Tuga Chemie Alu Teufel Spezial - Jant Temizleyici

serdar8424

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
Merhaba,
Bugün Türkiye'de henüz satışı olmayan, Amazon.de sitesinden getirttiğim ( Umur sağolsun ;) ) Tuga Chemie'nin Özel Jant temizleyicisini inceliyoruz.
Ürün jant temizliği yaparken aynı zamanda demir tozlarını ortamdan uzaklaştırıyor ve reaksiyona girdiğini kızarmasından anlıyoruz.

Ürün tanıtımı: 

Alu - Teufel Spezial; Jel kıvamı ile ph nötr, yüksek performanslı bir jant temizleyicisidir.
Tüm jantlar için uygundur.
Güvenli bir şekilde fren ve demir tozlarını 5 dk gibi bir sürede ortadan kaldırır.
Aktif temizleme aşamasında temizleyici kırmızımsı-mora dönüşür.
Alu-Teufel Spezial, asit içermez bu nedenle düzenli kullanım için idealdir.

Uygulama şekli:

Kullanıma hazır bir şekilde geliyor, ürünü ister 1 lt'lik şişede isterseniz de 5 lt'lik olarak alın, direkt kullanıma hazır.
Ürünün kendi sitesinden ve kullanıcılar arasında da  araştırdığımda herhangi bir sulandırma oranına rastlayamadım. O yüzden ben de direkt olarak jantlara sprey şeklinde kullandım.
Ürün spreyleme esnasında köpürme yapmıyor. Kıvamı tam jel sayılmaz ama akışkan da değil böylece uygulanan yüzeye tam anlamıyla nüfuz ediyor.

Uygulama videosu:

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gYz04wR0wlQ[/video]

Uygulama sonrası fotoğraflar:

Sonuç:

Ürünün temizleme gücü, performansı, pH'ı ve tabi ki fiyatı dikkate alındığında bence tercih edilebilir. Belki tek sorun ürünün şuan Türkiye pazarında satışının olmaması. 
Amazon.de üzerinden getirtirim diyenler düşünmeden alabilir ;) ( Ben bu arada bitmesin diye gözüne bakıyorum ) :D

Ürünün kokusu: (6/10)

Tuga, piyasada bulunan diğer rakiplerine göre koku olarak bence biraz daha iyi. Tabi ki yine kötü bir kokusu var ama bir Nigrin kadar çok kötü kokmuyor. Ürün uygulandıktan sonra etrafı bir koku kaplıyor ne yazık ki ( her demirtozu sökücünün kaderi sanki )

Uygulanabilirlik: (10/10)

Ürünün uygulama aşaması çok kolay, direk jantlara sıkıp reaksiyona girmesini bekliyorsunuz. Kıvamı da oldukça yerinde.

pH: ( Puanım: 9/10)

Önce pH testine bakalım. 
Ürünü hem pH çubukları ile hem de pH metre ile ölçtüm.

pH' ı yaklaşık olarak 6 ile 6.5 arasında. Fena sayılmaz. Üretici de pH nötr söylemişti ama yanılma payı olarak varsayabiliriz.

Temizleme gücü: (7/10)

Videodan da görüldüğü gibi çok aşırı kirli olmayan jantta ( hatta çok da demirtozu yok jantta, ki iki haftada bir demir tozu sökücü kullanırım o yüzden) temizlik işini bence güzel yaptı. Diğer aynı kategorideki ürünlerin bir kaçına göre geride kalmış olabilir ama yine de kabul edilebilir. Siz ne dersiniz? ( Fiyatını da atlamayalım ama )

Reaksiyon süresi: ( 10/10)

Üreticinin de belirttiği gibi yaklaşık 5 dk ürünün reaksiyon göstermesi için bekledim bu süre zarfına ürün demirtozları ile reaksiyona girerek kırmızı-mor bir hal aldı. Süre olarak da kısa sayılabilir hemen etkisini göstermesi açısından.

Fiyat-Maliyet: (9/10)

1 lt - 12.5 € (Ücretsiz kargo) (Amazon.de) - Bugünkü kur ile: 58 TL
5 lt - 41.42 € (Ücretsiz kargo) (Amazon.de) - Bugünkü kur ile: 192 TL
Piyasada bulunan diğer rakiplerine ( 5 lt'lik diğerleri 232 TL - 370 TL arasında) göre fiyatı açık ara oldukça makul. Amazon.de şuan Türkiye'ye bu üründen gönderim yapıyor. Fiyatları bu durumdayken almak mantıklı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Tekrardan görüşmek üzere..

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Güzel bit test olmuş eline sağlık, ürün yavaş çalışıyor ama diğer ürünlere göre gördüğüm kadarıyla, birde yavsiye olarak söyliyim sprey bsşlığın bu ürüne uygun değil faha homojen atan sprey başlıklar kullanmanı tavsiye ederim, daha az uyraşırsın. Cg, 3d yada muratplastik başlıkları gibi.

Motors

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Elinize sağlık çok güzel test olmuş :) böyle testler bizi bayağı fikir sahibi yapıyor sağolun varolun :D

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, yine güzel bir test olmuş, @Eraycan ile sonaxı seçmiştik ama bu da hep içimde kalmıştı yeşil yeşil.Bi ara gönderimi kapatmışlardı sanırım.Şu ana kadar deneme şansım olmadı fakat bir gün elbet.

Moderatör tarafında düzenlendi:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Farklı bir ürünü test edip bizlere sunduğunuz için teşekkürler. Ellerinize sağlık :)

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Ellerine saglık güzel test olmuş.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

Can

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Balıkesir
Testler için teşekkürler hocam. Özellikle TR'de olmayan ürünlerin testleri bilgilendirme açısından bizim için çok faydalı oluyor. Temizliği fena diil gibi ama bir de demir tozu veya kir oranı yüksek bir jantta deneyip görmek gerekebilir diye düşünüyorum.

serdar8424

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
Ozgur_gs_91' Alıntı:
Güzel bit test olmuş eline sağlık, ürün yavaş çalışıyor ama diğer ürünlere göre gördüğüm kadarıyla, birde yavsiye olarak söyliyim sprey bsşlığın bu ürüne uygun değil faha homojen atan sprey başlıklar kullanmanı tavsiye ederim, daha az uyraşırsın. Cg, 3d yada muratplastik başlıkları gibi.
Teşekkür ederim, tavsiyeni dikkate alacağım.

Motors' Alıntı:
Elinize sağlık çok güzel test olmuş :) böyle testler bizi bayağı fikir sahibi yapıyor sağolun varolun :D
Teşekkürler ;)

onurçiko' Alıntı:
Eline sağlık, yine güzel bir test olmuş, @Eraycan" ile sonaxı seçmiştik ama bu da hep içimde kalmıştı yeşil yeşil.Bi ara gönderimi kapatmışlardı sanırım.Şu ana kadar deneme şansım olmadı fakat bir gün elbet.
Teşekkür ederim @"onurçiko" Yaza getirtmeyi düşünüyorum istersen beraber daha fazla ayarlayabiliriz.

_CaN_' Alıntı:
Farklı bir ürünü test edip bizlere sunduğunuz için teşekkürler. Ellerinize sağlık :)
Ben teşekkür ederim Can :)

Dragstar' Alıntı:
Ellerine saglık güzel test olmuş.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ
Teşekkürler Süleyman abi :) Koku testiyle devam ediyoruz bugün.

[quote="Can]
Testler için teşekkürler hocam. Özellikle TR'de olmayan ürünlerin testleri bilgilendirme açısından bizim için çok faydalı oluyor. Temizliği fena diil gibi ama bir de demir tozu veya kir oranı yüksek bir jantta deneyip görmek gerekebilir diye düşünüyorum.
[/quote]

Daha kirli ve demirtozu temizliği yapılmamış bir jantta ürünü deneyip güncelleme yapacağım Can :)

serdar8424

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
Tuga Chemie' ye mail atmıştım, boyalı yüzeylerde de kullanabilir miyiz diye, çünkü hiç bir yerde hatta kendi sitelerinde dahi böyle bir bilgi yoktu. Maile gelen cevap

"Hello Serdar,

thank you for your interest. You can use the product as an iron remover for every surface ( the cleaner is pH-neutral and safe ). Let it soak for some minutes ( it change the colour ) and the wash it off.

Best regards from Germany

Marco Deuper"

Güvenle kullanabilirsiniz

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

technologyst

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
Test için teşekkürler çok araştırmıştık sonaxı ilk alanlardan olduk buna girmedik ürün güzel tabi koch piyasada olmasa en mantıklı ürün olurdu

umrdmr

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Aaa serdar hocam bu ürünün alınmasına ben vesile olmuştum, hatta bir litre nigrin ile takas etmiştik.

Jantta temizlik performansı Nigrin kadar iyi olmasa da uygulanması Nigrin'den kolay olduğu için ben daha çok beğenmiştim. Nigrin'nin jelsi yapısı, sprey ile atıldığında köpürmesi ve tüm kaportaya uygulandığında ortaya çıkan kokudan ötürü tüm benzinliğin size Allah senin belanı versin bakışı atması Nigrin'i kullanıcı dostu olmaktan uzaklaştırıyor. (Gerçi kokusu artık bana güzel geliyor jant temizleyicilerin, en azından eskisi kadar rahatsız etmiyor.)

Fiyatı da düşünüldüğünde bence alınabilir bir ürün. Koch Chemie ile fiyatı aynı sayılır, aslında ikisini karşılaştırmak lazım.

serdar8424

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
technologyst' Alıntı:
Test için teşekkürler çok araştırmıştık sonaxı ilk alanlardan olduk buna girmedik ürün güzel tabi koch piyasada olmasa en mantıklı ürün olurdu
Aynen koch da tercih edilebilir şuan hem Türkiye'de bulunması açısından.

umrdmr' Alıntı:
Aaa serdar hocam bu ürünün alınmasına ben vesile olmuştum, hatta bir litre nigrin ile takas etmiştik.

Jantta temizlik performansı Nigrin kadar iyi olmasa da uygulanması Nigrin'den kolay olduğu için ben daha çok beğenmiştim. Nigrin'nin jelsi yapısı, sprey ile atıldığında köpürmesi ve tüm kaportaya uygulandığında ortaya çıkan kokudan ötürü tüm benzinliğin size Allah senin belanı versin bakışı atması Nigrin'i kullanıcı dostu olmaktan uzaklaştırıyor. (Gerçi kokusu artık bana güzel geliyor jant temizleyicilerin, en azından eskisi kadar rahatsız etmiyor.)

Fiyatı da düşünüldüğünde bence alınabilir bir ürün. Koch Chemie ile fiyatı aynı sayılır, aslında ikisini karşılaştırmak lazım.
Aynen senin aracılığınla güzel bir ürünle tanışmış olduk :) Tekrardan teşekkür ederim.
İncelememde de yazmıştım kokusu yine kötü ama söylediğin gibi bir nigrin kadar değil, elim de şuan koch demir tozu sökücü yok yakın zaman da olabilir karşılaştırmalı bir videosunu çekerim.

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Sonax demirtozu sokucuyu bence kochtan iyi gibi. Sonax gonderime açılsa tekrar alırım valla :)

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Eraycan' Alıntı:
Sonax demirtozu sokucuyu bence kochtan iyi gibi. Sonax gonderime açılsa tekrar alırım valla :)
Güzel bir görüş oldu bu abi.

Çünkü, sonax gerçekten kaliteli detay malzemeleri üretiyor.

serdar8424

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
Gönderimi neden kapatırlar ki? Amazonun belli bir limiti falan mı Avrupa veya Türkiye'ye

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
serdar8424' Alıntı:
Gönderimi neden kapatırlar ki? Amazonun belli bir limiti falan mı Avrupa veya Türkiye'ye

Bunu bendr gerçekten merak ediyorum, @murat belki biliyordur.

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
Büyük galon. Kar marjı faktörleri.