Mavi Boncuk

Yangsagan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Herkese Merhaba,

Öncelikle yarışma için bir iddam yok diğer uygulamalar gerçekten çok başarılı. Ama bu kadar uğraştıktan sonra paylaşmamak olmazdı.

Emekleri için Talha, Korgün ve Özgür'e çok teşekkür ederim.

Gelelim konumuza, cuma öğleden sonra esenyurttan çıkıp, tuzlaya uygulama yapmaya yapmaya gittim. Sırf bunun için bile jüri özel ödülü alsam olur gerçekten

Bu arada bende çoğu uygulama yapan arkadaş gibi, öncesi ve işlem yaparken fotoğraf çekmeyi atladım. İnsan hevesli hevesli daldığından fotoğrafı telefonu falan unutuyor tabi.

Öncesi fotoğrafı olarak elimde sabah çektiğim bu foto var. Burda bile ne kadar kirli olduğumuz belli sanırım.

Birde bu foto var. Tabi iş çıkışı geldiğimden takım elbiseyle detay yapmaya geldim. Üzerimi bile değiştirmeden önce bi selfie.

Velhasıl kelam iftar öncesi mekana gittik, hemen malzemeleri çıkardık. Motor yıkama yapacağımız için ilk iş kaputu açtık ve soğumaya bıraktık. Üstüne bagajı boşalltık, bilen bilir neredeyse tüm malzemeleri bagajda taşıyorum maalesef.

Bagaj havuzuna bişeyler dökülmüş beyazlamıştı. Hem bagaj havuzunu hemde plastik paspasları çıkartıp, bir güzel valet pro apc ile fırçaladım. Yıkadım ve kurumaya bıraktık.

Plakalıklar değişeceği için, baştan söktük hem altını da temizlemiş oluruz dedik. Burası da mekan.

Sonra giriştik içini detaylıca süpürdük, pedalları detay fırçası ve apc ile fırçalayıp sildik.

Sonrası bastık kostiği, iki tur kostikli divortex ile ön yıkama yaptık, durulama ve ardından tek kova yine divortex ile yıkama yaptık.

Durulama sonrası jantlara giriştim. Uzun süredir jantlarla fazla ilgilenemediğimden biraz fazla uğraştım. Davlumbaz fırçası, jant fırçası ve detay fırçasını bi kovaya atıp şampuanladım. Ardından bitmek bilmeyen billbery ile birazda koch demirtozu sökücü ile jantların içini, dışını, lastikleri, bijonları, davlumbazları tek tek fırçaladım ve duruladım.

Kaputu tekrar açtık, yeteri kadar soğuduğunu düşündüğümüz motora, divoetex şampuanla önce ön yıkama yappı, durulama yaptık sonrasında yine apc ve şampuan atıp, detay fırçaları ile gördüğümüz elimizin her girdiği yeri fırçaladık.

Kurulama ve valet pro protectant sonrası son hali bu. Aslında koch nano magic plast uygulayacaktık ama naalesef evde unutmuşum.

Döndük tekrar kaportaya, önceki waxı ve bsd yi sökmesi için billbery uyguladık. Ardından komple denirtozu sökücü uyguladık, ardında kil eldiveni ile yine komple geçildi, sonrasında yine durulama ve son olarak kurulama yapıldı. Dış temizliği böylece bitmişti. Bu uygulamalar esnasında da maalesef fotoğraf çekmemişiz.

Sonra çektik arabayı müthiş ışık tüneline.

Arka bagaj kapağında local boya yapıldığından arka tampon ve bagaj kapağında hareler bulunuyordu. Ben polisaj işinden hiç anlamadığım için Talha sağolsun manzerna 3800 ile hepsini yok etti.

Bu arada Özgür direksiyonu, vites topuzu, el freni, koltuk derilerini colourlock ile temizleyip koruma altına aldı.

Bu arada bagaj kapağındali leon ve tsi yazısı söküldüğü için yenisini takmak tabiki Korgün'e düştü. Bu yüzden kendi arabasınıda getirdi, üzerinden kalıp aldı ölçtü biçti ve benim arabaya yapıştırtı. Tabikide ispanyada fabrikada yaptıklarının aynısı gibi oldu. Aksi düşünülemezdi zaten.

Son olarak araca komple zymöl titanium atıldı silindi, lastikler parlatıldı ve yeni plakalıklar takıldı.

Bir kaç final fotoğrafı ekleyeyim.

Bunlarda gündüz gözüyle.

Araca böyle uygulama yapmak tabiki büyük zevk ancak sohbet muhabbet gerçekten çok keyif aldım. Tabi bu işlemler benim aracıma yapıldığından ekstra bi keyif olmadı değil. Emeği geçen herkese tek tek teşekkür ederim. Gecenin saat 2 si mi 3 mü kaç olmuştu hatırlamıyorum. Yorgunluktan ölmüşüm eve varınca anladım. Böyle adamlar bulmak zor gerçekten.

Bir de ekibin fotosunu atayım, bir kaç foto da dönüşten.

Teşekkürler.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TalhaCelik

Amatör Detaycı
Üye
İl
İst
Vay be ellerimize saglik konu halinde de olunca daha guzel bir hal almis
Herkesin keyifle okuyacagi bir konu olmus
Masallah

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yangsagan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Vay be ellerimize saglik konu halinde de olunca daha guzel bir hal almis
Herkesin keyifle okuyacagi bir konu olmus
Masallah

Yazarken yoruldum. Nası yaptık bu kadar işi bilmem.

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Maşallah mükemmel ekip :) motor temizliği ben de golf e yapacağım ama nasıl yaptınız tam olarak? Köpüğü direk mi sıktınız suyu direk mi tuttunuz kaput içine ? Yardımcı olabilir misiniz :)

Yangsagan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Maşallah mükemmel ekip :) motor temizliği ben de golf e yapacağım ama nasıl yaptınız tam olarak? Köpüğü direk mi sıktınız suyu direk mi tuttunuz kaput içine ? Yardımcı olabilir misiniz :)
Motor ustası @ultimasalida cevap verecektir.

ultimasalida

Acemi Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Valla şimdi okuyunca yaptığımız her işe değmiş çiçek gibi olmuş darısı tatile gidip döndükten sonraki yıkamaya diyelim güle güle kirlet

Motoru soran arkadaşımız içinde kısaca özetleyelim
Ben özellikle halı parçaları olan bolumleri su ile bulusturmadan diğer tüm parçalarda rahat rahat su kopuk ve fırca ile çalışıyorum
Halı parçaları olan kısımlar yıkanırsa suyu kurutmak kolay olmuyor ve sarkma vs yapıyor kuruyunca leke kalabiliyor o yuZden oralara su tutmadan diğer tüm yüzeyleri BASINCSIZ su ile gönlümüZce yıkıyoruz

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Ellerinize sağlık, ekibin güzelliği araca da yansımış.. Maşallah.. Konu yarışmaya kabul edildi.;)

dati_bubu

Amatör Detaycı
Üye
İl
Kocaeli
Maşallah sonuç harika elinize sağlık. Başka bir buluşma da bende katılmak isterim Acemi bir detaycı olarak yaşlanmak istemiyorum

Fatih Şahin

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Ellerinize sağlık, ekip süper, mekan süper.Bu kadar adam 1 arabaya girişmiş. Arabanın başı dönmüştür heralde.Makinada yanmış, nazar değmesin.Onur valla bulamadım söyle bi kadro, çok şanslısın vesselam.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Masallah.

Konuyu okurken sizi kiskanmadim desem yalan soylemis olurum <3

Ekip supermis yapilan islemler detayin adina yakisir olmus.

Ellerinie saglik.

Yangsagan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Ellerinize sağlık, ekip süper, mekan süper.Bu kadar adam 1 arabaya girişmiş. Arabanın başı dönmüştür heralde.Makinada yanmış, nazar değmesin.Onur valla bulamadım söyle bi kadro, çok şanslısın vesselam.
Valla öyle başkan ekip çok iyi. Keşke yakın olsa bana ama ben istanbulun bir ucundayım onlar diğer ucunda maalesef. 80km. İstanbul şehir içi için ulaşılmaz mesafede ama inşallah ayarlarız yine bi şekilde. Ben çok mutlu oldum.

Yangsagan

Konu Sahibi ✔
Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Masallah.

Konuyu okurken sizi kiskanmadim desem yalan soylemis olurum
Ekip supermis yapilan islemler detayin adina yakisir olmus.

Ellerinie saglik.
Çok keyifliydi gerçekten. Bende kıskanıyorumdum ondan kalktım gittim.

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Valla şimdi okuyunca yaptığımız her işe değmiş çiçek gibi olmuş darısı tatile gidip döndükten sonraki yıkamaya diyelim güle güle kirlet

Motoru soran arkadaşımız içinde kısaca özetleyelim
Ben özellikle halı parçaları olan bolumleri su ile bulusturmadan diğer tüm parçalarda rahat rahat su kopuk ve fırca ile çalışıyorum
Halı parçaları olan kısımlar yıkanırsa suyu kurutmak kolay olmuyor ve sarkma vs yapıyor kuruyunca leke kalabiliyor o yuZden oralara su tutmadan diğer tüm yüzeyleri BASINCSIZ su ile gönlümüZce yıkıyoruz

Teşekkür ederim bilgilendirme için. Bende de aynı motor golf var kardeşi diyelim :) motor içi pis ancak korkudan girişemedim :) akü olduğu tarafta ecu üzerini falan da örtmeye gerek var mı? Ayrıca normal fl ile köpükleyip basınçlı yıkama Makinesi yerine normal hortumla mı su tutayım ?

ultimasalida

Acemi Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Teşekkür ederim bilgilendirme için. Bende de aynı motor golf var kardeşi diyelim :) motor içi pis ancak korkudan girişemedim :) akü olduğu tarafta ecu üzerini falan da örtmeye gerek var mı? Ayrıca normal fl ile köpükleyip basınçlı yıkama Makinesi yerine normal hortumla mı su tutayım ?
Aslında akuyu halı kaplı olması sebebiyle bir posetle kapatırken hemen yanındaki ecu ve aküyüde kapatabilirsin ancak kapatmassan sorun olurmu hayır olmaz yinede ilk defa yapacağını düşünüp için rahat etsin kapat
Ardından ben motor çok kirliyse önce foam atıp bekliyorum daha sonra basınclı yıkama makinesinin namlusunu takmadan sadece tetikten cıkan perdeli su ile kabasını alırım ardından ceviz yada elinde bulunan her hangi bir apc ile detay fırçası yardımıyla detaylı yıkamanı öneririm ardından su geçip eğer gerekiyorsa tekrar kopuk atıp işlemi durulama ile sona erdirebilirsin

ccibb

Uzman Detaycı
Üye
İl
Kırklareli
Maaşallah on numara olmuş
Eskilerimiz birlikten kuvvet doğar diye boşuna dememişler
Bu arada ben de kıskandım
İtiraf edeyim :utandim:

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Aslında akuyu halı kaplı olması sebebiyle bir posetle kapatırken hemen yanındaki ecu ve aküyüde kapatabilirsin ancak kapatmassan sorun olurmu hayır olmaz yinede ilk defa yapacağını düşünüp için rahat etsin kapat
Ardından ben motor çok kirliyse önce foam atıp bekliyorum daha sonra basınclı yıkama makinesinin namlusunu takmadan sadece tetikten cıkan perdeli su ile kabasını alırım ardından ceviz yada elinde bulunan her hangi bir apc ile detay fırçası yardımıyla detaylı yıkamanı öneririm ardından su geçip eğer gerekiyorsa tekrar kopuk atıp işlemi durulama ile sona erdirebilirsin

Tamamdır çok teşekkür ederim bilgilendirme için. Vp snow foam combo2 var o baya kir sökecek gibi. Daha sonra da vp apc yapayım. Motor 3 Yıldır hiç temizlenmemiş. K2 nin o uçsuz haliyle su tazyiği yeter mi? Bir de işlem bitip kuruduktan sonra elimde koch nanomagicPlastcare ürün var. Bunu uygulamam geç kirlenmesini mi sağlar yoksa sanayi ustası motor temizliği wd40 gibi direk toz mu toplar?

safa43

Çaylak Detaycı
Üye
İl
ankara
Maşallah çok güzel bir çalışma ve çok zevkli bir ortam. Arabanın rengi de son hali de çok güzel elinize sağlık süper olmuş. Bu ekibin karşısında kim durabilir. Eğlencesi o ortamın tadı yeter.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi