Dizel yakıt denemeleri TOTAL SHELL BP OPET PO ve diğerleri

technologyst

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
Arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim 15 yıllık ehliyetim var. İşim ve evim arası 80 km ev iş git gel günde 160 km yol yapan biriyim.
İşim ile evim arasındaki yol Türkiye'nin en zorlu yollarından biri.

K.maraş Göksun arasında seyahat ediyorum tek şerit virajlı ve Rakım 568 m metre rakımda başlayıp 1450 m metre rakıma tünellere dar yollarla gidilen MAyıs ayında KARlı havaya bile rastlayabileceğiniz bir yol.

Maraş merkezde oturup işe göksune gidince hava değişimi 10 dereceyi bulmakta bu şartlarda 150000 km yaptığım MEGANE2 otomobilimi (lpgli) satıp Dizel Fluence aldım. 37-115 bin sürdüm sattım sonra yeniden fluence edc aldım oda 37 bindeydi şimdi 45 binde ::)

Dizel araçları lpg araçlar kadar uzun kullanmadım.

Araç ile 15000 km boyunca tam test için BP TOTAL SHELL OPET LUKOİL PO AYTEMİZ EURODİZEL katkılı yakıt aldım.

1 er depo her firmanın kini kullandım. Gerçi son zamanlarda hangi kartın nerede kampanyası varsa yakıtı alıp puan kazanmaya bakıyorum :).

Ancak benim aracımla performans ses v.b denemeleri yaptığım bu yakıtlarda benim yol şartları olsun motor zorlaması olsun sıralama aşağıdaki gibi oldu.
1 total
2 shell
3 bp
4 opet - aytemiz- alpet
5 po - lukoil

en memnun kaldığım yakıt kesinlikle total oldu. Ancak demirören grubuna geçtikten sonra soru işaretleri kafamda bol miktarda olmuştur.

Shell total olmadığında kullanmak istediğim yakıttır. Shell kesinlikle az gidiyor kim ne derse desin benim tespitim bu çok yakıyor bunun nedeni mazot ince olduğundan sistem daha çok püskürtüyor ama performasa laf söyletmem :)

Bp ile opet arasında bp ultiamte kesinlikle opetten daha iyi çekiş sunuyor. Daha sessiz.

Opet-Aytemiz-Alpet benzer yakıt kalitesinde hatta alpet düz katkısız motorinden daha memnun kaldım kırıkkalede 01.02.2018 4.61tl den aldığım yakıttan.

Po ve lukoil ise sesli çalışıyor performans açısından diğerlerinin biraz gerisinde. Özellikle tek şerit sollamalarda bariz hissettim bu farkı o yüzden bu yorumu yaptım arkadaşlar.

Gelelim sonuca ben çok uzun testler yapmış biri sayılırım dostlar toplamda 80.000 km devirdim deneyimlerden çıkardığım sonuçlar budur.

Tavsiyeleriniz ve açıklamalarınız olursa sizlerin deneyimlerinden de yararlanmak isterim saygılarımla.

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Çok güzel bir test olmuş. Eline sağlık başkan. Sürekli aynı yakıttı kullanırım ben bp benzin. Ama dizelde fark ediceği kesin. Total iyi idi ama şuan ne oldu bilmiyorum. Hala aynı olabilir belkide kalitesi. Aslında hepsi aşağı yukarı aynı ama koyulan katkılar nedeniyle değişiyor performansları. Birde her birinden iki depo bitirip bakmak lazım asıl test o zaman olur diye düşünüyorum.

Samet

Acemi Detaycı
Üye
İl
Kahramanmaraş
Emeğine sağlık abi.

İlk dizel aracımız şuan kullandığımız zaten. Aracı aldıktan bu yana sadece Shell ve 2 tam depo Total aldım. Benim hissedebildiğim fark Total daha sessiz ve daha titreşimsizdi. Performans hemen hemen aynı. Totalin menzil biraz daha uzun. Totalde hissettiğim tek olumsuz durum ise soğuk havada ilk çalışmada çok sarsıntılı çalışıyor. Bu depoda tekrar Shell aldım. Bizim araba için konuşuyorum Shell ya da Total olduktan sonra pek bişey fark etmiyor :)

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
Moderatör tarafında düzenlendi:

Detail Guy

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
İl
Belirtilmedi
Güzel konu başkan teşekkürler.Bende hep yakıtı Shell’den alırım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

serdar8424

Çaylak Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
uşak
Teşekkürler inceleme için. Ben de özellikle shell alırım sonra opet alırım sırasıyla böyle devam eder. Söylediğiniz gibi benim gözlemlediğime göre de shell in menzili biraz daha az oluyor. Sizin gibi hiç total veya bp denemedim ama ne olur bilemiyorum.

ozeba

Çaylak Detaycı
Üye
İl
zonguldak
Konu guzel olmus elinize saglik.
Ben de kendi deneyimlerimi yazayim.
Babamin dizel arabasinda shell aldigimda sesin azaldigi ve performansin biraz arttigini hissettigimden dizel yakiti hep shell den alirim.
Lpg de ise po dan aliyordum birkac depo bitirdikten sonra shell e gectim. Menzilin biraz arttigini hissettim. Simdi de opet lpg kullaniyorum. Aralarinda cok bi fark hissedemedim.

forzaGilles

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
technologyst' Alıntı:
Arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim 15 yıllık ehliyetim var. İşim ve evim arası 80 km ev iş git gel günde 160 km yol yapan biriyim. 
İşim ile evim arasındaki yol Türkiye'nin en zorlu yollarından biri. 
[image][/image] 

K.maraş Göksun arasında seyahat ediyorum tek şerit virajlı ve Rakım 568 m metre rakımda başlayıp 1450 m metre rakıma tünellere dar yollarla gidilen MAyıs ayında KARlı havaya bile rastlayabileceğiniz bir yol. 

Maraş merkezde oturup işe göksune gidince hava değişimi 10 dereceyi bulmakta bu şartlarda 150000 km yaptığım MEGANE2 otomobilimi (lpgli) satıp Dizel Fluence aldım. 37-115 bin sürdüm sattım sonra yeniden fluence edc aldım oda 37 bindeydi şimdi 45 binde ::)  

Dizel araçları lpg araçlar kadar uzun kullanmadım. 

Araç ile 15000 km boyunca tam test için BP TOTAL SHELL OPET LUKOİL PO AYTEMİZ EURODİZEL katkılı yakıt aldım. 

1 er depo her firmanın kini kullandım. Gerçi son zamanlarda hangi kartın nerede kampanyası varsa yakıtı alıp puan kazanmaya bakıyorum :)

Ancak benim aracımla performans ses v.b denemeleri yaptığım bu yakıtlarda benim yol şartları olsun motor zorlaması olsun sıralama aşağıdaki gibi oldu. 
1 total 
2 shell 
3 bp 
4 opet - aytemiz- alpet 
5 po - lukoil 

en memnun kaldığım yakıt kesinlikle total oldu. Ancak demirören grubuna geçtikten sonra soru işaretleri kafamda bol miktarda olmuştur.

Shell total olmadığında kullanmak istediğim yakıttır. Shell kesinlikle az gidiyor kim ne derse desin benim tespitim bu çok yakıyor bunun nedeni mazot ince olduğundan sistem daha çok püskürtüyor ama performasa laf söyletmem :)

Bp ile opet arasında bp ultiamte kesinlikle opetten daha iyi çekiş sunuyor. Daha sessiz.

Opet-Aytemiz-Alpet benzer yakıt kalitesinde hatta alpet düz katkısız motorinden daha memnun kaldım kırıkkalede 01.02.2018 4.61tl den aldığım yakıttan.

Po ve lukoil ise sesli çalışıyor performans açısından diğerlerinin biraz gerisinde. Özellikle tek şerit sollamalarda bariz hissettim bu farkı o yüzden bu yorumu yaptım arkadaşlar. 

Gelelim sonuca ben çok uzun testler yapmış biri sayılırım dostlar toplamda 80.000 km devirdim deneyimlerden çıkardığım sonuçlar budur. 

Tavsiyeleriniz ve açıklamalarınız olursa sizlerin deneyimlerinden de yararlanmak isterim saygılarımla.
Evet Shell mazot kesinlikle daha az menzil gidiyor., Peki Shell kulladığınızda motorun ses seviyesi olumlu-olumsuz nasıldı..? Diğer yakıt markalarında ses seviyesini yorumlamışsınız ama shell için bi  yorumda bulunmamışsınız., Shell 'in mazotu hakkında ses seviyesi yorumlarınızı da bekliyoruz :)

technologyst

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
@forzaGilles son dönemdeki en son yakıtında ki katkı ile ses azalması var ama çok da ahım şahım değil ama diğer markalardan daha sessiz BP ile aynı gibi bir opet ile kıyaslarsam kesinlikle daha sessiz

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
@technologyst inceleme ve yorumların için teşekkürler.

Benim tecrübem seninkinin yanında incir çekirdeği gibi kalır ancak yaklaşık 40 bin km lik diesel motor deneyimlerime göre shell, totale göre kesinlikle az menzilli, daha sesli ancak daha performanslı.

Hatta şuan kullandığım euro6 dizel 308 aracımda bildiğin enjektör sesi yapıyor shell mazotu. Ayrıca sabah ilk marşta motor çok sarsıntılı çalışıyor.

Total aldığım zaman sabah ilk marş daha sarsıntısız oluyor.

Shell bana biraz da gösteriş gibi geliyor. Çünkü çok fazla formül değiştiriyor.

Opetin kurum yaptığı söylentilerini etrafta çokça duydum ancak ben kullanmadım hiç.

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Benimde benzin tecrubeme gore shell benzin'in menzili totale göre bariz daha az. Total daha uzun gidiyor. Shell benzin biraz daha performanslı gibi ama net olarak daha performanslı diyemem belki de psikolojiktir. Ancak bir kac depo ile yaptığım ölçümlerde total benzin daha uzun menzile sahip bunu kesinlikle söyleyebilirim

Nobran

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Bende de 93bin km dir Corsa var ilk sahibi benim. Deneyimlerimi de şöyle anlatayım.

Vakti zamanında ateşleme bobini ile ilgili bir sorun yaşamıştım. Araç rölantide deli gibi titriyor, sıcak soğuk farketmeksizin de sesli çalışıyordu. Bobin değiştim düzeldi. Ben yakıt almak için yakıtın bitmesini beklemem sürekli aklıma estikçe depoyu fullerim ama çeyrek depoda ama yarım depoda ama 100km yol yaptıktan sonra. Neyse sadede geleyim bir gün benzin ışığının nasıl bişey olduğunu görmek için yakıt almadım o lamba yandı ardından sürekli yanıp sönmeye başladı bitti bitecekti yakıt. Opetten aldım boğaza kadar da doldurdum fakat ertesi gün araç o yaşadığım bobin arızasına benzer şekilde rölantide titreyip sesli çalışmaya başladı. Bobine baktım tertemiz çalışıyordu sensörleri kontrol ettim bilgisayardan hava yakıt oranı dahil herşeye baktım herşey normal gösteriyordu benim düşüncem sanırım motor ben gidiyorum demeye başladı oldu. O yakıt da lambası yana söne yana söne bitti 1 ay sonra ardından bazı sebeplerden dolayı almak istemediğim shell v power yakıtını aldım ve 10 km gitti gitmedi motorun sesi kesildi titreşim gitti sanki araç rölantide çalışmıyor gibi oldu ve düzeldi. Bir daha da opet' e uğramamak üzere yemin ettim.

Not: Bu arada Shell' in normal yakıtları soğuk havada, katkılı v-power yakıtları sıcak havada daha uzun kilometre yol yapıyor (iki yakıtı birbirine göre kıyaslayarak)

Antalya Isparta yolunda, Isparta' ya doğru giderken birkaç km sonra solda bir BP var. Bir gece Isparta' ya dönüyorum benzinim bitmek üzere, o BP' ye kendimi zor attım ve depoyu doldurdum. Yolumun toplam uzunluğu 160km falan. Ben BP' den çıktıktan sonra ibre full olmasına karşın yalnız Isparta' ya nasıl gittiğimi bir ben bir allah biliyor o gece. Çeyrek depo benzinim kalmıştı evimin önüne geldiğimde o günden sonra da BP' ye girmedim bir daha. Bu problemin kaynağı pompacı mı istasyon mu marka mı bilmiyorum ama ben parayı sokakta bulmadım :)

Ankara' da akköprünün orada Kadoil var canım Kadoil :D Ucuza benzin sattıkları yetmiyormuş gibi cuma günleri bu iskonto üzerinden 10 kuruş daha iskonto yaparak güncel fiyatlara karşın benzini 5.59' dan almak mümkün. Ne kadar taksi, dolmuş otobüs varsa cuma günü hepsi orada :D Esnaf lokantasına benzetebiliriz olayı. Belki diğer istasyonlara nazaran lüks değil ama temiz olmasa bu kadar adam oraya gitmezdi. Kaldı ki müşterilerin büyük çoğunluğunun ekmek teknesi bu araçlar 3 kuruş ucuza almak için motoru riske atmazlar. Problem yaşasalar o kadar kuyruk olmazdı orada. Diğer kadoiller bu kadoil kadar kalabalık olmuyor ayrıca. Bu da düşündürücü.

Benzinin kalitesi olarak opetten üstün olduğu kesin herhalde benim nezdinde opet kolonyadan falan iyidir. Yakıtsız kalsam kolonya dökerim gene opet koymam ya orası ayrı :D

Total'i başka insanlardan da duyduğum için şuan gene deponun bitmesini bekliyorum Total almak için :)

fthArs7

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Bursa
Güzel konu. Passat 2.0 tdi aracımda bende Bp-Shell-Total denedim, kesinlikle Total daha uzun menzil-daha sessizlik vaad ediyor. Performans anlamında Total ve Shell arasında aman aman bir fark hissetmedim fakat Bp'den bir tık yukarıda. Bir de Shell kesin olarak daha az menzil görüyor Bp-Totala göre...

technologyst

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
Güncelleme yapalım
Fluence edc 54000 km oldu
Bu arada ses performan konusunda denemelerim devam etti

Shell bana göre en güzel yakıt ama km olarak uzun mesafe gitmediği kesin ama zubuzi kampanyası ile 300-15 puan iyi en azından mesafe sıkıntısı bir tık ortadan kalkıyor

Bp ses olarak performans olarak shellden bir tık aşağı mesafe olarak az biraz uzun yani öyle ahım şahım bir mesafe farkı görmedim
Hopi kampanyası ile yüzde 3 puan iyi

Opet beğenmiyorum sesli çalışıyor son dönemde beğenmediğim yakıtlar arasında bunda bir kayda değer kampanya yok

Po da opet gibi çok beğenmiyorum acil durumlar hariç sevmiyorum yakıt alırken yüzde 4-5 e yakın indirim var tek cezbedici tarafı bu

Aytemiz optimum dizel katkılı yani ses var mesafe eh işte yani opet po dan bir tık daha iyi en güzeli bir çok yerde hafta 1-2 gün ciddi indirimli fiyatları var mesela maraşta direk yüzde 7 indirimli günler var lpg hariç

Başkada kayda değer bir firma pek yok alpet var oda aytemiz gibi katkılı ve katkısızı

derossi

Amatör Detaycı
Üye
İl
Çankaya
bulunduğum muhitte aytemiz açıldı iki tane %5 indirimli. Aytemizin yakıtı bana göre opetten çok daha iyi. Golf' te opetten yakıt aldığımda motor sarsıntılı çalışıyor aytemizde kesinlikle olmadı böyle bir şey.

total-shell denedim aradaki farkı anlamadım ama bazı arkadaşlar totalin daha sessiz motor çalıştırdığını söylüyor.(psikolojik geldi bana)

shell' in menzil depoda 70km daha az net.

technologyst

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
Güncelleme yapalım
Fluence edc 54000 km oldu
Bu arada ses performan konusunda denemelerim devam etti

Shell bana göre en güzel yakıt ama km olarak uzun mesafe gitmediği kesin ama zubuzi kampanyası ile 300-15 puan iyi en azından mesafe sıkıntısı bir tık ortadan kalkıyor

Bp ses olarak performans olarak shellden bir tık aşağı mesafe olarak az biraz uzun yani öyle ahım şahım bir mesafe farkı görmedim
Hopi kampanyası ile yüzde 3 puan iyi

Opet beğenmiyorum sesli çalışıyor son dönemde beğenmediğim yakıtlar arasında bunda bir kayda değer kampanya yok

Po da opet gibi çok beğenmiyorum acil durumlar hariç sevmiyorum yakıt alırken yüzde 4-5 e yakın indirim var tek cezbedici tarafı bu

Aytemiz optimum dizel katkılı yani ses var mesafe eh işte yani opet po dan bir tık daha iyi en güzeli bir çok yerde hafta 1-2 gün ciddi indirimli fiyatları var mesela maraşta direk yüzde 7 indirimli günler var lpg hariç

Samet

Acemi Detaycı
Üye
İl
Kahramanmaraş
Ben Shellden devam ediyorum. Sürekli şehir içi arada şehirdışı kullanılan Kangoo var. Moil sesli çalışıyor ve performansı düşük. Bp sessiz çalışma ve performans olarak farkedilir derecede Moilden iyi. Menzil olarak hemen hemen aynı.

technologyst

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
kahramanmaraş
Son 1 aydır yakıtlar kötü diye bir duyum aldım shellden aldığım en son yakıttada araç yaz olmasına rağmen gürültülü çalışmaya başladı o yüzden sizdede böyle bir soruj olan varmı diye sormak istedim