Hızlı Soru - Cevap

omrslhmms

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Öne çıkan konu #10,761
Tek kova & çoklu eldiven kullanımı ile ilgili herhangi bir rehber var mı forumumuzda? Ya da rehber niteliği taşıyabilecek herhangi bir tavsiyeniz?
Rehber @onurçiko Abi'nin tüm konuları :)

Destur alarak anlatayım, kendimin de çok tuttuğu ve sürekli uyguladığı bir yöntem.

Bir kere 2. bir kova masrafınız yok, 2.si tercihen (ben kullanıyorum) grid guard ya da dirt trap kullanma şartınız yok. Yani eldivenler pahalı 1'den fazla alamam diyenler bu 2 büyük masraf kaleminden kurtararak eldivene yatırım yapabilir.

Gelelim uygulamaya, bir kova içerisinde, tercihen grid guardlı, şampuanlı suyunuz bulunuyor, en az 2 ve üst limitsiz olacak şekilde eldiveniniz oluyor. 2 eldiven risktir, tavsiyem en az 4.

4 eldiven kullandığımızı varsayalım, kova, şampuanlı su, 4 eldiven setimiz hazır. Bir eldiven kovadan çıktıysa bir daha asla kovaya geri giremez, en önemli nokta bu. Aldık eldiveni bol sulu ve şampuanlı, tavan+ön cam+yan camlar+arka cam ve bagaj kapağını geçtik. Harici bir poşet ya da camın birine koyduk bu eldiveni, bir daha geri dönmeyeceğiz.

Aldık 2. eldiveni, kaput+ön çamurlukların üst kısımlarından arka çamurluk üst kısımlarına kadar geçtik. Bir yüzüyle bir tarafı diğer yüzüyle bir tarafı.

3. eldiven ile 2 kapı artı etek altları 1 taraf, 4. eldiven ile aynı sistem diğer taraf.

En son kullandığımız 2 eldiven ile en alt marşpiyel ve tampon altlarına da girilip işlem tamamlanır.

Umarım canlandırabilmişimdir.

afkazankayaa

Amatör Detaycı
Üye
İl
Kırşehir
Rehber @onurçiko Abi'nin tüm konuları :)

Destur alarak anlatayım, kendimin de çok tuttuğu ve sürekli uyguladığı bir yöntem.

Bir kere 2. bir kova masrafınız yok, 2.si tercihen (ben kullanıyorum) grid guard ya da dirt trap kullanma şartınız yok. Yani eldivenler pahalı 1'den fazla alamam diyenler bu 2 büyük masraf kaleminden kurtararak eldivene yatırım yapabilir.

Gelelim uygulamaya, bir kova içerisinde, tercihen grid guardlı, şampuanlı suyunuz bulunuyor, en az 2 ve üst limitsiz olacak şekilde eldiveniniz oluyor. 2 eldiven risktir, tavsiyem en az 4.

4 eldiven kullandığımızı varsayalım, kova, şampuanlı su, 4 eldiven setimiz hazır. Bir eldiven kovadan çıktıysa bir daha asla kovaya geri giremez, en önemli nokta bu. Aldık eldiveni bol sulu ve şampuanlı, tavan+ön cam+yan camlar+arka cam ve bagaj kapağını geçtik. Harici bir poşet ya da camın birine koyduk bu eldiveni, bir daha geri dönmeyeceğiz.

Aldık 2. eldiveni, kaput+ön çamurlukların üst kısımlarından arka çamurluk üst kısımlarına kadar geçtik. Bir yüzüyle bir tarafı diğer yüzüyle bir tarafı.

3. eldiven ile 2 kapı artı etek altları 1 taraf, 4. eldiven ile aynı sistem diğer taraf.

En son kullandığımız 2 eldiven ile en alt marşpiyel ve tampon altlarına da girilip işlem tamamlanır.

Umarım canlandırabilmişimdir.
Güzel ve detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim hocam çok sağ olun. Benim de tahmin ettiğim gibi ancak şöyle bir durum var. Ben örnek veriyorum çift kova yaparken sadece kaputa bile 3 kere daldırma işlemi yapıyorum. Ya da üst camı sadece bir daldırma işlemiyle hallediyorum. Sadece bir hamle ile üst ön yan ve arka camlar yeterli olacak mı? Eldivenin köpüğü ve ıslaklığı azalacak alan değiştikçe? Ve koca kovayı sadece dört eldiven için konuşursak sadece dört kere kullanacağız? Bu bağlamda kova da koyduğumuz köpük de çok fazla olmayacak mı? Yoksa eldiven temizken kovadan bir kaç kere panele değmeden köpük takviyesi ile Köpüğü dağıtıp sonra mı temasa geçilmeli her eldiven değişimimde?

omrslhmms

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Güzel ve detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim hocam çok sağ olun. Benim de tahmin ettiğim gibi ancak şöyle bir durum var. Ben örnek veriyorum çift kova yaparken sadece kaputa bile 3 kere daldırma işlemi yapıyorum. Ya da üst camı sadece bir daldırma işlemiyle hallediyorum. Sadece bir hamle ile üst ön yan ve arka camlar yeterli olacak mı? Eldivenin köpüğü ve ıslaklığı azalacak alan değiştikçe? Ve koca kovayı sadece dört eldiven için konuşursak sadece dört kere kullanacağız? Bu bağlamda kova da koyduğumuz köpük de çok fazla olmayacak mı? Yoksa eldiven temizken kovadan bir kaç kere panele değmeden köpük takviyesi ile Köpüğü dağıtıp sonra mı temasa geçilmeli her eldiven değişimimde?
En az 4 eldiven deme sebebim bu aslında, isterseniz 8 eldiven ile yapın, iki kere aynı sistem ile çalışırsınız. Bana 4 yetiyor. Bu arada kovanın tamamını doldurmuyorum tabii ki. Yarısı yetiyor 4 eldivene.

Kovaya eldiven daldırma işlemini en son eldivende yapabilirsiniz. Kovada eldiven kalmadığı için artık su kirlense de sorun değil.

afkazankayaa

Amatör Detaycı
Üye
İl
Kırşehir
En az 4 eldiven deme sebebim bu aslında, isterseniz 8 eldiven ile yapın, iki kere aynı sistem ile çalışırsınız. Bana 4 yetiyor. Bu arada kovanın tamamını doldurmuyorum tabii ki. Yarısı yetiyor 4 eldivene.

Kovaya eldiven daldırma işlemini en son eldivende yapabilirsiniz. Kovada eldiven kalmadığı için artık su kirlense de sorun değil.
Çok teşekkür ederim hocam bir dahaki yıkamamda bu yöntemi deneyeceğim :)

ravenous

Acemi Detaycı
Üye
İl
Ankara
SUPERCLEAN MİKROFİBER CİLA HAVLUSU KENARSIZ 400 GSM (MADE IN USA ) (40X60CM )
bunu mu yoksa
MİKROFİBER CİLA BEZİ 40X40 CM LAZER KESİM 350 GSM
bunu mu alayım ?

Mugzy

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
SUPERCLEAN MİKROFİBER CİLA HAVLUSU KENARSIZ 400 GSM (MADE IN USA ) (40X60CM )
bunu mu yoksa
MİKROFİBER CİLA BEZİ 40X40 CM LAZER KESİM 350 GSM
bunu mu alayım ?
Hocam 350gsm olan low pile denen cins daha kısa fiberlere sahip. Katı wax ve seramik silmeye biçilmiş kaftan. 400gsm olan daha pofuduk, pasta ve sıvı tarz ürünlerde güzel iş yapacaktır.

ravenous

Acemi Detaycı
Üye
İl
Ankara
Hocam 350gsm olan low pile denen cins daha kısa fiberlere sahip. Katı wax ve seramik silmeye biçilmiş kaftan. 400gsm olan daha pofuduk, pasta ve sıvı tarz ürünlerde güzel iş yapacaktır.
Eyvallah sağolun, wax için alacağım 350lik alayım o zaman

ps: 40x60 var 6 tanesi 100tl, 40x40 var 6 tanesi 75 tl. hangisi olması wax için?

Son düzenleme:

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Vinil yüzeye kolonya damlattım üstatlar, apc+detay fırça ile giriştim hemen ama iz kaldı ne yapabilirim öneri var mıdır ?
Alkol hemen zarar vermez o yüzeylere, yani sıcakken damlamadıysa tabi. Deri bakım kremini bol sürün, ertesi günü deri temizleyici veya güvenli bir temizleyici ile tekrar temizleyin. İze sebep olan madde kremin içeriğindeki yağ ile birlikte çıkacaktır.

afkazankayaa

Amatör Detaycı
Üye
İl
Kırşehir
Chemical Guys Window clean - Cam Temizleme ve Parlatma 473ml

Bu ürünü kullanan oldu mu abilerim
Meguiars’ın cam temizleme ürününü alın kafanız rahat etsin hocam hiç başka ürün arayışına girmeyin. Ben de çok cam ürünü aradım kullandım. En memnun olduğum bu ürün.

es026

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Eskişehir
Arkadaşlar merhaba size bir kaç sorum olacak.

1- Aracıma ilk defa PW uyguladım parlaklık ve su iticiliği beğendim fakat, aracımın aynı yol ve kullanım şartında daha fazla tozlandığını fark ettim. Camlarda çok belirgin tozlanma var. Özellikle cam tavan. Bu durum normal mi? Ayrıca Gtechniq G5 uygulamadığım tek yer cam tavan ve burada fazlaca boncuklanma mevcut bu durum ise yıkama sonrası kurulama havlusunun performansını törpülüyor. Ürünü kullanırken cama temas ettirmemeli miyim?

2- Flowey indiriminden aldığım ürünleri CG şişelerime koyacağım. 500 ml. şişe için;

- Flowey S3, R1'i rutin yıkamalarımda kullanılmak üzere hangi oranda sulandırmalıyım?

3- Saf İPA'yı cam içleri için kullanmanın zararı var mıdır?

4- Ön camı içeriden silmek benim için zulüm. İz ve leke kalmaması için püf noktası var mıdır? İPA yada S1 ile Mikrotex Cam Bezi kullanacağım.

5- Twisted Pile bezlerin bakımını nasıl yapıyorsunuz.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

can26

Profesyonel Detaycı
Üye
Arkadaşlar merhaba size bir kaç sorum olacak.

1- Aracıma ilk defa PW uyguladım parlaklık ve su iticiliği beğendim fakat, aracımın aynı yol ve kullanım şartında daha fazla tozlandığını fark ettim. Camlarda çok belirgin tozlanma var. Özellikle cam tavan. Bu durum normal mi? Ayrıca Gtechniq G5 uygulamadığım tek yer cam tavan ve burada fazlaca boncuklanma mevcut bu durum ise yıkama sonrası kurulama havlusunun performansını törpülüyor. Ürünü kullanırken cama temas ettirmemeli miyim?

2- Flowey indiriminden aldığım ürünleri CG şişelerime koyacağım. 500 ml. şişe için;

- Flowey S3, R1'i rutin yıkamalarımda kullanılmak üzere hangi oranda sulandırmalıyım?

3- Saf İPA'yı cam içleri için kullanmanın zararı var mıdır?

4- Ön camı içeriden silmek benim için zulüm. İz ve leke kalmaması için püf noktası var mıdır? İPA yada S1 ile Mikrotex Cam Bezi kullanacağım.

5- Twisted Pile bezlerin bakımını nasıl yapıyorsunuz.

Şimdiden teşekkür ediyorum.
1-Pw toz çekebiliyor biraz,lekelenmede yapabiliyor plastik kalitesine göre bu tarz ürünlerde wet coat ve x50 daha favori benim için.

2-b33ü daha emniyetli bir kaba alabilirsiniz bu şişelerdense orjinal şişesi daha garanti olacaktır.

3-Llumar marka filmlerde ben hiç ipadan yana problem yaşamadım görünmez bi alanda test edip kullanın camlarınız filmliyse

4-Biraz yağlanmış yüzeyse ipayla arındırmak zor oluyor mevcutsa elinizde Auto Glym Glass Polish veya AF vision ile cama içerden sürüp yüzeyde ürün kuruduktan sonra kabasını alıp ipa ile geçerseniz mükemmel görüntüye sahip olabilirsiniz.

5-Kurulama havluları içinse her araç yıkamasından sonra perwoll sirke ile yıkayıp güneş görmeyecek şekilde kurutup kuruduktan sonra tarayıp kullanıyorum. Şu ana kadar hiç bir üründe problem yaşamadım

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Kayseri
@es026, s3 ü 1:10 veya 1:15 , r1 'i 1:10 yapabilirsiniz rutin temizlikler için.

Cam temizliğinin püf noktası asıl temizlik öncesi nemli bir bezle yüzeyin kirini tozunu almak, sonrasında cam bezi ve cam temizleyicisi ile final yaparsanız iz ve leke sorunu olmayacaktır.

ravenous

Acemi Detaycı
Üye
İl
Ankara
Flowey kendi web sitesinden alışveriş yapan oldu mu? 22 sinden beri sipariş gelecek, telefona bakan da yok, forumdan yazdım cevapta vermediler. 2 parça ürün aldım almaz olaydım :(