Renault Clio 5 Bursa'da üretilecek

Detail Guy

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
İl
Belirtilmedi
Yeni Renault Clio, önceki Clio modelinde de olduğu gibi Türkiye’de üretilecek. 2018 Model Clio 5’in Eylül ayında Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenmesi bekleniyor.

Clio 4 modelinin tamamının Bursa’da üretilme kararı alınmasından sonra büyük bir kriz patlak vermiş ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin baskısıyla üretimin bir kısmının Flins fabrikasına verilmesi kararlaştırılmıştı. Yaklaşık olarak üretimin 3’te 2’si Bursa’da kalmıştı.

Yeni Renault Clio nerede üretilecek?

Yeni Renault Clio’nun nerede üretileceği konusunda yeni Cumhurbaşkanı Macron’un baskı yapıp yapmayacağı tartışılıyordu. Edinilen bilgilere göre Clio 5’in Türkiye’de üretilmesi kararlaştırıldı hatta üretim hatlarının kurulumuna dahi başlandı.

2018 sonunda satışa sunulması beklenen Clio 5’in üretimi için Oyak Renault’un Bursa fabrikasında üretim hatlarının kurulumu hızlı bir şekilde devam ediyor. Montaj hatlarının kurulumunda birçok yerli ve yabancı firma görev alıyor.

Üretim hatlarının büyük bir kısmının tamamlandığı, yakın zamanda ilk prototiplerin üretimine başlanacağı ve bu nedenle Macron’un Sarkozy gibi son dakikada bir kriz çıkartmayacağı ifade ediliyor.

OYAK Renault’nun Clio 5 üretimi için ne kadar yatırım yapılacağına dair henüz bir detay verilmedi. 2012 yılından beri Clio 4 modeli üretimi için 300 milyon Euro'ya yakın yatırım yapılmıştı. Oyak Renault yılda 270 bin adet Clio 4 üretiyor. Bursa’dan 60 ülkeye yılda 230 binin üzerinde Clio ihraç ediliyor. Flins fabrikasında da sadece Fransa pazarı için 90 bin adetlik üretim yapılıyor.

Yeni Renault Clio 5 beklenen özellikleri

Yeni Clio’nun görsel anlamda Symbioz Concept ve yeni Megane’dan esintiler taşıması bekleniyor. Fransız şirketin dizel motor seçeneği sunmama ihtimali bulunuyor. Benzinli motorun yanında alternatif olarak hibrit motor seçeneği ile gelmesi bekleniyor.

Yarı otonom sürüş yeteneklerine sahip olması beklenen aracın direksiyonu belirli seviyede kendi kendine yönlendirmesi ve adaptif hız sabitleyiciye sahip olması da beklenen özelikler arasında yer alıyor. Haberde kullandığım resimler AutoExpress tarafından yayınlanan tahmini Clio 5 görselleridir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Bence arkası olmamış bu aracın. Çekik gözlü japonlara benzemiş.

İstihdam ve diğer açılardan düşünecek olursak tamamının Türkiyede üretilecek olması bizim açımızdan çok iyi.

Dizel motorunu üretmeme ihtimaline bile ihtimal vermiyorum ben. Çünkü bu aracın dizel motoru çok ekonomik. Ancak hibrit motorun dezavantajlarını (yüksek bakım maliyetleri ve aküler) ortadan kaldırabilir ise tutulabilir.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Detail Guy

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
İl
Belirtilmedi
_CaN_' Alıntı:
Bence arkası olmamış bu aracın. Çekik gözlü japonlara benzemiş.

İstihdam ve diğer açılardan düşünecek olursak tamamının Türkiyede üretilecek olması bizim açımızdan çok iyi.

Dizel motorunu üretmeme ihtimaline bile ihtimal vermiyorum ben. Çünkü bu aracın dizel motoru çok ekonomik. Ancak hibrit motorun dezavantajlarını (yüksek bakım maliyetleri ve aküler) ortadan kaldırabilir ise tutulabilir.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:

technologyst

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
dizel motor olmayabilir demiş de TR de haberi yok bütün filolarda dizel clio var avrupada olmasada bizde kesin dizel clio olur :)
arkayı renoya pek yakıştıramadım ama ön güzel kesin görüntüler değil arka makyajlanabilir.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Fabrika orjinal lpg li olarak çıksa güzel olur. Dizel yakıt ciddi çevre kirliligi yapıyor.
Bazen yürüyüşte denk geliyor lpg li araç sessiz ve kokusuz geçip gidiyor çogu dizel araç degişik zehir gibi bi koku yapıyor

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ