Kış Lastiği Tavsiyesi

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Kullandığımız, memnun kaldığımız veya kalmadığımız, çevremize önerebileceğim kış lastiği tavsiyelerini bu başlık altında paylaşalım.   ;)

MuratYARDIM

Amatör Detaycı
Moderator
İl
Ordu
Onermeyecegimin basinda Bridgestone var. Sert ve durus mesafesini oldukca uzatan bir marka. Tek iyiligi uzun ömür fakat guvenli durus mesafesi sifir.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Nokian ile ilgili bir kaç bilgi.

http://www.rezulteo-lastik.com.tr/nokian-lastikler/wr-d4-lastik/deneme-test-25553291

https://www.youtube.com/watch?v=N5LvBke-UqY

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Ts 860 modeli testlerden birincilik ile cikti. Nokian ile en belirgin farklari lastik omru, islak zeminde yol tutusu ve ses oranlari.

Nokian islak zeminde A etiketine Continental B etiketine sahip.
Lastik omru olarak Continental bariz onde gozukuyor
Ses oraninda ise Nokian 69 db Continental 72 db.
Tabii bu yazdiklarim 205 55 16 ebatlari icin gecerli.
Hangisi alirsaniz alin sizi memnun edecektir.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakan4117

Çaylak Detaycı
Üye
İl
DENİZLİ
Kesinlikle Nokian wr d4 mükemmel yol tutuşu var hemde bir çok bilindik markalara göre daha ucuz.

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
hakan4117' Alıntı:
Kesinlikle Nokian wr d4 mükemmel yol tutuşu var hemde bir çok bilindik markalara göre daha ucuz.

Jeepin lastikleri degişecek bu markayı araştırayım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eraycan

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ordu
Nokian ile goodyear ayni fiyatta kış lastigi olarak mantığım goodyear diyor ama nokian ı bir cok kişi tavsiye ediyor kararsız kaldım bu konuda

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Sadece bir kere bile olsa Nokian'i deneyin Eray abi ve Süleyman abi. Bir sans verin yani.
Mesela ben kişlik yerine yazlık lastik alacak olsam şuan aracımın üzerinde bulunan Michelin ps3'ün yerine Nokian Line modeline de bakarım.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Eraycan' Alıntı:
Nokian ile goodyear ayni fiyatta kış lastigi olarak mantığım goodyear diyor ama nokian ı bir cok kişi tavsiye ediyor kararsız kaldım bu konuda
Sen Nokian a bir bak kardeşim.Ben çok beğendim ki ben hiç hayatımda karda araba kullanmamış biri olarak söylüyorum beni hiç zorlamadı gayet güvenli bir sürüş yaptım.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Gittigidiyor da 250 TL ve üzeri alış verişlere %5 indirim var. Kış lastiği almak isteyip henüz almamış forumdaşlara duyurulur :D

Can

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Balıkesir
225/45/17 ebatında Nokian wrd4 kullandım, yaklaşık 20k.Tavsiye ederim şiddetle. Yol tutuşu ve db seviyesi çok iyi. Nokian firması her ne kadar kışlık modelleriyle öne çıksada yazlık olarak zline ve line modelleride gayet başarılı. Kendi test pisti olan ve ciddi ar-ge çalışmaları yapan eski bir firma. Nokian markasının handikapı TRdeki ana bayinin çok aktif olmaması ve her ebatta lastiğe istediğiniz anda ulaşamamanız. Birde lastik olayında markadan önce sizin kendi lastik ebatınıza göre hangi modelin daha başarılı olduğuna bakmak lazım. Örnek olarak Goodyear ug8 205/55/16 ebatında çok iyidir ve testlerde bunu göstermiştir ancak 225/45/17de arka sıralarda olabilir. Lastik seçimi için hem kullanıcı yorumları hemde u/a test sonuçlarının yer aldığı www.tyreviews.com sitesini incelemenizi tavsiye ederim.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Can' Alıntı:
225/45/17 ebatında Nokian wrd4 kullandım, yaklaşık 20k.Tavsiye ederim şiddetle. Yol tutuşu ve db seviyesi çok iyi. Nokian firması her ne kadar kışlık modelleriyle öne çıksada yazlık olarak zline ve line modelleride gayet başarılı. Kendi test pisti olan ve ciddi ar-ge çalışmaları yapan eski bir firma. Nokian markasının handikapı TRdeki ana bayinin çok aktif olmaması ve her ebatta lastiğe istediğiniz anda ulaşamamanız. Birde lastik olayında markadan önce sizin kendi lastik ebatınıza göre hangi modelin daha başarılı olduğuna bakmak lazım. Örnek olarak Goodyear ug8 205/55/16 ebatında çok iyidir ve testlerde bunu göstermiştir ancak 225/45/17de arka sıralarda olabilir. Lastik seçimi için hem kullanıcı yorumları hemde u/a test sonuçlarının yer aldığı www.tyreviews.com sitesini incelemenizi tavsiye ederim.
Güzel bilgiler. Teşekkür ederim.

RecepBursa

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Bursa
Nokian Finlandiya merkezli bir firma olduklarından dolayı bu konuda en tecrübeli firmada olabilir. Bu zamana kadar nokian kullanıcılarından hep olumlu yorumlar duyuyorum ama daha kullanmak kısmet olmadı. Linea aracımızın üzerinde Continental 185/65R15 88T WinterContact TS 860 var. Uludağa inip çıkıyoruz kış zamanlarında hiç bir sıkıntı yaşamadık. Linea dan önce palio vardı onda da Continental vardı canavar gibi Uludağa tırmanıyorduk.

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
RecepBursa' Alıntı:
Nokian Finlandiya merkezli bir firma olduklarından dolayı bu konuda en tecrübeli firmada olabilir. Bu zamana kadar nokian kullanıcılarından hep olumlu yorumlar duyuyorum ama daha kullanmak kısmet olmadı. Linea aracımızın üzerinde Continental 185/65R15 88T WinterContact TS 860 var. Uludağa inip çıkıyoruz kış zamanlarında hiç bir sıkıntı yaşamadık. Linea dan önce palio vardı onda da Continental vardı canavar gibi Uludağa tırmanıyorduk.
Continental'in ts860 modeli gerçekten testlerden çok iyi dereceler alıyor. Açıkçası kafa karıştırmıyor değil.
Ben Nokian wr d4 kullandım. Çok memnundum.
Ancak bir daha alırsam Continental ts860 alacağım. Neden derseniz, maksat inceleme ve kıyaslama olsun.
Yoksa Nokian wr d4 modelini gözüm kapalı alırım.

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Petlas hakkında bilgisi olan var mı ? Kış lastiği konusunda nasıldır ...

_CaN_

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Pro' Alıntı:
Hiç kullanmadım. Ancak çevremde kullananlar var ve petlas varken başka markalara yüksek meblağlar vermek mantıklı değil diyorlar..

Can

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Balıkesir
Pro' Alıntı:

Petlas hiç kullanmadım ancak kullananlar genelde memnun ve f/p olduğunu savunuyorlar. Ancak 2 konu var genelde eleştirilen;
1-Müteakip yıllarda ilk yılki performansı verememesi ki aslında uygun/düşük fiyatlı birçok kış lastiğinde karşılaşılan problem,
2-İngilizce “aquaplaning” olarak tabir edilen su birikintisi içerisinden geçerkenki yol tutuşu yani “su kızaklama” özelliğinin çok zayıf olması. Su içinden yüksek süratle geçerken ciddi yol tutuş problemi yaşayadığını yazanlar vardı forumlarda.
Amacım asla lastiği kötülemek diil ben sadece okuduğum yorumlarda karşılaşılan tecrübeleri belirttim.
Bütçe kısıtlıysa ve petlasta almak istemiyorsanız falken, kumho ve semperit markalarına bakabilirsiniz. Onlarda tam f/p lastiklerdir.