Bugün Aracınızda Ne Değişiklik Yaptınız?

Celal

Uzman Detaycı
Üye
Öne çıkan konu #9,901
Uzun zamandır detay yapmıyorduk fırsatını bulmuşken eksikleri halledeyim dedim. Boya sonrası polisaj yapılmış iki parçadada aşırı hare ve keçe hasarı vardı ve ön kaputta nasıl olduğunu anlamadığım çizikler vardı onlara el attım.
Yıkamaya herzamanki gibi jantlardan başladım. Kovaya su hazırlayıp içine bir iki basım Vonix v Floc kullandım.
Flowey R1 ile jantın iç kısımlarıno fırçaladım. Sonra jantın yüzeyine R1 sıkıp peşine marolexteki flowey ev17 yi sıkıp soft detay fırçası ile yüzeyi fırçaladım.
Jant eldiveni ile jantın arkalarını hallettim.
Lastiklere K2 Apc Pro ve Ev17 sıkıp lastik fırçası ile fırçaladım.
Davlumbazlara ev17 sıkıp davlumbaz fırçası ile fırçaladım hemen hemen cogu kir cıktı birkaç zift lekesi duruyor.
uploading site
Ön yıkama için foam lance in içine 50 Ml Bilthammer Auto Foam 450 ml su koyup ön yıkamayı yaptım. Cam kenarları, fitiller ve plastik aksamları Fraber Linda ve Work Stuffın Albino serisi fırçası ile fırçaladım. Durulayıp polisaj yapacağım yerlere 1:2 K2 Roton sıktım biraz bekledikten sonra aynı bölgelere kil eldiveni ile temizlik yaptım.
Temaslı yıkamayı tek kova vonix v floc ve 2 eldivenle hallettim.
Kurulamada Purestar Duplex Twist Towel ve eski Smartbee nin bezini kullandım
Sonradında kaputtaki çiziğe polisaja başladım. Maskeleme bandıyla birkaç yeri bantlandım nolur nolmaz diye.

Çizikler çok büyük değildi ama derindi.
Makine LE T4000 V2 Mk2, Ped olarak LE Heavy Cut, Finish ped, Pasta olarak Adbl Heavy cut, Finish kullandım. Ara kata gerek duymadım kalın pasta işimi gördü.
Temizliği kolaylaştırsın diye K2 Klinet, bez olarak Supercleanın cila bezini kullandım.
İlk kat bitmiş hali :

Sonrasında Finish pastayı yapıp bitirdim çizikleri gitmişti bölgede harede yoktu Adblnin pastası güzelmiş tozumada yapmıyordu.

Kaputu hallettikten sonra hare dolu iki parçayı maskeleyip ara kat ve finish yaptım.
Hareli hali:

Arakat pasta sonrası:

Finish pasta yapılmış son hali:

Polisaj işleri bittikten sonra kaportayı K2 Klinet ile silip K2 Proton Wax uyguladım. İlk izlenim olarak fiyatına göre ürün çok başarılı. İçinden çıkan uygulama pedi Meguiarsın uygulama pedine cok benziyor. Yine içinden çıkan Silme bezi çok güzeldi çok beğendim hiç zorlanmadan sildim aynısından satılsa kesinlikle alırdım. Parlaklığı, doygunluğu vs süper fiyatına göre çok iyi duruyor tavsiye ederim. Dayanımını takip etme şansım olmuyor genelde her yıkama sonrası başka bi hızlı cila veya wax yapıyorum.

Waxı bitirdikten sonra kromları parlatmaya geçtim. K2 Aluchroom ile kromları parlattım birkaç yerde küçük pas lekesi gibi lekeler varsı onları çıkarttı çok olmasada güzel bi parlaklık verdi fiyatı uygundu denenebilir.

Sonrasında camları K2 Nuta ve Klin Glass Shine ile silip dış plastik aksamlara ve davlumbaz içlerine Meg M40 sürdüm
Lastiklere Meguiars Endurance sürüp finali yaptım.
Bunlarda son hali :
Elinize sağlık harika uygulama olmuş,polisaj ilede çizikleri hareleri güzelce almışsınız.valla terapi resmen terapi :)

berkesennturk

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İzmir-Bursa
Bu gün bir abimin aracını yıkadım, kendisi iş yoğunlundan dolayı aracını en az 3 aydır yıkayamamış arabayı yıkayalım diye ben teklif ettim çünkü araç aşırı kirliydi. :) zamanımız kısıtlı olduğu için 2 tane pompa yardımı ile ilk önce ev17 ile ön yıkama sonrasında yine ev17 ile temaslı yıkama yaptım jantları r1 ile temizledim bildiğiniz katran bağlamıştı o yüzden uygulamayı tekrarladım sondada deturner wet coat uygulayıp yıkayıp kuruladım sonrasında lastikleri parlatmak için meguiars all season dressing kullandım. maalesef zaman çok kısıtlı olduğu için pek fotoğraf çekemedim. ne yalan söyleyeyim temizlik çok içime sinmedi çünkü aracın çok detaylı bir temizliğe ihtiyacı var ilerleyen günlerde bir günlüğüne aracı kaçırıp elimden geldiğince detaylı temizleyebilirim. (vw arteon 2.0tdi 240 hp r line)

emirhaneness

Uzman Detaycı
Üye
İl
Gebze
Deri koltuklar uzun zamandır temizlenmemişti bi hayli kirliydi anca temizleme fırsatı buldum.
Koch Chemie Pol Star 1;10, Deturner Leather Protectant, Purestar scrup ped, Cartainerin uzun soft fırçası, ve Bim’in mikrofiber bezleriyle temizliği yaptım.
Maskeleme bandıyla sadece o bölgeyi yapmaya çalıştım ama pek bi fark olmadı.
İlk önce Scrup pedle temizleyip sonrasında soft fırçayla fırçaladım bir iki leke hariç hepsi çıktı onlarada Work Stuffın Deri Fırçası ile fırçaladım.

Ön taraflar aşırı kirliydi önceki ve sonraki hali baya fark oldu

Bunlarda şoför kısmının önceki ve sonraki hali:

resim yükleme siteleri

Erkan KOCAKAYA

Uzman Detaycı
Üye
İl
Bartın
Merhabalar detail forum ailesi. Bu haftaki değişiklik bakım periyodu idi. Araç 16882 km de ikinci bakıma girdi. İlk bakıma 8020 km de girmişti. Bu bakımda periyodik bakım aşamaları uygulandı. 1.2 130 bg, üç silindirli puretech motor. Toplam maliyet 7500 TL. Araç yıkama istemedim.

OnurCK

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Her gün gidip geldiğim yol çakıl olduğu için araba 10 gün içinde toz olmuştu hem de 2 gün önce cam filmi taktırmıştım
onları da temizlemek için etrafımdakiler daha araba temiz niye yıkıyosun desede bir detay sever olarak yıkamaya başladım. Her zamanki gibi tekerleklerden başladım. Ekipmanları toplayıp köpük pompasına R1(1:10) koyup başladım. Flowey R1, K2 ALOT gibi hem jant hem lastikte kullanılabilen ürünleri ben daha çok seviyorum janta ayrı lastiğe ayrı ürün kullanmaktansa R1 de baya güzel performans gösteriyo.

Şimdi koyduğum fotoğraflar öncesinde basınçlı makineyle su vurulup sonrasında R1 le akan kirler

Tekerlerden sonra fazla bir kir olmadığı için magifoam yerine k2 pro bela kullandım

İnce yerleri fırçayla geçtikten sonra duruladım. Temaslı yıkamasında bu sefer detaysever bi abimin hediye ettiği bu şampuanı kullandım

Kullanma talimatındaki gibi önce 3oran şampuanı koyup köpürttüm ardından 0.5 oranda seramik kattım. Basınçlı tabancayla su basmayı da denesem köpürmedi.

Eldivenin aracın üstünde kayma hissiyatı güzeldi ve geçtiğim yerlerde anında bir boncuklanma oldu ama köpük olmayınca ne kadar temizlesede yıkarken o hissi vermiyo. her tarafı temizleyip durulamaya geçtiğimde su iticiliğini daha güzel gördüm. Ardından aracı kuruladım ve lastiklere sonax parlatıcı, ayna altı, ön cam altı ve tampondaki plastik parçalara stoğa yeni eklediğim m40 ı kullandım tüm solukluğu alarak simsiyah bıraktı güzel sonuç gösterdi.Şimdi sonuçlar

Erkan KOCAKAYA

Uzman Detaycı
Üye
İl
Bartın
urunleri siselere doldurarak kullaninca etrafta bir cok sise oldu, uzerindeki yazilar da zamanla silinince , icinde ne vardi, daha once ne kullanmistim gbi durumlar ortaya cikmaya baslamisti :) biraz da duzen takintili olunca, siseler icin etiket yaptim :)

Bende buna benzer bir şey yapmıştım. A4 e wordde yazıp ,koli bandı ile şişeye yapıştırdım. :) . Güzel bir çalışma, düzenli olmak iyidir.

emirhaneness

Uzman Detaycı
Üye
İl
Gebze
urunleri siselere doldurarak kullaninca etrafta bir cok sise oldu, uzerindeki yazilar da zamanla silinince , icinde ne vardi, daha once ne kullanmistim gbi durumlar ortaya cikmaya baslamisti :) biraz da duzen takintili olunca, siseler icin etiket yaptim :)

Bende buna benzer bir şey yapmıştım. A4 e wordde yazıp ,koli bandı ile şişeye yapıştırdım. :) . Güzel bir çalışma, düzenli olmak iyidir.
Elinize sağlık abi bende sizin gibi çalıştığım yerden bi tane etiket almıştım ona tükenmez kalemle yazıp yapıştırıyorum birde koli bandı ile üstünden geçiyorum ürün aktığında çıkmıyor kolay kolay :)

Cycl3s

Amatör Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Herkese selamlar,

Geçtiğimiz hafta sonu haftalık toz indirme yıkamamı gerçekleştirdim. Tozu indirmek için Flowey EV13 ve temassız bir şekilde basınçlı suyla yıkadım. Daha sonra tekrar EV13 ile temaslı bir şekilde yıkayayıp duruladım.

Jantlarda Flowey R1 kullandım, mikrofiber jant fırçası ile fırçaladım. Üzerine marolexEV13 sıktım.

Lastiklerde K2 Strong APC kullandım ve Cartainer fırça ile fırçaladım.

Aracı duruladıktan sonra Klin duo Evo ile kuruladım, pek bir yer kalmadı ama yinede geriye kalan alanlar ve üzerinden tekrar geçmek için Adams Garage ın twist havlusunu kullandım. İki ürünü de beğenerek kullanıyorum. Kapı aralarını ve altlarını ucuz havlularım ile kuruladım. Camları Klin glass shine ve adbl glass cleaner ile temizledim.

Dış plastiklerin cam önü plastik parçaları, tavan rayları, tamponlar ve marşpiyeller olmak üzere her yerinde Koch Chemie PSS ile yeniledim. Kapının içinde marşpiyellerin birleştiği kısımlarda Meguiars 40 kullandım.

Dışarısına son olarak çok az sıklıkla ve az miktarda kullanmaya kıyamadığım ADBL sentetik spray waxı kullandım. Elimdeki bitince ne yapacağız bilmiyorum, çok aranacak bir wax.

Lastiklere cartainer applikatör ile meguiars endurance uyguladım.

İçerisini Dyson süpürge ile temizledim, Shiny Garage interior cleaner ve cartainer fırçalarım ile temizledim. Üzerine K2 Polo sıkarak bez ile geçtim. Koku olarak Chemical Guys Vanilya sıkarak tamamladım

Son düzenleme:

emirhaneness

Uzman Detaycı
Üye
İl
Gebze
Araç aşırı kirliydi akşam canımda sıkılıyordu kapının önünde yıkıyordum sürekli değişiklik olsun diye petrolde yıkamaya gittim özlemişim petrolun basınçlı suyunu 130 barlık makineden sonra çok güzel geldi :)
Kirli hali bu şekildeydi

Bunlarda 10 günlük K2 Protonun ön yıkama sonrası boncuklanması

2-3 Ay önceki Adbl Hybrid Glassın son durumu bu şekilde her yıkama sonrası tüm camları K2 nuta ile siliyorum araç yaklaşık 3 defa ön cama cam filmi çekilmeye çalışıldı sabunlu sular pudralar havada uçuştu, Kaportaya girdi orada bekledi vs hala dayanımı bu şekilde çok güzel bi ürün tavsiye ederim.

Yıkamada jantlara Flowey R1 ve Marolex Pompada K2 Pro Bela, Lastik ve Davlumbazlara K2 Apc Strong ve Marolex Pompada K2 Pro Bela, Ön yıkamada Marolex ve K2 Pro Bela, Temaslı yıkamada Vonix v Floc.
Kurulamada Nasiolun havlusu ve eski Smartbee Havluyu kullandım. Cam temizlemede K2 Nuta ve Klin Glass Shine.
Dış plastiklerde K2 Bonoyu kullandım parlak finish sevenler için güzel ürün ben pek parlak sevmiyorum arada kullanacağım bi ürün ama çok hızlı pratik bi şekilde dış plastikleri hallettim. Birer kez sıkıp bezle yaydım.
Lastiklere Meguiars Silicone free kullandım.
Son olarakta Vonix Blend Sprey Wax hızlı cila atıp bitirdim. Supercleanın ucuz wax bezleriyle yayıp Purestarın Buffing Beziyle parlattım. Gerçekten çok güzel bi ürün boyaya cok güzel doygunluk veriyor. Uygulamasıda kolay tavsiye ederim.
Bunlarda son hali :)

Erkan KOCAKAYA

Uzman Detaycı
Üye
İl
Bartın
Sonunda sahler paspas bagaj havuzu furyasına bende katıldım. Vites topuzunun derisi perişan olduğu için vites topuzunu değiştirdim. Çakma scrub pad ile (Rossmann da bulduğum bez ) tüm iç aksamı kc gs 1/30 oranla ovalayıp üzerine kc ts uyguladım.
Sahler paspas, detaycı paspasi bence. Mat bir görünüm veriyor. :)

EmirhanYigiter

Uzman Detaycı
Üye
Uzun süredir yıkamayı bile paylaşamıyorum. :( Son aylarda iş yeri çevresinde bol bol kazı yaptılar 3 aydır her yer toz toprak. :yorumsuxx:
Bir önceki yıkamada, yıkama sonrası plastiklerde işlemiş kirleri görünce bu yıkamada el attım.
Magifoam ön yıkama sonrası jant lastik temizliği ardından tüm plastiklere KC GS sıkarak önce fırçaladım daha sonra da sihirli sünger ile iyice temizledim. Yıkama sonrası da KC PSS uyguladım. Araçta koruma kalmadığı için de Carpro Elixir uyguladım.

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
Sahler iyi güzelde, şaft üzerine gelen mühendislik harikası bağlantı kısmı insanı bir süre sonra günahkar yapıyor hocam

SM-S911B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bir taraf sabit olsa cok iyi olurmuş diger tarafida birsekilde dugmelerdik :terlisırıtan: