Bugün Aracınızda Ne Değişiklik Yaptınız?

Emre.

Acemi Detaycı
Üye
İl
istanbul
Akşam 8.40 gibi petrole gittim 2 peronlu bi petroldü ama kimse gelmedi tektim çünkü hava yarın %60 yağışlı :sırıtan1: Rahatsız eden kimse olmayınca çok rahat bi şekilde yıkadım on numara oldu.
İlk olarak jantlardan başladım.
Jantlara ilk sonaxın 140ml lik jant temizleyicisini kullandım saolsun @Cilacı Abimin hediyesiydi çok güzel temizledi. Boyutundan dolayı başlığı cok kullanışsız.
Sonrasında marolex pompayla tekerlere magifoam sıkıp fırçaladım.
Aynı şekil davlumbazlarada magifoam sıkıp eğimli davlumbaz fırçasıyla fırçaladım. Fırça efsane cok memnun kaldım ben daha önce teker fırçasıyla davlumbaz temizleyeceğim diye eziyet çekiyormuşum bununla cok kolay temizledim.
Sonrasında jantların yüzeyine magifoam sıkıp yumuşak detay fırçası ile fırçaladım.
Jant içlerini fırçalayamadım çünkü jant fırçamı evde unuttum.

Dört jantıda bitirdikten sonra benzinliğin kostikli şampuanı ile ön yıkama yaptım.
(Araçta herhangibi bir koruma yoktu ve çamur yağmıştı tek seferde kiri indirebilmek için benzinlik şampuanı kullandım.)
Köpüğün biraz akmasını bekledikten sonra Work stuff albino 30mm fırçasıyla plastikleri fırçaladım. Kurumuş kısımlara magifoam sıkıp öyle fırçaladım.
Sonrasında cam çevreleri yazıların olduğu yer panjur aralarınıda bir güzel fırçaladım.
Durulama işlemini yapıp 1;2 Sulandırılmış Roton ile kaportaya demirtozu temizliği yaptım.

Ortalama 4-5 dk bekleyip duruladıktan sonra ilk önce temaslı yıkama yapıp durulamadan aynı şampuanla kil eldivenini kullanarak kil temizliği yaptım. Kil eldivenini tavsiye etmem bana aracı çiziyormuş gibi geldi yumuşak kil almayı düşünüyorum.
Sonrasında aracı durulayıp kuruladıktan sonra Shiny Garage’nin Water Spot Removerını beze sıkıp piano black aksamlardaki su lekeleri kireç lekelerini cıkartmak istedim ama lekeler cıkmadı ürün işlevini yerine getirmedi yada ben yanlış yaptım bilmiyorum. Sonrasında WSR sürdüğüm yerleri k2 klinet ile temizledim. Aracın tüm kaporta yüzeyini K2 Klinet ile temizledikten sonra maskeleme bandı çektim plastik aksamlara. Sonrasında Vonix Native Black Edition wax ile korumaya aldım. Araçtaki gözle görülür ufak çizikler kapandı o konuda iyiydi. Boyaya kattığı derinlik hakkında bişey diyemiyeceğim karanlıkta pek bişey anlamadım. Sürmesi ve silmesi aşırı rahattı. Purestarın kaliteli wax bezi ilede silince aracı wax ile korumaya almak cok keyifli oldu. Waxı kullankm kolaylığı açısından sevdim. Sonrasında jantlara @Sefa46 abimin hediyesi Auto Finesse Mint Rims jant waxını uyguladım çok beğendim yine ufak çizikleri kapadı parlaklık kattı su itermi bilmiyorum yağmur yağdığında tekrar yazarım.
Sonrasında Lastik parlatıcı olarak Endurance sürüp plastik aksamları Meg V40 ile korumaya aldım. En son Aromaksın aerosol lastik parlatıcısı ile davlumbazları parlattım. Çok güzel oldu içime sindi. Yazı çok uzun oldu okuyan herkese teşekkür.
kardeşim ellerine ayaklarına sağlık emek kokuyor. :) detay fırçaları yere bırakma o kadar ekipman var iken bir kap kutu vs ayarla onlara :) k2 roton 1:2 oranla işini görebildin mi. bende şu yağışlar bitince demirtozu+kil süngeri ile yapacağım. demirtozu saf kullanmayı düşünüyordum 13 ay oldu alalı ilk demirtozu temizliği olacak.

escaba_tr

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Düzce
Yağmur sonrası boncuklanması bu şekilde abi lastiklerde endurance var boncuklanma ilk gün diye cok iyi jantlarda af mint rims var onunda boncuklanması cok iyi dayanımlarına zamanla bakacağım abi.
Güzel olmuş kardeşim, vaad ettiği dayanımı da sağlarsa çok iyi.. Eline koluna sağlık..

SM-S911B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Samatyalı

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul

çok uzun zamandır ilk defa aracımı kendim yıkıyım dedim öyle detatli falan değil hızlı metraj şeklinde sırasıyla
Auto brite İle kova da yıkadıktan sonra
klin korea, wizard of gloss blue sağını solunu güzelce kuruladım
akabinde Meguiars Cleaner Wax ile hafif temizlik
ve koruma camlarida meguiars class cleaner ile ayna gibi ısıltatip bir sonraki işlem
lastiklerin turtle nin lastik parlatıcı ile şeyine geçtim ;)
) iç mekana aracın içerde her tarafını
sonax in interior cleaneri ile köşe bucak sildikten sonra finalde yine sonax mat effec ile inceden bi operasyon yapıldı ve bizim temizlik olayı bitti … herkese kazasız belasız güzel detaylar ;)

Eaglemre

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Nerdeyse 2 ayda fazla süredir yıkayamadığım araçlarımı bugün 5 saatlik bir operasyon ile yıkadım. Flowey b33 den başka birşeyin mevcut kirleri sökemeyeceğini düşündüğümden iki aracın ön yıkamasını da b33 +foam lance ile yaptım. B33 baya agrasif bir ön yıkama şampuanı, plastikleri baya beyazlatıyor.

Ön yıkama sonrası nanolex pure sampoo ile temaslı yıkama yapıp, duruladiktan sonra , siseye hazirladigim sampuanli su ve kil eldiveni ile ufak tefek recine lekeleri ile mucadele ettim. Ardindan tekrar durulayip, hydro2 ile hizlica cilaladiktan sonra plastik aksamlara meguiars M40 uyguladim. Camlari da k2 nuta ile sildikten sonra tekerlere de parlaticilarini uyguladim ve temizligi bitirdim.

Cycl3s

Acemi Detaycı
Üye
İl
Istanbul
İstanbul’da bir haftanın daha trafik filmiyle geçmesiyle birlikte Pazar günü temizliği yapılması kaçınılmaz oldu..

Şampuan magifoam,
Jantlara adbl vampire liquid demir tozu sökücü
Jantlara meguiars wheel brightener
Jantlara gyeon wetcoat
Lastiklere k2 strong apc
Dış plastik meguiars m40
Chemical guys brasil carnauba wax
Lastiklere meguiars endurance,

Ürünleriyle güzel bir final yakaladım.

OnurCK

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Baya pis haldeki aracı yağmurda durunca yıkadım.
Paspasları çıkarıp aracın içini süpürdüm. Halıya yapışan pislikleri fırçayla kaldırıp öyle süpürdüm. Süpürme işlemi bittikten sonra scrubpad ve KC gs ile tüm iç yüzeyi tertemiz yaptım. Her tarafı bitirdikten sonra deturner interior dressing'le korumaya aldım. Pisliği yüzünden baya bi uğraştırdı. İç bittikten sonra basınçlı yıkama makinesini bağlayıp araca başlamadan köpük pompasında jant için hazırladığım Flowey b33 lü karışımla başta çıkardığım paspasları temizledim. Onları kurumaya astıktan sonra jantlara elimde az bulunan autoglym magmayı üstünede B33 ü köpük pompasıyla atıp temizledim. Ardından magifoam la ön yıkama yapıp temaslıyı angelwax superior la bitirdim. Hızlıca kuruladıktan sonra kaportaya AF finaleyle parlaklık verdim. En sonda da sonax nano lastik parlatıcıyı sürüp biraz uzun sürsede temizliği bitirdim. Aynı açılardan önce ve sonra fotoğraflarını koydum.

Enes_10

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Baya pis haldeki aracı yağmurda durunca yıkadım.
Paspasları çıkarıp aracın içini süpürdüm. Halıya yapışan pislikleri fırçayla kaldırıp öyle süpürdüm. Süpürme işlemi bittikten sonra scrubpad ve KC gs ile tüm iç yüzeyi tertemiz yaptım. Her tarafı bitirdikten sonra deturner interior dressing'le korumaya aldım. Pisliği yüzünden baya bi uğraştırdı. İç bittikten sonra basınçlı yıkama makinesini bağlayıp araca başlamadan köpük pompasında jant için hazırladığım Flowey b33 lü karışımla başta çıkardığım paspasları temizledim. Onları kurumaya astıktan sonra jantlara elimde az bulunan autoglym magmayı üstünede B33 ü köpük pompasıyla atıp temizledim. Ardından magifoam la ön yıkama yapıp temaslıyı angelwax superior la bitirdim. Hızlıca kuruladıktan sonra kaportaya AF finaleyle parlaklık verdim. En sonda da sonax nano lastik parlatıcıyı sürüp biraz uzun sürsede temizliği bitirdim. Aynı açılardan önce ve sonra fotoğraflarını koydum.

Elinize sağlık çok güzel uygulama olmuş. Aynı açılardan fotoğraf alma fikriniz de çok başarılı.

kaptik_virusu

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Nerdeyse 2 ayda fazla süredir yıkayamadığım araçlarımı bugün 5 saatlik bir operasyon ile yıkadım. Flowey b33 den başka birşeyin mevcut kirleri sökemeyeceğini düşündüğümden iki aracın ön yıkamasını da b33 +foam lance ile yaptım. B33 baya agrasif bir ön yıkama şampuanı, plastikleri baya beyazlatıyor.

Ön yıkama sonrası nanolex pure sampoo ile temaslı yıkama yapıp, duruladiktan sonra , siseye hazirladigim sampuanli su ve kil eldiveni ile ufak tefek recine lekeleri ile mucadele ettim. Ardindan tekrar durulayip, hydro2 ile hizlica cilaladiktan sonra plastik aksamlara meguiars M40 uyguladim. Camlari da k2 nuta ile sildikten sonra tekerlere de parlaticilarini uyguladim ve temizligi bitirdim.

Plastikleri beyazlatacak kadar agresif şampuana ne gerek var arkadaşlar. Yoğun kir varsa öncesinde bir citrus tarzı bir ön sprey yaparsınız bel altına. 2-3 dk bekleyip normal magfioam vb güvenli bir şampuan ile devam edersiniz. Bitti gitti

Pro

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Bugün değil ama geçtiğimiz hafta 4 araçla uğraştım :) 2 araca lokal olarak polisaj yaptım tavan ve kaputlarında işlem sonrası glz coating ile korumaya aldık.
3. ve 4. araca ise airbrush ile rötuş yaptık. Rötuşlar fırça ile yapılan rötuşlardan kat kat iyi oldu bence :) Far yıkama kapaklarında kalınlığı yakalayamadık onları söküp komple boyayacağız airbrush ile şimdilik görüntüleri aşağıdaki gibi :)

Enes_10

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Bugün değil ama geçtiğimiz hafta 4 araçla uğraştım :) 2 araca lokal olarak polisaj yaptım tavan ve kaputlarında işlem sonrası glz coating ile korumaya aldık.
3. ve 4. araca ise airbrush ile rötuş yaptık. Rötuşlar fırça ile yapılan rötuşlardan kat kat iyi oldu bence :) Far yıkama kapaklarında kalınlığı yakalayamadık onları söküp komple boyayacağız airbrush ile şimdilik görüntüleri aşağıdaki gibi :)

Hocam emeğinize sağlık, gayet hoş olmuş. Bende de bu aracın alt kasası var ve benzer dokunuşlar lazım :) Hangi airbrush'u tercih ettiniz acaba?

Pro

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Hayırlı olsun güle güle kullanın hocam. Fiyatı biraz profesyonellere yönelik gibi geldi :) Tabi almışken güzel bir şey almak lazım...
Aliexpressde daha uygun fiyatlı ürünler var oradan bi araştırmanızı öneririm. Ben üründen memnunum ama tavsiye ederim:)

escaba_tr

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Düzce
En son ne zaman yıkadığımı hatırlamadığım için kirli halini çekmek istemedim araç pek kullanılmadığı için içinde temizlik yapmadım. Boya koruma da yok. Havalarda bu ara yağmurlu olunca hızlı bir yıkama ile üzerindeki tortulaşmış kir iyice çamurlaşmadan temizledim.
Jantlara gyeon wheel cleaner iron ile fırçalamadan temizlik yapıldı.
Ön yıkama için İK foam pro 2 ile 2 kez Valetpro citrus pre wash uyguladım,
Kova şampuanı olarak da nasiol cleanion pro kullandım, fazla köpürmüyor ama derinlemesine temizlik sağlıyor.
Kurulamaya yardımcı olması ve biraz parlaklık vermesi için Turtlewax dry and shine kullandım.
uzun zamandır kullanmadığım Autofinesse aqua deluxe kurulama havlusu ile kurulama yaptım.
Lastikler için meguiars endurance, dodikler ve plastik aksam için Autoglym Trim and bumper gel kullandım.
İç detay olarak da Koch Chemie refresh cockpit care uyguladım. Kokusu olsun, uygulama sonrası bıraktığı görüntüsü ve dokununca verdiği saten hissi çok hoşuma gitti.
Hızlı bir yıkama oldu ve sonuç beni tatmin etti.

escaba_tr

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Düzce

Hocam uygulamayı yapmadan önce zımpara, plastik astar vb. uyguladınız mı? Yoksa direk air brush ile boyadınız mı?

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara

Elinize sağlık hocam, sonuçlar fotolarda güzel görünüyor. Siyah siyah göze batmasındansa dibine girip göze batması benim tercih sebebim. Sizin işlemde öyle göze batacak ekstra bir durum da görünmüyor gibi, başarılı olmuş bence.

En son ne zaman yıkadığımı hatırlamadığım için kirli halini çekmek istemedim araç pek kullanılmadığı için içinde temizlik yapmadım. Boya koruma da yok. Havalarda bu ara yağmurlu olunca hızlı bir yıkama ile üzerindeki tortulaşmış kir iyice çamurlaşmadan temizledim.
Jantlara gyeon wheel cleaner iron ile fırçalamadan temizlik yapıldı.
Ön yıkama için İK foam pro 2 ile 2 kez Valetpro citrus pre wash uyguladım,
Kova şampuanı olarak da nasiol cleanion pro kullandım, fazla köpürmüyor ama derinlemesine temizlik sağlıyor.
Kurulamaya yardımcı olması ve biraz parlaklık vermesi için Turtlewax dry and shine kullandım.
uzun zamandır kullanmadığım Autofinesse aqua deluxe kurulama havlusu ile kurulama yaptım.
Lastikler için meguiars endurance, dodikler ve plastik aksam için Autoglym Trim and bumper gel kullandım.
İç detay olarak da Koch Chemie refresh cockpit care uyguladım. Kokusu olsun, uygulama sonrası bıraktığı görüntüsü ve dokununca verdiği saten hissi çok hoşuma gitti.
Hızlı bir yıkama oldu ve sonuç beni tatmin etti.

Hocam elinize sağlık, sonuçlar gerçekten çok güzel görünüyor, şöyle temiz ve parlak yüzeyin yanında parlatılmış lastik görünce insanın içi rahatlıyor :D

escaba_tr

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Düzce
Hocam elinize sağlık, sonuçlar gerçekten çok güzel görünüyor, şöyle temiz ve parlak yüzeyin yanında parlatılmış lastik görünce insanın içi rahatlıyor :D
Teşekkür ederim hocam, bence yazılı olmayan kural gibidir, araba yıkanınca lastikler parlayacak parlamazsa, o yıkama eksik kalmıştır.