Bugün Aracınızda Ne Değişiklik Yaptınız?

umut111

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Antalya
Öne çıkan konu #6,121
ağır sanayi hamlesi yapıyor ve bir tane de diğerlerinden paylaşıyorum:
küçük kamyonu satacağım, onun için içini temizledim.
malzemeler: halı yıkama mak, 3d apc'ler, döşeme fırçası, camlar için 1:1 ipa, baştacı mr green bezler.
öncesi yok ama bildiğiniz çamurdu gri kısımlar ve zemin :D

umut111

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Antalya
Hayırlı olsun :) 2 sene kadar önce ben de tanesini 300 et TL den almıştım 225-45-17 leri. O zamanlar conti, Michelin. Goodyear gibileri için 400-600 arası fiyat çekmişlerdi. Petlastan bile ucuza gelmişti (Petlas için 320ye düşmüşlerdi yanak kısmı güçlendirilmiş seride). Denemeye değer demiştim ki yağmur performansı a, yakıt tüketim durumu c olunca direk almıştım :) geçen 2 yıllık sürede üzmedi açıkçası. Yağmurda gerçekten vadettiği performansı gösteriyor. Ama sıcak kaygan asfaltta aracın da verdiği durumla kafadan kaymayı illaki yaşıyorum :). Benim aldığım dönemdeki gibi avantajlı fiyata bulunursa kesinlikle denenmesi gereken bir model dunlop fm800 serisi (diğer serileri için bir şey diyemiyorum zira sorun yaşayanı çok diğer serilerde) :)
teşekkürler mustafa bey,
kesinlikle sektördeki f/p ürünlerinin tepesini zorlayacak bir ürün. ben 205/55/16'yı 285 tl'ye aldım kargosuyla, tesadüf aldığım yer de 100 km'de bir il.çeydi, o tarafta işim olsa taktırması dahil 1140 tl'ye gelecekti. 60 tl verdim ben de taktırmaya. o gün 1200 tl'ye, baktığım diğer markalar continental, michelin ve goodyear'ın 3 lastiği alınıyordu aşağı-yukarı.

araç 307, yürüyeni yaylar hariç, amortisörler dahil sıfır ve oem. doğası gereği sert bir araç zaten ki ben de bunu seviyorum. lastik de sert, böyle olunca tutuş gerçekten iyi. 3 tane focus 2'den sonra onları aramıyorum misal. kayma hiç yaşamadım daha ki özellikle artık ezberlediğim virajlarda aracı bozmaya çalışırım bazen limitleri görmek için ama ilk set 50 bin km'yi geçince güvensizliği hissettiriyordu. her lastikte olacağını düşünüyorum.

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Niye gitsin Hakan hocam, ömrü neyse o kadar gidiyor bende. Ekstra bir şey yapmıyorum :)
Özelden de dediğim gibi, sen otomobiline bir tık daha fazla özen gösteriyorsun o nedenle de sende o uygulayacağın ürün uzun süre dayanım gösterir demek istedim :)
Sanırım yanlış anlaşıldım :(
Gyeon view bende 22 ay dayanım sergilemişti. Burda satılmayan satılsada şu şartlarda çok az kişinin el sürebileceği bir fiyata satılacağını düşündüğüm Japon malı bir ürünü bir önceki outback'ime uygulamıştım. Açıkçası ne zaman uyguladığımı unuttum çünkü otomobili sattığımda halen hayatına devam ediyordu :) (tahminen 4 yıldan fazla dayanım sergilemişti daha doğrusu sergilemeye devam ediyordu) Benden otomobili satın alan muhterem çok ilgilenmemiştir o nedenle dayanımı bitti mi bitmedi mi takip edemedim.

Toparlarsam, seni rencide edecek bir şey söylemek istemedim :)

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Özelden de dediğim gibi, sen otomobiline bir tık daha fazla özen gösteriyorsun o nedenle de sende o uygulayacağın ürün uzun süre dayanım gösterir demek istedim :)
Sanırım yanlış anlaşıldım :(
Gyeon view bende 22 ay dayanım sergilemişti. Burda satılmayan satılsada şu şartlarda çok az kişinin el sürebileceği bir fiyata satılacağını düşündüğüm Japon malı bir ürünü bir önceki outback'ime uygulamıştım. Açıkçası ne zaman uyguladığımı unuttum çünkü otomobili sattığımda halen hayatına devam ediyordu :) (tahminen 4 yıldan fazla dayanım sergilemişti daha doğrusu sergilemeye devam ediyordu) Benden otomobili satın alan muhterem çok ilgilenmemiştir o nedenle dayanımı bitti mi bitmedi mi takip edemedim.

Toparlarsam, seni rencide edecek bir şey söylemek istemedim :)
Ben tam anlayamadığım için sordum, yani espriyi anladım ama dışarıdan okuyan biri dayanımlarını paylaşırken yanıltıyormuşum gibi algılayabileceğini düşündüm. Aman çok da önemli değil hocam, duyarlı davranışın ve mesajın için çok teşekkürler <3

umut111

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Antalya
minik insanlar gece arkamdan geçerken önünü rahat görebilsin diye plakalık lambalarını güçlendirdim. aynayı indirince geri viteste de işe yarıyor.

malzemeler: m'si 4000+ lümen birer 3'lü 4014 led, havya, kablo, tel, pasta, silikon, örnekteki gibi test edilecekse bir adet minik insan

srknatmn

Usta Detaycı
Üye
Araç ilk kez tüv muayenesine girdi bugün.Sağ kısa farımda 3 led kesik olmasına rağmen kusursuz şekilde raporu aldım.Akşam üstü de ufaktan bir şımarttık kendisini yıkayıp paklayarak.İlk defe davlumbaz parlatma işine girdim,güzel somuç aldım gibi..Sadece ön davlumbazlarım plastik arkaların içleri keçe gibi o sebeple sadece önleri yapabildim.

bahtitopal

Usta Detaycı
Üye
temiz dediğimiz direksiyondan bayağı kir çıktı .colourlock hafif deri temizleyici ile temizleyip deri kalkanı uyguladım kayınbiraderin 2018 passatına.Ayrıca flowey i2 ile koltukları temizledik gerçekten çok güzel bir ürün apc ile çıkmayan lekeler çıktı.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

medxr13

Usta Detaycı
Üye
İl
.
temiz dediğimiz direksiyondan bayağı kir çıktı .colourlock hafif deri temizleyici ile temizleyip deri kalkanı uyguladım kayınbiraderin 2018 passatına.Ayrıca flowey i2 ile koltukları temizledik gerçekten çok güzel bir ürün apc ile çıkmayan lekeler çıktı.

Elinize sağlık. Özellikle deri kalkanının direksiyonda bıraktığı final dokunuş hissine bayılıyorum.

srknatmn

Usta Detaycı
Üye
abi dynamic jant ve galiba gun metal renk, aracın kendi rengi, bir de sunroofsuz ve fr olmayışı... plakayı görmesem kesin almanya vb bi yerden 2.0 tdi derdim, mükemmel bir kombinasyon, gece gece içim gitti vallahi.
İnanın jantın modelini de renginide bilmiyorum,benden önceki sahibi 16 olan jantları bu şekilde 17inch e çevirmiş.Araç style plus olarak geçiyor,style modelinin makyajlı ve donanmlı hali.
Maşallah deyin ,iç geçirmeyin :)

umut111

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Antalya
İnanın jantın modelini de renginide bilmiyorum,benden önceki sahibi 16 olan jantları bu şekilde 17inch e çevirmiş.Araç style plus olarak geçiyor,style modelinin makyajlı ve donanmlı hali.
Maşallah deyin ,iç geçirmeyin :)
forum olarak kazasız, belasız, çiziksiz, lekesiz günlere abi.

umut111

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Antalya
eskilerden devam ediyorum: boya durumu rezalet olan, yaklaşık bir sene önce sattığım vitara. arkadaki de güncel sahibinin beraberindeki arkadaşının aracıydı, tesadüf.

son fotoğrafına orbital makine ve orta sertlikte bir ped, 3d hd speed, 3d 501-502 ve farecla 2 ile hazırlandı. kaputta rotary ve hatırlamadığım bir keçe ile 3d hd cut denedim.

sonrasında orbital ve finishing ped ile mor farecla wax, üzerine menzerna plup kullandım mı hatırlamıyorum ama onun üzerine de meguiars ultimate quick wax geçmiştim.

plastiklere 3d hd dress, lastiklere 3d magic dressing, camlara 1:1 ipa vs derken bitmişti öyle. fotoyu yıkamanın 3. günü satılınca çekmiştim, arada tozlanma vs olmuştur illaki biraz çünkü aracın kullanım alanı belli, mevsim de kıştı.

BERAT

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Zonguldak

Aynı kombinasyonun yogun deri temzileyicisini ve kalkanı almayı düşünüyorum listede o var ayın 15i gelsin diye bekliyoruz :D

calimera

Çaylak Detaycı
Üye
Aracın iki sene önce triger değişmişti senesinin gelmesinden dolayı. Devir daim ve v kayışını gerek yok diye değiştirmemiştim. Ama takıntılı olduğum için onları değiştirttim. Ek olarak Baskı balata, fren balatalarının tamamı, arka diskler, şanzıman yağı dahil tüm sıvılar ve filtreler değişti. K&N hava filtresi temizlendi ve yağlandı. Volant taşlandı ve kaçıran 2 keçenin değişimi yapıldı. Son olarak bagaj için büyük benim için bir o kadar tehlikeli bir güncelleme yaptım :kahkahaa:

Hocam aracınız 4 ileri tam otomatik olanlardan mı? Ben de şanzıman yağını değiştirmeyi çok istedim ama kime gitsem bunları değiştirmiyoruz diyor.

umut111

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Antalya
Hocam aracınız 4 ileri tam otomatik olanlardan mı? Ben de şanzıman yağını değiştirmeyi çok istedim ama kime gitsem bunları değiştirmiyoruz diyor.
manuellerin bile değişim periyodu var, onu diyenlere gitmeyin bence bir daha. motul yağ seçiciden bakın hatta yağınıza, 75w80 falan olur genelde.

umut111

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Antalya
bu geceyi bununla kapatayım:

araç amcamın oğlunun, bir şafak operasyonu neticesinde bir şeye benzedi. şeffaf cam kısmın içinde tozlanma ve çözemediğimiz bir sarartı var. dışı tertemiz oldu, yansımalar harika ama sarartıyı çözemedik. yan sanayi demişti stop için, onla ilgili olabilir.

malzemeler: 500-800-1000-1200-1500-2000-2500-3000 zımpara, meguiars plastx, menzerna plup, meguiars ultimate quik wax

calimera

Çaylak Detaycı
Üye
manuellerin bile değişim periyodu var, onu diyenlere gitmeyin bence bir daha. motul yağ seçiciden bakın hatta yağınıza, 75w80 falan olur genelde.
Bu yüzden yetkili servisle görüştüm. Onlar da bu şanzımanda değişim yapmıyoruz, değişimden sonra çok sorun çıkartıyor dedi. Benim de kafam karıştı.

umut111

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Antalya
Bu yüzden yetkili servisle görüştüm. Onlar da bu şanzımanda değişim yapmıyoruz, değişimden sonra çok sorun çıkartıyor dedi. Benim de kafam karıştı.
araç yaşlı veya yüksek km'de mi? liftte kalacak araca baştan dokunmaz kimisi. daha önce hiç değişmediyse, hiç antifriz kullanılmamış araca antifriz koyunca paslanmış yerlerin açılmasına benzer sonuçlar doğurabilir. yeni deterjan katkılı atf, ani temizlikle birlikte kiri, pası, tortuyu vs toplayıp şanz beynindeki kanalları, selenoidleri, pompayı tıkayabilir. karterdeki aşınmış metal tozlarını toplayan mıknatıs, yıllardır yaptığı işi bir anda yapar duruma gelebilir.

en baştan beri periyodik olarak değişim olmamış olabilir aracınızda, bu yüzden bu şekilde cevap almışsınızdır büyük ihtimalle.

Son düzenleme:

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
bu geceyi bununla kapatayım:

araç amcamın oğlunun, bir şafak operasyonu neticesinde bir şeye benzedi. şeffaf cam kısmın içinde tozlanma ve çözemediğimiz bir sarartı var. dışı tertemiz oldu, yansımalar harika ama sarartıyı çözemedik. yan sanayi demişti stop için, onla ilgili olabilir.

malzemeler: 500-800-1000-1200-1500-2000-2500-3000 zımpara, meguiars plastx, menzerna plup, meguiars ultimate quik wax
Maşallah güzel uygulamalar paylaşıyorsunuz :) naçizane rica olarak böyle güzel uygulamalarınızı başlık altında paylaşabilir misiniz :) buradan sorup cevaplanınca ilerde tekrar bulması zor oluyor :)

umut111

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Antalya
Maşallah güzel uygulamalar paylaşıyorsunuz :) naçizane rica olarak böyle güzel uygulamalarınızı başlık altında paylaşabilir misiniz :) buradan sorup cevaplanınca ilerde tekrar bulması zor oluyor :)
çok teşekkür ederim, elimden geldiği kadar işte. garajımı bitirince burada konuya o şekilde gireceğim, hepsini toplarım tekrar oraya. konuyu tanışırken açıp da boş beklesin istemedim. aksilik yavaş ilerliyorum