Detailing Günlüğüm

ffsahin

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Evet sonunda bir konu açmaya ve yaptığım işlemleri sizlere sunmaya karar verdim. Malesef pek fotoğraf yok ama zamanla elim alışınca bol bol fotoğraf çekebilirim.

11.09.2018
1)Öncelikle fulcron ile davlumbazları temizledim. Tam detaylı temizlik yapamadım tekrar dönüş yapacağım.( @onurçiko 'ya teşekkür ederim fulcron konusunda , güzel ürün ancak sarfiyatı nasıl onu tam anlayamadım. İlk sefer diye biraz bol kullanmış olabilirim :D )
2)Jantları valet pro billberry ve wheel woolies fırçalar ile temizledim.
3)Foam lance ile yıkama . Burada arabada zaten etkisi azalmış olan bsd yi sökmek adına valet pro combo2 şampuan tercih ettim. (Araçta başka bir koruma yoktu.)
4)Çift kova ile yıkama için valet pro concentrated şampuan tercih ettim.
5)Araç ıslakken valet pro dragons breath ile demir tozu temizliği yaptım.Doğru mu yaptım bilmiyorum ama sıktıktan bir süre sonra yıkama eldiveni ile ürünü dağıttım. Jantlarada uyguladım ancak jantlara kuru iken uygulanınca daha iyi temizlermiş gibi geldi bana.
6)Araç 16.000 kmde o yüzden valet pro turuncu kil ile önce boyalı parçaları daha sonrada camları kil ile temizledim. Kaydırıcı olarak biraz araç şampuanı biraz prill ile suyu karıştırıp sprey şişeye doldurdum.
7)Aracın üzerinde yumuşayan kirler varsa diye basınçlı su ile tekrardan geçtim.
8)Tekrar foam lance ile araca köpük sıktım. Şampuan combo 2 yine. Dr. Beasley'in wash pedi ile tüm yüzeylerden geçtim. ( Elimde meg'in wash mitt ide var ancak bu dr beasley ondan kat kat iyi geldi bana.)
9)Ertesi gün polisaj yapmaya karar verdiğim için aracı kurulayıp bıraktım.

12.09.2018 ( ilk polisaj :mutlu: )
Aracı benden başka kimse yıkamadığı ve kaputun bir kısmı hariç hiçbir yerine fırça değmediği için çok fazla çiziğim yok. 2 yerinde bir köpeğin patileriyle yaptığı çizik ve tahminime göre ince bir dalın boydan boya yaptığı çizik var. Bunun haricinde ufak tefek çizikler mevcut. İlk defa polisaj işlemi yapacağım heyecan dorukta :D .
Makinamız bosch gpo 14 , kullandığımız pasta ve pedler şöyle : lake country turuncu ile menzerna 400 , koch chemie turuncu ile menzerna 2500 ve lake country siyah ile scholl concepts s40 . Spot test için kendime belirlediğim alan köpeğin çizdiği bölge. Sırasıyla cutting , polishing ve finishing işlemlerini yaptım. Devri hiç 1600 ün üzerine çıkarmadım , 1-2 kez sanki boyayı fazla ısıtmışım gibi geldiğinden spot test sonrası devam etmedim. @Pro Ahmet abi ile telefonda görüştük kendisiyle bir araya geleceğiz o zaman işin püf noktalarını öğreneceğim o şekilde devam edeceğim.
Polisaj bittiğinde asıl çizikler dikkat edilmezse görünmeyecek hale geldiler ancak sanki önceden olmayan 3-5 tane kılcal çizik çıktı ortaya :D . Buyrun fotoğrafları
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

bugrahongul

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
Sözlerimş yanlış anlamayın :) pede bu şekil değilde bir kaç büyük damlayı içine parmağınız yada ağda sürme çubuğu yardımıyla yedirin bu şekilde olmaz :) yavaş çalışın çünkü 400 uzun çalışmanıza müsade eden ürün yağlı yapısından dolayı
Evet tecrübeyle düzelecek konulardan birisi :D . Başlarken pede biraz fazla pasta dökmek gerekiyor ilk seferinde diye okumuştum o yüzden aslında ama yinede çok fazla olmuş olabilir :D .

ffsahin

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Sözlerimş yanlış anlamayın :) pede bu şekil değilde bir kaç büyük damlayı içine parmağınız yada ağda sürme çubuğu yardımıyla yedirin bu şekilde olmaz :) yavaş çalışın çünkü 400 uzun çalışmanıza müsade eden ürün yağlı yapısından dolayı
Estafullah yanlış anlaşılacak hiçbir şey söylemiyorsunuz. Burada paylaşmamdaki amaç zaten yanlışlarımı eksiklerimi sizlerin bilgisiyle giderebilmek.
Aslında dediğiniz gibi parmağımla tüm pede yayıp yedirdim pastayı. Ama miktarı bilemedim az olacağına çok olsun diye düşündüm .

bugrahongul

Profesyonel Detaycı
Uygulama Uzmanı
Üye
İl
İskenderun
O zamanda pastanın ısınması geçikir ve sağa sola dağılıp işinizi kirletebilir kararınca koymak daha iyi pede özellikle köşelerden koyun dar alanlarda kuru kalmasın ilk çalışmada örnek veriyorum kapı kolu yada değdiğinde boyayı açacak alanda köşeler den dökün polisaj yaparken rahat edersiniz

multispace

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
samsun
Güzel çalışma olmuş

Cut ped yerine yün keçe
Kullanırsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Yüzeyi ısıtmaktan korkmayın zaten pastanın flashpoint değeri var. Kontrollü ısıtırsınız. Çıkma BMW kaputundan duman cıkarmışlıgım var ama gene de yanmadı. :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

apollo66

Çaylak Detaycı
Üye
İl
tokat
eline sağlık zahmetli ama bir o kadar da planlı programlı düzenli bir iş olmuş.

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Planlı başlayıp titiz çalışmaya özen göstermeniz çok güzel el alışana kadar biraz zahmetli kolay gelsin, hayırlı olsun ilk deneyiminiz :alkis:

ffsahin

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Güzel çalışma olmuş

Cut ped yerine yün keçe
Kullanırsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Yüzeyi ısıtmaktan korkmayın zaten pastanın flashpoint değeri var. Kontrollü ısıtırsınız. Çıkma BMW kaputundan duman cıkarmışlıgım var ama gene de yanmadı. :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Teşekkür ederim , ufs yün keçede mevcut elimde ama pede göre daha aşındırıcı diye bildiğimden ilk denememi bununla yapayım demiştim. :) Aslında bende çıkma bir parça bulup önce onda deneyecektim ama bir an gaza geldim . :D

eline sağlık zahmetli ama bir o kadar da planlı programlı düzenli bir iş olmuş.
Teşekkür ederim , forumdan okuduklarımı tatbik etmeye çalıştım :) .

Planlı başlayıp titiz çalışmaya özen göstermeniz çok güzel el alışana kadar biraz zahmetli kolay gelsin, hayırlı olsun ilk deneyiminiz :alkis:
Ders çalışır gibi çalıştım ne yapmam gerektiğine ama sınavda çalıştıklarımı unuttuğum gibi burdada atladığım,unuttuğum şeyler oldu. Daha sonra kağıda not alıp sonra başlayacağım :D .

İdris

Usta Detaycı
Üye
İl
Bursa
herseyın bı ılkı varya hocam valla bravo sız baslamıssınız bızdaha beklemedıyız okumaya puf noktalarına okumaktayız ustadlara sorup danısıyoruz elınıze saglık cesaretlenıp ekıpmanları tamamlayınca darısı bıze ınsaallah

ffsahin

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
herseyın bı ılkı varya hocam valla bravo sız baslamıssınız bızdaha beklemedıyız okumaya puf noktalarına okumaktayız ustadlara sorup danısıyoruz elınıze saglık cesaretlenıp ekıpmanları tamamlayınca darısı bıze ınsaallah
İlk deneme hakkaten zor , ben makinayı alalı nerdeyse 2 ay oldu anca cesaret ettim desem doğru olur :D .

Nonamee

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
@ffsahin Faik eline sağlık; bol bol foto çek uygulamalarda biraz zor olsa da sonrası için iyidir. Kil de önce boyalı yüzey sonra cam dediğin gibi en son da jant için kullananilirsin güzel temizlik yapar. Demirtozu sökücü de dediğin gibi jantlar için kuruyken kullanırsan daha iyi temizlik yapar. Bence kaportaya ıslakken sıkıp biraz bekleyip eldiven ile yaymak daha efektif ve az ürün sarfiyatı demek. Elini korkak alıştırma gir poliasa bişi olmaz. Yok boyayı yakarsın incelir vernik gider şu bu öyle kolay değil buradaki uygulamaları oku yol göstericidir. Tekrar ellerine sağlık bol bol resim at

ffsahin

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
@ffsahin Faik eline sağlık; bol bol foto çek uygulamalarda biraz zor olsa da sonrası için iyidir. Kil de önce boyalı yüzey sonra cam dediğin gibi en son da jant için kullananilirsin güzel temizlik yapar. Demirtozu sökücü de dediğin gibi jantlar için kuruyken kullanırsan daha iyi temizlik yapar. Bence kaportaya ıslakken sıkıp biraz bekleyip eldiven ile yaymak daha efektif ve az ürün sarfiyatı demek. Elini korkak alıştırma gir poliasa bişi olmaz. Yok boyayı yakarsın incelir vernik gider şu bu öyle kolay değil buradaki uygulamaları oku yol göstericidir. Tekrar ellerine sağlık bol bol resim at
Teşekkür ederim :) Kilde neredeyse hiç birşey yok o yüzden atmadım sardım poşete duruyor daha sonra janta vs kullanırım diye.

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, fulcron için elini iyi ayarlaman lazım yoksa sarfıyat cok oluyor.
Nuri demirtozu ile ilgili yazmış zaten gözüme bunlar takılmıştı.
Yakında taş gibi uygulamalar gelir senden, emin adımlarla ilerliyorsun.

ffsahin

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Eline sağlık, fulcron için elini iyi ayarlaman lazım yoksa sarfıyat cok oluyor.
Nuri demirtozu ile ilgili yazmış zaten gözüme bunlar takılmıştı.
Yakında taş gibi uygulamalar gelir senden, emin adımlarla ilerliyorsun.
Teşekkür ederim i fulcronu ağır kir ve uzun süre yıkanmadığı zamanlarda kullanırım diye düşünüyorum . Normalde cevizde yeterli olur heralde. En çok çekindiğim konu polisajdı onuda sağolsun @Pro Ahmet abi geldi işin inceliklerini gösterdi. her ne kadar rüzgar yüzünden çalışamasakta 2 kapı üzerinde uygulama yaptık.

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım hava şartları biraz daha müsade etseydi daha güzel ilerleyecektik ama olmadı :)

ffsahin

Konu Sahibi ✔
Usta Detaycı
Üye
İl
Kayseri
16.08.2018
Bu sefer kurbanımız 2015 model , 50.000 km de hiç düzgün yıkanmamış sağına soluna bol bol sürtülmüş üzerinde hiçbir koruma ürünü olmayan seat leon :D . Özellikle polisaj konusunda tecrübe kazanmak için bu araç üzerinde çalışmaya karar verdim.Bi an önce polisaja geçebilmek için jantlarla ve detaylarla ilgilenmedim. Vakit ve hava sıkıntısı sebebiyle ancak kaputta ve bir taraftaki piano black parçalarda çalışabildim. Sırasıyla şu işlemleri yaptım.

1)Snow foam ile ön yıkama . Şampuan olarak vp combo 2 ve bulaşık deterjanı.
2)Çift kova ile yıkama . Şampuan olarak vp concetrated ve bulaşık deterjanı.
3)Demir tozu temizliği vp dragons breath ile. Sıktıktan sonra bir süre bekleyip üzerinden yıkama eldiveni ile geçtim.
4) Kaportada başka araçların sürtmelerinden dolayı oluşan boya transferleri mevcuttu. M600 tiner ve mf bez ile bir kısmını çıkartabildim.
5) Vp mavi kil ile tüm boyalı yüzeyleri yukardan aşağı temizledim. Ardından camlar,far ve stoplarıda temizledim.
6)Yumuşayan kirleri gidermek için tekrar basınçlı su tutup ardından foam lance ile tüm aracı şampuanlayıp dr beasley wash mitt ile üzerinde bastırmadan geçtim. Bu arada ben bu wash mitt e bayıldım kullanması çok zevkli :D .
7)Af aqua deluxe ile tüm aracı kuruladım.
8)Polisaja başlamak için kaputu tercih ettim. Gereken yerlere maskeleme yapıp 50/50 şeklinde çalıştım. Sırasıyla ufs yün keçe/menzerna 400 , koch chemie turuncu ped/menzerna 2500 ve lake country siyah ped/scholl concepts s40 uyguladım. Tüm çizikleri alamasamda beni tatmin eden bir sonuç aldım. Kaputta gözle farkedilir bir parlaklık oluştu.
9)Sağ tarafta çalışmak için maskeleme yapmıştım ancak vaktin geç olmasıyla sadece kapılardaki piano black parçalardaki çizikleri almaya çalıştım. Burada çok farklı denemeler yaptım. Her türlü ped/pasta kombinasyonunu denedim sanırım :D . Yine derin olmayan çiziklerin büyük çoğunluğunu aldım ama derin çizikler kaldı. Bİrde bu lanet piano blackler yüzeyi temizlerken bile çiziliyor tekrar. Özellikle piano black parçalar için polisaj ve temizlik tavsiyelerinizi bekliyorum :) .
10) Aslında aracı yıkamak istiyordum tekrar ama saat dolayısıyla pasta değen yüzeyleri 50/50 su ve ipa karışımıyla temizedim ve bu günlük işimi bitirdim.
Bunlarda fotoğraflar
2.JPG
3.JPG

4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eline sağlık, tatminkar bir sonuç almışsın, kazımaya gerek yok. Yeterli netice özellikle beyaz için.