Hızlı Soru - Cevap

brkgok

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
Ankara
Öne çıkan konu #4,821
Bu durumda tavan döşemesini yenilemek daha pratik bir çözüm gibi geliyor

Noname

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Hocam zorlu kir aşağıdaki gibi bu araca 15 yıl hiç ellenmemiş bir kez temizlenmeye kalkılmış ve kusmuş.

Sonrasında ben Koch Chemie Green Starı köpürterek sıktım ve sihirli süngerle uyguladım ve mikrofiber bezle silerek nemini almaya çalıştım. bez bildiğin kirli arabanın yüzünü siliyorum gibi çamurlanıyordu.

24 saat bekledikten sonra tavan bu şekildeydi;

aradan bir hafta geçti tavanın sol arka tarafında bagaj kapağının yarısından sol arka yolcu tutamağı arası kusmuş. bunu nasıl temizleyebilirim ?

Bu arkadaş kalıpçı ve akü işleri ile de ilgileniyor. Tahminimce arabada sürekli yağlı ve yoğun kirli şeyler taşınıyor, yağlı el kirlerine çok maruz kalıyor tavan veya tutamaklar.
Aslında başlangıçta güzel iş çıkarmış gibi görünüyor dediğiniz gibi. Aslında aracın yaşıyla ilgili değil bu kir ama o kişinin işi ve kullanım şeklinden dolayı oluşmuş belli ki.

Sihirli sünger ile kumaş temizliğini ilk defa duyuyorum acaba sebep bundan kaynaklı olabilir mi? Ben de bilmiyor olabilirim tabi.

Bu köpük döşeme temizleyici kusmaları temizleyebiliyor, ama tavandaki kir sebebi de önemli. Bence diğer pahalı yöntemlere geçmeden bunu bir deneyin. En azından güvenli bir yöntem.

Daha fazlası benim tecrübemi aşıyor, üstadlardan cevap gelecektir.

M U R A T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
34
Benden her konuda tecrübeli olduğunuzu kabul etmekle birlikte bazı araçların tavanları sil ve sık uygulamasıyla geçecek durumda olmuyor. Bu şekilde uygulama yapınca (sıkmanın ayarı kaçarsa - tavan nemlenirse) daha da kötü oluyor. 10 yaş civarında ki araçlara da aynı şekilde mi uygulama yapıyorsunuz ?
evet bu iş için ayrıca köpükler var diğer türlü yakın yada uzun vadede tavan sarkacaktır

Detail 35

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
İzmir
Af spritz kokusu bana iğrenç geliyor. Sanırım ürünüm bozuk, sepetin dibinde ezilip mayalanmış meyve kokusu geliyor, uyguladıktan sonra kokusu düzeliyor ama hiç hoş değil, normal midir bilemiyorum.
Kc top star, gyeon preverse kullanan var mı?
Sonax xtreme matt (kalbimin bir köşesinde)
Preserve bu güne kadar kullandığım en toz tutmayan ürün 1 şişe ile 20 araca uygulama yaptım belki hala %60 duruyor ürün bitmemeye yemin etmiş... Yarı parlak derin siyah görüntüsü var

Shirb13

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Aslında başlangıçta güzel iş çıkarmış gibi görünüyor dediğiniz gibi. Aslında aracın yaşıyla ilgili değil bu kir ama o kişinin işi ve kullanım şeklinden dolayı oluşmuş belli ki.

Sihirli sünger ile kumaş temizliğini ilk defa duyuyorum acaba sebep bundan kaynaklı olabilir mi? Ben de bilmiyor olabilirim tabi.

Bu köpük döşeme temizleyici kusmaları temizleyebiliyor, ama tavandaki kir sebebi de önemli. Bence diğer pahalı yöntemlere geçmeden bunu bir deneyin. En azından güvenli bir yöntem.

Daha fazlası benim tecrübemi aşıyor, üstadlardan cevap gelecektir.
abi sihirli sünger dediğim şu bimde satılan yeşil turuncu mor sünger var ya o. köpürterek tavana sıkıyorum gs yi sonra buna sıkıyorum yüzeyde ki kiri çok iyi alıyor. fırçadan zararsız. bezden iyi.

Ekli dosyalar

M U R A T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
34
Würth aktif temizleyici köpük var bildiğim kadarıyla ? Koch chemi gs yi de köpürtsek aynı sonucu elde etmez miyiz ? İçerik bakımından aralarında çok büyük farklar yok diye biliyorum.
green star bence agresif bir ürün ben dışta bile çok dikkatli kullanmaya çalışıyorum seçim senin :)

Noname

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
abi sihirli sünger dediğim şu bimde satılan yeşil turuncu mor sünger var ya o. köpürterek tavana sıkıyorum gs yi sonra buna sıkıyorum yüzeyde ki kiri çok iyi alıyor. fırçadan zararsız. bezden iyi.
Ben şundan sandım, bununla nasıl sildi diyorum kendi kendime :) Bunların deride, plastikte kullanıldığını biliyorum da tavanda nasıl olmuştur acaba diyorum...

1575633076342.png

Sizdeki sünger böcek sinek temizlemede iş yapan sünger anladım.

Bence GS ya da başka bir temizleyici kullanmak yerine (köpük formunda da olsa) direk buna özel olan ürünü kullanmanız daha doğru olur.

Shirb13

Uzman Detaycı
Üye
İl
Tekirdağ
Ben şundan sandım, bununla nasıl sildi diyorum kendi kendime :) Bunların deride, plastikte kullanıldığını biliyorum da tavanda nasıl olmuştur acaba diyorum...

Ekli dosyayı görüntüle 17179

Sizdeki sünger böcek sinek temizlemede iş yapan sünger anladım.

Bence GS ya da başka bir temizleyici kullanmak yerine (köpük formunda da olsa) direk buna özel olan ürünü kullanmanız daha doğru olur.
muhtemelen dediğiniz gibi. Birde aktif temizleme köpüğünü deneyeceğim.

M U R A T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
34
abi bunu satarken (arkasındaki açıklamada da öyle) döşeme tavan plastik aksam temizleyici diye satıyorlar :) ben anlamadım bu durumu.
ben kesinlikle kullanılmaz demiyorum ama riskli :) daha uygun ürünler varken ben riske girmezdim

gs yi dış boyalı yüzeye sıkıp waxtan eser kalmadığında anlamıştım dikkatli kullanmam gerektiğini

aco16

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Bursa
Arkadaşlar merhaba, daha önceden aşağıdaki soruyu sormuştum.

"Arkadaşlar iç mekan torpido yüzeyinde çift taraflı bant kalıntıları mevcut; bunu en sağlıklı şekilde ne ile temizleyebilirim?"

Ve gelen yanıtlar doğrultusunda APC kullandım. Ayrıca aseton ile de denedim ama bir sonuç alamadım.

Önerilerinize ve yönlendirmelerinize ihtiyacım vardır?

KILIÇARSLAN

Usta Detaycı
Üye
muhtemelen dediğiniz gibi. Birde aktif temizleme köpüğünü deneyeceğim.
Araç içi temizleme köpüğü daha ucuz olmak ile birlikte activ clean in iç temizleme köpüğüne göre farkı leke sökme konusunda daha iyi olması denildi satıcısı tarafından. Ben tavan temizliği konusunda activ clean ürününü tavsiye ederim. Tek çıkaramadığım leke sunroof yağını boca eden ustanın eseri idi.

Detail 35

Profesyonel Detaycı
Test Uzmanı
Üye
İl
İzmir
ben kesinlikle kullanılmaz demiyorum ama riskli :) daha uygun ürünler varken ben riske girmezdim

gs yi dış boyalı yüzeye sıkıp waxtan eser kalmadığında anlamıştım dikkatli kullanmam gerektiğini
içeride 1/25-1/30 kullanmak çok güvenli korkmadan kullanabilirsiniz ben haftalık temizliği 1/30 seyreltilmiş şekilde yapıyorum. Konsantrasyon arttıkça plastiklerde beyazlaşmalar başlıyor

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Arkadaşlar merhaba, daha önceden aşağıdaki soruyu sormuştum.

"Arkadaşlar iç mekan torpido yüzeyinde çift taraflı bant kalıntıları mevcut; bunu en sağlıklı şekilde ne ile temizleyebilirim?"

Ve gelen yanıtlar doğrultusunda APC kullandım. Ayrıca aseton ile de denedim ama bir sonuç alamadım.

Önerilerinize ve yönlendirmelerinize ihtiyacım vardır?
Bebe yağı ile ovalayıp iyici yumuşamasını sağlayın. Arkasından 1:5 civarı apc ve bez ile çıkana kadar ovalayın. Daha başka yerde olsaydı çok kolay yöntemi var ama torpidoda olmaz

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Bebe yağı ile ovalayıp iyici yumuşamasını sağlayın. Arkasından 1:5 civarı apc ve bez ile çıkana kadar ovalayın. Daha başka yerde olsaydı çok kolay yöntemi var ama torpidoda olmaz
Plaka için yapıştırılan çift taraflı bandı nası temizleriz? Bu dediğiniz kolay yol geçerli olur umarım :)

M U R A T

Yasaklı Üye
Yasaklı Üye
Üye
İl
34
içeride 1/25-1/30 kullanmak çok güvenli korkmadan kullanabilirsiniz ben haftalık temizliği 1/30 seyreltilmiş şekilde yapıyorum. Konsantrasyon arttıkça plastiklerde beyazlaşmalar başlıyor
ürün agresif her plastik tipide bir değil riske gireceğimi sanmıyorum :)

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Plaka için yapıştırılan çift taraflı bandı nası temizleriz? Bu dediğiniz kolay yol geçerli olur umarım :)
Malesef geçerli değil :) Lastik yapışkan silgileri var matkap ucuna takılan en güzel yöntemi bu ama bulmak zor olabilir. Yukarıda yazdığım bebe yağı ve apc yöntemini kullanırsanız sonuç veriyor, sadece apc yerine Tar and glue remover ürünler kullanabilirsiniz daha iyi temizler yalniz chemical guys markaninki pek işe yaramıyor söyleyeyim.

Bezle ovalamak yerine sihirli sünger tertemiz yapıyor da kullan diyemiyorum matlaştırır orayı çünkü haberiniz olsun

Son düzenleme:

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
@mustafacagri çok canınızı sıkarsa sihirli sünger alın genelde magic sponge diye geçiyor piyasada, bant izinin etrafini maskeleyin, biraz bebe yağı ile yumuşatıp sihirli süngerle girişin tertemiz olur. Hafif matlaşabilir orası ama bi ince pasta atarsınız ya da kalsın zaten plaka gelecek üstüne.

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
@mustafacagri çok canınızı sıkarsa sihirli sünger alın genelde magic sponge diye geçiyor piyasada, bant izinin etrafini maskeleyin, biraz bebe yağı ile yumuşatıp sihirli süngerle girişin tertemiz olur. Hafif matlaşabilir orası ama bi ince pasta atarsınız ya da kalsın zaten plaka gelecek üstüne.
Sihirli sünger olarak geçenlerden elimde mevcut. Bebe yağı yumuşatmsı ince detay mış :) baya zorlamıştı sertleştiği için