Yıka, durula, cilala, parlat :) Golf haftalık bıcı bıcı :)

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Herkese selamlar,

Haftalık yıkama işini 3 hafta kadar geciktirmenin akabinde bu gün artık ertelemeyip işe giriştim. Kullandığım ürünleri de sırası ile paylaşacağım. Önerilerinizi dikkate alacağımı belirtmek isterim. Zira bazı ürünlerden memnun değilim.

Önce kirli haller,

İlk etapta kwazar ile fontusu doldurup meydana indim. Ön yıkamada Valet Pro ANFS kullandım. Son derece memnunum kendisinden.

Ön yıkamayı direk kirli araca uyguladım. Önce su tutma filan yapmadım. Zaten fontus 15 litre bir daha su taşımaya üşendim.

4-5 dk sonra direk durulamaya geçtim. Kurumuş kuş pislikleri vs çok kolayca söküldü. Bu arada fontus 15 bar basınçlı bir alet, sökmek için tazyik kullanmaya gerek kalmadı.

Çift kova için ufs kuzu postu eldivenle meguiars cilalı meşhur sarı şampuanı kullandım.

Lastikleri eski ufs ile temizleyip Af iron out sıktım.

Fotosunu çekemediğim işler;

Dış kauçuk kısımlar için AF Revive, lastik parlatıcı Sonax mavi jel, iç kısımlarda torpido vs için AF spritz kullandım. Sonax jel uygulaması gıcık bir ürün ve alternatifini öneren olursa sevinirim.
Bu arada camlara Flowey S3 glass cleaner kullandım ama bana göre beş para etmez bir ürün. Muhtemelen cam suyuna katıp kullanacağım

MJJC havlu ile duruladım, AF Finale ile de finish yaptım bitti.

Lastik temizliği için fırça önerinize açığım.

Peşinen teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Detail 35

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
İzmir
Elinize sağlık güzel bi yıkama olmuş. Lastik parlatıcı konusunda jel olan ürünlerin hepsinin uygulaması aynı olacaktır sprey ürünlere yönelmeniz işinizi kolaylaştırır. Forumda pek çok üyenin favorilerinden biri olan 3d macig dressing a.k.a. spey katilini öneririm :D

kizmazfatih

Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
temizlik sonrası renk kendini göstermiş hemen sonax mavi jel uyguladıgınız sünger düzgün olduktan sonra lastiklerde inanılmaz parlaklık saglıyor ve dayanımı cok cok iyi flowey s3 çok güçlü bir cam temizleyicisidir sulandırma oranını yanlış yapmıs olabilirsiniz cam suyuna koyup ürünü ziyan etmeyin derim

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
temizlik sonrası renk kendini göstermiş hemen sonax mavi jel uyguladıgınız sünger düzgün olduktan sonra lastiklerde inanılmaz parlaklık saglıyor ve dayanımı cok cok iyi flowey s3 çok güçlü bir cam temizleyicisidir sulandırma oranını yanlış yapmıs olabilirsiniz cam suyuna koyup ürünü ziyan etmeyin derim
S3 aslında kendim için almamıştım, kardeşimin aracındaki nokta nokta su lekelerini çıkarması için aldım, zerre fayda sağlamadı. Cam sil gibi sık/bekle/sil yaparak kullandım ama fayda sağlamadı. Bu arada sulandırma da yapmıyorum direk kullanıyorum. Bitince artık ondan almayı düşünmüyorum :)

Uygulama yanlış ise doğrusunu tarif ederseniz o şekilde denemek isterim.

Teşekkürler, iyi forumlar.

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Eline sağlık, bu renk için ne sürsen artık 5 km öteden ışıl ışıl parlar ve dikkat çeker :)

KaiZeN

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Hocam elinize sağlık, turmerik sarı hakkıyla temizlenmiş:) Bu arada Golf sayımız giderek artıyor forumda.. S3 içinde 1:15 seyreltme oranı yazıyordu diye hatırlıyorum ama üstad @onurçiko nun tavsiyesiyle 1:10 oranında seyreltiyorum gayet memnunum. Siz de bu şekilde bir deneyin isterseniz. İyi kirlenmeler..

Mustafa Baylar

Amatör Detaycı
Üye
Herkese selamlar,

Haftalık yıkama işini 3 hafta kadar geciktirmenin akabinde bu gün artık ertelemeyip işe giriştim. Kullandığım ürünleri de sırası ile paylaşacağım. Önerilerinizi dikkate alacağımı belirtmek isterim. Zira bazı ürünlerden memnun değilim.

Önce kirli haller,

İlk etapta kwazar ile fontusu doldurup meydana indim. Ön yıkamada Valet Pro ANFS kullandım. Son derece memnunum kendisinden.

Ön yıkamayı direk kirli araca uyguladım. Önce su tutma filan yapmadım. Zaten fontus 15 litre bir daha su taşımaya üşendim.

4-5 dk sonra direk durulamaya geçtim. Kurumuş kuş pislikleri vs çok kolayca söküldü. Bu arada fontus 15 bar basınçlı bir alet, sökmek için tazyik kullanmaya gerek kalmadı.

Çift kova için ufs kuzu postu eldivenle meguiars cilalı meşhur sarı şampuanı kullandım.

Dış kauçuk kısımlar için AF Revive, lastik parlatıcı Sonax mavi jel, iç kısımlarda torpido vs için AF spritz kullandım. Sonax jel uygulaması gıcık bir ürün ve alternatifini öneren olursa sevinirim.
Bu arada camlara Flowey S3 glass cleaner kullandım ama bana göre beş para etmez bir ürün. Muhtemelen cam suyuna katıp kullanacağım

Peşinen teşekkürler

Elinize saglik, renk kendini belli ediyor maşallah:)

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
ilk olarak ellerinize sağlık.
Sonax turuncu kalıntı bırakan bir şampuan, en net kil yaparken kile çıkan sarı rengi görünce anlaşılıyor. Finale ile birlikte kullanımı doğru olmuş, kalıntıyı minimuma indirecektir ancak hem finaleden hem sonaxtan vazgeçip wax uygulamanızı ve daha kaliteli bir şampuan kullanmanızı öneririm. Finalenin koruyucu özelleği çok çok az, boyayı dış etkenlerden peo korumayacaktır.
Flowey s3 e gelince, kendisi az uçucu olmasına rağmen iz bırakmayan, üst düzey kayganlık ve parlaklık sağlayıp toz çekmeyen, geç kirlenme sağlayan bir cam temizleyici. Benim favorimdir. Su lekesini çıkarmak için değildir. Su ve kireç lekesi çıkarmaması ürünün beş para etmez olduğu anlamına gelmez. Lekeler için yanlış ürün kullanmışsınız

Mugzy

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Keşke benim golf de şu renk olsa :( Elinize sağlık. Uygulamaların devamını bekliyoruz.

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
ilk olarak ellerinize sağlık.
Sonax turuncu kalıntı bırakan bir şampuan, en net kil yaparken kile çıkan sarı rengi görünce anlaşılıyor. Finale ile birlikte kullanımı doğru olmuş, kalıntıyı minimuma indirecektir ancak hem finaleden hem sonaxtan vazgeçip wax uygulamanızı ve daha kaliteli bir şampuan kullanmanızı öneririm. Finalenin koruyucu özelleği çok çok az, boyayı dış etkenlerden peo korumayacaktır.
Flowey s3 e gelince, kendisi az uçucu olmasına rağmen iz bırakmayan, üst düzey kayganlık ve parlaklık sağlayıp toz çekmeyen, geç kirlenme sağlayan bir cam temizleyici. Benim favorimdir. Su lekesini çıkarmak için değildir. Su ve kireç lekesi çıkarmaması ürünün beş para etmez olduğu anlamına gelmez. Lekeler için yanlış ürün kullanmışsınız
Hocam şampuan meguiars wash and wax. şu meşhur sarı olan. Bittiğinde Zymöl bulursam onla devam edeceğim inşallah.

S3 normal şampuan ile yıkanmış akabinde finale uygulanmış cam ile fark yaratmadı bana. Dolayısı ile benim açımdan fark yaratan bir ürün olmadı.

Su/kireç lekeleri nasıl çıkartılır? Ürün öneriniz ne olur?

Teşekkürler.

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Hocam şampuan meguiars wash and wax. şu meşhur sarı olan. Bittiğinde Zymöl bulursam onla devam edeceğim inşallah.

S3 normal şampuan ile yıkanmış akabinde finale uygulanmış cam ile fark yaratmadı bana. Dolayısı ile benim açımdan fark yaratan bir ürün olmadı.

Su/kireç lekeleri nasıl çıkartılır? Ürün öneriniz ne olur?

Teşekkürler.
Ahh sarı şampuan deyince kafam sonaxa gitmiş pardon. Şampuan için sözümü geri alıyorum ama wax olayını düşünmenizi tavsiye ederim.

Finale daha fazla iz bırakır ve toz çeker fark olması lazım. S3 ü 1:10 sulandırıp kullanıyorum çok memnunum, forumda da memnun olmayan görmedim biraz daha deneyin gözlemleyin bence.

Camı varsa bi ipa ile silin bakalım neler kalacak, çok leke varsa yada çıkmıyorsa en güzel yöntem cama kil yapın arkasından elle cam pastası uyguluyorsunuz sıfır gibi oluyor. Bir de cam yağmur kaydırıcı uygularsanız kolay kolay leke oluşmaz. Kil şart değil, pasta çıkaracaktır ama ne kadar temiz de olsa güneşte nokta nokta partiküller görürsünüz camda. Kil ardından parta yapılırsa onlardan da kurtulursunuz tam temizlik olmuş olur.

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Nanolex glass polish fiyatı uygundu sanırım işinizi görür. Piyasadakilerin çoğu beklentinizi karşılar. Autoglym marka biraz zayif kaliyor diye hatirliyorum sadece, belki baska tavsiyesi olan da vardır.

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Ahh sarı şampuan deyince kafam sonaxa gitmiş pardon. Şampuan için sözümü geri alıyorum ama wax olayını düşünmenizi tavsiye ederim.

Finale daha fazla iz bırakır ve toz çeker fark olması lazım. S3 ü 1:10 sulandırıp kullanıyorum çok memnunum, forumda da memnun olmayan görmedim biraz daha deneyin gözlemleyin bence.

Camı varsa bi ipa ile silin bakalım neler kalacak, çok leke varsa yada çıkmıyorsa en güzel yöntem cama kil yapın arkasından elle cam pastası uyguluyorsunuz sıfır gibi oluyor. Bir de cam yağmur kaydırıcı uygularsanız kolay kolay leke oluşmaz. Kil şart değil, pasta çıkaracaktır ama ne kadar temiz de olsa güneşte nokta nokta partiküller görürsünüz camda. Kil ardından parta yapılırsa onlardan da kurtulursunuz tam temizlik olmuş olur.
Wax olarak 2-3 ayda bir defa auto glym hd wax uygularım. Aradan da Auto Finesse ultra paint glaze. Haricen ürünler de var ama elle uygulanmadığı için kullanamıyorum pek :) Cam için önerilerinizi deneyeceğim. Benim araçta sıkıntı yok da kardeşimin aracın özellikle sunroof da lekeler oldukça fazla.. Tekrar teşekkür ederim.

Kzmsefa

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Elinize sağlık maşallah aracın rengi ateş ediyor, Sonax mavi jeli eldiven ile hep aynı süngerde kullanmanızı tavsiye ederim önceden çinli lastik parlatıcı süngeri ile uyguluyordum bu son 3-4 uygulamada ise WORK STUFF TEMİZ ELLER LASTİK BAKIM APLİKATÖRÜ nü yinede eldivenle kullanıp çantaya geri kaldırıken sünger tarafına fazla emiciliği olmayan eski bir bez koyuyorum. Kalıcılık ve doğal parlaklık olarak çok memnunum.:)

ccibb

Uzman Detaycı
Üye
İl
Kırklareli
Ellerinize sağlık
Finalenin finalleri cidden göz kamaştırıcı oluyor ama eğer her yıkamada kullanıyorsanız söyliyim ilk seferde ag hd nin ırzına geçiyordur :confused:
Kendi tecrübemden bahsedeyim fusso uyguladım ilk hafta yıkamada finallerine bayıldığım finale uyguladım, ikinci haftasında fusso yok
Yani amaç koruma değil de parlaklıksa her yıkamada finale uygula gözlerin bayram etsin ama ag hd yi destekliyorum sanıyorsan yanılıyorsun

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Herkese selamlar,

Önce kirli haller,

Peşinen teşekkürler

Heh şöyle ne zaman bu arabayı görsem bir konusu yok bunun hep Bugün Arabanızda Ne değişiklik Yaptınız konusunda geçiyordu. Sınunda müstakil bir konusu var:alkis:

Ellerine sağlık bu kadar dikkat çekici bir arabaya binmekte ayrı yürek ister takdir ediyorum, birde üstüne bakımını tam yapınca tadından yenmiyor:D.
Güle güle kirlet. T harfiyle başlıyan sarıyıo_O

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Ellerine sağlık lastikte jel ürün uyğulama olarak biraz zahmetli olur ama dayanım olarak jel ürünlerden memnun kalırsın. Bu konuda Uygulama da kullandığın süngerde önemli bu ürünleri uygulamada altta linkde verdiğim süngeri kullanıyorum memnunum. Bir şey daha dikkatimi çekti aslında flowey cam ürünü fena bir ürün değil bu ürünü uygulamada hangi bezi kullanıyorsun.

TRY 15.27 12% Off | Lucullan Make Detailing Easier Wave Type Tire Dressing Tools Hex Grip Applicator Handheld Tire Waxing Sponge
TRY 15.27 12% Off | Lucullan Make Detailing Easier Wave Type Tire Dressing Tools Hex Grip Applicator Handheld Tire Waxing Sponge

DENİZLİ

cabay

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
istanbul
Ellerinize sağlık
Finalenin finalleri cidden göz kamaştırıcı oluyor ama eğer her yıkamada kullanıyorsanız söyliyim ilk seferde ag hd nin ırzına geçiyordur :confused:
Kendi tecrübemden bahsedeyim fusso uyguladım ilk hafta yıkamada finallerine bayıldığım finale uyguladım, ikinci haftasında fusso yok
Yani amaç koruma değil de parlaklıksa her yıkamada finale uygula gözlerin bayram etsin ama ag hd yi destekliyorum sanıyorsan yanılıyorsun
Finale neredeyse her yıkama sonrası uyguluyorum. Fakat öyle yoğun şekilde sık sil şeklinde değil de beze sıkarak havlu ile kurulamış olsam da kalan su izlerini alma amaçlı kullanıyorum. Hem Bezin kayganlaşmasını hem de parlaklığa katku sağlamasını hedefliyorum. Wax ömründen çalıyor fakat bir sonraki haftasonu da Wax atar arayı kapatırım :)

Heh şöyle ne zaman bu arabayı görsem bir konusu yok bunun hep Bugün Arabanızda Ne değişiklik Yaptınız konusunda geçiyordu. Sınunda müstakil bir konusu var:alkis:

Ellerine sağlık bu kadar dikkat çekici bir arabaya binmekte ayrı yürek ister takdir ediyorum, birde üstüne bakımını tam yapınca tadından yenmiyor:D.
Güle güle kirlet. T harfiyle başlıyan sarıyıo_O
Teşekkür ederim hocam, sağ olun. Dikkat çekmesi bazen sıkıntı da olabiliyor. Kirli olsa mal kıymeti bilmeyen cahil adam, parlatsan görmemiş muamelesi görüyorum :D

Ellerine sağlık lastikte jel ürün uyğulama olarak biraz zahmetli olur ama dayanım olarak jel ürünlerden memnun kalırsın. Bu konuda Uygulama da kullandığın süngerde önemli bu ürünleri uygulamada altta linkde verdiğim süngeri kullanıyorum memnunum. Bir şey daha dikkatimi çekti aslında flowey cam ürünü fena bir ürün değil bu ürünü uygulamada hangi bezi kullanıyorsun.

DENİZLİ
Sonax Jel'in parlaklığı ve kalıcılığını çok beğeniyorum, tek sorunum uygulaması ve sonrasında süngerin muhafazası.. Benzinlikte satılan araç yıkama süngeri ile uyguluyorum. Daha yumuşak malzemeler ile olmadı süngerler tiftif tiftik oldu. Linkteki ürünü temin etmeye çalışayım. Teşekkür ederim.

Flowey S3 aşağıdaki ürün;

Flowey S3 Glass Cleaner Bölünmüş Ürün 500 ml

Kullandığım bez de bu;

Eagles Mikrofiber Cam Bezi 50*70

Sulandırma yok, sık, sil yapıyorum. Cam bezi normalde iz bırakmaması lazım, bu iz bırakıyor biraz. Sonra üstüne finale çakıp geçiyorum :D Finale bi sabah kahvaltılarında meze olarak kullanmadığım kaldı...

Nonamee

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Ellerinize sağlık gayet güzel bir detay olmuş. Renk zevk meselesi tercih m3selesi ama bence gayet güzel ve detaya uygun bir renk. Kullanılan ürünler sizin terciinize kalmış zaten arkadaşlar gerekli hususları kullanmış umarım cam ve lastik için de size uyacak ürün bulup keyifle detaya devam edersiniz. Tekrar ellerinize sağlık