mustafacagri - Amatör Uygulamalarım

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Yine uzun bir süre sonra yıkama yaptım :D bir ay sonra fk1000p ilk yıkaması için kolları sıvadım.

Öncelikle kışın gelmesiyle jant kapağı mevsimi de geliyor diyerek kapakları temizlemeye koyuldum. B33 ve asperox ile denedim. Zift lekesine benzer lekeler vardı fakat ileri tarihe bıraktım. Yılların birikimiyle tamamı çıkmadı haliyle. Vakit de dar olunca asıl amaç olan araca yöneldim

Aracın 1 aylık genel kir durumu şu şekilde

Davlumbazlara geçen yıkamadan sonra koch motorplast uygulayıp ertesi gün silmiştim. Aynı şekilde difüzör ve ön tampondaki ızgaralara da uygulamıştım. Verdiği renk hoşuma gidiyor, ne aşırı parlak ne soluk. Yeni takılmış plastik hissiyatı var. Fakat üründe uv koruması olmayınca üstüne polytop trim tyre uygulayıp fazlalıkları bezle almıştım. Geçen bir aylık süreçte davlumbazların kirlenmesi eskiye nazaran az geldi. Bu formülü uygulamaya devam :)

Öncelikle jantlarda flowey r1 1:5 , lastiklerde ve davlumbazda b33 fısfıslayarak fırçalarla temizlik işlemini tamamladım yine.

Ardından ön yıkamaya geçtim. Flowey ev13'ü ilk kez 1:15 yapayım dedim fakat köpük hiç tatmin etmedi. Şampuan ekleyerek yine 1:10 devam ettim
Ön yıkama sonrası yüzey şu şekilde

Tek kova çoklu eldivenle devam ettim. Kovada flowey 2.5 var
Yan paneller fena değil fakat kaput -tavan zayıflamış gibi geldi. Kış iyice gelmeden bi fk daha yaparım gibi.Memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Kurulama bitip camlara da flowey s3 ile silince son durum şu şekilde
kapak resmi indir

Lastik parlatıcı,davlumbaz ve dış plastiklere ürün sürme işlemlerini garajda araç tamamen kuruyunca hallediyorum.
Lastiklere sonax jel(sürdükten sonra bezle sildim fakat foto çekmemişim :) ) , plastik aksamlara da polytop trim 1:5

Final halini 2-3 gün sonra hafif tozlu olarak anca böyle çekebildim :)

Berkay

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
İstanbul
Ellerine sağlık hocam, davlumbazlarda arge çalışması yapmışsın :atess: Fknın üstüne turtle shine&rinse wax atsan çok memnun kalırsın bence. Tavan kaputu toplar hemen parlaklığı da baya iyidir. Waxlarla çok iyi anlaşıyor kendisi ankara kışında iyi gelir

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Ellerine sağlık hocam, davlumbazlarda arge çalışması yapmışsın :atess: Fknın üstüne turtle shine&rinse wax atsan çok memnun kalırsın bence. Tavan kaputu toplar hemen parlaklığı da baya iyidir. Waxlarla çok iyi anlaşıyor kendisi ankara kışında iyi gelir
Teşekkür ederim. Davlumbaz temizliğine başlayınca koruması da önem kazandı. Maliyet-sarfiyat-tüketim dengesini bu şekilde baya iyi buldum. Bakalım kışın karda tuzda nası dayanabilecek bu ürünler. Aslında bu tarz bir ürün olarak bsd bakıyordum ama tw shine rinse boncukları da çok hoşuma gitti. Tw shine&rinse'in bsd' ye göre Waxın üzerinde dayanımı, toz tutması nasıldır? Videolarda gördüğüm boncuklaması tatminkar geldi fazlasıyla ve sarfiyatı da uygulaması da daha pratikti.

Berkay

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
İstanbul
Teşekkür ederim. Davlumbaz temizliğine başlayınca koruması da önem kazandı. Maliyet-sarfiyat-tüketim dengesini bu şekilde baya iyi buldum. Bakalım kışın karda tuzda nası dayanabilecek bu ürünler. Aslında bu tarz bir ürün olarak bsd bakıyordum ama tw shine rinse boncukları da çok hoşuma gitti. Tw shine&rinse'in bsd' ye göre Waxın üzerinde dayanımı, toz tutması nasıldır? Videolarda gördüğüm boncuklaması tatminkar geldi fazlasıyla ve sarfiyatı da uygulaması da daha pratikti.
Toz tutması gayet tatminkar, pw den net bir şekilde daha az. Boncukları baya keyifli ve dayanım olarak waxa 2 yıkama kadar tutunuyor haftada 1 yıkadığınızı varsayarsak. Yıkama eldivenine sıkıp ıslak arabaya uyguluyorsunuz ürün çok yoğun. Diğer türlü leke bırakıyor. Şöyle birkaç fotoğraf bırakayım

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Toz tutması gayet tatminkar, pw den net bir şekilde daha az. Boncukları baya keyifli ve dayanım olarak waxa 2 yıkama kadar tutunuyor haftada 1 yıkadığınızı varsayarsak. Yıkama eldivenine sıkıp ıslak arabaya uyguluyorsunuz ürün çok yoğun. Diğer türlü leke bırakıyor. Şöyle birkaç fotoğraf bırakayım

Evet boncuklar gerçekten güzel duruyor. Bsd yerine denemeye değer :) kış şartlarında ankarada ayda bir yıkansa çok şükür derim :D

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli

Boncuklar baya sağlam duruyor.

DENİZLİ

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Evin diğer Golf'ünün kışa hazırlık uygulamasını gerçekleştirdik.
Araca 3 yıl önce dby'de seramik ve stek folyo uygulaması vs yapılmıştı. O zamandan bu zamana sadece hızlı cila gördü. İlk wax uygulaması için kolları sıvadık

Jant-lastik-davlumbazla başladım
Demirtozu ürünü olarak Divortex kullandım. Jantlarda 1:5 flowey r1, davlumbaz ve lastiklerde b33-ceviz karışımı, kovada divortex'in adını hatırlamadığım yeşil renkli numune şampuanı

Lastikleri bizim araçtan daha fazla fırçalamama rağmen yine de istediğim temizliği elde edemedim

Ön yıkama olarak ceviz+b33 karışımı yaptım yine. Tabi köpük çalışırken tüm detayları fırçalamaya çalıştım. Bizim araca göre bir hayli kir çıkıyor detaylardan

Çift kovada flowey 2.5 ile devam ettim. Demirtozu ürünü olarak Flowey R10 1:1 kullandım. Yıllardır uygulama yapılmamasına rağmen beklediğimizden çok daha az demirtozu çıktı.
Ardından Marflo kil eldiveni ile şansımı deneyeyim dedim fakat başarılı olamadım. Bilt Hamber kil ile devam ettim. Yüzeyde baya birikim olmuş. Kil aşaması baya zorladı. Sonunda ama yüzey hışırtılarından kurtulmuş oldum :D Kil kaydırıcı olarak 3D Final Touch kullandım. Çoğu aşamayı havanın baya kapalı olmasından dolayı fotoğraflayamadım. Ve kaçınılmaz son olarak M700 uygulaması sonrası beklerken yüzeye biraz yağmur atıştırdı :( Yüzeyi tekrar duruladıktan sonra kuruladım ve wax uygulamaya geçtim.
FK1000P'yi tercih ettim. Sürmesi-silmesi kolay veya zor ayrımını pek yapamıyorum açıkçası ama sürmesi kolay geldi.

Camlara Flowey s3, plastik aksamlara Polytop Trim&Tyre Dressing uyguladım. Fotolardan sonra da lastiklere Sonax Jel uyguladım.

resim paylaşma

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Ellerine sağlık musrafa miss gibi olmuş. Lastiklerde b33 ve ceviz karışımın çok iyi sonuç vermesi lazım. Acaba karışım mı zayıf kaldı.

DENİZLİ
abi aynı karışımı bizim araçta hep uyguluyorum. Aynı şişeyle devam ettim aslında. Davlumbazda falan iyi iş yaptı. Ama bu aracın lastiklerine baya uzun süre uğraşmak gerek sanırım. Sıkıp sıkıp fırçalıyorum baya kir çıkıyor, Duruluyorum,kuruyor. Ama yine kir ortaya çıkıyor. Anlam veremedim. Artık bu lastikler sökülüp kışlıklara geçildi. Yaza girerken detaylıca bir ilgileneceğim :) hava kapalı olunca baya aceleye geldi bikaç kez arabaya fazladan su tuttuk kuruladık vs :D

Tonyukuk07

Uzman Detaycı
Üye
@mustafacagri ellerine sağlık kardeşim keyifli bir uygulama olmuş gibi. :)
Lastik yanakları epey kirli gibi geldi öncesi resimlerinde. Sert ürün ancak paklar gibi havası var.

şöyle mavi veya kırmızı bir araba eline geçse de hem senin gözün şenlense hem de bizlerin :kalplix:

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
abi aynı karışımı bizim araçta hep uyguluyorum. Aynı şişeyle devam ettim aslında. Davlumbazda falan iyi iş yaptı. Ama bu aracın lastiklerine baya uzun süre uğraşmak gerek sanırım. Sıkıp sıkıp fırçalıyorum baya kir çıkıyor, Duruluyorum,kuruyor. Ama yine kir ortaya çıkıyor. Anlam veremedim. Artık bu lastikler sökülüp kışlıklara geçildi. Yaza girerken detaylıca bir ilgileneceğim :) hava kapalı olunca baya aceleye geldi bikaç kez arabaya fazladan su tuttuk kuruladık vs :D
Hamam misali keseledikçe kir çıkıyor desene

DENİZLİ

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
@mustafacagri ellerine sağlık kardeşim keyifli bir uygulama olmuş gibi. :)
Lastik yanakları epey kirli gibi geldi öncesi resimlerinde. Sert ürün ancak paklar gibi havası var.

şöyle mavi veya kırmızı bir araba eline geçse de hem senin gözün şenlense hem de bizlerin :kalplix:
Teşekkür ederim abi. Keyifli ve telaşlı oldu diyim her an her saniye yağmuru bekleyerek :D Bi de biraz soğuk :D 3 kat giyinip uygulama yaptık :D
Lastik yanakları sanırım yılların kiri. Bizim araçta rutin olarak temizlik uygulasam da bu lastikte alındı alınalı 3-5 kez bu işlem uygulanmıştır. lastiğe 2-3 kez daha bu tarz fırçalı agresif girişirsem düzelir gibi.

Renk konusunda da malesef öyle :D Her yer beyaz :D Önceki golf kırmızıydı, rengini çok arıyorum :/

Hamam misali keseledikçe kir çıkıyor desene

DENİZLİ
Ayyynen öyle abi :D O yüzden lastik temizleyeceğim derken oyalandım, yağmura yakalandık :D Kışlık lastikleri de continental, o daha felaket :D Uğraşmayı seviyoruz, yıkama için bahane oluyor bu tarz sorunlar :)

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Emeklerine sağlık Mustafa abi, derslerden arabaya sıra gelmiyordu anca gelmiş. :D

Lastiklere 1:5 B33 vericekdin kir mir kalmazdı. :D :D Şaka bir yana lastiklerin ömrü falan mı bitti ki ? Bizde eski lastikler varken ne temizleniyordu ne de parlatıcı sürdüğümde emiyordu. :)

Finaller şahane ama FK1000P hala kafamda soru işaret olarak duruyor. :)

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Evin diğer Golf'ünün kışa hazırlık uygulamasını gerçekleştirdik.
Araca 3 yıl önce dby'de seramik ve stek folyo uygulaması vs yapılmıştı. O zamandan bu zamana sadece hızlı cila gördü. İlk wax uygulaması için kolları sıvadık

Jant-lastik-davlumbazla başladım
Demirtozu ürünü olarak Divortex kullandım. Jantlarda 1:5 flowey r1, davlumbaz ve lastiklerde b33-ceviz karışımı, kovada divortex'in adını hatırlamadığım yeşil renkli numune şampuanı

Lastikleri bizim araçtan daha fazla fırçalamama rağmen yine de istediğim temizliği elde edemedim

Ön yıkama olarak ceviz+b33 karışımı yaptım yine. Tabi köpük çalışırken tüm detayları fırçalamaya çalıştım. Bizim araca göre bir hayli kir çıkıyor detaylardan

Çift kovada flowey 2.5 ile devam ettim. Demirtozu ürünü olarak Flowey R10 1:1 kullandım. Yıllardır uygulama yapılmamasına rağmen beklediğimizden çok daha az demirtozu çıktı.
Ardından Marflo kil eldiveni ile şansımı deneyeyim dedim fakat başarılı olamadım. Bilt Hamber kil ile devam ettim. Yüzeyde baya birikim olmuş. Kil aşaması baya zorladı. Sonunda ama yüzey hışırtılarından kurtulmuş oldum :D Kil kaydırıcı olarak 3D Final Touch kullandım. Çoğu aşamayı havanın baya kapalı olmasından dolayı fotoğraflayamadım. Ve kaçınılmaz son olarak M700 uygulaması sonrası beklerken yüzeye biraz yağmur atıştırdı :( Yüzeyi tekrar duruladıktan sonra kuruladım ve wax uygulamaya geçtim.
FK1000P'yi tercih ettim. Sürmesi-silmesi kolay veya zor ayrımını pek yapamıyorum açıkçası ama sürmesi kolay geldi.

Camlara Flowey s3, plastik aksamlara Polytop Trim&Tyre Dressing uyguladım. Fotolardan sonra da lastiklere Sonax Jel uyguladım.

resim paylaşma
:cool: önce gözlükleri takalım maşallah:begenixx:
Ellerine sağlık şahane gözüküyor.

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Emeklerine sağlık Mustafa abi, derslerden arabaya sıra gelmiyordu anca gelmiş. :D

Lastiklere 1:5 B33 vericekdin kir mir kalmazdı. :D:D Şaka bir yana lastiklerin ömrü falan mı bitti ki ? Bizde eski lastikler varken ne temizleniyordu ne de parlatıcı sürdüğümde emiyordu. :)

Finaller şahane ama FK1000P hala kafamda soru işaret olarak duruyor. :)
Teşekkür ederim kardeşim :) Valla öyle oldu ama daha fena yoğun olacağım diye son bir fırsat girişeyim dedim :D Hem havalar soğuyor hem de uygulama yapacak kadar vakit olmaz diye dedim. Açıkçası parlaklıktan ziyade temizlik kolaylığı diye sürmeye başladım waxı :D
Lastikler 2017 sonu aslında. 1 Lt şişeye 100 ml ceviz, 100 ml b33, 700 ml kadar da su koyuyorum aslında. Önceleri lastik fırçam yoktu bu kadar sert girişemiyordum :( yazdan beri @Mugzy sağolsun lastik fırçamla rahat ettim :) Daha önce de magic dressing sürmüştüm sanırsam. Ama artık hepsine sonax sürerek devam ederim.
fk1000p konusunda da bizim arabada 2 ayı görecek aybaşında. kaput ve tavan çabuk gidiyor gibi. Fusso yerine tek tercih etme sebebi eşe dosta sağa sola çok wax sürüyorsan olabilir. Bir de fusso hep bulunuyor, Fk hazır satıştayken alayım diye düşündüm :)
:cool: önce gözlükleri takalım maşallah:begenixx:
Ellerine sağlık şahane gözüküyor.
Teşekkür ederim :) Beyazlara bişiler yapmaya çalışıyoruz işte az biraz parlarsa diye :D