Öneri Pasta ve cila uygulama aşamaları hk.

arapsado85

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Merhaba detail forum üyeleri;

Elimde Farecla G3 üniversal pasta (beyaz kutu) ,G3 glaze , G3 Wax(bütçem bunlara yetti),İPA ,Kil var. Uygulama sırasına göre nasıl bir yol izlemeliyim, Glaze gerekli değil diyebilirsiniz ancak yanlış sipariş ve iade edememe durumu olduğundan elimde kaldı,heba etmemek adına kullansam bi sıkıntı yaratır mı.Aracım Ford focus Ay tozu gri renk.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
Bu islemi hangi makina ile yapacaksiniz ve daha once polisaj yaptiniz mi G3 Glaze Hare giderici Cila ise gereklidir.

arapsado85

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Elimde einhell cc po 1100 1/e var, araca polisaj değilde klasik elle pasta + cila uygulama yapmıştım makina ile yapmadım

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
Daha once polisaj yapmadiysaniz kesinlikle elinizdeki makinayla yapmayin elle yapacaksaniz Pasta dan cok bir performans alamayabilirsiniz ceske bu urunleri almadan once foruma danissaydiniz G3 Wax icin birsey diyemiyorum Kullanan arkadaslar yorum yapacaktirlar.

arapsado85

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
makinanın içinden çıkan keçe ve 180 lik sünger var zaten ama ayrıca elimde befar marka siyah yumuşak ve beyaz sert sünger var, bütçem yetse zaten daha iyi kalite pasta cila malzemesi alırdım ayrıca elimdeki makinayı herkes kötülüyor ne gibi bir eksisi var açıklık getirirseniz.

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
makinanın içinden çıkan keçe ve 180 lik sünger var zaten ama ayrıca elimde befar marka siyah yumuşak ve beyaz sert sünger var, bütçem yetse zaten daha iyi kalite pasta cila malzemesi alırdım ayrıca elimdeki makinayı herkes kötülüyor ne gibi bir eksisi var açıklık getirirseniz.
Makina neye gore kotu neye gore iyi degerlendirildi bilmiyorum ancak bir Makita bir Devalt Ust seviye kesinlikle is gorur elinizdeki makina kotu degil hic polisaj yapmadiysaniz araciniza bu makina ile zor olur boya yi yakma ve hologram birakma sansiniz cok yuksek yani rotary kullanmak tecrube ister Makita ve Devalt diger tum rotaryler icin bu gecerlidir size anlatilmak istenen budur o yuzden birilerinden yardim alarak yapmaniz sizin icin cok faydali olur

Son düzenleme:

EmirhanYigiter

Uzman Detaycı
Üye
Makinelerin en çok zorlandığı devir en düşük devirdir. Aynı zamanda en çok zorlandığı aşama da pasta olarak adlandırılan cutting işlemidir. Bu aşama çiziklerin alındığı yüzeyin çiziksiz hale getirildiği aşamadır. Alt seviye makinelerin en büyük problemi bu aşamada bayılma yapmasıdır. Makineyle çalışmak istediğinizde makine durur ve işlemi uygulayamazsınız. Kaliteli makinelerle bile çok yorucu bir işlemdir. Bir de acemi olarak makine hakimiyetini sağlamak için olabildiğince küçük boyutlardan başlamalısınız, 125mm den başlamanızı tavsiye ederim. Kullanacağınız pastanın aşırı tozuması, çabuk kuruması çalışmanızı zorlaştırır. Ayrıca doldurucu özellikte olması da çizikleri almak yerine doluracağı için bir kaç yıkama sonra çizikler tekrar gelecektir. Polisaj işinin maalesef ekonomiği yok, hem yatırım hem de bol okuyup bol denemek gerekiyor. Bu işin en son seviyesi polisajdır. İlk olarak doğru yıkama, ön hazırlık, boya koruma gibi şeylerden başlamanızı tavsiye ederim. Elinizdeki ürünler ile şuan ki bilgi birikimi ile polisaj yaparsanız araçta bol hareler oluşur, çizikler alınamaz ve eskisinden de kötü hale gelir. Üzerine de hare giderici yerine glaze uygulayacağınız için bir kaç yıkama sonrasında güneşte değişik şekiller oluştuğuna şahit olabilirsiniz.

arapsado85

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Makita ya da dewalt a bütçe yetseydi gözü kapalı alırdım (replikaları dışında). Yardım alırım almasına ama herkes bi anda öğrenmiyor ilklerde hatalı tutuş yanlış uygulama olacak illaki, zamanla uygulama yaptıkça el alışacak piyasada bir sürü bu işi amatörce yapan dolu insan var geçen birisiyle konuştum en basiti kilin ipa nın ne olduğunu bilmiyor yıka pasta at cilala geç mantığı, bu tarz kasaplara araç emanet etmektense kendim hata yaparım daha iyi.

EmirhanYigiter

Uzman Detaycı
Üye
Makita ya da dewalt a bütçe yetseydi gözü kapalı alırdım (replikaları dışında). Yardım alırım almasına ama herkes bi anda öğrenmiyor ilklerde hatalı tutuş yanlış uygulama olacak illaki, zamanla uygulama yaptıkça el alışacak piyasada bir sürü bu işi amatörce yapan dolu insan var geçen birisiyle konuştum en basiti kilin ipa nın ne olduğunu bilmiyor yıka pasta at cilala geç mantığı, bu tarz kasaplara araç emanet etmektense kendim hata yaparım daha iyi.
Dediğim gibi polisaj bu işin son noktası. Kusursuz bir polisajın ardından yanlış yapılacak bir kaç periyodik yıkama yapınca çizikler tekrar oluşacaktır. Aynı şekilde doğru yapılmayan ön hazırlık nedeniyle geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Yanlış ürün veya makine kullanımı kordonlarda beklediğinizden çok daha çabuk boyayı açar. Özellikle düşük mikronlu (önceden yanlış işlem görmüş) veya sonradan boyanmış yerlerde çok çabuk açılmalar olabiliyor. Aynı şekilde plastik parçalar da normal kaporta aksamı kadar dayanıklı değil.

Zaten sizden anında öğrenmenizi beklendiğini de sanmıyorum, en azından bir kaç yıl geçmeden tam oturmuyor. Elinizdeki makinenin kalitesini bilmiyorum ancak bayılma yapıyorsa ki tahminimce yapıyordur küçük ebatlarda çalışın 180lik ebatta hem kontrol daha zor olur, hem dar alanlara girmekte zorlanırsınız hem de makinenin gücü yetmeyebilir. 2. olarak da aracınızın durumu çiziklerin alınmasından öte yüzeyde aşırı matlaşma varsa polish ve orta,orta sert sünger ile yüzeydeki çiziklerin hepsini almak yerine en azından yüzey temizliği mahiyetinde yapmanız ilk etapta tatmin edecektir. Elinizdeki makine de buna büyük ihtimal yeter. Tabi ki o aşamaya gelmek için ön hazırlık aşamalarını dikkatlice yapmalısınız. Anladığım kadarıyla siz de Ankaradasınız. Yaza girene kadar en azından doğru yıkama ve ön hazırlık yapmayı öğrenmeniz yeterlidir.

Polisajı düzgün yapan uygulama merkezleri de var. Kendi yaptığınızda büyük ihtimal daha pahalıya gelir ancak genel olarak hem bir hobi edinmiş oluyorsunuz hem de başka araçlarınıza da uygulama yapabiliyorsunuz. Forumda arama kısmın kullanarak polisaj, ön hazırlık, doğru yıkama ve koruma ürünleri hakkında temel bilgilere sahip olabilirsiniz. Çok değil bir kaç hafta sadece bunlar nasılmış diye göz atsanız zaten sizin de polisajı hemen yapasınız gelmez. Önceliklerinizi değiştirirsiniz diye tahmin ediyorum.