geçicektim üstünden ama vakit kalmadı. Vakitsizlikten bazı kapılarda kaldı.
Bu arada vites konsolu ile koltuk arasında kalan bölgeye el girmediği için bayağı akıntı kir oluşmuş
Kirli

Temiz
Net fotoğraf çekmemişim buradan http://www.detailforum.net/styles/default/xenforo/clear.png

Halılar
En sona halıları bıraktım ki dökülen dökülsün en son temizlerim diye. Önce valet pro capeti 1/50 ile ilaçlama pompası ile hazırladım çünkü fısfısla olacak gibi değildi. Bir de bayağı ıslatmak gerekiyor yoksa köpürmüyor tam olarak. Yaklaşık 8 litre ürün hazırlamışımdır . Yine burada da polisaj fırçasını denedim ama tam düz bir zemin olmadığı için ve sağa sola sürtme riskine karşın devam etmedim. Sert halı fırçası yerine elbise fırçası kullandım tüğlenmeyi fazla yapmasın diye.
Sonra halı makinesi ile önce ıslak vakum yaptım makinenin püskürtücüsü ile sonra tek vakum yaparak iyice çektirdim.

Kirli

Temiz

Bagaj halısında ise polisaj fırçasını tekrar denedim. düz alan olduğu için kullanımı daha rahattı o yüzden bununla devam ettim sonra yine vakum.

Genel bitiş

Bu işlem iki gün öğleden akşama kadar sürdü. Bu kadar sürmez diye iyi bir kahvaltıdan sonra geç başladığım için akşama kaldı . O yüzden koruyucu ürünleri uygulamadım. Sonra bir daha nemli bezle silip ürünleri uygularım inşaallah.
Bu iç detay dıştan beter birazda belimde rahatsızlık var iyice yordu beni. iç alan dar gir çık eğil doğrul...

Moderatör tarafında düzenlendi:

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Eline sağlık. Tertemiz olmuş :)
Ben 2 gün otomobille uğraşsam kendime kalacak yer aramam gerekir :D :D

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, oldukça güzel bir temizlik olmuş, Sıfır gibi yapmışsın maşallah. Keşke biraz enzim odour un olsa onuda kullansaymışsın. Çocuk varsa hijyenik açıdanda çok iyi olurdu. Geç kalmadan mat efekti de kullanırsan iyi olur. Çok vaktini almaz yüzey temizliği bittiği için. Güzel konu olmuş, tekrar ellerine sağlık.

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Ellerinize sağlık , tertemiz olmuş içeriye bir ferahlık gelmiş.:)

hendeser

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
İl
ordu
Eline sağlık. Tertemiz olmuş :)
Ben 2 gün otomobille uğraşsam kendime kalacak yer aramam gerekir :D :D
Teşekkürler. Bekarız biraz :)
Elinize sağlık, uğraşa değmiş...
Teşekkürler. Değdi valla
Eline sağlık, oldukça güzel bir temizlik olmuş, Sıfır gibi yapmışsın maşallah. Keşke biraz enzim odour un olsa onuda kullansaymışsın. Çocuk varsa hijyenik açıdanda çok iyi olurdu. Geç kalmadan mat efekti de kullanırsan iyi olur. Çok vaktini almaz yüzey temizliği bittiği için. Güzel konu olmuş, tekrar ellerine sağlık.
Teşekkürler. Bekarız biraz çocukta yok tabii :).Ama ileride olursa aklımda artık teşekkürler. Günlerde kısa akşama karanlık oluyor. Ama zaten hafta içi kullanmıyorum pek. Hafta sonu hallederim. Aslında çok çok az ufak izler var ama fotoğrafta belli olmuyor. Sıfıra yakın oldu. Zaten onu bizim gibiler fark eder :)
Ellerinize sağlık , tertemiz olmuş içeriye bir ferahlık gelmiş.:)
Teşekkürler. Öncesi kirli olduğu için bayağı farketti.
Elinize sağlık
Maaşallah kırklamışsınız aracı
:alkis:
Teşekkürler. Büyük ihtimalle ilke defa ben temizledim böyle

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emeğinize sağlık, iç döşeme renginden de temizlik çok güzel belli oluyor,görüntüsü bana bile keyif verdi :komik:
Freesh :sicak:

hendeser

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
İl
ordu
Emeğinize sağlık, iç döşeme renginden de temizlik çok güzel belli oluyor,görüntüsü bana bile keyif verdi :komik:
Freesh :sicak:
Teşekkürler. Arabanın ev sevdiğim tarafı döşeme rengi. Bende bayağı rahatladım dikkatli bakınca göründüğünden daha fazla kir varmış. Ama şimdi üstüne nasıl oturacağım onu düşünüyorum. :)

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Ellerine sağlık mükemmel temizlik olmuş. Sonuç çok iyi.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

akhisar

Usta Detaycı
Üye
İl
kocaeli
elinize saglık çok güzel bi temizlik olmuş araç iç rengide yapılan işin karşılıgını gösteriyor

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hendeser

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
İl
ordu
Ellerine sağlık mükemmel temizlik olmuş. Sonuç çok iyi.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ
Teşekkürler. sonuç benide memnu etti. Hep profeyonelleri izliyordum buda onlar kadar oldu.
Gicir gicir olmus yahu elinize saglik :alkis:
Teşekkürler.İlana koyasım arabayı sahibinden gıcır gıcır diye:)
elinize saglık çok güzel bi temizlik olmuş araç iç rengide yapılan işin karşılıgını gösteriyor

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkürler. Açık renkte kirler daha belli olduğu için temizlik sonrası ciddi fark oluşuyor.

ffsahin

Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Elinize sağlık , yeni arabaya binmiş gibi gelir insana. Açık renk çalışmanın karşılığını gösteriyor hakkaten.

UrTR

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İzmir
Maaşallah maaşallah =)

bu arada megane3 ten memnun musunuz? 2011 astra j aracım var 1.3cdti motora sahip. motor bana yetersiz geliyor araç hantal kalıyor o yüzden aracı değiştirmeyi planlıyorum. Tercihlerden bir tanesi megane3 st gt-line olan versiyon 1.6dci. Genel olarak megane3 ten memnun musunuz?

Nonamee

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Ellerinize sağlık araç kendine gelmiş siz kendinizden geçseniz de. :) Dış uygulamaları da bekleriz. Açık renk bakımı zordur kolay kirlenir ama her zaman tercihimdir deri kumaş alkantara ne malzeme olursa fark etmez. İçerisini her zaman daha ferah ve geniş gösterir aracın tüm hatları iöerideki daha iyi ortaya çıkar. E gülü seven dikenine katlanacak arada biraz bel ağrısı çekilecek. ;)

hendeser

Konu Sahibi ✔
Acemi Detaycı
Üye
İl
ordu
Elinize sağlık. Son hali çok güzel olmuş. Mis gibi :)
Teşekkürler.
Elinize sağlık , yeni arabaya binmiş gibi gelir insana. Açık renk çalışmanın karşılığını gösteriyor hakkaten.
Teşşekkrüler. Zaten 60000 km de araç fazla bir yıpranma yoktu şimdi ise daha da fark etti.En çok arabaya sonradan binecek aile ferlerinin tepkisin merak ediyorum.
Maaşallah maaşallah =)

bu arada megane3 ten memnun musunuz? 2011 astra j aracım var 1.3cdti motora sahip. motor bana yetersiz geliyor araç hantal kalıyor o yüzden aracı değiştirmeyi planlıyorum. Tercihlerden bir tanesi megane3 st gt-line olan versiyon 1.6dci. Genel olarak megane3 ten memnun musunuz?
Teşekkürler. İlk arabam olduğu ve başka model çok kullanmadığım için tam bir kıyas yapamayabilirim. Motor olarak benimki 2011 model euro 4 1.5 dci 105 hp olanı. Bu motor aslında megane 2 lerde kullanılan motor biraz eski model kaldı. Motorun şöyle bir karakteristiği var düşük devirlerde çok ölü 1800 devir aşağısında yokuşta tıkanır. Mesela 3 ile çıkamazken vitesi düşürüp deviri 2000 yaparsanız sonrasında 5 le bile çıkar. Deviri yakaladıktan sonra araba dolu da olsa yokuşlarda çok rahat gidiyor. Birde tubolag olayı var biraz o yüzden gaz tepkimesi biraz geç geliyor ama turboyu doldurunca iyi gidiyor. Belki euro 5 motorlarda 2012 ve üzeri bu biraz daha azdır denemek lazım. Genel olarak renaultlar fiyatına göre arabadır biraz. İşinizi görür sizi üzmez ciddi kronik sorunu yoktur, ama böyle abi golf bu, focus ya, yada astra alman malı bu gibi dedirtecek duygular yaşatmayabilir. Ben aslında focus almak istiyordum ama param buna yetti .Ama parasına göre başarılı bir araba. Sizin araca göre benim 1.5 dci 105 hp bile performansta ciddi fark ediyor arkadaşlardan biliyorum ki siz 130 hp lik düşünüyorsunuz. Aracla güzel bir test sürüşü yapıp öyle karar vermek lazım. Çünkü bu konular da herkes aynı şekilde değerlendirme yapamayabilir.

Ellerinize sağlık araç kendine gelmiş siz kendinizden geçseniz de. :) Dış uygulamaları da bekleriz. Açık renk bakımı zordur kolay kirlenir ama her zaman tercihimdir deri kumaş alkantara ne malzeme olursa fark etmez. İçerisini her zaman daha ferah ve geniş gösterir aracın tüm hatları iöerideki daha iyi ortaya çıkar. E gülü seven dikenine katlanacak arada biraz bel ağrısı çekilecek. ;)
Teşşekkürler. Valla hocam ilk arabam. Alırken döşeme rengini pek düşünmemiştim ama üst segment bir araba olmasa da açık renk çok hoşuma gitti. değitirirsem yine açık renk almak isterim ama C sınıfında pek yok D sınıfı ise bütçemi zorlar.

Gökhan Bilgin

Çaylak Detaycı
Üye
Maaşallah maaşallah =)

Merhaba konuyu baltalamak gibi olmasın ama 2013 yılında 2010 model privilege olarak aynı renk aynı döşeme rengine sahip araçtan kullandık ailede yaklaşık 5 bin km kadar bizdeydi. Sorunsuzluk parça temini bakım maliyetleri ucuzluğu vs tercih sebebiydi yakıt olarak Bursa’da sürekli rampa olan bir semtte oturuyoruz o yüzden 6-6.5 litre arası şehir içi tüketimi vardı şehirler arası 5 litreye kadar düşüyor belki daha fazla düşüyordur bile :) sizin almak istediğiniz motor seçeneği oldukça iyi kesinlikle tavsiye ederim. Astra dizeli J ve H kasada kullandım ondan sonra çok farklı hissedersiniz emin olun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

UrTR

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İzmir
Merhaba konuyu baltalamak gibi olmasın ama 2013 yılında 2010 model privilege olarak aynı renk aynı döşeme rengine sahip araçtan kullandık ailede yaklaşık 5 bin km kadar bizdeydi. Sorunsuzluk parça temini bakım maliyetleri ucuzluğu vs tercih sebebiydi yakıt olarak Bursa’da sürekli rampa olan bir semtte oturuyoruz o yüzden 6-6.5 litre arası şehir içi tüketimi vardı şehirler arası 5 litreye kadar düşüyor belki daha fazla düşüyordur bile :) sizin almak istediğiniz motor seçeneği oldukça iyi kesinlikle tavsiye ederim. Astra dizeli J ve H kasada kullandım ondan sonra çok farklı hissedersiniz emin olun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
reis benim aracın 1.6cdti olanı 136bg 320tork baya iyi bir performansa sahip fakat bizimki 95bg 190tork ile öldürmüyor ama süründürüyor =)
astrayı kardeşime verip kendime 1.6dizel bir araç almayı planlıyorum. astra j 1.6cdti olanları çok pahalı olduğundan nispeten daha uygun fiyatlı bir araç alıp motoru biraz gıdıklayarak 200bg civarlarına çıkartmayı planlıyorum. Kısmet bakalım megane3 st gt-line veya bravo spor style arasında karar vereceğiz gibi duruyor :utan: