Rutin Detaylı Temizlik

Gyepestp

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Detaylı iç temizlik ve bakım üstünden 6 ay geçti.
"6 ayda 1 Colourlock ürünleri ile temizlik ve koruma yapılacak, Gtechnich c6 ile çift kat geçilecek." diye not almışım. Ama bu 6 ayda arabayı toplasanız 1000km kullanamadım. Zemin dahil hiç kir yok. Sadece toz var.

Sizce bu 6. ayda Nanolex Interior Cleaner ile temizlik yapsam, koltuk ve Dakota deri olan tüm yüzeyleri hafif nemli bezle silsem yeterli olur mu? Temiz olan derileri sürekli fırçalayarak yormak istemiyorum. Bu değerli bilgiyi @Berkay dostum paylaşmıştı, oldukça da mantıklı gelmişti. Şimdi bunun tam zamanı diye düşündüm ama tekrar sormak istedim.

@Murat hocamdan aldığım Zymol Detail Wax var, henüz kullanamadım. Temizlik sonrası da parmakla yayarak uygulayıp, soft wipe ile sileyim diyorum.

Ne dersiniz?

Dr HCD

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Detaylı iç temizlik ve bakım üstünden 6 ay geçti.
"6 ayda 1 Colourlock ürünleri ile temizlik ve koruma yapılacak, Gtechnich c6 ile çift kat geçilecek." diye not almışım. Ama bu 6 ayda arabayı toplasanız 1000km kullanamadım. Zemin dahil hiç kir yok. Sadece toz var.

Sizce bu 6. ayda Nanolex Interior Cleaner ile temizlik yapsam, koltuk ve Dakota deri olan tüm yüzeyleri hafif nemli bezle silsem yeterli olur mu? Temiz olan derileri sürekli fırçalayarak yormak istemiyorum. Bu değerli bilgiyi @Berkay dostum paylaşmıştı, oldukça da mantıklı gelmişti. Şimdi bunun tam zamanı diye düşündüm ama tekrar sormak istedim.

@Murat hocamdan aldığım Zymol Detail Wax var, henüz kullanamadım. Temizlik sonrası da parmakla yayarak uygulayıp, soft wipe ile sileyim diyorum.

Ne dersiniz?
Koltukların ufak bir kısmında deri fırçası+deri temizleyici deneyin 50:50 gibi eğer fazla kir çıkmıyorsa yani temizleyince ton farkı oluşur ya oluşmuyor ise nanolex interior cleaner ve bir detay fırçası ile koltukları temizleyebilirsiniz sonra da nemli bez ile tek bir yöne doğru kiri alın @Berkay Hocam deri alanında baya bilgilidir kendisi hassas opel direksiyonu ile savaşıyor sürekli:digidik:o daha iyi cevaplar
Zymöl detail wax da bildiğim kadarıyla piano black vb trimlere elle uygulanıp siliniyor

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Şimdi gördüm, 1000 km bile kullanmadıysanız dediğiniz gibi interior cleaner ve nemli bez işinizi görür. Sadece direksiyon ve şoför koltuğunda oturup kalkarken sürtündüğünüz yerleri detay fırçası ile yapsanız yeterli, ne kadar nazik temizlik o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü deri demek :) Deri kalkanı mutlaka yapın ama. Yaz sonrası besleyici ürün de kullanmaya başlarsınız, şuan çok yeni olduğu için ihtiyaç olacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Şimdi gördüm, 1000 km bile kullanmadıysanız dediğiniz gibi interior cleaner ve nemli bez işinizi görür. Sadece direksiyon ve şoför koltuğunda oturup kalkarken sürtündüğünüz yerleri detay fırçası ile yapsanız yeterli, ne kadar nazik temizlik o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü deri demek :) Deri kalkanı mutlaka yapın ama. Yaz sonrası besleyici ürün de kullanmaya başlarsınız, şuan çok yeni olduğu için ihtiyaç olacağını sanmıyorum.
Yeni derilerde deri koruyucu önemli unsur bence önce nemini kaybetmemesi adına besleyici ürün kullanılıp,üzerine kalkan yapılmalı diye düşünüyorum :) kalkanın görevi kirlenmeyi geciktirmesi,renk transferini yavaşlatması. Yapısının esnekliği,renk transferinden daha önemli bir durum gibi geliyor bana

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Yeni derilerde deri koruyucu önemli unsur bence önce nemini kaybetmemesi adına besleyici ürün kullanılıp,üzerine kalkan yapılmalı diye düşünüyorum :) kalkanın görevi kirlenmeyi geciktirmesi,renk transferini yavaşlatması. Yapısının esnekliği,renk transferinden daha önemli bir durum gibi geliyor bana
Konularımda özellikle bu durumun altını çiziyorum. Kalkan transferinden ziyade geç kirlenme ve sürtünmeyi azaltıyor, yeni bir araba olduğu için ilk aşamada kalkan yeterli geliyor. @Gyepestp beyin arabası yakından tanıdığımız ve çok yeni bir araba. Bu doğrultuda tavsiye veriyorum. Camlarda film yoksa yazdan önce uv korumalı bir koruyucuya da başlanabilir tabi.
Kalkanda uv koruması yok.
Arabada film varmıydı hocam?

Gyepestp

Konu Sahibi ✔
Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Konularımda özellikle bu durumun altını çiziyorum. Kalkan transferinden ziyade geç kirlenme ve sürtünmeyi azaltıyor, yeni bir araba olduğu için ilk aşamada kalkan yeterli geliyor. @Gyepestp beyin arabası yakından tanıdığımız ve çok yeni bir araba. Bu doğrultuda tavsiye veriyorum. Camlarda film yoksa yazdan önce uv korumalı bir koruyucuya da başlanabilir tabi.
Kalkanda uv koruması yok.
Arabada film varmıydı hocam?
Hocam teşekkür ederim bilgiler için.

Ön camda yok. Arka 3 camda fabrika çıkışlı karartılmış cam var, ön 2 camda var ama Borusan hangi marka kullandı bilmiyorum maalesef. Aslında onları çıkartıp, daha yüksek ısı koruyucuları Llumar yaptırmayı düşünüyordum ama ertelemek durumunda kaldım.

Normalde KC PO ile temizlediğim suni deri konsolu da Nanolex IC ile temizleyebilirim değil mi?

Plan
Tüm aracı Nanolex IC ve nemli bez ile temizle
Direksiyon ve şoför koltuğunu WS Albino ile temizle
Koltuklara deri kalkanı uygula
Ön konsoldaki ve kapılardaki deri dışındaki yerlere Gtechniq C6 uygula

Plan doğru mudur, ne ekleyip çıkarabilirim?

Son düzenleme:

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Hocam teşekkür ederim bilgiler için.

Ön camda yok. Arka 3 camda fabrika çıkışlı karartılmış cam var, ön 2 camda var ama Borusan hangi marka kullandı bilmiyorum maalesef. Aslında onları çıkartıp, daha yüksek ısı koruyucuları Llumar yaptırmayı düşünüyordum ama ertelemek durumunda kaldım.

Normalde KC PO ile temizlediğim suni deri konsolu da Nanolex IC ile temizleyebilirim değil mi?

Plan
Tüm aracı Nanolex IC ve nemli bez ile temizle
Direksiyon ve şoför koltuğunu WS Albino ile temizle
Koltuklara deri kalkanı uygula
Ön konsoldaki ve kapılardaki deri dışındaki yerlere Gtechniq C6 uygula

Plan doğru mudur, ne ekleyip çıkarabilirim?
tabiki po ile temizlediğiniz deri konsolu interior cleaner ile temizleyebilirsiniz.

Plan tam olmuş. Tek ekleyebileceğimiz deri direksiyona uv koruması kazandırmak. Colourlock kalkan haricinde colourlock deri koruyucuyu edinip çok ince bir katman olarak sürüp 1 gün bekleyip nemli bezle silerek kalkan uygulanabilir. Kalkanda uv yok çünkü. Hem de direksiyonun nemlenmesi için mantıklı olur. Dakota deri nefes alabilirliği açısından sentetik ve nappa arasında olduğu ve çok az kullandığınız için acil bir deri besleyici ihtiyacınız yok. Gerekli görürseniz ilerki dönemde direksiyona uyguladığımız metodu koltuklara da uygulayabilirsiniz.

Bir de suni deri konsol için bir bakın c6 mı uyumlu olacak deri koruyucu mu. Hangisi uyarsa onu kullanın ki uv koruması olsun. Ön camda film olmaması yazın yoracaktır malzemeyi, bu şekilde kurtarırız. Ben c6 uyar diye tahmin ediyorum kendim suni deride deneme yapmıştım.