Köpük Yapan Pompa İçin Hava Tankı Projesi

smyomekatronik

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Gebze
DİKKAT BASINÇLI HAVA TEHLİKELİDİR. PROJEYİ YAPARKEN, BASINÇLI HAVA (PNOMATİK) HAKKINDA BİLGİSİ OLAN KİŞİLER İLE YAPINIZ.

Projemi en sonunda bitirip testlerini yaptım. Yaptığım testlerde 2 dakikaya yakın köpük süresine eriştim. Pompa elle basınçlandığında 40 saniye kadar köpük atıyor.Eski araç yangın söndürmeyi hava tankına çevirdim. Tankın hacmi küçük olduğundan tankı 10 bar basınçlı hava ile doldurdum. Tankın çıkışına basınç regülatörü bağlayarak basıncı pompanın çalışma basıncı olan 2 bara ayarladım(Basınç regülatörünün çıkışını körleyip basınç saatini 2 bara ayarlayıp daha sonra pompaya bağlayın).
Sistemin dezavantajı tanka 10 bar hava basmak, bu dezavantaj sistemin benzinliklerde kullanılabilirliğini imkansız yapıyor.Kısaca ortaya işe yarar bir proje çıkmadı belki başkalarına ilham verebilir,
20181115_192905.jpg

Ozgur_gs_91

Profesyonel Detaycı
Moderator
Site Kurucusu
İl
Kocaeli
Benzinliklerde hava ile dolum yapılabilir hale gelemez mi onlar 10 bar basmıyordur gerçide.

coskusu06

Amatör Detaycı
Üye
İl
Diyarbakır
Xiaomi sarjli pompa ile yapanlar var ama benzinlikteki makineden 30 psi bassak yine aynı hesaba gelmez mi?