Uv ısınlari (günes yanigindan) korumak ?

Stro4k

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tokat
Aracim 2011 model siyah koyu bir renk araç yaşadığım yer havalar sıcak olduğundan ve gölge bulmak zor olduğundan bi önlem almak istiyorum. 1 sene binecem en kötü. Güneş yanığı oluşmaması için ne yapabilirim ? Hangi marka boya koruma almaliyim fusso coat uv ışınlarına etkisi var midir ?

erdem34

Çaylak Detaycı
Üye
İl
konya
Merhabalar tavanımda güneş yanığı var. Sırasıyla

Mothers Cal. Gold Synthetic Wax+Dodo wax+BSD+Turtle Sealant Wax uyguluyorum. Arada bir CG Ecosmartla susuz yıkama yapıp bir nebze carnabua ekleniyor. Son olarak ertesi gün yağmur yoksa tavanı çift kişilik pamuklu çarşafla kapatıyorum. :partix:

Murat

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Ankara
Merhabalar tavanımda güneş yanığı var. Sırasıyla

Mothers Cal. Gold Synthetic Wax+Dodo wax+BSD+Turtle Sealant Wax uyguluyorum. Arada bir CG Ecosmartla susuz yıkama yapıp bir nebze carnabua ekleniyor. Son olarak ertesi gün yağmur yoksa tavanı çift kişilik pamuklu çarşafla kapatıyorum. :partix:
Hocam Ecosmart’ı kuş pislikleri için kullanıyorum. Fakat korumayı elliyor aklınızda bulunsun.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Düzenli yıkama, 1-2 ayda 3-4 yıkmada bir kil eldiven sünger işlemi fusso coat vs türü bir koruma ile güneş yanıklarına engel olabilirsiniz. güneş yanığının en büyük sebebi yüzeyin kirli bir şekilde bırakılıp o kirlerin güneş ısısı ile vernik içerisine işlemesi ile oluyor.

Stro4k

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tokat
Kostiksiz şampuanlar ile çift kova yöntemi kullanır, waxını ihmal etmez, yıkamalar arası da destekleyici ürünler kullanırsan kolay kolay bir şey olmaz. En azından 8 yıl yaşadığımız Adana'da hiç bir şey olmamıştı.
Ön yıkama yapmıyorum. Çift kova, eldiven ve ph nötr şampuan kullanıyorum. Ayda birde menzerna boya koruma atıyorum. İnsallah iyi yapiyorumdur

Stro4k

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tokat
Düzenli yıkama, 1-2 ayda 3-4 yıkmada bir kil eldiven sünger işlemi fusso coat vs türü bir koruma ile güneş yanıklarına engel olabilirsiniz. güneş yanığının en büyük sebebi yüzeyin kirli bir şekilde bırakılıp o kirlerin güneş ısısı ile vernik içerisine işlemesi ile oluyor.
Düzenli uygun ürünlerle yıkar ve korumasını eksik etmezseniz hiç birşey olmaz.
Çift kova ve eldivenle bu ürünü kullanıyorum

Stro4k

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tokat
Hocam kışları maalesef hava şartları kötü olduğundan 2 haftada bir anca yıkatabiliyorum. Bu sorun olur mu acaba ? Normalde şuan 3 günde bir yıkıyorum kirlenmesine bağlı. Şuan evimin önünde güneş gelmiyor sadece 30dk veya 1 lik bi güneş geliyor. Bi zararı olur mu ?

ugurus

Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir-Antalya
Hocam kışları maalesef hava şartları kötü olduğundan 2 haftada bir anca yıkatabiliyorum. Bu sorun olur mu acaba ? Normalde şuan 3 günde bir yıkıyorum kirlenmesine bağlı. Şuan evimin önünde güneş gelmiyor sadece 30dk veya 1 lik bi güneş geliyor. Bi zararı olur mu ?
bu mevsimde 1 saatlik güneş hiçbirşeyi yapmaz.
yazın ortasında bile bu kadar güneş çok zarar vermez. 30dk - 1 saat. sonuçta araba yolda da gidiyor güneşin altında saatlerce adamlar 30dk 1 saat güneş gördü diye zarar görecek araba yaparlarsa dükkanı kapatır giderler.

3 günde bir araba yıkama biraz fazla gibi. bence herşeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar.
3 günde bir araba yıkama demek 50-60 lt su ayda kabaca 500 litre su demek. bunun yanında kullanılan malzemeler de var.

hem su hem malzeme israfı. milli servet denizlere akıp çevreyi kirletir. ayrıca illa araba kullandığınız bezlerden dolayı çizilir. 3 günde bir yıkarsanız baya bi çizik artışı olur .. bide koyu renk araba ise daha belirgin olur bu çizikler.

Stro4k

Konu Sahibi ✔
Çaylak Detaycı
Üye
İl
Tokat
bu mevsimde 1 saatlik güneş hiçbirşeyi yapmaz.
yazın ortasında bile bu kadar güneş çok zarar vermez. 30dk - 1 saat. sonuçta araba yolda da gidiyor güneşin altında saatlerce adamlar 30dk 1 saat güneş gördü diye zarar görecek araba yaparlarsa dükkanı kapatır giderler.

3 günde bir araba yıkama biraz fazla gibi. bence herşeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar.
3 günde bir araba yıkama demek 50-60 lt su ayda kabaca 500 litre su demek. bunun yanında kullanılan malzemeler de var.

hem su hem malzeme israfı. milli servet denizlere akıp çevreyi kirletir. ayrıca illa araba kullandığınız bezlerden dolayı çizilir. 3 günde bir yıkarsanız baya bi çizik artışı olur .. bide koyu renk araba ise daha belirgin olur bu çizikler.
Tamamdır hocam uyardığınız için teşekkür ederim. Haftada 1 çıkaracam :) araba konusunda biraz hassasım da ☺️

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Siyah aracımla 3sene Mardin gibi bir yerde çalıştım. yılın 100 günü sıcaklık 40ın üstünde. Şimdi bozkırın ortasında bir yerdeyim yılda 100 gün adam akıllı sıcak-güneş anca oluyor.

Aracım 2010 model ve ben aldıktan sonra bakım görmeye başladı. aynı arabadan 2013 model olanı @ReNeVaL da var ve aracı aldığından berinispeten güneş görmeyen kırsal bölgelerde görev yaptı, kapalı garajda muhafaza etti.

Sonuç olarak ben koruma yapmadım o yaptı, benim şartlar daha ağırdı onun ki hafif. Benimkiyle yan yana geldiğinde ona 2013 diyen yok:D

düzenli bakım yapıldığında zaten kolay kolay büyük sorun yaşanmaz. Tabi çokta ahkam kesmemek lazım sonuçta kul yapısı :)
Aracim 2011 model siyah koyu bir renk araç yaşadığım yer havalar sıcak olduğundan ve gölge bulmak zor olduğundan bi önlem almak istiyorum. 1 sene binecem en kötü. Güneş yanığı oluşmaması için ne yapabilirim ? Hangi marka boya koruma almaliyim fusso coat uv ışınlarına etkisi var midir ?