Beyaz Opel Polisaj Denemesi

DropX

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
73

orhann490

Acemi Detaycı
Üye
İl
İSTANBUL
Bir kaç gün önce bir dostun aracına Polisaj yapmaya karar verdik. Öncelikle zaman mekan ve tecrübe eksikliği sizin dikkatinizi çekebilir ama mümkün olan en iyi işi yapmaya çalıştığımı belirtmeliyim :)

Polisaj için kapalı bir mekan bulma şansımız hiç yoktu, bu yüzden mecburiyetten açık alanda yapmak zorunda kaldık. Bunun eksisi sanki biz yaptıkça toz vs gibi dış etkenler yüzünden tam verimli bir sonuç elbette beklemedik. Malzeme olarak bulunduğumuz ilde detailing için malzeme bulma şansımız sıfırdı. Bu yüzden eldeki ürünleri kullanmak mecburiyetinde kaldık. İyi ya da kötü benim için güzel bir tecrübe oldu. Siz üstadları belki üzecek ya da kızdıracak durumlar olmuş olabilir işlemlerim sırasında ama elbet bi gün sizin takdirinizi alacağım uygulamalar da olacak :)

Malzeme olarak;
- Elimiz de bir adet Beyaz Opel Astra J kasa aracımız :)

- chemical guys’ın VSS İsimli hafif aşındırıcı pastası

-Alamadığım Hafif hare ve çizikleri maskelemek için Meguiars Ultimate Polish

-Kil temizliği için 3M mavi kil

-VSs için Bafer marka sert beyaz renkli Polisaj süngeri ( @onurçiko üstad görse çıldırırdı :) )
-Meg ultimate polish için de bafer marka orta sert Polisaj süngeri
-Son olarak da @Murat hocamın hediyesi bereketli De’Beasl

Demir tozu temizliği kesinlikle şarttı beyaz araç olduğu için be ihtiyacı da vardı fakat elimiz de olmadığı için yapamadık

Öncelikle tek imkan olan petrol istasyonun da aracı yıkadık ve hemen ardından kil ile güzelce temizledik. Daha sonra en uygun bulduğumuz bir bir gölgelikte işleme başladık. Çok resim vs alamadım ışık ve imkanlardan dolayı alabildiğim fotoğraflar :

Aracın Polisaj önceki hali;

Polisaj için spot test;

image main

Polisaj Sonrası;

Polisaj sonrası yıkamadan sonra güzelce kurulayıp Wax uygulamamızdan sonrası finallerimiz;

Uygulama da muhakkak çok eksiğimiz vardı. İmkansızlıklardan dolayı tamamen kasap işi gibi birşey oldu hatta açık alanda aracın sürekli tozlanmasın diye Polisaj yapılacak yerleri sildikçe bırakmayı bile defalarca düşündüm ama arkadaşım çok ısrarcıydı. Amacım öyle çizik alayım falan gibi iddialı değildi. Pek belli değil ama fotoğraflar da araç çok fazla hareli ve mat bir görünüme sahipti, gördükçe her gün içerliyordum. Az da olsa haresini azaltıp zarar vermeden, rengini biraz daha canlandırmak istedik. Meg ultimate polish ile kalan hareleri az biraz maskeledim ama beklediğimden çok az hare kaldı. İmkansızlıklar ve armatör olduğumu düşününce benim hoşuma gitti aslında demek ki imkan olsa güzel bir iş çıkarırdım belki diye düşündüm :) Umarım bir gün daha iyisini de paylaşacağım sizinle.
Dip not: Daha önce ki denemelerim de çok korkarak makineyi falan tutup kullanıyordum. @onurçiko hocamın kendi aracıma yaparken korkma çekme makineyi vs gibi yönlendirmeleri sonrası daha cesaretli davrandım ve gerçekten farkını gördüm tekrar huzurunuz da teşekkürlerimi sunarım :)
Zaman, mekan, tecrübe sonuç çok başarılı bence :) Elinize sağlık.