Sohbet- Muhabbet Faslı

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
Kayseri
Öne çıkan konu #2,081
arkadaşlar piyasada satılan direksiyon kılıfları var ya iplik ile dikilen, o iplikler yorgan ipliği mi ? arkadaşın araca zamanında yapmıştık acayip sağlamdı o kadar asılmaya rağmen kopmamıştı. aklımda değişik şeyler var o tarz kopmayan ipliklerden arıyorum.
Tuhafiyecilerde falan mumlu ipler oluyor, Bahsetttiğiniz arkadaş o. Tesbih ipi gibi bişi de olur.

DropX

Amatör Detaycı
Üye
İl
Eskişehir
Cümleten hayırlı geceler. Uzun zamandır paylaşım yapamıyorum ama forumu takip ediyorum. Son günlerde çok canımı sıkan ve muhakkak sizlerimde başına geldiğini düşündüğüm bir kaç şey diyeceğim.
Öncelikle konu dışı olarak demek istediklerim 2. El Araç alım satımıyla ilgili.
Daha önce forumda paylaştığım beyaz bir Audi A3 aracım vardı. Çok severek bindiğim ve kullandığım be baya bir yükün altına girip hayalimi bi nevi çok şükür yaşadığım bir araçtı. Hatasız güzeldi ben bu aracımı iş nedeniyle satmak zorunda kaldım.
Aracımı satarken A’dan Z’ye herşeyini ilgilenenlere söyledim, anlattım. Gerçi hoş kusuru yoktu ama denebilecek ne varsa dedim be bir arkadaş hayrını görsün aldı hatta expere bile sokmadı güvendiği için.
Sonra başka bir araç aldım fakat rengi koyu ve forum da da çoğu kez müzdarip koyu renk ile ilgili sıkıntılarımı yazdım.
Son olarak çözümü bu koyu renk aracı satıp beyaz bir araç almakta buldum. Konu tam da burada başlıyor.

Piyasanın arttığını biliyorum bende bütçeme göre 100-120bin ₺ bandında araç bakmaya başladım. İlanları okudukça insanlıktan çıktım. Bir kaç araç bakmak için il dışına gittim exper vs derken 1500-2000₺ boşuna araç bile alamadan gitti. İnsanlar dürüstlükten o kadar uzaklaşmış ki artık kendimden bile utanmaya başladım.
Araç sahiplerine artık soru sorup biraz da güvenmediğim için daha net sorular sormaya utanır oldum.
Araç fiyatlarının uçtuğuna mi yanayım, insanımızın namus şeref denen değerlerden ne kadar uzaklaştığına mi yanayım, aslında içimizde ne kadar büyük bir fırsatçılık yatıyormuş meğer.
Öyle kızdım ki başkasına haybeden fahiş fiyattan arabasını alıp kazandıracağıma borca girip sıfır araç almaya bile kalkıştım.
Bu ikinci el araç piyasası ne olacak böyle bilmiyorum. En çok da insanımızın salaklığına yanıyorum. Herkes arabasını neredeyse 2 kat fazlasına satmaya çalışıyor ama alacağında da 2 kat fazlasına alacağını göremiyor. Bir kısır döngü ki almış başını gidiyor. Bence en büyük sorun sahibinden gibi online siteler, kontrolsüzce piyasa dalgalanması yaratıyor adeta kelebek etkisi gibi uçsuz bucaksız bir dalgalanma oluyor.

Sinirden yazayım dedim uzun da olmuş ama bilmiyorum bir tek ben mi böyle düşünüyorum, bir beni mi bu durum bu halimiz rahatsız ediyor. Allah sonumuzu gerçekten hayr etsin inşAllah

#Edit#
Acelesi olmayanlar 2 el araç almasa bu fiyat düşer ki ikinci el ucuz olsa sıfır araçlar da mecburen düşecek ama bu nasıl mümkün olacak bilmiyorum buna nasıl bir çözüm bulunur bilmiyorum ama resmen ikinci el fiyatları devalüasyon a sebep olacak gibi artıyor.

Son düzenleme:

Hilmi

Amatör Detaycı
Üye
İl
Eskisehir
Cok haklisin bu devirde degmiycek arabalara yuksek fiyat verilir oldu suni bi sekilde piyasa yukseldi bu durumdan galericiler bile sikayetci. Adam diyo ki misal 1 tirilyona 20 araba dukkanina alirken simdi 10 araba zor aliyorum diyor. En iyisi elindekine sahip cikmak bu zamanda diye dusunuyorum.
Otv indirimi gelcek gelcek dendi otv ye zam geldi denir denmez millet aa nasi olsa 0 arabaya zam geldi diyip ilandaki fiyatini yukseltti.

DropX

Amatör Detaycı
Üye
İl
Eskişehir
Ben anlamadım ya gerçekten daha nereye kadar gidecek böyle birinin çıkıp anlatması ya da el atması lazım duruma her gün paramız liramız ikinci el karşısında inanılmaz değer kaybediyor bu şekilde

eryayli

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
Kurtköy
2. el piyasasını sıfır araç fiyatı belirler.
İlk arabamı almaya karar verdiğim 2014 yılında sıfır ibiza fiyatı 37bin lirayken 2013 model ikinci el araçlar sıfır araç fiyatına ulasabiliyordu. Hatta bazı ilanlarda saçma bir şekilde sıfır fiyatını da üzerindeydi.
Şuanda değişen pek bisey yok, ikinci el araçlar sıfır fiyatına yakın. Hatta bazı modellerde bayilerde araç bulunmadığı için sifirinin da üzerinde. Çünkü bayiye 200e anlaştığın araç ülkeye geldiğinde 250bin olabilme ihtimali yüksek.
O yüzden eleştirilecek kişi aracını satan değil, ülke ekonomisi olmalı diye düşünüyorum.

HTC_U-3u cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dr HCD

Usta Detaycı
Üye
Herkes ötv indirimi beklerken ben etrafıma zam gelecek hemen alın dedim, sebebi şu pandemide üretim azaldı, talebi karşılayamadı temmuz ayında eylülde gelecek olan arabalar satıldı bile bunu gören devlet talep çok dedi nasılsa ve vergiyi yükseltti zaten ekonomi malum. Euro 6 ayda 2lira arttı bu durumda sıfır araba fiyatının artmaması imkansız, ikinci elde de fırsatçılık ve sıfır fiyatlarının uçuruma gitmesi üstüne araba bulunamaması sonucu durum bu oldu. Bundan sonrası için yine fiyatların düşmesini imkansıza yakın görüyorum euro yerinde durmayacak gibi görünüyor maalesef. İkinci eldeki sahtekarlıklar konusunda size tamamen katılıyorum maalesef durum böyle:confused:

DropX

Amatör Detaycı
Üye
İl
Eskişehir
Can sıkıcı bir durum ve bu gidişat sanki kötü şeylere yol açacak gibi duruyor. Beklesem mi alsam mi napsam karar bile veremez oldum

umut111

Amatör Detaycı
Üye
İl
Antalya
2 el araç almasa bu fiyat düşer ki ikinci el ucuz olsa sıfır araçlar da mecburen düşecek
sıfır araca, kat kat haraç gibi vergi vermek zorundayız, türk lirası da sağ olsunlar yerin dibinde. böyle olunca aracı geçtim, en basit temel gıdalar bile pahalı. yani 2. elin fiyatı sıfırın fiyatını belirlemez, yanlış bir yaklaşım.

100-120 bine araç illaki bulunur, ne gibi bi şey düşünüyorsunuz? yardımcı olmaya çalışalım.

mscelik

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Kütahya
Geçen hafta 96 bine 1.6 ls plus paket chevrolet cruze aldım. Sonraki haftabaşında ortalama 5 bin daha koydu piyasa. Temiz bulursanız öneririm, yakıtı da uygun güzel araba.

Kermssl

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Bir buçuk iki aydır forumda aktif değildim nolmus foruma yav, üstadları gözlerim arıyor :) hızlı soru cevap kısmında olsun genel anlamda olsun hep sorular cevapsız özlendiniz abiler üstadlar:taraa:

DropX

Amatör Detaycı
Üye
İl
Eskişehir
Can sıkıcı bir durum ve bu gidişat sanki kötü şeylere yol açacak gibi duruyor. Beklesem mi alsam mi napsam karar bile veremez oldum
Uzun arayışlar içindeyken uzun zamandır hayalini kurup bir türlü denk getiremediğim bir modeli bulma fırsatım oldu ve bende kaçırmak istemedim ve aldım. Aracım 2014 Megane Sport Tourer GTline 110.000km Sedef Beyaz. Bu aracı uzun zamandır merak ediyor araştırıyorken bir türlü içime sinen bir tane bulamamıştım. Kısmet çok şükür bugündeymiş. Araç hakkında sorusu olan varsa sorabilir. Kendi açımdan aracı alır almaz hemen bakımlarını yapıp 1400km yol yaptım. İzlenim olarak çok Farklı araçlar kullanan bir olarak bu araçtan çok memnun kaldım. Özellikle Sw olmasına rağmen üzerinde ki RS şase sayesinde efsane bir viraj alışı ve yol tutuşu var. Bir de yurt dışı üretim olması ile de malzeme kalitesi tatmin edici seviyede. Yakıt da 1.5 dci motor ile inanılmaz az. Donanım olarak ise önce ki 2014 Audi A3 sedan aracımdan daha iyi açıkçası. Allah gönlümdekini nasip etsin inşAllah sizin de gönlünüzdekileri size nasip olur. Hepimize kazasız belasız sürüşler, yolculuklar. En kısa süre de uygulama yapıp resimlerini paylaşmak istiyorum bakalım.

bu arada Fluence’im de satılık :)

bir MaşAllah’ınızı alırım.
Araca siyah jant düşünüyorum sizin de tavsiyelerini duymak isterim..

Sefa46

Uzman Detaycı
Üye
İl
Kahramanmaraş
Uzun arayışlar içindeyken uzun zamandır hayalini kurup bir türlü denk getiremediğim bir modeli bulma fırsatım oldu ve bende kaçırmak istemedim ve aldım. Aracım 2014 Megane Sport Tourer GTline 110.000km Sedef Beyaz. Bu aracı uzun zamandır merak ediyor araştırıyorken bir türlü içime sinen bir tane bulamamıştım. Kısmet çok şükür bugündeymiş. Araç hakkında sorusu olan varsa sorabilir. Kendi açımdan aracı alır almaz hemen bakımlarını yapıp 1400km yol yaptım. İzlenim olarak çok Farklı araçlar kullanan bir olarak bu araçtan çok memnun kaldım. Özellikle Sw olmasına rağmen üzerinde ki RS şase sayesinde efsane bir viraj alışı ve yol tutuşu var. Bir de yurt dışı üretim olması ile de malzeme kalitesi tatmin edici seviyede. Yakıt da 1.5 dci motor ile inanılmaz az. Donanım olarak ise önce ki 2014 Audi A3 sedan aracımdan daha iyi açıkçası. Allah gönlümdekini nasip etsin inşAllah sizin de gönlünüzdekileri size nasip olur. Hepimize kazasız belasız sürüşler, yolculuklar. En kısa süre de uygulama yapıp resimlerini paylaşmak istiyorum bakalım.

Güzel araç güle güle Kazasız belasız binin İnş.

Sercan20

Uzman Detaycı
Üye
İl
Denizli

Hayırlı olsun. :) Siyah çok kollu jant kombosu ile çok yakıcak. Yani benim düşüncem. :) SW severizzz.

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara

Maşallah hayırlı uğurlu olsun :) benim de çok sevdiğim Bir araç. Dikkat çekici duruyor. Hızlı aile babası izlenimi veriyor :)

Dr HCD

Usta Detaycı
Üye

Hayırlı uğurlu olsun. Megane 2 yi almadan önce babama bundan alalım bagaj lazım olur dedim dinlemedi İstanbula fazla dedi. Nitekim bagaj lazım oldu:) polisaj makinem falan Adana da kaldı üstüne bir de herkes ayağının önüne eşya aldı kimse rahat oturamadı, ben söylemiştim size diyip şoförlük yaptım ben rahat ettim:kop: sırf bir uzun yolda yükü sadece bagaja sığdırmak için bile sw alınır. Kazasız belasız binin inşallah

Celal

Usta Detaycı
Üye
Hayırlı olsun güzel günlerde kullanın inş.
Ben siyah jantın çok yakışmayacağını düşünüyorum,üzerindeki jantlar bence çok yakışıyor bu arabaya