Dacia stepway iç temizlik uygulamam

bugrahongul

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Yaklaşık 3 gün uğraştığım daica stepway iç temizlik konusunu sizlerle paylaşmak istiyorum
Aracımız iç temizlik görmemiş epey bir süre rengine uygunsuz kılıflar ile binilmiş 50 yaş üstü binen bi abimizin aracı diyim bakımını aksatmamış benide bir arkadaşın aracına seramik kaplama yaptığım aracın sahibinden ulaşmış bir abimiz ne gerekirse yap diye babacan bir tavırla yaklaştı ki motoru sök dese yok diyemezdim

İçinin genel durumunu paylaşayım iç temizlik yapmamaya dikkat ediyorum çünkü bir deri bir kemik bırakırım diye korkuyorum ki bu araçta bir nevi böyle oldu

Bu uyumsuz kılıfları abimizle konuşup iptal ettik ki stepway koltukları kılıflı gibi rahat sökülüyor arka koltuklar fermuarlı ön koltuklar çengel ile tutuyor koltuğun altından rahatça sökebiliyoruz

Genel durumuna

Keyifli sökme kısmına geçiyorum

Airbag soketlerini sökmeden bi akülü sökeyim ne olur ne olmaz sonrasında soğuk soğuk ter dökmek istemem

Arkadaşlar aracın içini komple söktüm torx 15 30 40 17mm lokma yeterli ahım şahım sete ihtiyaç olmadı

Koltukları sökünce kılıfları da söktüm ve kurtulduk

Arka koltuklarda 17 mm 2 sağ da 2 solda civata var

Koltukların hepsi torx 30-40 ve 17 mm lokma ile sökülüyor kemerler dahil

Tam koltukları söktüm sen gel teyp ekranındaki çizikler gözüme gözüme bat sökme işi sen bi köşede bir dur diyip rupes ibrid menzerna 400-Koch chemie f6 ile hemen müdahale ettim mavi ped ve sarı pedini kullandım rupes ibrid'in

Şöyle öncesini paylaşayım
..
Flaş ile bakalım

Sonrası

Bir rahatladım ki devam edeyim artık o çizikler yok sonuçta

Tabanı sökerken bunlarda sökülüyor arkadaşlar dacia bazı yerlerde o kadar da ucuz değiliz demiş ama bazı yerlerde sadece
vistes topuzu çıkmadı bally ile yapışmış gibiydi zorlamadım sökermiydim evet ama altındaki bakaliti sökmeye engel olmadığı için zorlamadım

Emniyet kemeri civatası

Vites topuzu altında ki bakalit de 3 Parça vida var biri lokma ile bardaklık yerinin hemen altında ise 2 tane torx ile sökülen vida var
Bide çakmaklık soketi çabucak sökülüyor hiç sorun yaratmadı

Ben sökmeye devam ediyorum kısa çaplı aile faciası çıkaracağımdan habersi nasıl oldu anlatayım nasıl yaptılar bilmiyorum vitesin altındaki airbag beyninin altında ehliyet buldum hemen sahibini aradım tabi abimizin soyadını bilmiyorum acaba bu kişiden mi aldınız aracı dedim yoo o benim oğlum hayır mı? Dedi

Ehliyetini buldumda dedim
Oda ailesine benim ehliyetim eskiydi ondan çıkardım demiş bilmeden pot kırdım

Taban halısını çıkardım fırsat varken bir güzel yıkadım valet pro carpet cleaner'ı foam lance ile attım güzelce fırçalayıp kuruması için astım sonrasında kurumaya bıraktım

Söktüm ama bence bana göre heralde sanırsam galiba yetmedi ki devam ettim geliyor fotoğrafları

Bu arada stepnesini söküp temizledim ama sonrasını çekmemişim ama tahmin edeceğiniz üzere tar remover + apc ile temizledim.

Şimdi gözüme yine bişey çarptı buraları ondan söktüm

Çünkü bu masum görünen kadranımız o kadar masum değil di

Bakalım neden söktüğümüze

Nasıl böyle çizdiniz ¿¿¿

E tabi sökmem gerekirdi ve tabi söktüm
Arkadaşlar önce kadranın etrafında ki plastik tırnaklı az biraz asılınca çıkıyor ama o plastiği direksiyonun ordan çıkarmam zulüm oldu çünkü direksiyon da yükseklik ayarı yok çıkarana kadar bayağı uğraştım

Plastiği çıkarınca 4 adet 4 köşesinde torx15 ile sökülen vida var onları söküyoruz arkasındaki soket tırnaklı onu sökünce kadran elimizde he unutmadan direksiyon altındaki bakaliti söküyoruz sonrasında bu işlem orada da 2 adet torx15 vidası var sökünce kadranı söküyoruz

Bahsettiğim vidalar

Köşelerde

Onları vs hepsini söküp kadranı çıkardım

Ön camını söküyorum hemen arkalardaki tırnakları sökünce çıkıyor

Neyseki kırmadan çıkardım hepsini malzemeden o kadarda çalmamışlar esnedi baya baya

Camı ve kadranı ayırdım

Sarı halojen altında son hali soğuk soğuk terletti

Çok uğraştım silerken çizilen bir yapısı vardı 4-5 ibrid pedi kullandım anca istediğim sonuca vardım

Tabi camı söktüm aslında sökmeden de yaptım camını ancak köşede pasta atıkları kaldı iyice dağıttım

Sonuç

Bu işlem bitti artık dedim gerisi beni yormaz çünkü gerçekten epey uğraştım

Pedalları söküp temizledim

Tabanı temziledim abimiz yalıtım için mazeme almış zamanında zamanın behride hallederim dedim işi iyi bilen arkadaşlarımız vardır illaki amatörce yaptım diyim
.

Bi sn bi sn
bu sigara burda ne geziyor acaba fabrika da ki abimiz efkarlandı da bi s.. Garamı yaktı ki

. Neyse biz temizledik abimizin mazemesini elden geldiğince yaptık ilkez yaptım alakam dışında da bi ürün

Ama detayları kaçırmadım klima su boşaltma borusunun etrafını vs detaylıca yaptım

Geçeyim bu işler bittiğine göre detaylara

Devam edelim

arkadaşlar fotoğrafa boğmak da istemiyorum ufak bi kaç detayla finale gidicem

Kapı direkleri

Fitiller

Koltukları takmadan rayları temizledim

. Biraz karanlığa kaldı finalleri ekleyeyim koltukların öncesijş atıp

Puzzi ve carpet cleaner'ı kullandım temizlikte tek tek atmıyorum
.

..

Karanlık finallere gelelim

Tam herşey bitti final öncesi kadranı vs taktım

Kadran 220-230a geldi bir daha söktüm test ettim yola çıktım Neyseki hallettim

Baya baya uğraştırdı ama hallettim

İyice emin olmadan bakalit leri takmamıştım Neyseki herşeyi halloldu izlediğiniz için teşekkür ederim

Garajımın İnstagram adresi : mantisdetailing

Son düzenleme:

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Vay maşallah ya moleküllere ayırıp detay olmuş :) sahibinin yorumunu merak etmedim değil. Emeğinize sağlık :)

bugrahongul

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Vay maşallah ya moleküllere ayırıp detay olmuş :) sahibinin yorumunu merak etmedim değil. Emeğinize sağlık :)
Teşekkürler kadranı görünce yenisi ne kadardı yiğenim vereyim parayı dedi

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Abi sen naptın ya, okurken hayret ettim valla helal olsun. :gulumsemex: Ellerine emeklerine sağlık, müşteri arabasını tanıyamamıştır sonuçta sıfır olmuş. :)

bugrahongul

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Vallahi daha çekilecek çok yer var sırf bol fotoğraf olsun diye çektim heralde herşeyi çeksek 400-500 fotoğraf olur çok sevindi zaten görüp göreceği son detayı birde dışını yapıcam konusunu açarım

Cavraoğlu

Usta Detaycı
Üye
İl
Samsun
Üstadım maşallah sübhanAllah buram buram emek kokuyor. nasıl güzle bir uygulama Her fotoğrafı ayrı ayrı büyülterek inceleyerek baktım. Emeğinize sağlık çok muhteşem rupes ibrid hayat her derde deva bir alet.

bugrahongul

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Üstadım maşallah sübhanAllah buram buram emek kokuyor. nasıl güzle bir uygulama Her fotoğrafı ayrı ayrı büyülterek inceleyerek baktım. Emeğinize sağlık çok muhteşem rupes ibrid hayat her derde deva bir alet.
Çok teşekkür ederim dikkat ederek çalışmaya özen gösterdim diyelim ama not defterime bir not düştüm dacia kadranı sökme!! Bu kadarmı uğraştırır yahu

bugrahongul

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Gece kuşlarını bir bir tespit ediyorum teşekkürler iş bitince banada aynısı oldu

bugrahongul

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Hocam ellerinize sağlık. Her karesi, her köşesi emek ve el becerisi kokuyor. Araç resmen lansman moduna girmiş maşallah
Çok teşekkür ederim keyifli oldu benim içinde gerçekten

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Hocam arabayı legoya çevirmişsin :) Harika olmuş ellerinize sağlık. Söktükçe kir çıkıyor çok kötü durumdaymış araba ama üstesinden gelmişsiniz

bugrahongul

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Ya bigün kısmet olursa şasiyi falann neyse sakinim çok teşekkür ederim

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Ağa ben okurken yoruldum, dellendin mi sen ne yaptın, arabanın içinin detayına başlayayım dedin ya orada kahkaha attım artık, detay yapacak bir şey kalmadı ki arabanın içinde söktün zaten hepsini. Bir de babam o katranı, teyp ekranın zimpara ile silmişler heralde.
Eline emeğine sağlık, büyük zevkle okudum, muhteşem olmuş, dayı Kadir gecesi doğmuş heralde, şansına sana denk gelmiş.

bugrahongul

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Teyp ekranı bişeye maruz kalmışta :) kadran tozunu alayım desen böyle olur bidaha o derece hassas 2-3 güne dışına başlamış olurum şimdi tavan raylarını sök davlumbaz falan derken yine koparım

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Vur deyince öldürmüşsün:D
Şahane olmuş ellerine sağlık. Dayıyı bayram öncesi başka ne sevindirir acaba:kovboyyx: