Altta ki üyeye bir soru sor?

Pro

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Oyun başlıkta belirtilen gibidir,Forumun ilgi amacına uygun olmayan sorular ve cevaplar silinecektir.

Mesaj yazan üye bir üstteki soruya cevap verip ardından bir sonraki üye için ayrı bir sorusunu yazmalı.

İlk soru benden  :D :  Detay ürününe en fazla ne kadar para verirsin?

MuratYARDIM

Amatör Detaycı
Moderator
İl
Ordu
Tek kalemde 100lirayi gecmemesine dikkat ederim :)
Sorum şudur: Yilda sadece bir kez polisaj yapacaklar icin en hesapli hangi pad tercih edersiniz? Fiyat/perfirmans olarak.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Chemical guys hex logic tercih ederim ben, ha dersen ki ben o kadar para vermem aliden alırım.

En sevdiğin Quick Detailer hangisi?

Yasin.Dogan

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Yağmur kaydırıcısına göre değişmekle birlikte yıkmadan sonra apc + kil + ipa geçildikten sonra ürün üzerindeki uygulama talimatlarını dikkate alarak bir kat yada 2 kat sürülüp kurumaya bırakılır.

Motor temizliği nasıl yapılır?

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Motor temizliği genel olara degreaser tarzi yağ çözücüler ve fırça yardımı ile yapılır. Motor temizlerken basınçlı makine kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca elektronik parçalar maskelenmeli ve motor kesinlikle soğuk olmalıdır. Bir kova ılık su temizliği oldukça kolaylaştıracaktır. Daha sonra uygun koruma ürünleriyle korumaya alınıp işlem bitirilir.

Araç nasıl yıkanır?

smtcglr

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul - Beylikdüzü
Önce tazyikli su ile aracın kiri atılır daha sonra foam lance varsa onla yoksa modifiye edilmiş ilaçlama pompasıyla ön yıkama köpüğü ile araba komple köpüklenir 3-4 dk beklenir tayzikli su ile yıkanır daha sonra bagajdan kovalar çıkartılır. çift kova yöntemi ile araç yıkanır tayzikli su ile durulanır. Kuruluma havlusu ile kurutulur, camlar ipa ile silinir. En son wax atılır mutlu mesut eve dönülür.

Koltuk temizliği nasıl yapılır ?

erenkrkl

Acemi Detaycı
Üye
İl
Trabzon
Koltuk temizliği halı yıkama makinesi ile yapılıyorsa ki tavsiye edileni bu şekildedir. Önce bir ilaçlama pompasıyla temizlik kimyasalı koltuklara püskürtülüp, kirin yumuşaması sağlanır ve koltuk makineyle durulanır, ardından tekrar kimyasal sıkılarak elbise fırçasıyla fırçalanarak kirler yüzeyden sökülür ve önce makinede sulu durulama ardından susuz çekerek kirleri daha sonra kusmaması için koltuğun ıslak kalmamasını sağlamak gerekir.
Gündelik temizliklerde yine koltuğu ıslatmamak adına kimyasal bir mikrofiber beze püskürtülerek koltuklar silinmeli, ardından koltukta kimyasal kalmaması için nemli bir bezle tekrar silinmesi gerekir.

Cam pastası/glass polish nasıl kullanılır?

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Seryum oksitli ise rayon ped ve sabırlı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Arada su fıslamak işinizi kolaylaştıracaktır. Normal bir glass polish ise cutting ped ile uygulama yapabilirsiniz. Ancak ikinci söylediğim yöntem ile camı sadece parlatırsınız çok fazla çizik alacağınızı sanmıyorum. Ancak unutulmamalıdır ki camdan çizik almak zor iştir. Bu nedenle biraz vakit ayırmanız gerekir.

Jantlara balans yapılırken kullanılan kurşunların yapışkanlarını jantı çizmeden nasıl çıkarabiliriz ?

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Jantın genel temizliği yapıltıktan sonra AF Oblitarate, Gyeon Tar, Autobrite Direct Just the Tonic vb. zift çözücüler yapışkan üzerine sıkılıp bir süre çalışması beklendikten sonra mikrofiber bez ile hafifçe bastırılarak silinince çıkıyor.

Olmazsa olmaz dediğiniz, ıssız bir adaya arabınızla düşseniz yanınıza alacağınız :) üç detay ürünü nedir?

Edit: Konu "forum oyunu" kategorisinden çıkıp çok güzel bir külliyat olma yolunda ilerliyor.

technologyst

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
@_CaN_ valla başkan ne yalan söyleyeyim denemedim. Ama öncelikle dediğin malzeme çift taraflı bant içeriyor.Önce Çift taraflı bantı çinde satılan spatulalar var plastik bu cam filmi için filanda kullanılıyor onunla kurşunu sökecen geriye kalan yapışkanlar için SİLGİ kullacaksın
Silgi denen teknolojiyi çift taraflı bant sökmede çizmeden çıkarıyor. Kimyasal olarak m600 denenebilir. Çok canın sıkılırsa Atas EST saf halde at boyayıda söker ama ÇİZMEZ :)

soru hakkım doğdumu bilmiyorum ama.

Kış şartlarında atılan waxların ömrünün yaz aylarındakine göre kısa olduğu gerçeğine inanıyormusunuz veya inanmıyorsanız neden :?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Kış aylarında wax ve diger korumaların ömrü yaza göre az olur bunun en büyük sebebi araca yapışan ve bir süre kalan çamurlu yüzey.

Zymöl glasür en ideal silme süresi nedir.

Sent via my iphone 7 using Tapatalk from DENİZLİ

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Paian' Alıntı:
Jantın genel temizliği yapıltıktan sonra AF Oblitarate, Gyeon Tar, Autobrite Direct Just the Tonic vb. zift çözücüler yapışkan üzerine sıkılıp bir süre çalışması beklendikten sonra mikrofiber bez ile hafifçe bastırılarak silinince çıkıyor.

Olmazsa olmaz dediğiniz, ıssız bir adaya arabınızla düşseniz yanınıza alacağınız :) üç detay ürünü nedir?

Edit: Konu "forum oyunu" kategorisinden çıkıp çok güzel bir külliyat olma yolunda ilerliyor.
Wash and wax araç yıkama şampuanı, koyun yünü araç yıkama eldiveni ve chemical guys wooly mammoth araç kurulama havlusu :) 4 olsaydı bir de wax yazacaktım ama bunlar daha önemli gibi geldi ;)

technologyst' Alıntı:
@_CaN_ valla başkan ne yalan söyleyeyim denemedim. Ama öncelikle dediğin malzeme çift taraflı bant içeriyor.Önce Çift taraflı bantı çinde satılan spatulalar var plastik bu cam filmi için filanda kullanılıyor onunla kurşunu sökecen geriye kalan yapışkanlar için SİLGİ kullacaksın
Silgi denen teknolojiyi çift taraflı bant sökmede çizmeden çıkarıyor. Kimyasal olarak m600 denenebilir. Çok canın sıkılırsa Atas EST saf halde at boyayıda söker ama ÇİZMEZ :)

soru hakkım doğdumu bilmiyorum ama.

Kış şartlarında atılan waxların ömrünün yaz aylarındakine göre kısa olduğu gerçeğine inanıyormusunuz veya inanmıyorsanız neden :?
Kış şartlarının wax ömrünü yaz aylarına göre azalttığını düşünüyorum. Çünkü çok fazla dış etkene maruz kalıyor. Yağmur, asfalt pisliği, çamur, kar, aşırı soğuk, kışın aracın yıkanmasındaki zorluklar vs.

Tornador ile koltuk, taban ve tavan döşemesi temizleyen var mıdır? Var ise sonrasında yıkama makinesi ile çektirme yapmak gerekir mi?

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
@technologyst kış aylarında atılan wax 'ın ömrü kısa oluyor. Sebebide araç uzerine gelen metaryaller. Her gelen meteryal esasında yağ olan wax tan biraz götürüyor hal böyle olunca da wax kısa sürede aracın üzerinden gidiyor. Yollara serpilen tuzlar ve camur wax i mahvediyor.

Pasta cila nedir ?

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Dragstar' Alıntı:
Kış aylarında wax ve diger korumaların ömrü yaza göre az olur bunun en büyük sebebi araca yapışan ve bir süre kalan çamurlu yüzey.

Glasür sür sil şeklini, hemen 1 dakika içinde silinmesi gerekir, bekledikçe silmenizi zorlaşır.
Şimdi pasta cila nedirden devam.

Okan48

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Marmaris
onurçiko' Alıntı:
Dragstar' Alıntı:

Glasür sür sil şeklini, hemen 1 dakika içinde silinmesi gerekir, bekledikçe silmenizi zorlaşır.
Şimdi pasta cila nedirden devam.

Pasta cila yün ped veya sünger ped ile boya yüzeyinde oluşan ufak boyayı delip alttaki paslanmaz demire deymemiş çiziklerden bahsediyorum yüzeysel olan tüm çizikleri daha ufak çizikler yaratarak çizik yüzeyini eşitleme , dolgulama indirgeme işlemidir. Her yapışınızda mikron değeri bu yüzden düşer. pastaların üzerinde çizik aşındırıcılık değerleri yazmaktadır. Cilalar ise iki ana türde ayrılır. Silikonlu silikonsuz olmak üzere.

En iyi wax almayan şampuan hangisidir ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

technologyst

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
@Dragstar @onurçiko @Eraycan ben kendi soruma kendim ilave cevap vereyim kürleşme süresi her ne kadar kısa deselerse yaz aylarında sıcağın ve havanın daha kuru olması sebebi ile uzun süre yağış olmadığından kürleşme daha iyi bir film tabakası oluşturuyor. Kışın atılan waxlarda ise güneşli havalarda bile tam yüzeyde kuruma bile olsa istenilen seviyede olmuyor. Yüzde 0.1 bile olsa nem kalıyor Buda waxın kürleşmesini yüzeye tutunmasını zorlaştırıyor. @Ozgur_gs_91 en son jet seal attı biraz hızlı silmiş 1-2 yıkama da ürün gitti kürleşme olmadığından film tam olarak yapışmıyor.
Dedikleriniz de cabası olunca oluyor ekmekli kadayıf:):)

Detail Guy

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
İl
Belirtilmedi
En iyi wax olmayan şampuan Zymöl Autowash ve Sonax Red Summer tavsiye ederim

Araç üzerinde 3 yıldır duran kaput filmi zarar vermeden nasıl sökülür ve yenisi nasıl çekilir?