Detay ürünleri son kullanma tarihleri ve saklama yöntemleri

kaptik_virusu

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Merhaba arkadaşlar,
İtiraf etmeliyiz ki hepimiz detay malzemeleri almayı ve stoklamayı seviyoruz :)  Bir süre sonra bazı ürünleri aylarca/yıllarca hiç kullanmadığımızı farkediyoruz.
Bu ürünler bozulmuyor mu? Çoğu ürünün ambalajında son kullanma tarihi bulunmuyor. Özellikle organik içeriğe sahip Zymol'lerde durum nasıl? Veya krem kıvamındaki ürünler? Sıvı cilalar?
Örneğin ben bir bidon 3D Final Touch almıştım ve bir kısmını sprey şişesine böldüm. Uzun bir süre sonra şişedeki finale'nin kokusunun baya kötüleştiğini farkettim, normalde çok güzel kokan bir ürün olmasına rağmen.
Bir diğer husus da bu ürünleri nasıl saklayacağımız. Örneğin wax'ları buzdolabında mı tutmalıyız? vs.. vs. Şimdiden teşekkürler :)

Yangsagan

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Divortex şampuan aldığımda farketmiştim. Açıldıktan sonra 6 ay diyordu. Bana çok az geldi süre olarak. Hatta sonrasında elimdeki ürünlere bakayım dedim ama hiç birinde son kullanma tarihi gibi bi ibare yoktu.
Saklama koşulu ise ayrı bir dert ben çoğu ürünü bagajda taşıyorum. Ne kadar sağlıklı bilmem.
Zymöl wax ı yeni aldım. Uzun süre dayanması için koynuma almam gerekiyorsa onu bile yaparım ama.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Katı waxların dayanım süreleri uzun, 5-10 yıl gibi, tabi doğal waxlar bunlar, sentetikler kuryabiliyorlar. Diğer ürünler içinse çok değişken olabiliyor.

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Bende daha bozulma olayi olmadı. Zymol waxlari bende cok dikkat ederek koruyuyordum. Sonradan bıraktım kendi haline. Sorun olmadi sanırım waxlarin bozulması zor biraz

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Normal saklama koşullarında bozulan sadece bir tane ürünüm oldu autoglym cam pastası evin bodrumunda yaz kış 15-20 derece sabit ısı var uzun zamandır bir sıkıntı olmadı.uygun koşullarda ürünün agzını açık bırakmadıktan sonra bozulma zor oluyor.

Şunuda ekleyelim Bazı nano ürünlerde raf ömürleri kısa olabiliyor bu markaların içerisinde gtechinq raf ömrü olarak kısa bi marka türkiye satıcısı benim begenmeyip satmak istedigim ürğnler için ürünlerimizin iki yıl kadar raf ömrü var markanın kötü taraflarından birisi demişti.
Zymöl ürünleri raf ömrü olarak uygun şartlarda saklandığında yıllarca bozulmadan kalabilir.

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Direk gün ışığı, nem, çok sıcak ve çok soğuk ortamlara maruz kalmadıkça çoğu detay ürününe bir şey olmuyor. Evinizde kiler gibi bir yer varsa çok ideal oluyor. Ben öyle yapıyorum en azından.

Benim de tek bozduğum detay ürünüm Autoglym radiant wax oldu.

Detail Guy

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
İl
Belirtilmedi
Benim de tek bozulan ürünüm Auto Glym SRP oldu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kaptik_virusu

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Geçen aylarda inanılmaz ucuz fiyata SRP satmışlardı (tatil hediyeli olan) . sebebi şimdi anlaşıldı :)

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Geçen sene aldığım VP Citrus Prewash ile geçen ay aldığım arasında görsel açıdan ciddi fark var. Yenisi berrak turuncu iken eskisi çocukken içtiğim turuncu ateş düşürücü şurup gibi yani berrak değil. Kapalı alanda duruyor bütün ürünler ama zamanla kimyasında bir değişiklik oluyor demekki.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Gyeon un ürünleri çabuk bozuluyor, wet coat ın rengi bulanıklaşmaya başladı.

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
onurçiko' Alıntı:
Benim wetcoat aldığım zaman bulanıktı 1,5 sene geçti üzerinden bir problem yok gibi. Kimyası değişiyor anlaşıldığı kadarıyla ama etki bakımından daha sonradan aldığım Wetcoat Essence ile arasında bir fark görmedim .

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Benim nanolex wash coat ta renk degişikligi oldu ama problem yok. İşini yapıyor

Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ

kaptik_virusu

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
onurçiko' Alıntı:
Benimki de aldığımda bulanıktı. Soğuk bir günde kargoyu teslim aldım. O yüzden bozuldu heralde diyordum. Şişenin içinde uçan parçaçıklar var ve çalkalayınca gitmiyor :)

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Bende bulanıklaşınca denedim bozuldu mu acaba diye ama işini yapıyor hala. Fabric Coat ta bulanıklaştı. Gyeon da genel bir sıkıntı sanırım bulanıklaşma olayı.

forzaGilles

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
MSDS bilgilerinde yazdığına göre;

Nanolex Final Finish raf ömrü: 2 yıl

Zymöl Wheel Wax Coat raf ömrü: 18 ay

kaptik_virusu

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Zymöl Wheel Coat demişken, bendeki çok kötü kokuyor arkadaşlar başka kullanan var mı? Daha yeni aldım ama normalde Zymöl ürünleri çok güzel koktuğu için şüphelendim şimdi.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
kaptik_virusu' Alıntı:
Zymöl Wheel Coat demişken, bendeki çok kötü kokuyor arkadaşlar başka kullanan var mı? Daha yeni aldım ama normalde Zymöl ürünleri çok güzel koktuğu için şüphelendim şimdi.
Merak ettim gittim kokladım, bende ki kötü kokmuyor, sanki nanemsi bir kokusu var.

serdar8424

Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
Aynen bendeki de nane şeklinde kokuyor

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Gyeon bende leathercoat var bozulmuş gibi duruyor o da. Çalkalayıp kullanıyorum her seferinde ama eskisi gibi rengi düzgün değil.