Yazlık Jant Temizliği Vol2

Ramazanerdmr

Konu Sahibi ✔
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul
Herkese merhaba, aslında bu işlemleri yapalı yaklaşık 15-16gün kadar oldu ama bir türlü konu açma fırsatı bulamadım. Malum artık havalar güzel yada en azından benim için karlı bir yol olmayacağından kışlıklardan kurtulup yazlıklara geçiş yapayım dedim. Geçen senede benzer bir uygulama yapmıştım ama o zaman bulunduğum binanın boş dairesindeki küvet içinde sıcak bir ortamda yapmıştım tüm işlemleri. Bu sefer her zaman araba yıkadığım akaryakıt istasyonundaki yıkama alanında yapmak zorunda kaldım ve çok daha kolay oldu.

Pis lastikleri aracın içine tepeleme doldurdum. Malum HB araç bagaj biraz ufak :(
IMG_20190310_205150.jpg

Yıkama alanında makine dairesi kapısından dolayı genel de kimsenin kullanmadığı alanı seçtim olur da birisi gelip "araç yıkayacağız senin keyfi işinin bitmesini mi bekleyeceğiz" muhabbeti yaparsa gereksiz tartışma yaşamamak adına arabayı başka bir alana çekip lastikler ile ilgilenebilmek için ama şans işte kimseler de gelmedi.

Yıkama aşamasında kullandığım ürünler; Demir tozu için Koch Chemie FB temizlik için ise şampuan olarak Koch Chemie Nms kullandım. Koruma olarak daha önce kullandığım Mr.Fix çinli seramiği kullandım.

İşlem adımlarım;

Asker gibi duvara dizdiğim jantların iç kısımlarını sırayla Koch Chemie FB ile spreyledim ve beklerken gidip kovaya şampuanlı su yaptım.
Yaklaşık 7-8 dk bekledikten sonra boyacı fırçasına da Koch Chemie FB sıkıp jantların içinde gezdirerek içlerindeki demir tozlarını iyice yumuşatmaya devam ettim.
Bulaşık fırçası ile sertleşen kirleri jantın iç yüzeyinden temizlemeye devam ettim.
Daha sonra jantların ön yüzlerine Koch Chemie FB sıkıp boyacı fırçası ile fırçaladım
Bütün jantların iç yüzeylerini ve dış yüzeylerini belirttiğim şekilde temizledikten sonra durulama işlemini yaptım.
Durulama sonrası kontrol ettiğimde jant kollarının arka yüzeylerinde temizlenmeyen yazı içleri ve ince detay isteyen yerleri görünce arabanın bagajında olduğunu hatırladığım Valet Pro fırçası ile jantların iç ve dış yüzeylerine bir kez daha Koch Chemie FB sıkıp ince temizliğe başladım.
Temizlik sonrası yıkama eldiveni ile jantların iç, dış yüzeylerini ve lastikleri Koch Chemie Nms şampuanlı su ile bir güzel yıkadım ve tekrar durulama yaptım.
Bu sefer kontrol ettiğim de istediğim temizliği sağlamış olmama sevinerek yanımdaki eski havlular ile jantların suyunu temizleyip arabaya geri yükleyip otoparka geçtim.
Jantların tüm yüzeylerini kurulayıp Mr.Fix çinli seramik ile koruma altına aldım.

Bu ürünü daha önceki yıkamada da kullanmıştım yaklaşık olarak 4 ay kadar güzel bir iş yapmıştı. Bu sefer sürdükten sonra Mr.Fix silmedim, jantları depoya geri koydum ve yaklaşık 5 gün kadar jantların üzerinde kaldı. Jantları araca takacağım zaman mikrofiber bez ile silmeyi denedim hafif yapışkanlı gibi bir yüzey vardı ama mikrofiber bez ile çok zorlanmadan yüzeylerini temizleyebildim.

Asker gibi dizdim duvara :cool:

IMG_20190310_210010.jpg
IMG_20190310_205937.jpg

Yıkama ekipmanlarım olmazsa olmaz vileda kovası:komik: boyacı fırçası, bulaşık temizleme fırçası ve eskimiş yıkama eldiveni.
Fotoğraf çekimine katılamadı ama daha sonra arabada olduğunu hatırladığım Valet Pro detay fırçası vardı onuda kullandım.

IMG_20190310_210823.jpg

Koch Chemie FB sıkıldıktan yaklaşık 7-8 dk.sonrası jantların iç durumları.:dusun:

IMG_20190310_210715.jpg
IMG_20190310_210721.jpg
IMG_20190310_210733.jpg
IMG_20190310_210727.jpg

İlk durulama sonrasında ince detay yaptıktan sonraki durulama öncesi durum ;)

IMG_20190310_211312.jpg
IMG_20190310_211321.jpg

Şampuan ile yıkadıktan sonra arabaya yüklemeden önceki son halleri ile toplu fotoğraf çekimi.
:foto::nazar:

IMG_20190310_220122.jpg

Toplu fotoğraf çekiminden sonra ne yazık ki telefonun şarjı bittiğinden iç dış yakın çekimleri yok. Uygulama sonrası geçen akşam arabayı ilk kez yıkadım ancak video veya fotoğraf çekmek aklıma gelmedi bir daha ki yıkamada özellikle jantların kirli ve su tuttuktan sonra ki hallerini fotoğraflayıp bu konu altında yayınlayacağım.

:tesekkurr:

El_Diablo

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Frankfurt
Ellerine saglik.....bende jantlara uzun süredir MrFix9H sürüp sürmemekde kararsizdim. Iki sise duruyor stokda öylesine.
Firen tozu /kir tutma gibin bilgileri burda paylasmayi unutmayin.

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
En sevdiğim detay uygulamalarından biri emeğinize sağlık çok güzel görünüyor sonuçlar :mutlu:

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, bu aralar jantlar havalarda uçuşuyor. Canımız çekiyor. Mr. Fix güzel tercih olmuş. İşinizi pldukça kolaylaştırır.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Ellerine sağlık. Jant temizliğini çok seviyorum. Genelde kirli görmeye alıştığımız için temiz jantlı araçlar benim çok dikkatimi çekiyor. Belki başkalarının umrunda değil ama..... :alkis:

DMR

Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir
Ellerinize sağlık. davlumbaz ve jant temizliğini herzaman sevmişimdir :) Seramiğin dayanımı, temizlik kolaylığı sağlaması ve su iticiliği hakkında bilgileri bekliyorum.

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
elinize saglık yaz hazırlıkları akıyor bu ara sizede hayırlı olsun güzel günlerde kirletin iyi detaylar.

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Ellerinize sağlık. Herkes jant davlumbaz temizliyor bu ara. Özendirmeyin bizi en sonunda krikoya aldırtacaksınız arabayı :boxing: :D

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Elinize sağlık tertemiz olmuş.:nazar: Ancak kafama takıldı; Mr. Fix'i beş gün bekletip silmenizin bir sebebi var mı? Ben de jantlara kullanıyorum da ondan sordum. Bir de Koch Chemie NMS dayanımı umarım azaltmaz. Zira korumayı epey perdeleyen bir ürün.

Ramazanerdmr

Konu Sahibi ✔
Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
İl
İstanbul
Elinize sağlık miss gibi olmuşlar :sicak: kirletmeye kıyamaz insan :komik:
Yok yok kirlensin de temizlemeye iş çıksın başıma :)

Ellerine saglik.....bende jantlara uzun süredir MrFix9H sürüp sürmemekde kararsizdim. Iki sise duruyor stokda öylesine.
Firen tozu /kir tutma gibin bilgileri burda paylasmayi unutmayin.
Ben geçen sene ki temizlikte de kullanmıştım bir zararı yok aksine faydası bile var ama jant gibi bir parça üzerinde çok uzun ömürlü olmuyor.

Ya arkadaş imrendim. Tamam bende serviste rica minnet jant temizliği yapacağım :)
Servisler yardımcı olurmu bilmem ama sök-tak üşenmezseniz çok güzel oluyor.

En sevdiğim detay uygulamalarından biri emeğinize sağlık çok güzel görünüyor sonuçlar :mutlu:
Kesinlikle jant ve davlumbaz temizliği önemli, sırada davlumbazlar var.

Elinize saglik kirlerinden guzelce arinmis gibi duruyorlar.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Arındılar arındılar misler gibi oldular.

Eline sağlık, bu aralar jantlar havalarda uçuşuyor. Canımız çekiyor. Mr. Fix güzel tercih olmuş. İşinizi pldukça kolaylaştırır.
Yıkamayı oldukça kolaylaştırıyor daha önce tecrübe ettim o kadar uğraşmış iken yapmazsam olmazdı.

Ellerine sağlık. Jant temizliğini çok seviyorum. Genelde kirli görmeye alıştığımız için temiz jantlı araçlar benim çok dikkatimi çekiyor. Belki başkalarının umrunda değil ama..... :alkis:
Eskiden yıkamacıda araç yıkandıktan sonra deli gibi lastikleri jantları temizlediklerinde ne kadar gereksiz zaman kaybı diyordum sonuçta en çabuk orası kirlenecek ama sonra sonra hastalık bulaşınca lastik jant davlumbaz temizliği önemliymiş.

Ellerinize sağlık. davlumbaz ve jant temizliğini herzaman sevmişimdir :) Seramiğin dayanımı, temizlik kolaylığı sağlaması ve su iticiliği hakkında bilgileri bekliyorum.
Geçen sen yaptığım uygulamada su iticiliği ve kirden çabuk arınma dayanımı yaklaşık 4 ay kadar sürdü bu sefer seramiği silmedim üzerinde kurudu gibi bişey bakalım bu sefer nasıl olacak.

elinize saglık yaz hazırlıkları akıyor bu ara sizede hayırlı olsun güzel günlerde kirletin iyi detaylar.
Teşekkür ederim.

Ooo kışlıklar çıkmış yazlıklar takılmış :) eline sağlık. Yapmak istediğim bir uygulama bu.
Yerin imkanın zamanın var niye yapmıyorsun ki?

Valla nurtopu gibi 4 tane jantınız olmuş. Daha ne olsun Ellerine sağlık:alkis:
Teşekkür ederim.

Ellerinize sağlık. Herkes jant davlumbaz temizliyor bu ara. Özendirmeyin bizi en sonunda krikoya aldırtacaksınız arabayı :boxing::D
Kriko olmazsa olmaz ama sehpa tarzı bir parça ile davlumbaz temizliği vs. çok daha güvenli olur.

Ellerine sağlık mis gibi tertemiz olmuş.
Sent via my iphone x using Tapatalk from DENİZLİ
Teşekkür ederim,

Elinize sağlık, çok güzel bi işlem olmuş, keyifle okudum :)
Teşekkür ederim.

Hazır elin değmişken @Ramazanerdmr seramikte yapsaydın mis gibi olurdu birde son foto içini koysaydın tertemiz haliyle
Seramik yaptım ama çinli seramik, içlerinin fotoğrafını çekemedim çünkü telefonun şarjı bitmişti araç üzerine takarken de aklıma gelmedi.

Ellerinize sağlık, güzel iş çıkarmışsınız.:)
Teşekkür ederim.

Elinize sağlık tertemiz olmuş.:nazar: Ancak kafama takıldı; Mr. Fix'i beş gün bekletip silmenizin bir sebebi var mı? Ben de jantlara kullanıyorum da ondan sordum. Bir de Koch Chemie NMS dayanımı umarım azaltmaz. Zira korumayı epey perdeleyen bir ürün.
Aslında isteyerek bekletmedim, şöyle oldu jantları sırayla seramik sürdüm sonra üst üste depoya koydum en az bi yarım saat kurusun sonra silerim diye fakat eve çıkınca inmeye üşendim ha bugün ha yarın bakalım ederim derken 5 gün geçti.
Koch Chemie NMS ilk temizlik zamanın da kullandım sonrasında kullanmadım. Korumayı nasıl perdeliyor bilgim yok açıklayabilir misiniz?

Paian

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
-
Yok yok kirlensin de temizlemeye iş çıksın başıma :)

Ben geçen sene ki temizlikte de kullanmıştım bir zararı yok aksine faydası bile var ama jant gibi bir parça üzerinde çok uzun ömürlü olmuyor.

Servisler yardımcı olurmu bilmem ama sök-tak üşenmezseniz çok güzel oluyor.

Kesinlikle jant ve davlumbaz temizliği önemli, sırada davlumbazlar var.

Arındılar arındılar misler gibi oldular.

Yıkamayı oldukça kolaylaştırıyor daha önce tecrübe ettim o kadar uğraşmış iken yapmazsam olmazdı.

Eskiden yıkamacıda araç yıkandıktan sonra deli gibi lastikleri jantları temizlediklerinde ne kadar gereksiz zaman kaybı diyordum sonuçta en çabuk orası kirlenecek ama sonra sonra hastalık bulaşınca lastik jant davlumbaz temizliği önemliymiş.

Geçen sen yaptığım uygulamada su iticiliği ve kirden çabuk arınma dayanımı yaklaşık 4 ay kadar sürdü bu sefer seramiği silmedim üzerinde kurudu gibi bişey bakalım bu sefer nasıl olacak.

Teşekkür ederim.

Yerin imkanın zamanın var niye yapmıyorsun ki?

Teşekkür ederim.

Kriko olmazsa olmaz ama sehpa tarzı bir parça ile davlumbaz temizliği vs. çok daha güvenli olur.

Teşekkür ederim,

Teşekkür ederim.

Seramik yaptım ama çinli seramik, içlerinin fotoğrafını çekemedim çünkü telefonun şarjı bitmişti araç üzerine takarken de aklıma gelmedi.

Teşekkür ederim.

Aslında isteyerek bekletmedim, şöyle oldu jantları sırayla seramik sürdüm sonra üst üste depoya koydum en az bi yarım saat kurusun sonra silerim diye fakat eve çıkınca inmeye üşendim ha bugün ha yarın bakalım ederim derken 5 gün geçti.
Koch Chemie NMS ilk temizlik zamanın da kullandım sonrasında kullanmadım. Korumayı nasıl perdeliyor bilgim yok açıklayabilir misiniz?
Anladım teşekkür ederim. Dedim acaba bir püf nokta var da ben mi bilmiyorum diye ama üşengeçlikmiş :D. NMS sealant özellikli bir şampuan. Yani uyguladığınız yüzey üzerinde bir koruma katmanı oluşturuyor. Dolayısıyla seramiği bu katmanın üzerine uygulamış oluyorsunuz. Dolayısıyla çıplak metale uyguladığınız zamanki kadar bir süre dayanmayabilir diye dedim.